Šta je novo?

Vodic za vodena hladjenja

kako znas brzinu kojom glodalica treba da radi ?! gledas u pasulj ? :d cisto me interesuje. Jako mi se svidja tvoj blok, steta sto imas lose rezultate sa njim, i dalje misli da ti je ploca "krivac" jednostavno ne bi trebalo da ti predje +10C ambient temperature (bar po rezultatima drugih ljudi).

PS. Sta znate o pumpi za vodu iz "YUGO" automobila ?! Razmisljam da li da uzmem tu pumpu (1/2" prikljuci na njoj) posto je eksterna, a ne potapajuca (cimam se sa rezervoarom mnogo) ?
 
gx-x je napisao(la):
kako znas brzinu kojom glodalica treba da radi ?! gledas u pasulj ? :d cisto me interesuje. Jako mi se svidja tvoj blok, steta sto imas lose rezultate sa njim, i dalje misli da ti je ploca "krivac" jednostavno ne bi trebalo da ti predje +10C ambient temperature (bar po rezultatima drugih ljudi).

PS. Sta znate o pumpi za vodu iz "YUGO" automobila ?! Razmisljam da li da uzmem tu pumpu (1/2" prikljuci na njoj) posto je eksterna, a ne potapajuca (cimam se sa rezervoarom mnogo) ?


Pa brzine se odredjuju....mmmm...znanjem i iskustvom...:)...a uz to posoje i tablice preporucenih brzina i koraka za odredjene materijale i alate...ima cak i programa (veoma jednostavnih, naravno, najobicnije baze podataka) odakle to mozes da vidis. Ako te bas interesuje, mogu da ti "bacim" neki.

Sto se tice +10C ambijent...ne znam da li je to bas realno. Ne znam da li sam pominjao, ali pokusao sam da spustim Vcore na 1.775 i dobio 42.5C, full load naravno. Temperatura vode u tom sluicaju je bila 28C, sto i nije tako los rezultat.

Imam pumpu koju pominjes...prilicno je jeftina i ima pristojan potisak...doduse, ima i dve mane koje je cine neupotrebljivom za watercooling: ta pumpa ne moze da radi 24/7...ustvari, verovatno ne moze da radi ni duze od nekoliko sati, cak, mozda, i minuta. Drugo, bucna je nenormalno. Preporucujem ti da zaboravis na tu kombinaciju.
 
ovako

Ako vec neko hoce da pravi water block na c&c mashini onda neka pravi ovo.
Sistem koji je napravljen kao jedan od najboljih. Mislim da je vec ranije bilo reci na forumu o necemu slicnom.
Za c&c mashinu mislim da nije bitan izgled ili model koji bi bio pravljen tako da ni ovo nece predstavljati problem.
:beer:
E sada, sam izgled jezgra ili oblik spoljnih zidova ne mora da bude identican kao na slici ali bi se trebalo napraviti da bude kompatibilan sa svim procesorima sto nije problem i ako bi uspeo (a sigurno bi) projekat, bio bi dobar za neku mozda manju serijsku proizvodnju. Steta je da se pravi projekat a da ne bude kompatibilan ili lose uradjen.
 

Prilozi

  • cyc5base250.jpg
    cyc5base250.jpg
    13.3 KB · Pregleda: 664
  • cyc5block250.jpg
    cyc5block250.jpg
    9 KB · Pregleda: 603
  • cyc5lid250.jpg
    cyc5lid250.jpg
    12 KB · Pregleda: 608
Poslednja izmena:
jebote, izgleda ko "OCP" znak iz robocop-a :D Fini lavirint nema sta, jedino je poklopac uzasan :( mislim, ruzan je. Koja je firma bloka ako nije tajna ?!
 
Tekmane, ovo je malo zastareo koncept...novi tipovi blockova (ukljucujuci i ovaj moj design) daju bolje rezultate.

CNC masini je itekako bitno kakav je model, jer svaki minut rada kosta...recimo 25 DIN. Da bi se napravili duboki a uski kanali, mora da se koriste glodaci malih precnika, sto znaci veliki broj prolaza i mali koraci = dugacko vreme obrade = mnogo para...:(
 
OK, ja sam dao samo primer jednog mislim dobrog WB.. ne tvrdim da nema bolji.. ovaj primer je star oko 1 god. ali je onda bio jedan od naj..
E sada cena .... na 1 kom je sigurno skuplje.
 
Tekman je napisao(la):
OK, ja sam dao samo primer jednog mislim dobrog WB.. ne tvrdim da nema bolji.. ovaj primer je star oko 1 god. ali je onda bio jedan od naj..
E sada cena .... na 1 kom je sigurno skuplje.

Ne samo da je dobar, to je odlican block...samo sam rekao da su sada "moderni" oni visokorestriktivni, turbulentni, "udarni" (impigment cooling) i sl.

BTW, sto se cene tice...kada se na CNC masini radi, cena ne zavisi od broja komada...:(
 
onda parola: "snadji se". mene je majstor kostao 650din da odradi kanal u materijau koji sam mu doneo.
Da li je to mnogo ili nije..... znate i sami. meni materijal nije bio problem bar taj 1 kom. ali mislim da nije veliki problem naci nesto slicno. E sada, oko cene rada i isplativosti kompletnog WB treba iskalkulisati radne sate CNC mashine i materijala da bi se dobio ne preskup ali funkcionalan WB. Mislim da i obican WB kao sto je moj moze da u 90% slucaja odradi posao tako da ne treba bacati neke ogromne sume para na obradu i ko zna sta jos. Mozda bi bolje bilo obratiti vise paznju na hladjenje vode a ne na izradu WB, to kazem da bi se dobila niza cena gotovog proizvoda. E sada ko hoce perfekciju onda neka zavuce prstice u dzepice pa .... :cigar:
 
Poslednja izmena:
Upravo si pomenuo sustinu....temperatura vode je mnogo vaznija od samog waterblocka...ubaci vodu sa 15C u najgori cross-drilled waterblock i ima da 'ladi k'o ludo...
 
zato momci obratite paznju na odgovarajuci radiator i odgovarajuce ventilatore da bi voda bila shto hladnija.

Mislim da je cisto gubljenje vremena izradjivati sam WB kad se mogu za malo vise od 35 Evra naci blokovi sa dobrim rezultatima.
E sad naravno ako je u pitanju hobby ili ako prestavlja zadovoljstvo onda je sasvim neshto drugo.

mene je sistem OC'nut za 600 MHz a maksimalna CPU temperatura (znaci full opterecenje) ne prelazi 32 stepena u Idle rezimu 24 stepena ;)

Zivjeli.
 
Poslednja izmena:
monteboy je napisao(la):
zato momci obratite paznju na odgovarajuci radiator i odgovarajuce ventilatore da bi voda bila shto hladnija.

Mislim da je cisto gubljenje vremena izradjivati sam WB kad se mogu za malo vise od 35 Evra naci blokovi sa dobrim rezultatima.
E sad naravno ako je u pitanju hobby ili ako prestavlja zadovoljstvo onda je sasvim neshto drugo.

mene je sistem OC'nut za 600 MHz a maksimalna CPU temperatura (znaci full opterecenje) ne prelazi 32 stepena u Idle rezimu 24 stepena ;)

Zivjeli.

Ako je u pitanju hobby ili ako su blockovi besplatni, kao npr. moji.... :D

Sto se tice tvog sistema, ovo sto si napisao zvuci maximalno impresivno, ali nisi naveo najvaznije podatke: KOJI sistem je u pitanju, koliki je napon na CPU?
 
monteboy je napisao(la):
zato momci obratite paznju na odgovarajuci radiator i odgovarajuce ventilatore da bi voda bila shto hladnija.

Mislim da je cisto gubljenje vremena izradjivati sam WB kad se mogu za malo vise od 35 Evra naci blokovi sa dobrim rezultatima.
E sad naravno ako je u pitanju hobby ili ako prestavlja zadovoljstvo onda je sasvim neshto drugo.

mene je sistem OC'nut za 600 MHz a maksimalna CPU temperatura (znaci full opterecenje) ne prelazi 32 stepena u Idle rezimu 24 stepena ;)

Zivjeli.

Morash uzeti u obzir da ti blokovi koshtaju 35€ u civilizovanim :) zemljama, a dok ti stignu dovde (pod uslovom da nemash nekog da ti donese) te izadju 55€... pretpostavljam da zato vecina ljudi pravi custom blokove koji je mene licno izashao 25€...

Plus, ako za referencu uzimash svoj primer, reci mi koliko ljudi u Yugi moze sebi da nabavi (a da ne pricam priushti) komponente koje ti imash u svom hladjenju ...
 
Poslednja izmena:
mislim da neko ko se usudjuje na vodeno hladjenje mora odvijiti i novaca za to ako zeli imati efikasan sistem u suprotnom mu je bolje da se drzi vazdushnog.

kad se uporedi usparanih 20 € na bloku u odnosu na utrosheno vrijeme i trud i neizvjesnost koliko ce dobro ispanuti blok mislim da se ne isplati jedino ako je slucaj kao tvoj pa te ispane i material i freziranje dzabe.

Ali ajd tebe je WB ispao dzabe mene 35 Evra tako da smo i jedan i drugi srecni.

Sto se tice napona CPU'a on je na 1,96 V

Pozdrav.
 
monteboy je napisao(la):
<snip>

Sto se tice napona CPU'a on je na 1,96 V

Pozdrav.


Ako ti je Vcore=1.96V, a CPU temp 32C, onda moram da te pitam i koja je temperatura rashladnog medijuma i cime ga hladis, posto je ocigledno da se radi o nekom aktivnom sistemu.
 
aj sad pitanjca za one sa iskustvom:

1) jel velika razlika u performansama hladnjaka (iz zastave) ako stoji horizontalno ili vertikalno (vertikalno ali duzom stranicom, znaci zarotirati ga za 90 stepeni iz horizontalnog polozaja po "Z" osi)

2) da li 3-4C veca temperatura vode i CPU-a uticu na maksimalni OC CPU-a (podrazumeva se da temp. na full loadu ne prelazi 50C) ?

3) Who da fuc* is Alice ?! :d

4) Da li steti ako "hromiram" hladnjak (iz zastave) tj. da li ce mu se smanjiti performanse ?

@te707: Pise u njegovom potpisu sta ima od opreme itd. ali nemoj zaboraviti da temperatura varira od procesora do procesora, evo moj je na 1.85V na TT11+ 3000rpm sada (ambient 23C) 38C, sto je jako malo (na 220fsb) uzimajuci u obzir da je vazduh u pitanju. Eno ti jazze sa P4 [email protected], prosle nedelje usred dana pricam sa njim telefonom i CPU mu je tada bio 34C...Mozda monteboy ima dobar primerak CPU-a koji se inace manje greje.

@monteboy: Gde si, leba ti, uspeo tu opremu da nadjes u crnoj gori ? pogotovu tu eheim 1250 pumpu ?!?!?!?!?!?
 
1. Najverovatnije nema nikakve razlike...ako voda cirkulise kroa njega, ne vidim kakve veze ima polo\aj.

2. Ne bi trebalo, ali meni se nsto cini da ima...:(

3. I have no idea who Alice is....hint..??

4. Ne, ali bi te to, verovatno, kostalo vise nego hladnjak...niklovanje je vec nesto drugo...

5. Pise ali to nije oprema sa kojom je postigao te performanse, pa ga zato pitam.
Nisam bas speman ad verujem da temperatura varira od procesora do procesora, pre od ploce do ploce....bilo koja dva procesora koja rade ne istom Vcore i istoj freq moraju da imaju istu ili barem slicnu temperaturu ako su optereceni identicnim "programom".

CPU koji radi na 1.85V i na npr 2.5Ghz disipra oko 100W, sto je veoma ozbiljno. Nema sanse da bilo koji HSF to drzi na 38C, ali zato ima sanse da merenje temperature "laze".

BTW, odakle ti ambient od 23C, molim te...meni A/C radi ceo dan i nikada mi temperatura ne pada ispod 24C...evo, juce je napolju bilo 16C, jutros je, verovatno, i niza, meni je prozor otvoren cele noci i trenutno mi je ambijent 26C (bez A/C-a, doduse).
 
Poslednja izmena:
tex707 je napisao(la):
Ako ti je Vcore=1.96V, a CPU temp 32C, onda moram da te pitam i koja je temperatura rashladnog medijuma i cime ga hladis, posto je ocigledno da se radi o nekom aktivnom sistemu.

kao shto vidish u signaturi radioator je HTF2 Dual (jedan od boljih na trzistu) na njega su montirani dva Noiseblocker ventilatora (najtishi na njemackom trzistu ni Papst nije tishi od njih ) montiran je u vrhu kucista znaci izrezao sam gornji poklopac tako da radiator strci jedno 2 cm izvishe gornje ivice kucista otprilike izgleda kao na americkim autima turbo laderi na motornoj haubi. Sa tim se omogucava da se vazduh koji se prirodno zagrijava i ide na gore pomocu ventilatora isisava iz sistema napolje. u isto vrijeme ventilatori isisavaju i vazduh koji je u direktnom kontaktu sa lamelama radiatora sto proizvodi efikasno hladjenje.

gx-x je napisao(la):
@monteboy: Gde si, leba ti, uspeo tu opremu da nadjes u crnoj gori ? pogotovu tu eheim 1250 pumpu ?!?!?!?!?!?

Monteboy , ne zivi u SCG , opremu je nabavio u Njemackoj gdje i stanuje.
Inache namjeravam da kupim Innovatek EHEIM HPPS-12V pumpu koja bazira na Eheim 1046 ali je pojacana i sto je veoma bitno ima 12V napajanje sto omogucava direktan prikljucak na NT. Modovana je takodje tako da je josh tisha od originala.

Shto se tiche opreme , namjeravam otvoriti extreme OC Shop u Podgorici tako da ce biti u buduce moguce nabaviti i bolje komponente za vashe vodene sisteme i uopshte komponente za racunare. Bicete o svemu obavijeshteni kad bude sve spremno. :p

Poz...
 
Poslednja izmena:
gx-x je napisao(la):
ja nemam projekat, blok mi je jazza izradio (hvala mu) samo znam da kad ovo namontiram i vidim kako se ponasa sistem nekih 20-tak dana, radim sledece da vidim kakvi ce biti rezultati:

Neverujem, reko ajde malo da se zezam u cad-u i nabudzim ti ja neki wb (kako sam ja mislio da bi bilo najzgodnije), zavrsim ga i razmisljam kako da ga poboljsam i da pitam onda tex-a za misljenje. Nije mi dugo trebalo dosao sam na ideju kao sto ti je jazza izradio (znaci sa tri ventila, 1 ulazni i 2 izlazna), a da ga nisam ni video prethodno :)

Evo crtez pa cu da ga doradim (da mu dodam taj ventil u sredini) i bacicu je ovde.

poz
 
Poslednja izmena:
crtez je OK za jedan WB koji je solidnih performansi. Ima i boljih ali se ovaj najjednostavnije pravi.
 
@tex707: Hvala na brzom odgovoru :) Sto se tice onoga sto sam ti rekao za variranje temperatura od CPU-a do CPU-a reci cu ti jos ovo: merenje temperature mi je ispravno posto je drugar kod mene doneo svoj CPU i bile su i kod mene temperature kao i kod njega, na veoma slicnom kloku (~50mhz ~0.1V) njegov CPU je bio topliji od mog ~6C. Sto se ambienta od 23C tice, pa nocas je bilo hladno, meni je radni sto do prozora koji je stalno otvoren. Naravno kad su bile one vrucine bila je veca temp. kad je napolju bilo 38C, meni je u sobi bilo 28C proc je bio 45C, chipset 42C ... Menjaj CPU :d

@monteboy: Mislio sam da iz CG zbog nick-a. Eheim je dobra pumpa ali malo skupa i ovde se tesko nalazi, bar ja ne znam gde da je nadjem, tako da sam uzeo potapajucu pumpu 1200l/h za 12e, nemacke izrade, tiha... hladnjak od zastave koji je 24x15x5 (zapravo to je hladnjak iz kabine sto sluzi za grejanje/hladjenje) je prilicno veci, a iste gustine ko tvoji hladnjaci, kosta nekih 20e ;) na njega cu da okacim 12 icu da vadi vazduh. Sto se tice extreme OC radnje, super ! Samo vodi racuna o organizaciji, vise ces imati posla sa narudzbinama nego sa direktnom prodajom. U nas ljudi nece ni kvalitetno napajanje da kupe, a kamoli kuciste, dobar HSF ili vodeno hladjenje :( Sve najbolje i puno srece sa poslom !

@MaxXx: svaka cast ! samo meni WB nije izradjen sa 3 rupe vec sa dve, ono sa 3 rupe je meni palo napamet da podignem protok tako sto cu skratiti put vodi kroz blok i time smanjiti kolicinu otpora, mada dosta ljudi kazu da protok nije toliko bitan dokle god ga ima dovoljno, samo ja ne znam sta je dovoljno, a od viska glava ne boli :)
 
monteboy je napisao(la):
kao shto vidish u signaturi radioator je HTF2 Dual (jedan od boljih na trzistu) na njega su montirani dva Noiseblocker ventilatora (najtishi na njemackom trzistu ni Papst nije tishi od njih ) montiran je u vrhu kucista znaci izrezao sam gornji poklopac tako da radiator strci jedno 2 cm izvishe gornje ivice kucista otprilike izgleda kao na americkim autima turbo laderi na motornoj haubi. Sa tim se omogucava da se vazduh koji se prirodno zagrijava i ide na gore pomocu ventilatora isisava iz sistema napolje. u isto vrijeme ventilatori isisavaju i vazduh koji je u direktnom kontaktu sa lamelama radiatora sto proizvodi efikasno hladjenje.


Premo ovmo sto si napisao, ako dobro shvatam, ti koristis vazduh iz kucista (dakle topao) da prolazi na gore kroz radiator...mislim da to nije bas efiaksno hladjenje.

Verujem da postoji velika greska u merenju temperature CPU core-a kod tebe...sistem koji si naveo bi pri navedenim uslovima trebalo da daje temperature preko 50C, ako uzmemo u obzir da ti je temperatura u sobi normalna (dakle oko 24C).
 
gx-x je napisao(la):
@tex707: Hvala na brzom odgovoru :) Sto se tice onoga sto sam ti rekao za variranje temperatura od CPU-a do CPU-a reci cu ti jos ovo: merenje temperature mi je ispravno posto je drugar kod mene doneo svoj CPU i bile su i kod mene temperature kao i kod njega, na veoma slicnom kloku (~50mhz ~0.1V) njegov CPU je bio topliji od mog ~6C. Sto se ambienta od 23C tice, pa nocas je bilo hladno, meni je radni sto do prozora koji je stalno otvoren. Naravno kad su bile one vrucine bila je veca temp. kad je napolju bilo 38C, meni je u sobi bilo 28C proc je bio 45C, chipset 42C ... Menjaj CPU :d

<snip>

Nemoj da mislis da sam sumnjicav, samo pokusavam da shvatim sta se desava...ne mogu da se setim ni jednig jedinog razloga zbog koga bi dva identicna CPU-a na istim taktovima i naponima radila sa 6C razlikom u temperaturi...deluje mi protivno svakom mogucem zakonu fizike...

Mogu da menjam CPU, nije to problem...kada bih bio siguran da bih dosao do nekih 2.7GHz uzeo bih i 3200+, ali samo radi nekoliko C manje, to se ne isplati. Ipak ovaj moj primerak i nije tako los sa stabilnim radom na 11x220 MHz.
 
Evo sitne modifikacije, znaci na sredini je ventil za ulaz (po mogucstvu da to bude deblja cevka), i tu se tecnost racva na dve strane (valjda bi trebalo :D ) i izlazi na ostala dva ventila.

Ajde dajte i neke vase ideje kako bi trebao kanal da ide, bar u paintu :D pa cemo nesto da iskombinujemo.
 
Poslednja izmena:
@tex: mozda deluje protivno svakom zakonu, ali mozda i ne. Razmisli: Da li ce se CPU izradjen iz sredine silicon wafera grejati isto onoliko kao i onaj sa kraja wafera ?! recimo da oba mogu na 2ghz 10x200 ?! Ako je CPU ispao "kvalitetniji" imace manji otpor pri protoku (pa samim tim i veci OC na recimo manjim voltazama nego neki isti takav samo losije izrade) struje, samim tim i manju disipaciju zar ne ?! Zapravo ovo i mene interesuje, jer nisam 100% siguran u ovo sto sam napisao, ali mi je logicno da je tako...

Sto se tice tvog CPU-a, ako je tebi dobar, i meni je ;) medjutim pored brda mobilaca "out there" koji rade na 2.5 na vazduh, ja ne bi bio zadovoljan, povijao bi neki :) i strpao u taj tvoj "bonged" sistem :d Ja jedva cekam da utopim ovaj moj u vodu da vidim kolko ce hteti da ide, trenutno mu je 2.4GHz MAX na 2V ali bude vruc, zimus je bio oko 45C posle 10 minuta kad mi je u sobi bilo 15C sa skroz otvorenim prozorom i ja u jakni (krastavac. hteo sam da vidim kolko mogu da klokujem proc)....

PS. ako se secas onoga sa friziderom i hladjenjem vode i radijatora u njemu, problem je kondenzacija itd. Setio sam se cime bi se mogla izolovati creva ! Staklena vuna ili ono drugo sundjerasto cudo "cigla" boje, i jedno i drugo se koriste za izolaciju toplovodnih cevi u zemlji ! E sad ne znam sta bi moglo oko soketa i na zadnju stranu ploce. Sta koriste u vapochill-u za te svrhe ? koji materijal ?
 
MaxXx je napisao(la):
Evo sitne modifikacije, znaci na sredini je ventil za ulaz (po mogucstvu da to bude deblja cevka), i tu se tecnost racva na dve strane (valjda bi trebalo :D ) i izlazi na ostala dva ventila.

Ajde dajte i neke vase ideje kako bi trebao kanal da ide, bar u paintu :D pa cemo nesto da iskombinujemo.


Nije ti los 3D...za pocetak...
Evo nekoliko mojih predloga: treba posebno obratiti paznju na mesto TACNO IZNAD CPU core-a, tu je temperatura najveca i tu odvodjenje treba da bude najbolje. Jedan vazan detalj: centar core-a NIJE simetrican u odnosu na rupe oko socketa, vec je pomeren za oko 3mm, pa ko hoce da njih koristi za montazu (sto je veoma preporucljivo) treba na to da obrati paznju.

Evo screenshot-ova jednog mog (veoma starog) CAD-a...nije tezak za izradu, a radi prilicno dobro. Uporedi sa svojim pa kazi sta mislis.
 

Prilozi

  • WB_5.jpg
    WB_5.jpg
    84.3 KB · Pregleda: 453
Gledao sam na netu mnoge WB i najbolji su oni koji koncentrisu protok hladne vode oko sredine. Mislim da i vreme zadrzavanja vode i duzina kanala utice na temperaturu pa bi zbog toga trebalo praviti malo vise zavoja u WB'u. izolacija creva i mozda samog WB'a bi mozda donela isto malo poboljsanja.
Hladjenje vode sam ja zamislio na takav nacin da bi napravio jednu kutiju dimenzija dna kucista i visine nekih 10 cm na koje bih stavio kuciste tako da bi sve zajedno cinilo jednu celinu. u tu kutiju bih stavio grejac kabine za Yuga ili nekog drugog auta koji je isti kao i hladnjak za motor u nekom autu samo sto je mnogo manji (npr. iz stojadina je 15 x 24 cm) i na hladnjak ventilator od 15cm spori, moze i na 220v jer imaju veliki protok vazduha a tihi su. Na toj kutiji mogu da se izrezu rupe za protok vazduha a kutija ne mora da bude sastavni deo kucista nego moze da bude kao i "stand alone" negde iza stola ili pored kucista. Taj stojadinov hladnjak sa 15 cm ventilatorom mislim da je dovoljan da ohladi vodu u systemu.
Sta mislite o hladjenju vode? Inace hladnjak je u radnji jeftin... ispod 1000 din a moze se naci i polovan. ako nije probusen na otpadu automobila za sitne pare. ...
 
gx-x je napisao(la):
@tex: mozda deluje protivno svakom zakonu, ali mozda i ne. Razmisli: Da li ce se CPU izradjen iz sredine silicon wafera grejati isto onoliko kao i onaj sa kraja wafera ?! recimo da oba mogu na 2ghz 10x200 ?! Ako je CPU ispao "kvalitetniji" imace manji otpor pri protoku (pa samim tim i veci OC na recimo manjim voltazama nego neki isti takav samo losije izrade) struje, samim tim i manju disipaciju zar ne ?! Zapravo ovo i mene interesuje, jer nisam 100% siguran u ovo sto sam napisao, ali mi je logicno da je tako...

Sto se tice tvog CPU-a, ako je tebi dobar, i meni je ;) medjutim pored brda mobilaca "out there" koji rade na 2.5 na vazduh, ja ne bi bio zadovoljan, povijao bi neki :) i strpao u taj tvoj "bonged" sistem :d Ja jedva cekam da utopim ovaj moj u vodu da vidim kolko ce hteti da ide, trenutno mu je 2.4GHz MAX na 2V ali bude vruc, zimus je bio oko 45C posle 10 minuta kad mi je u sobi bilo 15C sa skroz otvorenim prozorom i ja u jakni (krastavac. hteo sam da vidim kolko mogu da klokujem proc)....

PS. ako se secas onoga sa friziderom i hladjenjem vode i radijatora u njemu, problem je kondenzacija itd. Setio sam se cime bi se mogla izolovati creva ! Staklena vuna ili ono drugo sundjerasto cudo "cigla" boje, i jedno i drugo se koriste za izolaciju toplovodnih cevi u zemlji ! E sad ne znam sta bi moglo oko soketa i na zadnju stranu ploce. Sta koriste u vapochill-u za te svrhe ? koji materijal ?

Da bi se jedan CPU grejao vise od drugog na istom taktu i istom naponu MORA da "vuce" vise struje. E sad, treba videti koji bi razlog bio za to. Ti pominjes otpor...u slucaju ovih frekvencija, verovatno ni impedansa nije adekvatno merilo, ali bez obzira na to, CPU koji ima manji otpor se VISE greje, a ne manje...tako da bi ta teorija, najverovatnije, pala u vodu.

Sto se tice pomenutog brda mobilaca, molim te, nadji mi jedan dobar, placam odma'....!!!

Sto se mog trenutnog statusa tice...bez obzira na sve sto imam za hladjenje, CPU ode i do 53C na 2V i 2.4Ghz...protok vode mi je odlican, a njena temperatura oko 30C. Ono sto je najinteresantnije je da je radijator potpoljen u VODU temperature 24C kada je temperatura vode u njemu 30C..!!!!...nema sanse da me neko ubedi da vazduhom temperature oko 24C moze bolje da ohladi radijator nego vodom iste temperature...toliko termodinamike znam (iako sam je polagao pre 17-ak godina).

Za termoizolaciju creva najbolje su one cevi koje sam ti vec pomenuo, za izolaciju cevi air-conditioning uredjaja. Oko socketa i iza ploce ide npr. isecen mouse pad, a unutar socketa (u rupice) se ubrizgava elektroizolaciona pasta. Osnovno je ne dozvoliti vazduhu da pridje tom podrucju, koje je na temperaturi 4C ili vise ispod njegove temperature.
 
tex707 je napisao(la):
Premo ovmo sto si napisao, ako dobro shvatam, ti koristis vazduh iz kucista (dakle topao) da prolazi na gore kroz radiator...mislim da to nije bas efiaksno hladjenje.

Verujem da postoji velika greska u merenju temperature CPU core-a kod tebe...sistem koji si naveo bi pri navedenim uslovima trebalo da daje temperature preko 50C, ako uzmemo u obzir da ti je temperatura u sobi normalna (dakle oko 24C).

to shto ti mislish ja sam isprobao i definitvno dosao do zakljucka da je efikasnije ovako kako je.
Zbog cega ?

Jednostavno -> glavno pravilo kod hladjenja kucista je izbacivanje toplog vazduha napolje jer bi on u suprotnom opterecivao rad ne samo CPU'u nego kompletnog sisteme -> Graga, north bridge , MosFet ;)

Josh gore je kad se topao vazduh pumpa u kuciste a to se automatski desava kad spoljni ventilatori duvaju vazduh unutra koji se zagrijava preko lamela radiatora i vruc ulazi u kuciste sa time se ustvari stvara toplotni zastoj.

AMD je definisao cirkulaciju vazduha koja glasi :
Hladan vazduh se usisava u donjem dijelu kucista dok se izbacuje u gornjim djelovima istog jer je prirodno i fizicki dokazano da topao vazduh ide na gore.

Sto se tice temperature mog sistema budi siguran da je tacna iste vrijednosti su i u Abit EQ kao i u Biosu :)

Poz...
 
Ocigledno se ne razumemo bas najbolje...pricas mi o necemu sto ne moze na taj nacin da se poveze kako ti predstavljas. Ono "mislim" sam napisao samo da moj post ne bi zvucao grubo. Sada da ti kazem ovako...svoj POSLEDNJI radijator koji je stajao u kucistu sam izbacio pre vise od dve godine...dotle sam experimentisao sa pozicioniranjem radijatora u kucistu i sa protokm vazduha, pa sam presao na ozbiljnije stvari.

Na najvaznije stvari koje sam te pitao nisi odgovorio....kako hladis vodu da ti temperatura CPU-a bude 24-32C...napisi barem kolika je temperatura tog vazduha koja ulazi u radijator i spusta temperaturu vode tako da CPU sa Vcore=1.96V i taktom od oko 2.5Ghz na iddle-u radi na 24C.
 
monteboy je napisao(la):
AMD je definisao cirkulaciju vazduha koja glasi :
Hladan vazduh se usisava u donjem dijelu kucista dok se izbacuje u gornjim djelovima istog jer je prirodno i fizicki dokazano da topao vazduh ide na gore.

Sto se tice temperature mog sistema budi siguran da je tacna iste vrijednosti su i u Abit EQ kao i u Biosu :)

Ovo sam tek sada primetio...:(

Topao vazduh "ide na gore" samo kod neprinudne konvekcije...ovo o cemu mi razgovaramo je sasvim nesto drugo.

To sto je temperatura ista u BIOS-u i u OS-u ne znaci apsolutno nosta osim da program za pokazivanje raznih parametara (pa i temperature) "vadi" podatke dobro iz BIOS-a.
 
Nazad
Vrh Dno