Šta je novo?

Vodic za vodena hladjenja

gx-x je napisao(la):
@tex: mozda se i pravi ali mislim da je "ficus" mislio na ulazak u radnju "dobar dan treba mi to i to posto je ?"

Da, u pravu si....ne bih nikada pomislio da neko ocekuje ovde da kupi W/B sa police u radnji...:)
 
cak ida ima u radnji, cena bi se retko kome svidela. Racunaj, ako je 50$ napolju kod nas bi kostao bar 65e :(
 
Pa minimum toliko...mada najverovatnije i vise posto bi to bila ezoterija i mislim da bi dizali cene u nebo.
Sta bih dao za jednu CNC glodalicu... :wall:
 
Ima li jos kojih mesinganih radijatora od kola koji bi mogli da se iskoriste ovde (osim od Juga i Lade)? Dimenzije nisu mnogo bitne jer imam dovoljno prostora u kucistu za njega (DxSxV=13x18x32cm).
 
to sto si naveo i nije bas dovoljno mesta posto treba i pumpa da ti stane :( Ne znam koji su radijatori mesingani pored gore navedenih :(
 
Prostor koji sam naveo je onaj umesto HDD "kaveza". Kako nema mesta :)? Evo slike...
 

Prilozi

  • IMGP0426_1.jpg
    IMGP0426_1.jpg
    91.5 KB · Pregleda: 175
Evo i mojih pitanja da ne bih Tex-a smarao na PM :) :

1. Da li je bitan polozaj pumpe u kucistu (gde je najbolje da stoji)?
2. Isto pitanje i za radijator (dakle u kucistu, a ne van).
3. Isto pitanje za rezervoar sa vodom.
4. Da li su potrebni fanovi i sa druge strane radijatora koji bi izvlacili vazduh iz istog
(npr. 2x120mm sto cesto vidjam po netu) ili su doovljna ona 3 sa slike na prednjoj strani kucista? :)
5. Da li je veliko cimanje dodavati kasnije i hladjnje cipseta i graficke ako sada npr. stavim samo za cpu?
6. Recimo da hladim i graficku. Sta ako treba da stavim neku drugu graficku umesto nje na kratko? Moram sve da skidam sa nje i prepravljam ili...? Deluje kao ogromno cimanje.
7. Je l' smem da ofarbam radijator nekim autolakom?
8. Mogu li kod nas da se kupe nepotapajuce pumpe ili kupis potapajucu pa prepravljas kao sto je vec objasnjeno?
9. Da li bi mi mnogo pomoglo hladjenje NorthBridge-a vodom s obzirom da sam na IC7 skinuo kuler i stavio pastu umesto zvake (fan sam iskljucio jer je je prozujao i pasivno hladim bez problema sad).
10. Koja je najbolja jacina pumpe? Ili dajte neki raspon od-do (l/h) da imam neku predstavu, da slucajno ne uzmem preslabu ili prejaku.
11. Rezervoar za vodu je l' se moze naci ili da ga pravim? Je l' da bude van kucista ili unutra? Mozda neki veci da stoji na vrhu kucista?
12. Koliko je bitna debljina creva za hladjenje?
 
@Diablo:

Dobro ti je kuciste, pravi tower, imas mesta kolko oces. Fino fino.
odgovori:
1. najbolje da stoji skroz dole - negde - gde ti najvise odgovara (najmanje smeta)
2. Stavi ga vertikalno na prednji deo kucista, taman imas ona dva ventilatora tamo da duvaju u njega.
3. Rezervoar ti ne treba. Njega napravis kao jos jedno crevo sa cepom od gore.
4. Ne, dosta su ti ona dva napred.
5. Zavisi od coveka do coveka. Nekom je cimanje otici do prodavnice koja je 20 metara od njega, neko ce otici i 2 km bez cimanja. U svakom slucaju ces morati sve da skidas, da seces creva, stavljas razdelnike i dodajes jos creva itd. Zavisi da li ces praviti paralelni ili seriski sistem.
6. Zavisi da li pasuje blok na drugu graficku. Naravno da ces morati da skidas blok sa postojece graficke, sem ako ne ostavis jedno 2 metra viska creva pa da mozes da odlozis grafiku pored kompa, sto i nije bas dobra ideja.

7. Smes ali ces naskoditi prenosu toplote sa radijatora u vazduh. Ne znam koliko ces izgubiti. Mozda malo, mozda mnogo. Ovo ce ti neko drugi mozda bolje reci...
8. Prosetaj po prodavnicama koje prodaju opreme za fontane pa vidi. Ja nisam video ne potapajuce pumpe prihvatljive velicine ovde kod nas. Uzmes potapajucu i preradis je.
9. Ne ukoliko ne radis chipset voltage mod.
10. 1000~1200l/h je dovoljno.
11. Pravis ga sam ili uzmes nesto vec gotovo i kazes "e ovo ce mi biti rezervoar za vodu" :) Moze da stoji de oces. Eno jazzi stoji u kutiji za alat :)
12. Bitna je zbog boljeg protoka i zbog vizulenog izgleda :)

Mislim da treba sebi da postavis pitanje za cega ti treba vodeno hladjenje. Posto vidim da imas sijaset ventilatora u kucistu (cak i nepotrebno mnogo) buka ti ocigledno nije razlog/problem.
 
Hvala puno na odgovorima! :)
gx-x je napisao(la):
Mislim da treba sebi da postavis pitanje za cega ti treba vodeno hladjenje. Posto vidim da imas sijaset ventilatora u kucistu (cak i nepotrebno mnogo) buka ti ocigledno nije razlog/problem.
E sad... Nameravam da im smanjim broj obrtaja, mozda ce se neki iskljuciti, a neki ce leteti napolje jer nameravam da jos malo mogifikujem kuciste preko leta kad savrsim s ispitima. Vodeno je tu prvenstveno zbog OC-a cpu-a. Za cipset i graficku cu jos da razmislim.
 
Diablo je napisao(la):
Hvala puno na odgovorima! :)

E sad... Nameravam da im smanjim broj obrtaja, mozda ce se neki iskljuciti, a neki ce leteti napolje jer nameravam da jos malo mogifikujem kuciste preko leta kad savrsim s ispitima. Vodeno je tu prvenstveno zbog OC-a cpu-a. Za cipset i graficku cu jos da razmislim.

Moras i northbridge dobro da ohladis ako zelis da o/c cpu do maximuma, jer ce i on raditi, dosta, preko nominalne frekvencije.
 
@Vocko: OK!
1) Koliko je "pametno" drzati rezervoar od plexiglasa na napajanju?
2) A koliko je "pametno" drzati rezervoar ispred radijatora (dakle, mislim da se radijator nalazi izmedju ventilatora koji duvaju kroz njega i rezervoara)?
3) Je l' postoji mogucnost da se koriste 2 rezervoara? Kako bih morao da ih spojim onda? Ne pitajte samo zasto bih tako nesto radio. :)
 
Poslednja izmena:
Diablo je napisao(la):
@Vocko: OK!
1) Koliko je "pametno" drzati rezervoar od plexiglasa na napajanju?
2) A koliko je "pametno" drzati rezervoar ispred radijatora (dakle, mislim da se radijator nalazi izmedju ventilatora koji duvaju kroz njega i rezervoara)?
3) Je l' postoji mogucnost da se koriste 2 rezervoara? Kako bih morao da ih spojim onda? Ne pitajte samo zasto bih tako nesto radio. :)

1) nije pametno, jer napajanje pod velikim opterecenjem zna podosta da se zagreje, pa worst case scenario predpostavljas kakav moze da bude.

2) da bi vodeno hladjenje bilo najjefektivnije potrebno je radijator maximalno ohladiti, tako da ti ne preporucujem da imas bilo kakve prepreke izmedju radijatora i ventilatora

3) Postoji mogucnost, ali ne vidim potrebu za time... Moze da se napravi sistem i bez rezervoara.

Nadam se da cu uskoro imati vremena da napisem txt koji ce dosta toga da objasni u vezi vodenog hladjena za layke, ali mi ispitni rokovi prave problem :S:
 
Poslednja izmena:
Vocko je napisao(la):
1) nije pametno, jer napajanje pod velikim opterecenjem zna podosta da se zagreje, pa worst case scenario predpostavljas kakav moze da bude.
A ako je kuciste odlicno provetreno, a i sam ener coolergiant se ne greje toliko... bar ne meni?

Vocko je napisao(la):
2) da bi vodeno hladjenje bilo najjefektivnije potrebno je radijator maximalno ohladiti, tako da ti ne preporucujem da imas bilo kakve prepreke izmedju radijatora i ventilatora
Nisi me razumeo. :) Mislio sam da je radijator izmedju ventilatora i rezervoara i da ce ti ventilatori duvati kroz radijator, pa samim tim i na rezervoar (pitam jer ne znam koliko je topao vazduh koji prolazi kroz radijator).

Inace, pregledao sam sve tredove koji se ticu vodenog hladjenja i najbitnije stvari sacuvao kao .doc. Ovde postavljam pitanja za koja nisam nasao odgovor ili cisto da budem siguran za neke stvari... da ne ispadne da nisam probao search prethodno. :)

Pozdrav!
 
Poslednja izmena:
temperatura CPU-a kod vodenog hladjenja zavisi od temperature vode koja ga hladi. NE vidim zasto bi grejao vodu na napajanju, koliko god da se napajanje malo greje, sigurno je toplije nego vazduh u sobi. I rekoh ti, ne treba ti rezervoar u opste, nista ne dobijas sa njime, cak sta vise, gubis: pare, prostor, fleksibilnost.
 
Gledam malo waterblockove-ove za northbridge. Nije mi jasna jedna stvar... Kako se uopste mogu instalirati na cipset kad, recimo, ja na svojoj IC7 nemam nikakve rupe oko njega vec se kuler drzi pomocu onih kukica??? A gledam po netu ti wb-ovi imaju srafove za pricvrscivanje na NB(!?) Kako se to radi?
 
ma salim se bre, otkud ces busiti rupe... Cudi me da veliki abit nije stavio rupe...moj mali epox ih ima :d
 
Hmm... sad citam po drugim forumima... ljudi vecinom ne preporucuju hladjenje cipseta vodom i za IC7 preporucuju Swiftech MCX159-P sa fanom. Kazu nije velika razlika, a i onako bi samo zagrevao vodu. Misljenja???
 
Diablo je napisao(la):
Hmm... sad citam po drugim forumima... ljudi vecinom ne preporucuju hladjenje cipseta vodom i za IC7 preporucuju Swiftech MCX159-P sa fanom. Kazu nije velika razlika, a i onako bi samo zagrevao vodu. Misljenja???

Sve je bolje od standardne kombinacije qler+fan... Ja imam Zalmana na NB-u, ali on hladi samo pasivno.
 
Evo izmedju cega se dvoumim:
Da li da i na NB stavim vodeno ili da mu stavim ovog Swiftech-a (MCX159-P):
http://www.crazypc.com/Merchant2/me...Product_Code=51040P&Attributes=Yes&Quantity=1

Sta mislite? Ako je razlika neznatna, onda mozda odem na Swiftech-a (aktivno hladjenje), a ako ce ipak biti neke primetne razlike izmedju vodenog i aktivnog (u korist vodenog), naravno da uzimam vodeno.

Imati u vidu i cene. Skoro da su iste i za waterblock i za Swiftech MCX159-P (~30$)!!!

Edit: Ne znam koliko je cimanje staviti vodeno i na cipset... a i s obzirom na blizinu cpu-a i nb-a kako cu moci crevo da savijem a da se ne deformise i prekine protok.
 
Poslednja izmena:
nista od toga neces naci ovde pa slobodno odmah odustani od te ideje. Napravi ti prvo "obican" sistem, pa ces "lako" kasnije dodavati i izmisljati. Ja licno necu sebi stavljati vodeno na NB koji se i tako ne greje puno. Vec sam rekao, ako neces raditi volt mod za chipset, nemas potrebe za time.
 
A, pa nisam mislio da ista ovde uzmem (samo radijator od Lade i creva). Donece mi brat u junu/julu. Sad bih samo da se detaljno raspitam oko svega da bih znao sta da uzmem.
 
A zna li neko gde mogu da nadjem hladnjake za grejanje unutrašnje kabine Lade, al da su mesingani??? Danas sam bi u Auto Ladi u Zemunu i dali su mi da vidim neki aluminijumski od ~50g i plasticnim "poklopcem". Katastrofa...

Takodje, ako ima i od nekih drugih kola, samo da nisu alu. Znam za Juga...

Poz!
 
mesing? Kako to moze bolje da hladi od aluminijuma?
kolko znam alu se najbolje hladi protokom vazduha
 
shina1 je napisao(la):
mesing? Kako to moze bolje da hladi od aluminijuma?
kolko znam alu se najbolje hladi protokom vazduha

Mesing se uzima zbog elektrokorozije, da u sistem ne mora da se sipa viskozni antifriz koji i ima nizi specificni toplotni kapacitet od vode.
 
A jel se pomaze ako se alu. podvrgne anodizaciji ili nekoj metodi ?
 
shina1 je napisao(la):
A jel se pomaze ako se alu. podvrgne anodizaciji ili nekoj metodi ?


Da, ali se to kod radijatora za automobile ne radi.
 
@shina1: a i cemu bi to doprinelo ? nije kao da je aluminijum xxx puta bolji za hladjenje od mesinga.
 
Nazad
Vrh Dno