Šta je novo?

Vodic za vodena hladjenja

Zato cutim, bolje no da pljujem :D
Sta cu kad sam navikao na custom loop, nema vise nazad.
:eyebrows: Znam, znam ali mi ne pada na pamet da se igram sa custom loop i hidraulikom opet pod stare dane, treba mi 240 zbog novog kućišta gde Nepton 140XL ne može da (lako) stane. U ostalom, čak i custom je "igrakčica" za LN, Azot, helium.....
Ideja je bila da neko sa tim ili sličnim hlađenjem nešto praktično kaže.
 
Kao sto rekosmo probaj, pa nam javi utiske.
Ja sam nekad imao Antec i bio sam zadovoljan.
 
:eyebrows: Znam, znam ali mi ne pada na pamet da se igram sa custom loop i hidraulikom opet pod stare dane, treba mi 240 zbog novog kućišta gde Nepton 140XL ne može da (lako) stane. U ostalom, čak i custom je "igrakčica" za LN, Azot, helium.....
Ideja je bila da neko sa tim ili sličnim hlađenjem nešto praktično kaže.

Nije, imaju drugu namenu. Custom loop je za 24/7 koriscenje, dok je ovo za jurenje rekorda i kratkotrajno koriscenje.
 
Mišljenja o Arctic Liquid Freezer 240 za ovog mog Ryzena ?
https://www.arctic.ac/eu_en/liquid-freezer-240.html
Kažu "up to 300 Watts TDP".

Kada bih sada uzimao 240 AiO kuler, definitivno bih išao na Corsair H100i PRO RGB zato što dolazi sa ML ventilatorima, ima lepa creva i oblik radijatora je poput EKWB, kvadar sa oštrim ivicama.

Mislim da je najtiši kuler ovog tipa koji danas može da se kupi.

Trebalo bi da može da se nabavi za 110e iz HU.
 
Malo da oživim temu. Jedno zanimljivo zapažanje.

U narednih par dana planiram maintenance vodenog hlađenja posle 10-11 meseci, iskoristiću priliku za delid procesora i da konačno stavim copper IHS koji stoji od prošle godine.

Osim zamene kulanta, stavljam i Arctic P12 PWM ventilatore umesto Vardar-a.

Danas sam hteo da isperem loop destilovanom vodom da bih ga pripremio za rasturanje. Polako sam ispuštao EK EVO clear iz sistema i dolivao vodu dok nisam potrošio 4 litara destilovane vode.

Par sati pre ispiranja sam "igrao" GTA V nekih 25-30min i primetio da overklokovana grafička ide do 45-46°C, a voda u sistemu do 36°C. Dovoljno je oko 20min da se moj loop stabilizuje.

Posle ispiranja sistema sam ponovio test(30min), isti klok grafičke, sobna u oba slučaja je bila 24-25°C, ista brzina ventilatora, pumpe, klok procesora itd.

Temperatura grafičke nije prešla 42°C, a voda je išla do 34°C. Dobitak je bio nekih 3-4°C sa čistom destilovanom vodom.

Slična temperatura grafičke je bila i pre 10-ak meseci sa novim kulantom, 41-42°C max pri overkloku.

Ovo pokazuje da kulant gubi svojstva vremenom i da je godišnji maintenance sistema obavezan(ne samo zbog temp).

Ovog puta ću koristiti EK Cloud White pastel kulant i baš me zanima koliko će on da izdrži. :)
 
Malo da oživim temu. Jedno zanimljivo zapažanje.

U narednih par dana planiram maintenance vodenog hlađenja posle 10-11 meseci, iskoristiću priliku za delid procesora i da konačno stavim copper IHS koji stoji od prošle godine.

Osim zamene kulanta, stavljam i Arctic P12 PWM ventilatore umesto Vardar-a.

Danas sam hteo da isperem loop destilovanom vodom da bih ga pripremio za rasturanje. Polako sam ispuštao EK EVO clear iz sistema i dolivao vodu dok nisam potrošio 4 litara destilovane vode.

Par sati pre ispiranja sam "igrao" GTA V nekih 25-30min i primetio da overklokovana grafička ide do 45-46°C, a voda u sistemu do 36°C. Dovoljno je oko 20min da se moj loop stabilizuje.

Posle ispiranja sistema sam ponovio test(30min), isti klok grafičke, sobna u oba slučaja je bila 24-25°C, ista brzina ventilatora, pumpe, klok procesora itd.

Temperatura grafičke nije prešla 42°C, a voda je išla do 34°C. Dobitak je bio nekih 3-4°C sa čistom destilovanom vodom.

Slična temperatura grafičke je bila i pre 10-ak meseci sa novim kulantom, 41-42°C max pri overkloku.

Ovo pokazuje da kulant gubi svojstva vremenom i da je godišnji maintenance sistema obavezan(ne samo zbog temp).

Ovog puta ću koristiti EK Cloud White pastel kulant i baš me zanima koliko će on da izdrži. :)


Pa to je odavno jasno da cak i obicna voda gubi svoja svojstva nakon nekog perioda, tako da se i preporucuje zamena tecnosti u sistemu na godinu dana. Nista tu nije novo.

BTW za sve informacija, tecnost u sistemu s'vremenom lagano gubi mogucnost provodjenja toplote, nakon 6m do godinu je preporuciljivo osveziti ili zameniti svu tekucinu unutar sistema!
 
Šta je sa ovim zatvorenim sistemima? Vidim da moj CM ladi podjednako dobro poslije 4 godine kao i prvoga dana. Nikakve razlike možda čak i bolje nego prvog dana.
 
Ništa, rade dok rade posle baciš. Evo moj CM Nepton 140 XL već u petoj godini i šestom ili sedmom processoru isto radi kao nov. Morao sam da zamenim jedan ventilator i redovno ga čistim.
 
Jedno laicko pitanje posto se ne razumem mnogo u ovo vodeno hladjenje. Kupio sam Ryzen 9 pre 4, 5 meseci. Posto je dolazio sa svojim hladnjakom u radnji mi ipak preporucili vodeno hladjenje za ovaj procesor. Kupio Cooler Master MasterLiquid Lite 240 i eto sljaka bez problema za ovo vreme. Ali pitanje koje zelim da postavim posto mnogo strahujem zbog vode, da li se nekome desilo da creva popuste i krene voda? Pitam iz razloga sto sam kupio skupu konfiguraciju i ne zelim da je unistim vodom. Onda bi se pre vratio na hladnjak pa nek je bucan koliko mu volja jer se overklokingom ne bavim, sve je fabricki na procesoru.
Hvala.
 
Trebao si prvo ovde da se raspitas, pa da kupujes :)

Generalno, postoji kogucnost curenja, ali ja ne znam nikoga da mu se desilo, od njih 10ak sto znam sa aio vodenim kulerima. Mislim da je veca mogucnost da pumpa rikne i sto su te aio pumpice bucnije...

Generalno, da si uzeo Noctua d15 vazdusni kuler kao ja, shvatio bi da to vodeno i nije tako tiho :)

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Te AIO igrackice nisu nista bolje od top vazdusnih hladnjaka. Osim 360mm varijante istih.
Custom voda je druga prica, tu dobijes i tisinu i performanse, ali to je mnogo skuplja varijanta
 
Ne bih se složio sa prvim ali da sa drugim.
 
Jedno pitanje:

Da li neko ima iskustva sa radijatorima u izvedbi Corsair, Bytski, XSPC, Alphacool i slično?
Menjao bih postojeći radijator (Phobya G-Changer 280mm/60mm v.2) za neki 360mm/45mm radijator, prvenstveno zbog lakšeg montiranja unutar kućišta, ali i drugačijeg rasporeda komponenti. Ova Phobya hladi odlično ali je previše debela za ono što pokušavam da izvedem.

Vidim da je uopšte teško doći do radijatora, nema ih puno na oglasima.
Da li je vaš savet da idem na provereni EKWB PE 360 ili bih možda mogao da uzmem i neki 30mm rad (slim), ako je cooling capatity jednak kao i na postojećem radijatoru? Takođe, da li neko ima nekog vendora na KP koji može to da nabavi, jer se Ipon baš nije proslavio sa ponudom...
 
Svi najbrojniji su bakar/mesing i to je najvažnije. Uvek sam za deblji rad i to sam ja. :)
 
Svi najbrojniji su bakar/mesing i to je najvažnije. Uvek sam za deblji rad i to sam ja. :)

Ometa mi uklapanje komponenti ovaj od 60mm, najviše zbog visokog rezervoara, a i malkice je overkill za CPU only rad imo.
 
Bluechip ti ima celu ponudu EK radijatora pa mozes da izaberes sta ti odgovara.
 
Našao sam baš tamo šta mi je potrebno, hvala puno :)
 
Sledeci klijent build:

HARDWARE:

AMD Ryzen9 5950X
ASUS ROG Crosshair VII DARK Hero
ASUS ROG RTX 3090
Gskill 4x8Gb TridentZ 4200Mhz
2x WD Black M.2 1Tb
WD 10Tb HDD
Seasonic PRIME 1000w Titanium
LianLi Stimer Plus RGB cables
Corsair LL120 Fans
EKWB Full dual-loop water cooling parts
Phanteks ENTHOO Elite

Thank you for watching and thank you Igor for your trust!!!

BR neSSa :)

IGOR client build bu SS Mods 1.jpg IGOR client build bu SS Mods 00.jpg IGOR client build bu SS Mods 8.jpg IGOR client build bu SS Mods 15.jpg IGOR client build bu SS Mods 16.jpg

Video worklog:

 
Sledeci klijent build :D

HARDWARE:

AMD Ryzen9 5950X
ASUS ROG Crosshair VII DARK Hero
ASUS ROG RTX 3090
Gskill 4x8Gb TridentZ 4200Mhz
2x WD Black M.2 1Tb
WD 10Tb HDD
Seasonic PRIME 1000w Titanium
LianLi Stimer Plus RGB cables
Corsair LL120 Fans
EKWB Full dual-loop water cooling parts
Phanteks ENTHOO Elite

ZVEZDAN client build by SS Mods 1.jpg

ZVEZDAN client build by SS Mods 4.jpg
ZVEZDAN client build by SS Mods 14.jpg
ZVEZDAN client build by SS Mods 9.jpg
Thank you for watching and thank you Zvezdan for your trust!!!

Worklog video:



BR neSSa :)
 

Prilozi

  • ZVEZDAN client build by SS Mods 2.jpg
    ZVEZDAN client build by SS Mods 2.jpg
    414.8 KB · Pregleda: 25
Da li neko može da mi preporuči osobu ili servis po mogućstvu u NS koja bi mogla da odradi jedan maintenance EKWB kompleta za vodeno hlađenje koji se sem pumpe, radijatora, monobloka na CPU (Asus ROG monoblok), sastoji i od water block-a i backplate-a za 1080 Ti. Suštinski, sve to trči već 4-5 godina i nemam pojma da li treba isprazniti sistem, pregledati pumpu, očistiti i dopuniti novom tečnošću, pregledati fitinge i creva itd. Svaki savet je dobrodošao.
 
Definitivno treba promeniti ili zanoviti tecnost, treba svake godine, ako imas kalcifikacije u blokovima treba i to resiti, sve u svemu posle toliko vremena treba to srediti. Ja nisam iz NS a sacekaj jos neki odgovor, u svakom slucaju imas moje kredencijale u potpisu pa ako treba javi se! neSSa
 
Da li neko može da mi preporuči osobu ili servis po mogućstvu u NS koja bi mogla da odradi jedan maintenance EKWB kompleta za vodeno hlađenje koji se sem pumpe, radijatora, monobloka na CPU (Asus ROG monoblok), sastoji i od water block-a i backplate-a za 1080 Ti. Suštinski, sve to trči već 4-5 godina i nemam pojma da li treba isprazniti sistem, pregledati pumpu, očistiti i dopuniti novom tečnošću, pregledati fitinge i creva itd. Svaki savet je dobrodošao.
U bilo kom servisu nisu videli vodeno ko tvoje a ne jos i koristili.

Moja preporuka ti je da skines CPU blok tovoris i njega ocistis ako ima sta da se ocisti posto mislim da on ima malo finiju strukturu nego GPU blok pa ako imas neku prljavstinu tu se zadrzala. DOdje vremenom do erozije creva ili ne znam cega sve i onda bude nekog tako trunja u sistemu. Posle toga sipas novu tecnost i teras. Ostalo odrzavanje nema potrebe ako su ti temp ok.
 
Nazad
Vrh Dno