Šta je novo?

Vodic za vodena hladjenja

srkiller je napisao(la):
Jedva cekam da stavis sve to na CPU, pa da vidimo temperaturu u loadu.
Racunam da ce biti malo iznad 10C...
Eno stavih u male oglase Swiftech WB MCW55,
samo mu dodas ret. mehanizam i eto ti original Apogee :D

Inace, montirao sam MCW60 juce i temperature GPU su u stepen iste.
Skinuo sam i CM alu hladnjake i stavio bakarne Swiftech na memaru.
Jedino sto su mi sad sva creva 1/2", i sa novim UV zelenim "coolsleeves"
izgleda mnogo lepse. Cekam jos UV lampu, pa cu da postujem slike.
I ja jedva cekam, samo da stignu j*beni fitinzi, oni "push-on" za 10mm/12 ID creva, pa da se lepo to sve sastavi i montira. ;)
Zatim dolazi na red izolacija i testiranje.
 
Nisam izdrzao, jos sam se malo "igrao" :D . Stavio sam telo od Raptora (ono veliko Al) na hladnu stranu peltiera, malo doterao naleganje (fino smirglanje). Glavna fora je sto celo to telo stojeci slobodno na vazduhu od 19C (ambient) ima temperaturu oko -20C (ovaj put sam uzeo vecu kofu za vodu pa je voda bila na oko 29C, trudio sam se da dolivanjem hladnije stalno odrzavam toliko), na dnu tela bilo je malo manje (-22C), a na vrhu oko -19C, lepo zar ne (veliki komad aluminijuma okovan injem) :d
Kada se stavi ventilator onaj Spire svetleci (8cm) sto vrti na 3300 o/min (ima mnogo dobar protok), temperatura dna tog hladnjaka bude oko 6-7 C. Vodu sam odrzavao na oko 29C, ne znam koliko sam trebao, tj. koliko voda bude iznad ambijentalne kod onih koji su to vec sastavili. Razmisljam da hajde neka bude za potrebe testa 10C iznad, a ako je u praksi to 5C onda ce onih 6-7C postati mozda 4-5C. Dakle kolika vam je temperatura vode u sistemu, cisto da znam ;)
P.S. Vrucu stranu hladim improvizovanim vodenim blokom od Al jer moj jos nije finalno sastavljen, a necu da pozurujem stvari da ne bih nesto zeznuo. Za poredjenje pogledajte sliku u prilogu. Neko je ovde ranije ovo okacio i dao rezultate za WB koji je napravljen od Al-a i isti taj od Cu, razlika je bila oko 7.5C. Verovatno cu sa APOGEE-om postici jos bar 1C manje na hladnoj strani (em dobra konstrukcija, em bakar). Ako ona pretpostavka da voda u sistemu nije vise od 5C toplija od ambijenta ispada da ce se sa 22C sobne temperature postici oko 0C (da ne kazem manje) na onom Al telu+ Spire 8cm, a leti (kad upece zvezda) ce to biti mozda 5C. Treba probati pa videti. U svakom slucaju obecava dobru zabavu :d
 

Prilozi

  • Graf.GIF
    Graf.GIF
    236.1 KB · Pregleda: 94
Poslednja izmena:
meni je toliko koliko si rekao, oko 29-31, zavisi da li je pod opterecenjem CPU ili je idle. Merio sam toplomerom LOL
 
gx-x je napisao(la):
meni je toliko koliko si rekao, oko 29-31, zavisi da li je pod opterecenjem CPU ili je idle. Merio sam toplomerom LOL
A sobna je koliko?
 
20-21...ali pazi, kad komp duze stoji idle, recimo 20 min, posto imam svega pola litre vode u sistemu (ako ima i toliko) voda se brzo rashladi na ~25C, onaj "idle" koji sam pominjao gore je zapravo sa ukljucenim TV-om, surf netom itd
 
gx-x je napisao(la):
20-21...ali pazi, kad komp duze stoji idle, recimo 20 min, posto imam svega pola litre vode u sistemu (ako ima i toliko) voda se brzo rashladi na ~25C, onaj "idle" koji sam pominjao gore je zapravo sa ukljucenim TV-om, surf netom itd
Fino, fino. Ja planiram da imam rezervoar od ~ 0,5l + dva ventilatora od 12cm na onom hladnjaku, moze da se montira, probano. Dakle mogu racunati na oko 27-28C sa 100% opterecenja. Lepo :)
 
Poslednja izmena:
Narode, je l' nije veliki problem sto sam radijatore ispirao obicnom vodom i tako ostavio nedelju dana da se suse (bez ispiranja destilovanom vodom ili sircetom posle toga)?

Nameravam sutra da im dam par tretmana sircetom i destilovanom vodom, al me brine ova "pauza" koja je usledila posle cesmovace.

Pozdrav!

edit: Mislim, naravno, na ispiranje unutrasnjosti radijatora.
 
Poslednja izmena:
pa isperi ga ponovo koristeci neko malo jace sredstvo za ciscenje, inace, skoro sam siguran da ti se napravilo ponovo djubreta unutra, drugim recima tanki listici od korozije, kamenca i ko zna cega... Znaci mr proper i udri :d (cilit bang je isto odlican ako ga imas) samo posle toga isperi obicnom vodom i muckaj dok sve ne ispadne i sve ok ;)
 
Kako da saznam od kog metala je unutrasnjost zastavinog radijatora, al' da budem 100% siguran?
Vidi sliku:
http://img293.imageshack.us/img293/1754/hc10129oc.jpg

Lici na aluminijum (iskreno se nadam da nije). Tex kaze da je najverovatnije kalaj, ali bih da budem 100% siguran. Od toga zavisi sta cu uopste (i u kom odnosu) da koristim od tecnosti.
 
Typhoon.X i ja smo zajedno radili nase sisteme kojisu indenticni sa tom razlikom sto on ima radijator kao tvoj, a moj je mesingani. Drzi covek vec skoro dve godine ~20% antifriz i 80% destilovana nema nikakvih problema, tako da go for it bez brige ! :wave: Stavi otprilike pola deci antifriza (ako je 70-80%) ili malko manje ako je 100%. Neces nista da pohebes ako preteras, samo ces dobiti malko losije rezultate zbog viskoziteta..a ni to nije tako drasticna razlika, ja sam imao u sistemu samo antifriz , znaci bez destilovane uopste, ali je bio neki 60%, posle sam sipao samo destilovanu, razlika je bila 2C na full load-u, na idle-u nije bilo nikakve razlike ili je toliko mala da je sonda nije ni registrovala.

(ne znam od cega je, moguce da je kalajni kao sto je tex predlozio)
 
E iskucah 2 strane teksta koji se nije sacuvao pri slanju jer sam prethodno pobrisao sve cookies pa nisam bio ulogovan! :mad:

Evo skracene verzije:

Uzeh ovu tecnost nalik antifrizu s tim sto nije klasican antifriz (mnogo manje gustine, a i koristi se za trkacke automobile):
http://www.cooltechnica.com/Merchant2/merchant.mvc?Screen=PROD&Product_Code=Zerex-RSC

Imam bocicu od 4oz ~ 0.1l i u zavisnosti od toga ima li mesanja metala u sistemu ili ne, koristi se mesavina Zerex-a i destilovane vode u odnosu 5:95 ili 15:85. Medjutim, javljaju mi ljudi sa stranih foruma da taj Zerex posle odredjenog vremena ostavlja neko "djubre" za sobom (ne znam kako da prevedem "gunk" na srpski), pa se preporucuje SAMO destilovana voda ukoliko nemas aluminijuma vec samo bakra/mesinga u sistemu.

Tako da me interesuje kako da saznam od kog materijala je unutrasnjost zastavinih radijatora. Ne zanimaju me gubici u performansama ako koristim antifriz. Zeleo bih da imam tecnost u sistemu koji je maintenance-free ili bar delimicno (2+ godine bez menjanja tecnosti).

Recimo da je kalaj u pitanju. Kako se "slazu" kalaj i bakar?

:wave:
 
mislis "gunk" kao sline ? To se Tex-u javlja :D ,a i on i ja mislili da je to od algi :)

Druze, antifriz je isto manjeg viskoziteta od vode, tj "meksi", zato i hladi losije, i nisi uzeo nista posebno, niti sistem vodenog hladjenja ima ikakve veze sa trkackim automobilima.

antifriz se stavlja iz dva razloga:

1. Da spreci koroziju
2. Da spreci nastanak algi (posto ima mali procenat masne sode u sebi i ubija sve zivo biolosko)

to je to. Ostavi to sto si kupio na stranu i kupi lepo za 100din galax ili bilo koji drugi 60/80/100& antifriz i uradi kako sam ti rekao i kraj, komplikujes bez veze. Hladnjak/radijator sigurno nije aluminijumski jer bi se ovom mom drugaru odavno javila elektr-korozija i imao bi djubreta u sistemu.

Ti odnosi mesanja zaista nisu uopste bitni, ti nemas klipove koji se vrte na 9000rpm pri temperaturama od 900C :S: to ti je skroz nebitno kolko se mesa, kazem ti , stavis malo recimo 2:10 u korist vode i to je to.

Bakar pravi elektrokoroziju samo sa aluminijumom i jos nekim legurama gvozdja, nisam bas toliko strucan, ali znam da je bakar-aluminijum najgora moguca kombinacija, a ni to nije toliko strasno koliko mislis da jeste...
 
ma rekoh da se koristi kod trkackih automobila jer oni ne koriste klasican antifriz (nije im potreban), kao i to da je ovaj Zerex redji od antifriza. :)
 
Pitanja za tebe, tex-a, typhoonx-a:
1. Imate li uopste neke aluminijumske delove u sisemu ili su svi bakar/mesing/plastika...?
2. Te "sline" :D su se javile zbog antifriza? Da li ste imali jos kakvih necistoca u vodi koje su se naknadno pojavile?
3. Koliko cesto menjate tecnost?

Poz
 
Poslednja izmena:
1. U sistemu, ne.
2. Sline ja nemam, ni typhoon, to znam 100%. Necistoce nemam takodje. Necistoce mi se jave kad mi hladnjak dugo stoji suv, tj kad mi ne radi sistem i kad je rasklopljen, pojavi se neko djubre u njemu, mislim da su to neke matore naslage kamenca ili ko zna cega posto moj radijator nije bio bas u najboljem stanju kad sam ga kupio.
3. Trik pitanje :) Sobzirom da cesto montiram i demontiram sistem ne mogu ti dati tacnu informaciju. Ono sto ti mogu reci je da meni voda uvek malo isparava negde, iako se sve cini da je heremeticki zatvoreno, tako da dolijem sa vremena na vreme, ali to su jako male kolicine, bukvalno dve supene kasike na mesec dana.
 
A necistoce primecujes gde? Na samom bloku kad ga skines i otvoris ili se vide kroz creva (ili rezervoaru) ako su providna?
 
gx-x je napisao(la):
Druze, antifriz je isto manjeg viskoziteta od vode, tj "meksi", zato i hladi losije...
QUOTE:
Higher viscosity will increase laminar flow and be less turbulent.
So higher viscosity will decrease performance all around. Beyond the two things I just mentioned, higher viscosity means less flow as well. So there are absolutley no gains from having higher viscosity fluids.
Infact, surfactants, which increase cooling performance actaully decreases the viscosity of water.


Inace, ako vam se creva zamagle posle odredjenog vremena, mozda je ovo razlog:
Some have said its the flux from the soldering of the radiator. Im not saying that theory is correct or incorrect as i have absolutley no idea. All I really know is that its not organic.

I had this in my first fill as well. After 6 months I changed out my tubing and refilled (again with 10% zerex and distilled H2O) and it hasn't returned, so maybe the theory that it is from the rad is correct.

A sto se tice tecnosti, evo nekih zanimljivosti:
In a properly setup PC cooling system which contains no mixed metals, and uses copper/brass as the metal of choice, no coolant additives are required. Pure deionized water or distilled water will be your best choice, with a small amount of nonionic surfactant added for that extra .01C if your’e interested.

I should note that I have been running a system on pure distilled water for the past 10months with absolutley no ill effects. There has been no corrosion (All copper/brass/delrin/PVC), and no algae buildup what so ever.

Poz
 
Poslednja izmena:
vidi, sto se viskoziteta tice - nije tako jednostavno. Tacno je da gusca masa ima manji protok, teza je i pumpa teze gura. Ali "laksa" masa nije obavezno bolja. Antifriz ima manji toplotni kapacitet od vode, tj manje toplote moze da "primi i odnese". Ulje recimo ima ogroman toplotni kapacitet ali bi se pumpa jako namucila da gura ulje kroz creva. E sad ulje je gusto i odlicno odvodi toplotu (kako koje) sto ne znaci da ce jogurt isto tako da se ponasa ako je npr. iste gustine.

Sto se prljavstine tice - primetim kad perem radijator i izmuckma ga, ispadaju neka sranja, do duse poslednji put je jako malo ispalo ikao je stojao pola godine...

Creva mogu da izgledaju zamagljeno i da budu zamagljena. Iz mog iskustva, ako radijator nije skroz cist, creva ce da potamne vremenom od rdje/kamenca/drugog necega. ALI takodje mogu da izgledaju zamagljena jer ih antifriz jede, to jako jako sitno ali dovoljno da ne budu toliko glatka i da promene teksturu. A ako se bas bas magle znaci da negde ulazi vazduh u sistem, tada je maglenje normlano, to je kondenzacija...nista strasno...

i rekao sam ti vec zasto se sipa antifriz, prvo jeftiniji od bilo cega drugog, drugo sprecava koroziju, i trece najvaznije UBIJA alge, tj neda im da se kote... Bolje malo antifriza nego da posle 5 meseci rasklapas blok i da ga cistis od slina kojekakvih...
 
gx-x je napisao(la):
1. U sistemu, ne.
2. Sline ja nemam, ni typhoon, to znam 100%. Necistoce nemam takodje. Necistoce mi se jave kad mi hladnjak dugo stoji suv, tj kad mi ne radi sistem i kad je rasklopljen, pojavi se neko djubre u njemu, mislim da su to neke matore naslage kamenca ili ko zna cega posto moj radijator nije bio bas u najboljem stanju kad sam ga kupio.
3. Trik pitanje :) Sobzirom da cesto montiram i demontiram sistem ne mogu ti dati tacnu informaciju. Ono sto ti mogu reci je da meni voda uvek malo isparava negde, iako se sve cini da je heremeticki zatvoreno, tako da dolijem sa vremena na vreme, ali to su jako male kolicine, bukvalno dve supene kasike na mesec dana.
Isparava ti usled zagrevanja u vodenu paru, a ona ipak nede nadje svoj put ka atmosferi, moguce je bas na onom crevu sto si montirao umesto rezervoara, tj. na njegovom kraju koji je pretpostavljam zapusen nekim cepom.
 
Opet neko ovde ne razlikuje gustinu od viskoznosti...:)

Ulje ima nizu gustinu od vode, ali daleko veci viskozitet. Isti je slucaj kod antifriza, ali razlike nisu toliko drasticne.

Antifriz i neke druge tecnosti se u sportske motore stavljaju iskljucivo zbog vise temperature kljucanja u odnosu na vodu.

Meni antifriz u sistemu nije uspeo da ubije alge iako sam ga stavio na pocetku sa destilovanom vodom. Sada sam nabavio specijalnu tecnost, videcemo kako ce ona da odradi posao.

Ja trenutno u svom sistemu nemam kombinaciju aluminiuma i bakra, ali imam malo celika (zavrtnjevi koji sluze za zapusavanje rupa cross-drilled waterblockova za NB i GPU), pa mi se javlja korozija. Pre nekih desetak dana sam konacno stigao da provedem dan pored struga, pa sam izmedju ostalog napravio i gomilu malih (M8 i M6) zavrtnjeva od mesinga. Nadam se da cu se korozije definitivno resiti.

Kada sam pominjao kalaj u radijatoru za zastavu, mislio sam samo na materijal za lemljenje, nikako da su elementi radijatora od kalaja.

Interesantno je pominjanje flux-a za lemljenje (topitelj) koji moze da ostane posle procesa proizvodnje radijatora, to mi do sada nikada nije palo na pamet....
 
tex707 je napisao(la):
Opet neko ovde ne razlikuje gustinu od viskoznosti...:)

Ulje ima nizu gustinu od vode, ali daleko veci viskozitet. Isti je slucaj kod antifriza, ali razlike nisu toliko drasticne.

Antifriz i neke druge tecnosti se u sportske motore stavljaju iskljucivo zbog vise temperature kljucanja u odnosu na vodu.

Meni antifriz u sistemu nije uspeo da ubije alge iako sam ga stavio na pocetku sa destilovanom vodom. Sada sam nabavio specijalnu tecnost, videcemo kako ce ona da odradi posao.

Ja trenutno u svom sistemu nemam kombinaciju aluminiuma i bakra, ali imam malo celika (zavrtnjevi koji sluze za zapusavanje rupa cross-drilled waterblockova za NB i GPU), pa mi se javlja korozija. Pre nekih desetak dana sam konacno stigao da provedem dan pored struga, pa sam izmedju ostalog napravio i gomilu malih (M8 i M6) zavrtnjeva od mesinga. Nadam se da cu se korozije definitivno resiti.

Kada sam pominjao kalaj u radijatoru za zastavu, mislio sam samo na materijal za lemljenje, nikako da su elementi radijatora od kalaja.

Interesantno je pominjanje flux-a za lemljenje (topitelj) koji moze da ostane posle procesa proizvodnje radijatora, to mi do sada nikada nije palo na pamet....

Ja sam moj grejac kabine isprao nekim sredstvom protiv kamenca (plava flasica, slicna domestosu, ne secam se kako se zove), kostlo je smesnih 70 setak dinara, a ispala je iz "cistog" grejaca gomila prljavstine i mutne (zute) "vode". Posle je palo ispiranje i eto cistog grejaca. Planiram da ovo redovno upraznajvam, tj. jednom godisnje.
 
GoranM:

znam da mi isparava na crevu, ne smeta mi.

sto se ispiranja radijatora tice - pa pazi ja ga svaki put isperem raznoraznim sranjima i on bude cist skroz. Medjutim svaki put kad ga demontiram i kad ponovo hocu da ga stavim (posle recimo nedelju dve dana ili vise) on je ponovo prljav tj ima nekih duguljastih parcica...
 
Poslednja izmena:
gx-x je napisao(la):
GoranM:

znam da mi isparava na crevu, ne smeta mi.

sto se ispiranja radijatora tice - pa pazi ja ga svaki put isperem raznoraznim sranjima i on bude cist skroz. Medjutim svaki put kad ga demontiram i kad ponovo hocu da ga stavim (posle recimo nedelju dve dana ili vise) on je ponovo prljav tj ima nekih duguljastih parcica...
To je normalno, toga se nikda neces otarasiti i mi u firmi pored sve nauke i tehnike cesto ispiramo hladnjake kondenzatora.
 
Ispirao sam radijatore sircetom i destilovanom vodom i evo sta mi ispada posle svakog muckanja:
http://img353.imageshack.us/my.php?image=imgp100124ao.gif
http://img45.imageshack.us/my.php?image=imgp096629ap.jpg
http://img157.imageshack.us/my.php?image=imgp097228qd.gif

Lici na rdju, al ne znam kako je moguce da postoji u novim radijatorima.

Ostavio sam alkoholno sirce da odstoji u radijatorima 6h i posle ispirao destilovanom vodom jedno 2h (sipam do oko 1/2 dest vode, muckam par minuta, pa prospem), medjutim i dalje se javlja prljavstina al' u mnogo manjoj kolicini.

Zna li neko sta to tacno ispada iz njih?
 
Poslednja izmena:
ne znam sta je to tacno ali i meni je to ispadalo, i ispada i dalje kad radijator stoji suv neko vreme pa pred montiranje krenem da ga ispiram, ali ne ispadne ni blizu toliko, ispadne po koji "trun"

edit: i mnogo su sitniji, a poneki su i duguljasti-pljosnati =)) elem, nemoj da brines, to svima ispadne, sledeci put ce znatno manje biti, a dok je voda+antifriz u njemu nista ne ispada, tj nista neces imati u sistemu (ako si dobro isprao pre montaze)
 
Poslednja izmena:
Hvala! :)

Pazi, prvih par puta je ispalo toliko mnogo. Posle jedno 3h muckanja ispadne vrlo malo.
Znaci, ne moram da brinem (nece mi ostetiti pumpu ili zapusiti TDX blok)?

E da... i meni su ispale 2 duguljaste trunke sive boje. Metalne su i vrlo tanke.
 
nista sem zdravog razuma ti ne treba i sve ce biti ok. Ispiraj ga dok ne ispadne sve sto ima da ispadne, ali odradi to agresivno, znaci ispiraj dok ispada, nemoj praviti prekide, zamorno je malo to muckati sat vremena ali to uradis jednom i zavrsis sa time.

poz i happy cooling :)

PS. vrati bre stari avatar, naviko sam na njega :D
 
Dosta mi je vise bilo muckanja. Dobio sam upalu misica i tikove od toga. :D
Sve sam povezao sinoc. Neke barbove sam malo mazao i tecnim sapunom da se creva lakse navuku (pogotovu od zastavinog radijatora).
Medjutim, nisam uspevao svaku selnu da zategnem srafcigerom zbog nedostatka prostora u kucistu. Moracu danas da angazujem brata da mi pomogne da povadim blokove i van kucista da pritegnem te selne. Nisam siguran ni koliko treba da se stegnu.

Sto se avatara tice - pa ovo mi je stari avatar. :) Jedno krace vreme sam drzao barbariana iz diabla, al me smorio pa sam vratio legendu.
 
sta ce ti selne ? Ja ni nemam selne, creva kad skidam moram ko manijak da vuce i cupam da bi sisla sa prikljucaka...
 
Pa selne sam stavio da ne dodje do curenja.
Ali mislim da sam napravio gresku i stavio tecan sapun i tamo gde nije potrebno - na barbove od wb-ova pa sad mogu ladno da okrecem creva rukom oko njih. Mozda cu morati9 da to povadim i obrisem. Samo sam malo stavio prstom, al opet je dosta podmazano.
 
Nazad
Vrh Dno