Šta je novo?

Vodic za vodena hladjenja

@Tex707: da se vratimo na temu: Koliko je pametno sto sam ceo sistem napunio iskljucivo antifrizom ? Cini mi se da sam dobio nize temeprature jer je antifriz gusci od vode i mastan je. Je li imas neka iskustva or what ?
 
gx-x je napisao(la):
@Tex707: da se vratimo na temu: Koliko je pametno sto sam ceo sistem napunio iskljucivo antifrizom ? Cini mi se da sam dobio nize temeprature jer je antifriz gusci od vode i mastan je. Je li imas neka iskustva or what ?

Mislim da si pogresio...antifriz ima njizi spec. toplotni kapacitet od vode i visu viskoznost (mislim da mu je gustina nesto manja od vode, ne veca), sto ga ne cini pogodnim za vodeno hladjenje, ali je veoma pozeljan ukoliko u krugu imas dve ili vise vrsta metala koji su skloni elektrokoroziji....doduse, koliko se secam, ti imas samo bakar i mesing, tako da ti tu antifriz nije potreban (mesing i bakar "prijaju" jedan drugom i nema elektrokorozije).

Negde sam procitao da veoma mala kolicina antifriza u sistemu dobro dodje jer ubija alge...sipao sam malo, ali su se alge ipak namnozile..:(

Dakle, preporuka...izbaci antifriz i uli destilovanu vodu...trebalo bi da dobijes malo bolji protok i malo nizu temperaturu...najgore sto moze da se desi je da ti temperatura ostane ista.
 
Vocko je napisao(la):
Nemoj da se cimas do bng-a nego vidi ako mogu da ti posalju PostExpress-om

Da li mozda mozes ti ili bilo ko da mi kaze kome bih mogao da se obratim za doticni kuler? :S:
 
Poslednja izmena:
@tex707: Da li ti imas delova u internom sistemu koji su direktno izlozeni vazduhu ? Ako se dobro secam sa fotki koje si slao imas valjda jedan mali akvarijum koji je otvoren od gore ili mi se ucinilo...U sistemu hladjenja motora za automobile se ne javljaju alge, verovatno zbog antifriza. E sad, ne verujem ni da ce se kod mene javljati alge posto je sve antifriz :)
Inace, zamnucu antifriz vodom ponovo, jako me interesuje sta ce se desiti sa temperaturama jer sam prosli put ispustajuci vodu i dodavajuci antifriz dobio nize temperature. Mozda mi se samo ucinilo ili su se uslovi promenuli na neki nacin...

PS. Ako je antifriz redji od vode, protok bi trebalo da je bolji sa njim zar ne ?
 
gx-x je napisao(la):
@tex707: Da li ti imas delova u internom sistemu koji su direktno izlozeni vazduhu ? Ako se dobro secam sa fotki koje si slao imas valjda jedan mali akvarijum koji je otvoren od gore ili mi se ucinilo...U sistemu hladjenja motora za automobile se ne javljaju alge, verovatno zbog antifriza. E sad, ne verujem ni da ce se kod mene javljati alge posto je sve antifriz :)
Inace, zamnucu antifriz vodom ponovo, jako me interesuje sta ce se desiti sa temperaturama jer sam prosli put ispustajuci vodu i dodavajuci antifriz dobio nize temperature. Mozda mi se samo ucinilo ili su se uslovi promenuli na neki nacin...

PS. Ako je antifriz redji od vode, protok bi trebalo da je bolji sa njim zar ne ?

Jeste, postoji izlaganje vazduhu, ali samo na mestu rezervoara...to ne moze da se izbegne.

Ono sto je otvoreno je rucni frizider...i iznad njega bong....ali to je spoljni krug...

Kod motora nema algi, ali mislim da je to prvenstveno zbog visokih temperatura...:)..mada je verovatno da ni u 40% antifrizu ne mogu lako da se mnoze.

Protok najvise zavisi od viskoznosti, a viskoznost antifriza je veca neko kod vode.
 
Valjda ovde smem da postujem slike...

Evo i jednog home-made za 25E

Blok home-made, radijator od Golfa 2, creva, pumpa za akvarijum...

Jedino drzac za blok treba da se napravi drugi, ali i ovaj sluzi.

Vazduh
Idle 38C
Load 65C

Voda
Idle 32C
Load 50C

Na 1.6V i 2.3Ghz
 

Prilozi

  • radijator.jpg
    radijator.jpg
    182.1 KB · Pregleda: 257
  • radijator i rezervoar.jpg
    radijator i rezervoar.jpg
    172.5 KB · Pregleda: 229
  • blok 1.jpg
    blok 1.jpg
    264.6 KB · Pregleda: 236
  • blok 2.jpg
    blok 2.jpg
    176.5 KB · Pregleda: 237
Svaka cast Vule!!!
 
Svaka cast na trudu, ali ja takvu skalameriju nikada ne bih montirao na cpu, a takodje ne bih dozvolio da mi sistem za WC tako izgleda...
Doduse nemam ni toliko mesta u sobi :d
 
Dobro je ispalo, ma za 25e ja odlicno ispalo, malo da ga doteras u izgledu i pocnes da radis po narudzbini
 
Vule, brzo patentiraj ovo vodeno 'lađenje ili će IBM da ti drpi foru i posle zgrne meleone na tvom pronalasku. :D
 
Vule ovo Vule ono, a Vule ćuti kao zaliven o tome ko je napravio sve to!!!!!!!!!!
hvala na čestitkama, ono na Vuletovom postu i slikicama je eksperimentalna verzija vodenog lađenja by brica, mada je strpan u Vuletov računar.
sledi razvoj tipskog projekta, pa kad bude gotov, Vule će se sigurno pohvaliti, verovatno i kititi tuđim perjem.
 
brica je napisao(la):
Vule ovo Vule ono, a Vule ćuti kao zaliven o tome ko je napravio sve to!!!!!!!!!!

:d :d :d

Pise lepo u potpisu WB by Brica, bre!

Evo i zvanicno: "Ja nisam sam uradio vodeni blok, nego je Brica, ako nekog zanima neka se njemu javi."

Eto! :D
 
Interesuje me da li si i koliko dizao Vcore?
Znas li kolika je, otprilike, disipacija tvog CPU-a....??...to je znacajan podatak da bi se donekle stekao utisak o efilasnosti waterblocka i celog sistema. 50C pod opterecenjem nije mnogo, ali za disipacije od preko 100W.
 
znas i sam da temperature sa built-in sondi nisu merilo za ono sto tebe zanima da cujes ;) Kod njega je razlika izmedju full load-a i idle-a 18C sto ce reci da blok nije dovoljno stegnut (najverovatnije) ili da je blok "krsh by brica" :p

PS. Invaderu odakle ti info da je to kostalo 25e ??? Samo radijator je 20e.
 
Sve je kostalo 22E.

Radijator 960
Pumpa 500
Creva 300

I to je to.
 
gx-x je napisao(la):
Kod njega je razlika izmedju full load-a i idle-a 18C sto ce reci da blok nije dovoljno stegnut (najverovatnije) ili da je blok "krsh by brica" :p

Blok je skroz ok samo sto sam se ja zayebo jer nisam imao dovoljno paste, treba danas da uzmem novu pa da sve namontiram lepo kako valja, pa cu da vidim.
 
hmm... da. nisi koristio ni lepak ni silikon, blok ti je pao sa neba :)

PS. Treba ti jaca pumpa, veruj mi. uzmi 1000l/h (700-750din) Treba ti i antifriza ili anti-algina jer ce ti se blok napuniti algama za mesec dana i nece nikako hladiti.
 
vule85 je napisao(la):
Sve je kostalo 22E.

Radijator 960
Pumpa 500
Creva 300

I to je to.


Gde si uzeo radijator tako jeftino ??
 
Vocko je napisao(la):
Gde si uzeo radijator tako jeftino ??

Ma u Auto Centru u NS-u, nov naravno. Nudili mi za Juga za 1300, a za Floridu za 3000 :zgran: :zgran: ... Ali za Golfa 2, 960 din.
 
gx-x je napisao(la):
hmm... da. nisi koristio ni lepak ni silikon, blok ti je pao sa neba :)

PS. Treba ti jaca pumpa, veruj mi. uzmi 1000l/h (700-750din) Treba ti i antifriza ili anti-algina jer ce ti se blok napuniti algama za mesec dana i nece nikako hladiti.

Blok smo napravili...

Od nekih starih hladnjaka iz neke kutije... I zalepili ga sa malo silikona i posle epoksidnom smolom...

Planirao sam jacu pumpu, ali me yebe to sto ne mogu da nadjem deblja creva... Cim to pronadjem, ide modifikacija...

Pazi, ovo je znaci sam pocetak, prva faza, prvo nesto takvo u zivotu sto smo napravili, tako da sam za sada zadovoljan, a za kasnije cemo videti...
 
@Vocko: I ja sam moj radijator za zastavu (mesingani) platio 890din, bio poslednji. Posle sam trazio jos jedan i svuda su bili 1400-1500din....

@Vule85: Imas creva preko puta MP ArtDekora, kad ides od centra temerinskom ulicom pa sa desne strane ces videti jedno dvoriste sa crevima. 12mm (pola cola) su 120din metar. Ta i ja koristim.
Sto se tice cene tvog sistema, epoxid ili jaki dvokomponentni lepkovi (ako ti do sada nisu trebali, trebace ti) su prilicno skupi, 560din je lepak koji sam ja koristio. Iako mi je trebalo malo toga mora sam da kupim sve zar ne ? A to ulazi u cenu kako god da okrenes. Dalje obican silikon za plocice mi je procureo na bloku 3 puta (silikon 112din) pa sam morao da uzmem auto-silikon za visoke pritiske i temp. onaj crveni (250) din. Kad sve te stvarcice saberes nije bas 22e. Drugo meni je bilo neprihvatljivo da mi kompljuter bude po celoj sobi pa sam od potapajuce pumpe napravio eksternu itd. i za to ti trebaju dodaci koji kostaju 100din komad itd. Sve u svemu mene je prvi sistem izasao oko 80e (samo titan ventilator je 700din,a treba hladiti radijator obavezno. Drugar je nesto jeftinije prosao sa sunon-om za 450din medjutim ima tornado u sobi)
 
gx-x je napisao(la):
@Vocko: I ja sam moj radijator za zastavu (mesingani) platio 890din, bio poslednji. Posle sam trazio jos jedan i svuda su bili 1400-1500din....

Ja samo moj za Zastavu dobio za dz, ali je propisao na jednom mestu sa unutrasnje strane, pa ne mogu da ga okrpim.
Sada trazim drugi...

Btw da li neko zna gde bih mogao da nadjem ventilator 80x80x15mm ?
Standardni su 80x80x25mm, a oni mi ne odgovaraju...
 
gx-x je napisao(la):
znas i sam da temperature sa built-in sondi nisu merilo za ono sto tebe zanima da cujes ;) Kod njega je razlika izmedju full load-a i idle-a 18C sto ce reci da blok nije dovoljno stegnut (najverovatnije) ili da je blok "krsh by brica" :p

Vidis....nisam ni primetio razliku koju pominjes...doduse, ne znam kako se ponasaju A64 procesori, ali bez obzira na sve, razlika ne bi smela da bude tolika.

Inace, ma koliko nepouzdano octavanje sonde bilo, nije lose znati na kolikom naponu drzi CPU i kolika je disipacija...
 
vule85 je napisao(la):
Blok smo napravili...

Od nekih starih hladnjaka iz neke kutije... I zalepili ga sa malo silikona i posle epoksidnom smolom...

Planirao sam jacu pumpu, ali me yebe to sto ne mogu da nadjem deblja creva... Cim to pronadjem, ide modifikacija...

Pazi, ovo je znaci sam pocetak, prva faza, prvo nesto takvo u zivotu sto smo napravili, tako da sam za sada zadovoljan, a za kasnije cemo videti...

industrija proizvodi blokove koji u prosjeku nisu deblji od 5 milimetara jer se upravo ta debljina pokazala kao idealna kad je u pitanju vodeno hladjenje jer toplota treba sto pije biti preneta na brzi protok vode.

Znaci za razliku od vazdusnog hladjenja ovdje nije potrebno pola kile bakra !!!

Stoga ne shvatam ove vase skalamerije od pola kile i vise ?

Sto se tice cijene , svaka cast tu nijedna industrija svijeta ne moze prici pa ni kineska ! ali gdjeje estetika , gdje je sigurnost , gdje je mobilnost svega toga ?

Stoga i opravdano pitanje sa moje strane Vule !
Imas komponente koje vise vrijede "novcano" gledano od mene koji zivim i radim u inostranstvu a ulozio si 22 evra u hladjenje e tu negdje nema odnosa po mome shvatanju !

Poz....
 
Poslednja izmena:
Vule, jel ovo PCI bracket pritiska blok na CPU :d?! Salim se, do j*ja je ispalo, samo su mi one cevcice malo neubedljive i ona flashetina od vode kao rezervoar. Mada, malo kad ga doteras ono sto si planirao, nove cevi, jos paste, ode jos tri stepena sigurno. I ja sam se posteno nalozio na ovu vodu, ali nikako nemam herca da se upustim u to, ja kakve sam srece napravio bih potop :).
 
monteboy je napisao(la):
Stoga ne shvatam ove vase skalamerije od pola kile i vise ?

Razlog je apsolutni toplotni kapacitet...

BTW. nisu bas tako cesti i uspesni W/B debljine 5mm...to je samo kompromis performanse i cene materijala...
 
ja sam skroz zadovoljan mojim sistemom, imam jedan tihi vent od 120mm koji sam jos spustio na 7V, komp mi se ne cuje, mobilan je, dobro izgleda (moram malo radijator da sredim, on je ruzan) i dobro 'ladi :) nema algi itd. Eto, samo da se pohvalim, nista korisno :p
 
tex707 je napisao(la):
Razlog je apsolutni toplotni kapacitet...

BTW. nisu bas tako cesti i uspesni W/B debljine 5mm...to je samo kompromis performanse i cene materijala...

Nelogicno da je kompromis zasto onda industrija proizvodi blokove tezine 800g poput Thermalright SLK modela kad je vazdusno hladjenje u pitanju ?

Cinjenica je da se pokazalo efikasnije koristiti manju kolicinu ("debljinu") bakra , velika povrsina se stvra pomocu rasprskavanja vodenog mlaza kao na primer sto imaju Alphacool WB'i

12913_1.jpg


sto mislis koliko je tezak ukupno ovaj "blokic" ?
 
drugacije je skroz voda/vazduh hladjenje. prave se 800gr hladnjaci jer je za njih predvidjen ventilator koji moze da ih rashladi, kod vode je bitno da se toplota sto pre odnese sa CPU-a u vodu pa u izmenjivac toplote i tamo se hladi. Taj izmenjivac toplote "zamenjuje" taj 800gr bakar kod vazdusnog hladjenja. U mom slucaju ima oko 1.5kg, a tvoj monteboy, verovatno ima i vise.

PS. Koolance je mama za taj alphacool ;) Pogledaj na netu.
 
Nazad
Vrh Dno