Šta je novo?

Vodic za vodena hladjenja

tex707 je napisao(la):
Ocigledno se ne razumemo bas najbolje...pricas mi o necemu sto ne moze na taj nacin da se poveze kako ti predstavljas. Ono "mislim" sam napisao samo da moj post ne bi zvucao grubo. Sada da ti kazem ovako...svoj POSLEDNJI radijator koji je stajao u kucistu sam izbacio pre vise od dve godine...dotle sam experimentisao sa pozicioniranjem radijatora u kucistu i sa protokm vazduha, pa sam presao na ozbiljnije stvari.

Na najvaznije stvari koje sam te pitao nisi odgovorio....kako hladis vodu da ti temperatura CPU-a bude 24-32C...napisi barem kolika je temperatura tog vazduha koja ulazi u radijator i spusta temperaturu vode tako da CPU sa Vcore=1.96V i taktom od oko 2.5Ghz na iddle-u radi na 24C.

Ocigledno se nismo razumljeli sto se tice temperatura
Evo detaljno stanje kad sistem nije OC'nut znaci na defaultu (1913Mhz) temp je 24 stepena kod ocnutog sistema na 2525(Mhz) temperatura skace na 32 stepena a u full opterecenju ocnutog sistema temperatura postize maksimalno 36 stepeni.

Ja sam ti tacno odgovorio kako hladim vodu imam radiator na kome su montirana 2 noiseblocker ventilatora po 12cm to su komponente za hladjenje vode ni manje ni vise! Nadam se da sam sad bio jasan

Sobna temperatura je negdje oko 20 stepeni !
Dodatno hladjenje vazduha ne postoji znaci nishta u vidu nekog kompresora ili slicno.

E sad neznam na osnovu cega tvrdish da bi temp trebao da bude 50 stepeni kad to zavisi prije svega od sobne temperature zatim radiatora koji koristish i na kraju zagrijavanja CPU'a -> to se nemoze pausalno reci.


I objasni mi na sta si mislio kad si rekao -> izbacio radiator van i poceo se baviti ozbilinim stvarima

Vishe Oc stranica su testirali solucija sa i bez integrisanog radiatora i razlika je bila 1-2 stepena u temperaturi.

Moj sistem ima integrisan radiator prije svega zbog mobilnosti jer ga cesce nosim na Lan Partys itd.

Veceras ce biti par slicica da vidish kako to trenutno izgleda !


Poz...
 
Poslednja izmena:
Jedno pitanje za uchesnike diskusije...
kako u BG doci do nekog wateblock-a?
Ne mora da bude top po performansama... Moze i neki standardnih performansi, znachi ne neki custom izrade po najboljem nacrtu koji trenutno postoji...
Da li da chekam sledecu turu Zalmana iz Hungarije ili ima neko ovde da proda nov/polovan blok zadovoljavajucih performansi a da nije ludilo od cene...
 
Cela ta prica o temperaturama koje ljudi dobijaju je zanimljiva :) Prvo, epox-i prikazuju uglavnom manje temperature od abita. Zatim, svi citaju temperature iz socket-a na ploci (a ne iz diode u procesoru, ne znam zasto se ona ne koristi?). A kad se cita iz socket-a, ovo vazi za sve ploce, to malo govance moze da se pomera i da se odmakne ili priblize cpu-u i eto razlike u temperaturama. Tako da ne treba biti previse poverljiv tim temperaturama u poredjenju razlicitih ploca, vec samo kad poredite svoje promene u sistemu hladjenja.

Licno, ja na nf7 i tt7+ na medium nikad nisam na mom 1700+ (kloknutim naravno) u full loadu dobio temperature ispod 50C. A takodje, temperature oko 35-6(telesna) i temperature od oko 50 se lako mogu provaliti na dodir ;-)
 
@Tex: Hvala na infou. Mislio sam da se pri manjem otporu u protoku struje materijal manje i zagreva...izgleda da sam pogresno mislio :zgran: Inace mnogo mi se svidja taj tvoj "stari" WB, vise mi se svidja od "novog" koji si napravio ;) Reci mi samo koja je sirina kanala u "starom" bloku ? Koji precnik creva ti inace koristis ? Ja se patim sa sugavim rezervoarom jos uvek, ne zelim da stavim nesto "tek tako" jer sam krenuo da napravim da to sve lepo izgleda, samo da bi otkrio da creva koja sam uzeo prave lakat cim ih malo vise savijes na duzini od 12cm...sto me je poprilicno iznerviralo, jako su meka, sad cu morati da uzmem ona "armirana" creva. Zelim da mi sve stane u kuciste, koje planiram da drzim kao i dosad, skroz otvoreno sa obe strane, tako da me ne brine to sto ce mi radijator stojati u kucistu, na njega cu nakaciti 12icu sa unutrasnje strane tj da duva iz kucista kroz njega napolje, mislim da je to bolje nego da duva od napolje u njega da ga ne bi zagusilo prasinom itd.
Reci mi molim te jednu stvar (niko to nigde nije pominjao do sada), koliko se greje vazduh oko WB-a ?! Ovo pitam jer kad se CPU hladi na "klasican" nacin, sva toplota sa hladnjaka se razduva u okolinu i greje unutrasnjost kucista, kao i chipset koji je veoma blizu (NB), graficku itd. Da li je to grejanje znatno manje kad se koristi WB ?

@Tekman: Radijator za stojadina o kome pricas je onaj o kome smo mi i do sada pricali, vise je nego dovoljan, mozda je cak i prevelik, uzmi za primer danger dan black ice pro koji je vise nego duplo manji od ovog, a ljudi sa njime postizu dobre rezultate. Sa zastavinim hladnjakaom ces u najmanju ruku postici iste takve, ako ne i bolje za 30evra manje ;) E sad onaj lepo staje u kuciste...ima rupe za srafljenje ventilatora...

@Monteboy: Ono sto tex707 pokusava da te pita je: kako dobijas tako dobre temperature na toj voltazi, pogotovo sto radijator "hladis" toplim vazduhom iz kucista, a ne kao on, vodom temperature 20C ? Dodao bih da recimo athlon64 3000+ na 2.9ghz hladjen "prometejom" dostize na idlu temp od 22C na 1.7V....
 
@Bad MF: Kako znas da cita temp sa diode a ne iz CPU-a ? Kako to da znam uopste ?
Abit NF ploce su skroz cudne, sve im je na drugacijim voltazama nego na Epoxima, chipset je na 1.5V, a moze da se stavi 1.4,1.5 i 1.7 (na epoxu 1.6,1.8,2.0V). Kada pipnem svoj hladnjak na dodir, hladan je, tj. onako topao (sad sam ga pipno) sad mi je temp 39C, chipset 37C) 220x10 @1.85V
 
Za abit znam da cita iz socket-a jer ima taj pipak a i tako pise u uputsvu za plocu. Za epox nisam siguran, ali cim su tako male temperature, cenim da su iz socket-a :d Nije mi bas jasno zasto sve ploce ne citaju jednostavno iz procesora, moguce je da ovo ne radi na svim amd procesorima.

Onda se postavlja pitanje temperaturne zastite koja se ukljucuje u bios-u. Ako logika ploce zavisi od merenja diode iz socket-a, moze da se desi da se komp prekasno iskljuci...
 
Bad MF je napisao(la):
Za abit znam da cita iz socket-a jer ima taj pipak a i tako pise u uputsvu za plocu. Za epox nisam siguran, ali cim su tako male temperature, cenim da su iz socket-a :d Nije mi bas jasno zasto sve ploce ne citaju jednostavno iz procesora, moguce je da ovo ne radi na svim amd procesorima.

Onda se postavlja pitanje temperaturne zastite koja se ukljucuje u bios-u. Ako logika ploce zavisi od merenja diode iz socket-a, moze da se desi da se komp prekasno iskljuci...


Epox koji ja imam, cita temperature iz jezgra. Tog jezicka ispod socketa ni nema, a temperature su relativno visoke i krecu se do 47C. Doduse, radi se o 1.0 reviziji 8rda+ ploce. Sve kasnije revizije imaju senzor ispod socketa.

@monteboy, tex

meni su te temperature malo ludacke. ako drzis procesor na 2V, teoretski nema sanse da je temperatura oko 35C. To je za samo ~10C vise od sobne temperature.

Ja trenutno imam dva radijatora, jedan je ogroman, dok je drugi dosta manji. Jedan je aluminijumski, dok je drugi bakarni. Imam sve ukupno 3 ventilatora koja duvaju u njih, i temperatura mi nikad nije bila ispod 40C. Naravno, pricamo o full opterecenju i pricamo o mom sistemu :d :d
 
Poslednja izmena:
monteboy je napisao(la):
I objasni mi na sta si mislio kad si rekao -> izbacio radiator van i poceo se baviti ozbilinim stvarima

Vishe Oc stranica su testirali solucija sa i bez integrisanog radiatora i razlika je bila 1-2 stepena u temperaturi.

Moj sistem ima integrisan radiator prije svega zbog mobilnosti jer ga cesce nosim na Lan Partys itd.

Veceras ce biti par slicica da vidish kako to trenutno izgleda !


Poz...

Lik :D je hteo da kaze da je profi i da je batalio radijatore > za hladjenje vode koristi bong. :D :D :D

A sto se tice slika... Niko ne dovodi u sumnju to sto kazes, niti kolika je izmerena temperatura u BIOS-u, ali gledaj na to ovako - ti senzori hoce da malo lazu :D Kada bi uzeo neki senzor i stavio ga tik pored jezgra, video bi koliko je ta temperatura netacna. Drzati procesor na toj temperaturi je skoro nemoguce. Temperatura rashladne tecnosti, u ovom slucaju voda, bi trebala da bude za ~5C veca od sobne, a ti koristis vazduh da bi ohladio radijator. Ili imas rezervoar od 10L, koji drzis u zamrzivacu, ili senzor laze. POsto si rekao da nosakas komp stalno, cisto sumnjam da imas toliki sistem. BTW ozbiljni sistemi, a to bi trebao da bude i tvoj, posto su temperature svetske (a nase :D ), nisu prenosivi, i obicno imaju bongove, ogromne radijatore i tako to.

Nemoj da se ljutis, mozda gresim, ali pojasni malo sta imas.

poz
 
Poslednja izmena:
monteboy je napisao(la):
Ocigledno se nismo razumljeli sto se tice temperatura
Evo detaljno stanje kad sistem nije OC'nut znaci na defaultu (1913Mhz) temp je 24 stepena kod ocnutog sistema na 2525(Mhz) temperatura skace na 32 stepena a u full opterecenju ocnutog sistema temperatura postize maksimalno 36 stepeni.

Ja sam ti tacno odgovorio kako hladim vodu imam radiator na kome su montirana 2 noiseblocker ventilatora po 12cm to su komponente za hladjenje vode ni manje ni vise! Nadam se da sam sad bio jasan

Sobna temperatura je negdje oko 20 stepeni !
Dodatno hladjenje vazduha ne postoji znaci nishta u vidu nekog kompresora ili slicno.

E sad neznam na osnovu cega tvrdish da bi temp trebao da bude 50 stepeni kad to zavisi prije svega od sobne temperature zatim radiatora koji koristish i na kraju zagrijavanja CPU'a -> to se nemoze pausalno reci.


I objasni mi na sta si mislio kad si rekao -> izbacio radiator van i poceo se baviti ozbilinim stvarima

Vishe Oc stranica su testirali solucija sa i bez integrisanog radiatora i razlika je bila 1-2 stepena u temperaturi.

Moj sistem ima integrisan radiator prije svega zbog mobilnosti jer ga cesce nosim na Lan Partys itd.

Veceras ce biti par slicica da vidish kako to trenutno izgleda !


Poz...

Vidis, tih 36 stepeni koje pominjes me buni....prema mom iskustvu, a i prema najgrubljoj racunici ta temperatura, jednostavno, nije moguca. Na naponu koji si pomenuo (1.96V) i na 2520Mhz tvoj CPU disipira vise od 130W..!!! Najbolji W/B koji je do sada testiran daje DeltaT (i to pri ogromnom protoku) od 10C, a 14-15C se smatra odlicnim rezultatom. Cak da tvoj W/B ima DeltaT=10C, znaci da bi temperatura vode u krugu trebala biti 26C...to je pri normalnim sobnim temperaturama nemoguce postici. E sad, posto je DeltaT tvog W/B- verovatno negde (ovo samo nagadjam, da ne bude nesporazuma) oko 15, znaci da bi temperatura vode trebalo da bude 21C.

Prema jednom testu tvog waterblocka, njegove performanse su dobre, ali...najniza moguca temperatura koju su postigli na 1.65V i 1.82GHz je bila 35C, i to u iddle-u! Na 1.85V i 2.33Ghz pri max opterecenju temperatura je otisla na 48C, sto je komentarisano kao odlican rezultat.

Nemoj da mislis da neko ovde ne veruje u to da tebi neki program za ocitavanje temperature ili BIOS ne pokazuju da je max temperatura 36C...ovde se izrazava sumnja u tacnost tog pokazivanja, i to je veoma opravdano.

Sto se tice tvog citata...nisam napisao da sam poceo da se bavim ozbiljnim, nego OZBILJNIJIM stvarima, a to je, npr. bong visok preko dva metra sa termoizolovanim rezervoarom od 20l i dva Ppapst-a od 120mm - fotka prilozena, molim da se ne zameri na neurednosti, sistem je jos uvek u razvoju. Kao sto na fotki vidis, jedna pumpa je EHEIM 1480, a to je TRECA pumpa po snazi u sistemu (najslabija je ispod malog rezervoara, a dve su u velikom rezervoaru). Taj bong spusta temperaturu i 4C ispod sobne, pa je ipak temperatura vode u mom rezervoaru (unutrasnjeg kruga, naravno) 28-30C kada CPU radi na 1.95-2V, a temperatura koju ocitava BIOS ide do 53C. Naravno, ni ovo ocitavanje ne mora da bude tacno, ali je zato merenje temperature vode SIGURNO tacno (precizan termometar potopljen u rezervoar).

Sto se mobilnosti integrisanog rezervoara tice, potpuno si u pravu, to je OGROMNA prednost. Nemas pojma koliko meni smetaju ova creva koja idu cak do susedne sobe....:(
 

Prilozi

  • Bong.jpg
    Bong.jpg
    72.5 KB · Pregleda: 430
Poslednja izmena:
gx-x je napisao(la):
@Tex: Hvala na infou. Mislio sam da se pri manjem otporu u protoku struje materijal manje i zagreva...izgleda da sam pogresno mislio :zgran: Inace mnogo mi se svidja taj tvoj "stari" WB, vise mi se svidja od "novog" koji si napravio ;) Reci mi samo koja je sirina kanala u "starom" bloku ? Koji precnik creva ti inace koristis ? Ja se patim sa sugavim rezervoarom jos uvek, ne zelim da stavim nesto "tek tako" jer sam krenuo da napravim da to sve lepo izgleda, samo da bi otkrio da creva koja sam uzeo prave lakat cim ih malo vise savijes na duzini od 12cm...sto me je poprilicno iznerviralo, jako su meka, sad cu morati da uzmem ona "armirana" creva. Zelim da mi sve stane u kuciste, koje planiram da drzim kao i dosad, skroz otvoreno sa obe strane, tako da me ne brine to sto ce mi radijator stojati u kucistu, na njega cu nakaciti 12icu sa unutrasnje strane tj da duva iz kucista kroz njega napolje, mislim da je to bolje nego da duva od napolje u njega da ga ne bi zagusilo prasinom itd.
Reci mi molim te jednu stvar (niko to nigde nije pominjao do sada), koliko se greje vazduh oko WB-a ?! Ovo pitam jer kad se CPU hladi na "klasican" nacin, sva toplota sa hladnjaka se razduva u okolinu i greje unutrasnjost kucista, kao i chipset koji je veoma blizu (NB), graficku itd. Da li je to grejanje znatno manje kad se koristi WB ?


Kanal u starom W/B-u je sirok 6 a dubok 8mm. Unutrasnji precnik creva koja idu od Y-clana do W/B-a je 8mm.

Moras da napravis najveci moguci precnik luka pod kojim su savijena creva...inace dolazi do pregiba. Armirana creva su previse kruta...:(

Temperatura vazduha oko W/B-a je kao da tu nema nicega...dakle, uopste ne utice na temperauru vazduha u kucistu.

Prilazem dve fotke starog W/B-a, da neko ne pomisli da ga imam samo u 3D screenshot-u...:) Clamp se ne vidi bas najbolje, posto je to potpuno transparentni Plexi.
 

Prilozi

  • WB_5-photo.jpg
    WB_5-photo.jpg
    70.7 KB · Pregleda: 441
Vrhunski...ali stvarno!
 
Na tvoje fotografsko umece :D

Pa valjda na wb koji si napravio (stari)

poz
 
MaxXx je napisao(la):
Na tvoje fotografsko umece :D

Pa valjda na wb koji si napravio (stari)

poz


Nemoj tako, sta fali fotografskom umecu...:)....ipak je to uradjeno pozajmljenim digitalcem....

W/B nisam ja pravio, samo sam uradio CAD, a CAM i machining je uradila ekipa u USA. BTW, mislim da tvoje resenje ne bi dalo ni malo losije rezultate od ovog...

Drugi W/B (najnoviji) sam ja uradio sve do G-code-a, a samo je obrada radjena u USA. Prilazem slicice da se vidi ideja zamenljivih mlaznica...mozda je tesko poverovati, ali NISAM video DangerDan RBX pre nego sto sam ovo napravio...
Dakle, prvo fotka blocka i Plexi poklopca....
 

Prilozi

  • WB-16-1.jpg
    WB-16-1.jpg
    137.1 KB · Pregleda: 433
Poslednja izmena:
Evo i fotki blocka i poklopca sa razlicitim mlaznicama....mislim da moze da se nasluti ideja...
 

Prilozi

  • Inserts.jpg
    Inserts.jpg
    205.8 KB · Pregleda: 434
mali bench na Sandri!
sandra2004sp1.gif


nakon sat vremena full opterecenja sa Prime95
desktop.gif


Kada sam imao vazdushno hladjenje i Zalman ALCU7000 kao cooler temperatura na full opterecenju je bila oko 60 stepeni e sad recimo da je vasha tvrdnja tacna i da laze senzor sto je tehnicki sasvim moguce.
Onda ako se uzme u obzir da je mene max bio 36 a po tex'ovoj procjeni trebalo bi da bude vishe od 50 znaci li to da senzor laze minimum 14 stepeni !

E sad kad uzmemo fino one 60 stepeni i dodamo 14 stepeni dolazimo do zakljucka da je mene trebao CPU onda kad sam imao vadushno hladjenje skoro da pregori jer bi temperatura bila minimum 74 stepena.

Stoga sam sasvim ubijedjen da ni jedan senzor nemoze toliko lagat (2-5 stepeni OK , to je sasvim poznato pogotovo kod Asus ploca) ali 14 stepeni je stvarno mnogo.

Poz... i zivjeli od ponedeljka cu biti u Budvi na odmor bude li neki od vas na primorju, moze mi se javiti na [email protected]

Poz...
 
Poslednja izmena:
par fotki moje skalamerije (oprostite na los kvalitet slike -> kamera sa mobilnog , djevojka mi je ponijela digitalku za Rim)

kuciste1.gif

kuciste2.gif


kuciste3.gif


sledeci mjesec kupujem block za northbridge kao i za GPU interesantno ce biti saznanje koliko ce dodatna dva bloka u sistemu uticati na temperaturu vode i sa time na temperaturu CPU'a ;)

bicete obavijesteni

be continued...
 
Poslednja izmena:
E ovo stvarno ne razumem...zamenio si vadusno hladjenje vodenim (prilicno skupim - ne verujem da ceo W/C setup koji imas moze da kosta manje od $200) i takt nisi podigao ni za jedan jedini MHz, niti Vcore za barem 0.01V (da bi psotigao neki MHz vise, je li)...pa nisi, valjda, dao sav taj novac samo zato da bi imao 24C manju temperaturu CPU-a, uzimajuci u obzir da ti je sve radilo OK sa pomenutim Zalmanom...?????
 
tex707 je napisao(la):
E ovo stvarno ne razumem...zamenio si vadusno hladjenje vodenim (prilicno skupim - ne verujem da ceo W/C setup koji imas moze da kosta manje od $200) i takt nisi podigao ni za jedan jedini MHz, niti Vcore za barem 0.01V (da bi psotigao neki MHz vise, je li)...pa nisi, valjda, dao sav taj novac samo zato da bi imao 24C manju temperaturu CPU-a, uzimajuci u obzir da ti je sve radilo OK sa pomenutim Zalmanom...?????

Tex ja sam imao tada sa zalmanom te rezultate temperature uopste nigdje nisam pomenuo da mi je sistem bio stabilan!!!!!

E sad sa vodenim hladjenjem sistem mi se dize i na 2730 MHz ali takve rezultate ne zelim da objavljujem jer sistem pada na Prime95
Igrice rade na primer FarCry , svi programi funkcionishu ali Prime pada stoga ne zelim to objavljivati !!!!

Zadnja stabilna frikvencija sa Zalmanom je bila nesto preko 2330 Mhz.

Poz...
 
monteboy je napisao(la):
<snip>

Zadnja stabilna frikvencija sa Zalmanom je bila nesto preko 2330 Mhz.

Poz...

Pa zasto onda uporedjujes temperature koj si imao sa Zalaman-ovim HSF-om sa ovime sada ako se ne radi o istoj frekvenciji...???...ovo samo pokazuje da ceo tvoj post nema nikakvog osnova. Uz to, nisi uopste pomenuo na kojem si Vcore-u drzao CPU kada je sa Zalmanom radio stabilno na 2330, a to je osnovni parametar za uporedjivanje!
 
Poslednja izmena:
tex707 je napisao(la):
Pa zasto onda uporedjujes temperature koj si imao sa Zalaman-ovim HSF-om sa ovime sada ako se ne radi o istoj frekvenciji...???...ovo samo pokazuje da ceo tvoj post nema nikakvog osnova. Uz to, nisi uopste pomenuo na kojem si Vcore-u drzao CPU kada je sa Zalmanom radio stabilno na 2330, a to je osnovni parametar za uporedjivanje!

Ja neznam zasto je V-Core u ovom uporedjenju uopshte bitan jer bitno je cinjenica da je senzor pokazivao 60 stepeni kod vazdushnog hladjenja na istoj frikvenciji e sad ja se ne secam tacnog V-Core ali racunaj da je bio veci od 1.96 V

U sushtini je bitno da je senzor pokazivao 60 stepeni onda a danas 36 !!!!

Sto iskljucuje tvoju izjavu da senzor laze ! jer da laze vishe od 14 stepeni kao sto ti tvrdish izgorio bi !

A vodeno hladjenje sam iskljucivo uzeo da bi mi sistem na 2525MHz radio na max 36 stepeni i sa time bio stabilan !

Ne zelim sad da se usjecas od mene napadnut ali cisto se postavlja pitanje da li je uopshte bilo potrebno kupovati tri pumpe, 2m visoki rezervar (bong) itd kad lik sa kompaktnim sistemom i izabranim komponentama postize ekvivalentne rezultate ako ne i bolje ;)

Stoga i moje pitanje na osnovu cega je to profesionalnije ?



Poz...
 
Poslednja izmena:
ja i dalje tvrdim da tex ima los primerak CPU-a :D Obrati se CAR-u ili Simpson-u za mobile athlona ! Ukoliko je to za DelataT tacno, onda su moje temperature iz odiseje 2004, samo napominjem da kad pipnem bakar iznad CPU-a uopste nije vruc, cak sta vise...

stvarno ne znam kako da se postavim posle poslednjih par postova :( X-files... jedino sto mi pada na pamet je da se tebi tex voda greje na putu od sobe do sobe :D

@monteboy: na dva review-a koje sam malopre procitao, tvoj blok stvarno postize temperature koje je i tex rekao da postize (sa blackice pro radijatorom) ne vidim kako je tebi to 10C nize. Moram takodje da primetim da je na slikama temperatura koje si prilozio JANUAR mesec, tada je meni temp. CPU-a bila 29, a to mogu i da potvrdim screenshotovima ako nekog interesuje, ipak mi ovde pricamo O SADA I OVDE (gde je proteklih dana ako izuzmemo ovih zadnjih par dana kise, temp. napolju bila 38C !!! )..takodje mogu da prilozim i screenshot gde mije temp 23C na 1400rpm sa TT11+ (kuciste u februaru na 12C na prozoru)...Da budem potpuno iskren, te temperature koje ti imas i ja ocekujem, mozda malo vece, ali se sigurno ne bi cimao sa vodenim hladjenjem da mi temp. bude 50C...pa TT12 hladi bolje od toga, doduse ne ide toliki OC...
 
PS. Evo vam mali primer, potpuno posten, tada sam imao chifteka 300-200, cisto da ne bude zabune oko voltaza na 12V, februar mesec, TT11+ ...
 

Prilozi

  • stabilno.gif
    stabilno.gif
    56.2 KB · Pregleda: 391
gx-x je napisao(la):
ja i dalje tvrdim da tex ima los primerak CPU-a :D Obrati se CAR-u ili Simpson-u za mobile athlona ! Ukoliko je to za DelataT tacno, onda su moje temperature iz odiseje 2004, samo napominjem da kad pipnem bakar iznad CPU-a uopste nije vruc, cak sta vise...

stvarno ne znam kako da se postavim posle poslednjih par postova :( X-files... jedino sto mi pada na pamet je da se tebi tex voda greje na putu od sobe do sobe :D

@monteboy: na dva review-a koje sam malopre procitao, tvoj blok stvarno postize temperature koje je i tex rekao da postize (sa blackice pro radijatorom) ne vidim kako je tebi to 10C nize. Moram takodje da primetim da je na slikama temperatura koje si prilozio JANUAR mesec, tada je meni temp. CPU-a bila 29, a to mogu i da potvrdim screenshotovima ako nekog interesuje, ipak mi ovde pricamo O SADA I OVDE (gde je proteklih dana ako izuzmemo ovih zadnjih par dana kise, temp. napolju bila 38C !!! )..takodje mogu da prilozim i screenshot gde mije temp 23C na 1400rpm sa TT11+ (kuciste u februaru na 12C na prozoru)...Da budem potpuno iskren, te temperature koje ti imas i ja ocekujem, mozda malo vece, ali se sigurno ne bi cimao sa vodenim hladjenjem da mi temp. bude 50C...pa TT12 hladi bolje od toga, doduse ne ide toliki OC...

Ja sam ti trenutno u Minhenu ovo navodno ljeto ovdje ti je takvo da imas konstantno tu oko 20 stepeni sobne teperature naravno da mi je sistem trenutno u SCG da bi temperature bile vece zato sam i gore naveo da je prvenstveno bitna sobna temperatura jer radiator nemoze hladiti bolje od sobne temperature ako nije u pitanju kompresija. Veliki plus kod mog sistema su 2 usisna ventilatora u donjem dijelu kucista dva pozadi koja isisavaju vazduh dva ventilatora koja su smjestena u NT'u (napajanje) i dva gore montirana na radiator sa tim je omogucena brza cirkulacija vazduha tako da se vazduh uopste mnogo ne zagrijava u kucistu.
kad se otvori kuciste i pipnes rukom ispod radiatora osjetices pravu hladnocu to je bitan faktor da bi se postigli ovi rezultati a i sigurno cinjenica da imam dobar CPU.

Poz....
 
@monteboy: daj covece, kad vec moram ovako da ti kazem: svi mi imamo po bar dva ventilatora, ja takodje imam tagana isto kao i ti, isto black edition i naravno da to sve pravi dobar protok vazduha u kucistu. Poenta je da tex ima bong (cev od 2m sa tusem koji prska vodu kroz vazduh, i dva ventilatora, koliko vidim 12 ice koji tu istu hlade + jos ventilatora u sistemu...Izuzetno mi se svidja tvoj sistem kako izgleda i kako si resio polozaje elemenata, ALI bio je je januar (nema sanse da je bilo 20C u nemackoj tada kad je u mediteranskoj klimi bilo 6C, a na kubi gde sam bio za novu godinu bilo 22C !!!) I to je poenta.
 
PS. Mani se screenshotova gde upalis racunar i u roku od 2 min uradis screenshot i posaljes ovde, takvih je bilo i bice, ali svima bude jasno o cemu se radi i stvar je licne kulture da li ce i ko ce ti sta reci na to, ne kazem da je to tvoj slucaj, ali ako nije, udari screenshot sa CPU-Z-om na ekranu i nekim programom koji prikazuje SVE voltaze i temperature u jednom prozoru, bilo bi dobro da se u pozadini vidi i prime95 koji je prosao bar 3 ciklusa i nije ugasen vec i dalje radi, tako cemo znati da je sistem aktivan bar 20 min i da su temp. prave ;)
 
gx-x je napisao(la):
@monteboy: daj covece, kad vec moram ovako da ti kazem: svi mi imamo po bar dva ventilatora, ja takodje imam tagana isto kao i ti, isto black edition i naravno da to sve pravi dobar protok vazduha u kucistu. Poenta je da tex ima bong (cev od 2m sa tusem koji prska vodu kroz vazduh, i dva ventilatora, koliko vidim 12 ice koji tu istu hlade + jos ventilatora u sistemu...Izuzetno mi se svidja tvoj sistem kako izgleda i kako si resio polozaje elemenata, ALI bio je je januar (nema sanse da je bilo 20C u nemackoj tada kad je u mediteranskoj klimi bilo 6C, a na kubi gde sam bio za novu godinu bilo 22C !!!) I to je poenta.

Nisi me shvatio ja sam opisao ljeto u Minhenu koje je trenutno toliko lose da je sobna temp sasvim konstantno na 20 stepeni sto znaci da se mene CPU temp nije dizao vise od 36.

U januaru je bilo sigurno znatno hladnije napolje ali u mojoj sobi sumnjam da ja bila znatno veca razlika u odnosu na sada stoga i logicno max temo u Januaru 32 stepena.
 
gx-x je napisao(la):
PS. Mani se screenshotova gde upalis racunar i u roku od 2 min uradis screenshot i posaljes ovde, takvih je bilo i bice, ali svima bude jasno o cemu se radi i stvar je licne kulture da li ce i ko ce ti sta reci na to, ne kazem da je to tvoj slucaj, ali ako nije, udari screenshot sa CPU-Z-om na ekranu i nekim programom koji prikazuje SVE voltaze i temperature u jednom prozoru, bilo bi dobro da se u pozadini vidi i prime95 koji je prosao bar 3 ciklusa i nije ugasen vec i dalje radi, tako cemo znati da je sistem aktivan bar 20 min i da su temp. prave ;)

QX-X da li bi se slozio da kupis jedan takav sistem kao moj ako ti konkretno dokazem sa svim screenshotovima gdje se vidi prime , cpu v-core , temp cpu itd. ?
 
ne, zato sto vec imam sistem :) sutra montiram rezervoar i ostatak pa cemo da vidimo :) Inace imam pumpu jacu od tvoje, hladnjak veci od tvog i blok slicnih performansi kao tvoj i sve me to kosta oko 50e, ne visdim zasto bi dao 200$ :) Ali bi me svakako zanimali screenshotovi, kao i jos neke ljude ovde, pa bih te najlepse zamolio za tih 30min vremena :) Sto se tice kupovine sistema (opet) ovde toga nema, a i da ima cena bi bila kao moja plata, a treba i jesti...Pozdrav ! ;)
 

Prilozi

  • gotov.jpg
    gotov.jpg
    72.3 KB · Pregleda: 415
  • radijator.jpg
    radijator.jpg
    122.5 KB · Pregleda: 413
Toliko ste toga napisali dok nisam bio na vezi da ne mogu da verujem...:)

Monteboy-a vise uopste ne razumem, pa ne znam ni sta da kazem....:)...cas je frekvencija ista, cas razlicita...ali nema veze, u pravu je sto se tice toga da ako je ISTA ploca ranije pokazivala preko 60C a sada pokazuje 36C onda je pad temperature pouzdano izmeren.

Bx-x...i ja kada pipnem bakar W/B-a uopste nije vruc...pa zato sam ti i rekao da W/B uopste ne povisava temperaturu u kucistu...ali je CPU temperatura zastrasujuca...:)

Prilazem jedan screenshot...molim da pogledate pazljivo, postoje dve interesantne stvari: prvo, moj Dhryston rezultat je dosta bolji od Monteboy-evog i to na 100MHz nizoj frekvenciji...da li je moguce da malo visi FSB (220 vs. 210) moze da napravi toliku razliku?

Drugo, pogledajte temperaturu CPU-a posle "mucenja" programom koji opterecuje procesor vise od Prime95...58C..!!!...temperatura u bongu je 24C, a temperatura vode koja kruzi kroz W/B-ove je 28C.

Imam u ormanu jedan Swiftech MCX-462 sa velikom Deltom...puci ce mi film, ima da skinem sve W/B-ove, stavim ovog Swiftech-a i jos cu da se osecam k'o da asm na aerodromu... :crash:
 

Prilozi

  • Performance.jpg
    Performance.jpg
    180.5 KB · Pregleda: 366
Nazad
Vrh Dno