Šta je novo?

Vodic za vodena hladjenja

Mene bi slog strefio da mi je unutrasnjost kompa toliko neuredna :)
Moj projekat vodenog hladjenja je morao da ide on-hold :(, sto zbog ispita, sto zbog toga sto mi jazza nije poslao WB.

btw kolikog precnika su ti creva ?
 
@Vocko: znas kako, nije to toliko neuredno, iz ugla kog je slikano izgleda kao da kablovi od napajanja idu do pola kucista, a zapravo nejdu, a i nije bas lako zavuci 8 moleksa i 2 sata...sad su os i zavuceni, moze to i dosta bolje ali kuciste mi je ispod stola sa moje leve strane pa se ni ne vidi nista :)

creva su pola cola (1/2")
 
jedno pitanje za sve koji imaju isqstva:

- kako da znam da li sam dovoljno stegao blok i kako da znam da naleze kako treba, a ne ukoso ? Cini mi se da naleze dobro i da je stegnut dovoljno, bojim se da dotezem da ne slomim CPU core...
 
gx-x je napisao(la):
jedno pitanje za sve koji imaju isqstva:

- kako da znam da li sam dovoljno stegao blok i kako da znam da naleze kako treba, a ne ukoso ? Cini mi se da naleze dobro i da je stegnut dovoljno, bojim se da dotezem da ne slomim CPU core...


Uopste se ne uzbudjuj...ako sa [email protected] imas 40C block ti je SIGURNO dobro stegnut. Sa ovim setovanjima bi trebalo da iams skoro 95W; 90W disipacije sigurno. Ne zaboravi da se blokovi koji imaju DeltaT od 10-13C na samo 70W smatraju VRHUNSKIM.

Izmeri akomozes temperaturu vode...ako nije ispod nekih 20C, onda je blok stvarno perfektan.
 
zasto si koristio creva od pola cola??? Bez potrebe, hladis samo Wb na procesoru. Jel si probao da zatvoris kuciste? :p Elem, kolika ti je temperatura posle 12h igranja, maltretiranja i tako to?
 
gx-x je napisao(la):
Evo da se phvalim i pozalim :) ...


Bogme fine si ti temperature postigao sa tvojim sistemom vodenog hladjenja.Samo me zanima da li su ti te nize temp. omogucile i veci o/c posto je i to verovatno bio jedan od (vaznijih) razloga za izgradnju sistema.BTW,da li i planiras da stavis jedan wb na graficku?
Poz.


edit by Vocko: kod ovako velikih Quote-ova ili smanjite font quote-a ili ga skratite kao ja sada. Sve je to u cilju bolje preglednosti.
Hvala
 
Poslednja izmena od urednika:
sutra cu da postujem fotografiju livenog WB'a pa ako nekome bude trebalo nesto takvo bice vise komada.
 
evo ovako redom :)
creva od pola cola sam koristio samo zato sto izgledaju nadrkano :D , zapravo lazem, hladnjak je i njegovi izlazi su pola cola, takodje i na pumpi ista situacija, najlakse mi je bilo da na blok namontiram pola cola prikljucke/sisice...takodje izgledaju nadrkano :D Planiram da hladim i NB i GF u buducnosti i sistem sam napravio tako da mi lako omogucava da to uradim bez bojazni za protok.

Posle 5 sati prime-a temperatura sa 38 idle (25 ambient) se popela na 46C ([email protected]) napominjem da sam senzor ispod soketa savio i namestio tako da kad legne procesor njega gurne i on ostane na otprilike sredini i zalepljen ispod core-a.

Ono sto me zbunjuje je da se pri pokretanju nekog programa tipa prime95 temperatura u roku od 10 sec digne sa 36 na 44C i tu stoji i pomalo se dize (pretpostavljam da se voda pomalo greje pa dize temp) da li je ovo normalno ? Cim iskljucim prime u istom roku (10~15sec) se temp vrati na 36C.

Ono sto me me je najvise iznenadilo kod vode je klok od 2470mhz na 2.2V gde je idle bio u biosu 50C (ne mogu da dignem win xp na ovoj freq.) na 2.35ghz gde mi je ranije temp bila 53C idle sad je 44C, ali ono sto koristimje [email protected] gde je temp posle 5 sata primea 44...

nisam se davno igrao 12 sati (od gothic III) ali kao sto rekoh temp se brzo digne na nekih 42~3C i posle naraste na 44C i ne mrda dalje.

Kuciste nisam zatvarao protekle 3 god. ne verujem da cu to ikada raditi, uostalom ventilator na hladnjaku mi zavisi od vazduha spolja tako da...

blok je onaj sto jazza pravi, neko je pominjao da je izvedba iz nekog referentnog dizajna ?!

ja sam jako zadovoljan, samo jos da usporim titana sa 2000rpm na 1000 i bice tisina, takodje treba da se otarasim matorog maxtora 40gb koji se dere uzasno (tek sad to kontam)....
 
Tekman je napisao(la):
sutra cu da postujem fotografiju livenog WB'a pa ako nekome bude trebalo nesto takvo bice vise komada.

Ajde postuj pa da pregovaramo o ceni :d
 
jel neko sa isqstvom moze da mi kaze da li je normalno da se za 2 sec po pokretanju prime-a temperatura katapultira sa 38 na 45 ?! Da li postoji neki prog. koji ocitava temperature direktno sa procesorovog senzora ?!?!?
 
gx-x je napisao(la):
jel neko sa isqstvom moze da mi kaze da li je normalno da se za 2 sec po pokretanju prime-a temperatura katapultira sa 38 na 45 ?! Da li postoji neki prog. koji ocitava temperature direktno sa procesorovog senzora ?!?!?

to bas i nije normalna pojava. Iako se istog momenta po pokretanju Prime-a procesorsko zauzece penje na 100%, temperatura bi trebalo polako, u koracima od 1 stepen, da dostigne neku vrednost, tipa 44C, a posle visecasovnog rada da se konacno zakuca na neku maksimalnu vrednost, tipa 46C.

Pitao sam posle 12h igranja, jer se sa wb na grafickoj i chipsetu, sistem najvise zagreva.
 
2 sekunde je stvarno previse brzo...prakticno neverovatno....30 sekundi bih prihvatio kao OK. Doduse, ako stane na 44-45 to je opet u redu....
 
pa popne se brzo za nekih 6C i onda se polako penje jos 3 C.

@genijalcina: nemam WB na grafickoj i chipsetu jos uvek, ne vidim potrebu za sada.

Inace danas mi je idle 44C posto je uzasna vlaga neka i prilicno je toplo (kod mene u sobi je isto ko i napolju) nisam merio ambient al sedim u majci iznojim se, prime je posle 30 min digo temp na 52C (na 50 za 10 sec i ostalih 30 min za 2C).

meni ljudi nista nije jasno sa ovom vodom. Kad dignem voltazu na recimo 1.95V i Cpu na 2.35ghz pokrenem Prime95, komp radi prime, ne greje se mnogo vise nego na 1.85V ali se u jednom momentu (bese 52C, to je zadnje sto sam video) resetovao komp (ali prime nije pukao). Pre vodenog sam terao prime i sa tom voltazom nisam imao ovakvih "ispada". Napajanje je Tagan 380W (22A na 12V grani, napon je bio 11.8V dok je radio prime, imam onaj p4 konektor pa mi se 12v grna ne dize vec spusta pri opterecenju)

Danas sam durona 600 terao na 2.1V i nije mi se restartovao komp (znaci da naponska jedinica radi kako treba). cisto da kazem, matora 600-tka spitfire je overila 1140ghz, mogla je i malko vise al je pucao sistem pa nisam mogao da uvatim screenshot, na 1140 je radila bez problema, temp 42C idle :D

PS. dok ovo pisem idle temp je pala sa 44C na 42C, kreno neki vetric da duva...
 
Interesantno da ti se na Prime95 toliko brzo dize temperatura , veoma cudna pojava mislim da se linearno postepeno dize bilo bi logicnije.
 
nije uopste interesantno, cak sta vise izludjuje me jer ne znam sta/kako/zasto , ali opet, digne se za 5C i onda tu stane i postepeno se dize, kroz pola sata kao sto rekoh se digne za jos mozda 2~3 stepena... Mozda ima veze sa tim sto sam nabio onu sondu iz soketa direkt u centar procesora sa donje strane ?! Bilo bi dobro monteboy (i zbog one rasprave od ranije) da svuces blok, skines proc i uradis isto tako i da onda pogledas temperature i javis nam. Ako si srafove fiksirao za plocu onda ova radnja ne bi trebalo da ti oduzme vise od 15min.
 
gx-x je napisao(la):
nije uopste interesantno, cak sta vise izludjuje me jer ne znam sta/kako/zasto , ali opet, digne se za 5C i onda tu stane i postepeno se dize, kroz pola sata kao sto rekoh se digne za jos mozda 2~3 stepena... Mozda ima veze sa tim sto sam nabio onu sondu iz soketa direkt u centar procesora sa donje strane ?! Bilo bi dobro monteboy (i zbog one rasprave od ranije) da svuces blok, skines proc i uradis isto tako i da onda pogledas temperature i javis nam. Ako si srafove fiksirao za plocu onda ova radnja ne bi trebalo da ti oduzme vise od 15min.

Poshto sam narucio WB za Northbridge ionako cu imati posla oko rastavljanja sistema tako da cu vidjet sad josh jednu sondu da nabavim, bices informisan o konacnim rezultatima.

Poz....
 
Vocko je napisao(la):
Ajde postuj pa da pregovaramo o ceni :d
Nadam se da cu danas da dobijem pravi odlivak jer prvi pravi je kod dugara a kod mene je probno koji ne izgleda bas najbolje.
Bice vise komada, bice obradjeni. Javljam sve u najskorije vreme. (nadam se veceras)
 
sobzirom da je tema "vodic za vodena hladjenja" dodao bih samo da obavezno probate da blok stegnete previse, neverovatno je kako se ploca i proc brzo slepe i kad na sve to poterate prime i vidite temperatutu od 68C i cujete kako krcka plastika od soketa (ili PCB na kome je die ? ), iskustvo zlata vredno, a mislim i da sam smrso dve kile od stresa...zapravo pitanje je kad je blok suvise, a kad premalo stegnut...pitanje je takodje kako naterati pastu da ostane izmedju bloka i cpu die-a, vec 3 puta sam je mazao na meni tri poznata razlicita nacina i ni jedan nije doprineo mom zadovoljstvu...
 
Tacno se zna koliko blok treba da bude stegnut, tj. kolikom silom treba da pritiska CPU core, izmedju 5.5 i 11 kg (da ne pisemo u njutnima, je li...:), a najpozeljnije je 7.2kg:

http://www.overclockers.com/tips793/index05.asp

Pogledajte ovde crtez sa oprugom.

Naravno, da bi se ovo postiglo, potrebno je poznavati konstantu krutosti opruge, broj radnih zavojaka i slobodnu duzinu, pa se onda moze izracunati koliko ona treba da se "skrati" da bi pritiskala zeljenom silom.

Sto se paste tice, NE treba je naterati da ostane izmedju bloka i CPU core-a, naprotiv...ona treba da ostane samo izmedju neravnina koje cine prazan prostor ozmedju ova dva dela, a tamo gde su bakar i core u direktom kontaktu, paste ne treba ni da bude.
 
brate znaci treba da pocnem da se bavim kvantnom mehanikom ili da vratim TT11 ?! :D

salim se naravno ;) Hvala na linku. Inace do sad sam pastu uspevao u nekom tankom sloju da zadrzim (sa TT11) ali sa ovim cudom nikako :( Kad gledam onaj "5ghz project" sa toms hardwera i kad lik iz tube od pola kile strese kutiju sibica paste na cpu i natakne ono g*vno pitam se sta oni hlade, cpu ili pastu....
 
gx-x je napisao(la):
brate znaci treba da pocnem da se bavim kvantnom mehanikom ili da vratim TT11 ?! :D

salim se naravno ;) Hvala na linku. Inace do sad sam pastu uspevao u nekom tankom sloju da zadrzim (sa TT11) ali sa ovim cudom nikako :( Kad gledam onaj "5ghz project" sa toms hardwera i kad lik iz tube od pola kile strese kutiju sibica paste na cpu i natakne ono g*vno pitam se sta oni hlade, cpu ili pastu....


Ne preteruj, nije ono tamo bas mnogo komplikovano...:)

Nije proracun opruge tako strasna stvar...evo ti linka i za to...jes' da se odnosi na opruge za automobile, ali je to sve samo pitanje dimenzija:

http://www.inet.hr/~zgundic/proracun_opruge.htm
 
:) Ma znam, ali ja nemam pojma ni kakvi su mi federi, ni kolko navoja...Sad je blok "gurnut do kraja" da legne na cpu, pa stegnut za 4 kruga, i to je to - valjda. Videcu uskoro da nadjem neke malo bolje federe i nove matice koje se lakse "zavrcu" . Inace imao sam sa donje strane CPU-a onaj "e=mc2" stiker za garanciju i drugar mi ga skinuo i temp mi je na 1.85V sa 42~3C skocila na 48C !!! Jel moguce da jedan komad papira toliko razlike moze da napravi ?! (vise retoricko pitanje) na 1.75V je temp 40C (ambient 26C) sto ce reci delta je 14C ?! Ili pogresno racunam ?! Jel se ta "dobra" deltaT racuna gledajuci "default" klokove ili ?!
 
Da, sigurno je taj stiker sprecavao dobar kontakt termistora sa donjim delom CPU-a. To samo pokazuje koliko su nase metode merenja nepozudane.

Najbolji W/B-ovi daju 10-13 C DeltaT kada CPU disipira 70W (2.1 GHz @1.65V....otprilike). DeltaT je razlika izmedju temperature CPU core-a i temperature VODE koja ulazi u block, ne ambijentalne.

Prema podacima koje si naveo, "prestigao" si Cathara i sve ostale cuvene waterblock designere...:)

Moras dobro da izmeris temperaturu vode, da spustis CPU na takt i napon da disipira 70W i da ubacis preciznu sondu (kalibrisani termistor ili NTC koji je bolji jer ima linearnu karakteristiku, samo sto nisam siguran da moze da stane) tako da se naslanja na CPU core i tako izvrsis merenje. Ako dobijes DeltaT ispod 16-17C to je izvanredan rezultat za taj block koji imas.
 
@tex: hmmm...sad termalna sonda (na epoxu je to onaj providni plasticni jezicak, a ne zica sa plavim vrhom) presavijena na pola dodiruje CPU od dole. Sad sam malopre stavio [email protected] i temp je idle56, posle 10 minuta prime-a 65. Ono sto me buni je to sto sonda laze sa temperaturom kolko tolko (ako razmislim o ovome sto si reko laze za bar 5C) znaci da bi temperatura bila 70C, a to bi mi ugasilo komp posto je podesen shutdown na 70C i on iscitava temperaturu iz CPU termal diode a ne od ploce (bar sam tako citao, ako nemas CPU sa termalnom diodom ne radi shutdown temp. pise u manualu od epoxa). Ono sto me jos vise zbunjuje je (razmisli pa mi reci enku teoriju) kako je mi je onda procesor sa vazdusnim hladjenjem radio na [email protected] i na kojoj se to temperaturi krckalo ???? :zgran: :burn: Napominjem da sam cesto pipkao bakar na tadasnjem TT11+ i da nikada nije bio vreo (ovaj WB je sad spricer ladan) cak sam terao i doom3 na toj frekvenciji....(pored prime-a koji je stabilno radio par sati dok ga nisam rucno zaustavio) ? Jel onda ispada da vazduh bolje hladi od vode ? jer ako je sa vodom sad na toj freq 65C pod opterecenjem...juuuu..nesmem ni da mislim o tome...

elem stize mi aerogate II sa njim idu 4 termalne sonde pa cu znati koliko je voda topla, do tada, odokativno recimo da je sad izmedju 28 i 30....
 
gx-x kakvu si to pumpu koristio i gde se moze nabaviti (NS) i koja cena ? hvala :)
 
koristim (i dalje) "Atman" 1200l/h pumpu, potopnu koju sam modovao u ne-potopnu. Cena izmedju 700 i 850din.
 
@gx-x

Sada sam potpuno zbunjen....tebi temperatura skace sa 40C na 65C kada dignes napon za 0.2v...??...mislim da je to prevelika razlika. Na kojim ti je setinzima radio an pomenutih 48V (kada si skinuo onaj sticker)?

Ti termistori su pouzdani...doduse, imaju nelinearnu karakteristiku, ali pretpostavljam da je sve to softverski kompenzovano.

Koliko ti je sonda pokazivala kada si koristio vazdusno hladjenje na [email protected]?

STA JE AEROGATE II...??....da ne googlam....

Imam i ja Atman pumpu...ali ona je vec napravljena tako da radi kao spoljna (samo sto to nighe ne pise). Cak je taj deo sa O-ringom tako dobro upasovan da se jedva vadi (mislim da sam zbog toga i slomio keramicku osovinu).
 
Bilo bi lepo kad ljudi ne bi mesali idle i full load tempereture!

Sta me briga za idle temp. Kada uporedjete temperature, uporedjujte temperature u full load-u!
 
Bad MF je napisao(la):
Bilo bi lepo kad ljudi ne bi mesali idle i full load tempereture!

Sta me briga za idle temp. Kada uporedjete temperature, uporedjujte temperature u full load-u!

Poenta idle temperature je u tome sto ako je ona niska (npr. 50 stepeni), a full load mnogo visa (npr. 75) nesto ne valja. A to nikako neces znati ako ne vidis koja ti je idle temperatura...
 
Vocko je napisao(la):
Poenta idle temperature je u tome sto ako je ona niska (npr. 50 stepeni), a full load mnogo visa (npr. 75) nesto ne valja. A to nikako neces znati ako ne vidis koja ti je idle temperatura...

Ziva istina !

Evo sam prije neki dan poshto mi je crkao ventilator na Northbridge bio prinudjen spustiti sistem na Default parametre znaco 166*11,5 pa rekoh aj da izmjerim josh jedan put u idle i full rezimu.

Ovo crkavanje ventilatora za NB izgleda je bolest kod Abit ploca , mnogo likova na netu imalo je isti problem.

idle -> 24 stepena
full -> 26 stepeni (sat vremena Prime95)

Inache naruchio sam sledeci Northbridge WB
12312_1.jpg


u pitanju je Alphacool NexXxoS NBX-A

Nadam se sredinom iduce nedelje da ce stici onda ce biti i rezultata i slicica....

Poz.....
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno