Šta je novo?

Vodic za vodena hladjenja

Hahah ima i ta varijanta ali bi radije bar neki noob loop da odradim sam, to je pravi gust. Mozda sa nekim XSPC RayStorm kitom da probam, njihovi CPU blokovi mi tako dobro izgledaju :) Mada jos ucim o svemu ovome...
 
Pozdrav, ima li ovde rudara ili nekog ko moze da mi kaze da li je dovoljno za rudnik da vodeni blok za gpu ima samo na procesoru cirkulaciju vode a ostalo je pasivni hladnjak, za memoriju tj ostali deo ploce (kao sto alphacool radi vodene blokove)
 
Alphacool je solidno resenje, VRM se hladi pasivno i potrebno je da duva vent preko rebara da bi temperature VRMa bile pristojne, ali bez venta sam na R9 290 skinuo temp sa 75c na 65c, sa ventilatorom ide oko 55c (140mm na tiho). STo se tice GPU temp nisu prelazile 45c, nadam se da sam ti pomogao :)

P.S. da napomenem da se radi o referentnom modelu na stock podesavanjima!
 
Poslednja izmena:
Pomogao si hvala, zato sam i pitao. Znaci bolja varijanta je traziti vodeni blok sa ful cirkulacijom po GPU-u ako je moguce ili mora dodatni kuler pogotov kad je rudnik upitanju
 
Pomogao si hvala, zato sam i pitao. Znaci bolja varijanta je traziti vodeni blok sa ful cirkulacijom po GPU-u ako je moguce ili mora dodatni kuler pogotov kad je rudnik upitanju

U svakom slucaju ces morati stavljati ventilator da duva preko blokova, bilo to FC ili resenje sa pasivnim VRM hladjenjem iz razloga jer mora da se skida temp sa PSBa kada je 24/7 u akciji, tako da ne znam koliko ti se isplate FC blokovi jer su i zavidno skuplji...

Kada kazem "duva" preko blokova ne mislim na tajfun, vec na solidnu promaju, tipa ne cuje se a hladi ;)
 
Da li bi neko mogao da mi priblizno kaze kakve bi temperature bile u kucistu nzxt h440 sa nekim vodenim hladjenjem tipa kraken x61 ili corsair h110i? Trenutno mi je u njemu i7 4770k na 4.4ghz(1.240v 1.280v u stress ... nije neka sreca) koji se hladi sa noctua nh-d14 i u gamingu ne prelazi 55-65c dok u stress testovima ide max do 75-78c. Bojim se da bi sa tim fabrickim vodenim hladjenjem temperature bile vece nego sada pa bi morao da spustam overklok a i brine me sto je u kucistu jos 980ti g1 gaming koja pravi jos dodatne toplote. Kuciste mi je u vecini slucajeva otvoreno pa to dosta obori temperaturu i grafike i procesora a ne znam kako bi to sve funkcionisalo da uzmem recimo kraken x61, posto je poznato da ovo kuciste ima los protok vazduha zbog poklopaca kroz kojih se vazduh uvlaci i izbacuje samo na proreze sa strana, kako bi se to odrazilo na hladjenje radijatora. Vodeno bih uzeo vise zbog vizuelnog efekta posto sam napravio nove sleeve kablove i nabavio thermaltake riing ventove, a ova noctua bas odudara od svega. Hvala unapred na savetima
 
Poslednja izmena:
na takvo pitanje niko ne može da ti odgovori, pa sve i da oće.

isuviše nepoznatih imaš u jednačini.
 
Ma razumem ja da ima dosta faktora koji uticu na krajnji ishod oko temperatura, ali trazim misljenje nekog ko je recimo imao noctua nh-d14 ili nh-d15 u slicnom ili istom kucistu pa zamenio vodenim hladjenjem tipa nzxt x61/h110i, kakve su posle toga razlike u temperaturama procesora, na bolje ili na gore. U ovom h440 kucistu ima dosta ventova ali je airflow ogranicen malim otvorima za protok vazduha, tako da se zamenom i kobinacijom raznih ventilatora ne dobija skoro nista. Pitanje je, da li ostaviti vazdusni kuler? ili vizuelnog uzitka radi preci na vodu i zrtvovati par stepeni vise? koliko ce to otprilike vise biti? to mene brine, posto nisam imao dodira sa tim AIO vodenim hladjenjima.

U ovom videu koji sam pronasao deluje da je vodeno prilicno toplije nego vazduh u H440 kucistu, nekih 11 stepeni je noctua hladnija od corsair h105 u full loadu... otprilike da cu ipak ostati na vazduhu.

 
Poslednja izmena:
Pogresna tema. To su igrackice u poredjenju sa vodenim hladjenjima koja se pominju ovde.

Dobio bi nize temp, koliko tacno zavisi od mnogo toga, od 5-15C, uz drasticno vise buke. Ne znam koja je poenta kucista ako ga drzis otvoreno, uzmi bench sto onda i prodaj kuciste...
 
Dve godine niko nije pisao u ovoj temi?! I'm so sad... :(

Pitanje za sve koji imaju full custom loop i koji mere water temp:

Koliko stepeni je kod vas razlika između water temp i GPU temp npr. posle par sati igranja?

Kod mene je oko 8°C, recimo voda 32, a GPU 40 stepeni.
 
Nema druze entuzijasta vise to izumire polako ali sigurno. Evo ja imam da sklopim jedno sasvim koretno vodeno laing ddc, EK supreme i 240mm rad i da bi to nekome klincu da se zainteresuje za OC ali nema takvih
 
To mi nešto mnogo. Na netu vidim da je 5-7 idealno.
Meni su ventovi na ~1150 rpm.
Ali i kada ih odvrnem i još više ohladim vodu, opet je razlika oko 8 stepeni. Samo se smanji water to ambient, odnosno delta T i naravno GPU temp.
U prevodu, GPU ide 16-18 stepeni preko sobne.
Kod tebe preko 20 stepeni.
Zavisi valjda koju pastu koristiš i kako je montiran blok.
Sa tečnim metalom navodno GPU ide 3-5 preko vode.
 
Pazi meni je klokovan i procesor i graficka i to su rezultati po ovim vrucinama.
U sustini do igram cpu mi je oko 45c tako otprilike i graficka -45-47c.
Voda varira ali se brze greje, uvek je ispod 40c pri 1200rpm.
 
Meni trenutno voda ne prelazi 33 na sobnoj 25.
Preko zime očekujem voda max do 29-30, GPU do 37-38.

Kolika je sobna temperatura?
Koju pastu si koristio i kako si je naneo?

Kod mene je Gelid GC-Extreme koju sam razmazao u tankom sloju preko celog GPU-a.
 
Poslednja izmena:
Sobna temp je 28.2c i to bas sad u 21:30 (tokom dana je i visa).
Ovde gde mi je komp je definitivno toplije.

Evo ti dve slike u full loadu dok tucem Battlefront 2 na Ultra podesavanjima.
Recimo vrlo sam zadovoljan sa VRM MOS temperaturom koja je u full loadu i sa klokovan procesorom 47 stepeni.
Na default-u je oko 42 stepena.
 

Prilozi

  • IMG_7891.jpg
    IMG_7891.jpg
    182.8 KB · Pregleda: 61
  • IMG_7892.jpg
    IMG_7892.jpg
    409.8 KB · Pregleda: 70
Znači Delta T ti je oko 10-12 stepeni, ako ti je sobna 28-30, a voda ide do 40.

Ispada da ti preko leta fali rad space(radiator overkill gde bi i 1000 rpm bilo dovoljno) ili više od tih 1200 rpm sa trenutnom površinom da bi držao ispod 10°C. Idealno je 5-10 stepeni i to se smatra efikasnim lupom.
Kod mene je Delta T 8-9 stepeni sa ventilatorima na 1200rpm, a kao što rekoh, GPU ide 8°C preko vode(2-3°C u idle), odnosno 16-17 preko sobne.

Koje radijatore imaš?

Kako god, mene je zanimalo koliko GPU ide preko vode kod drugih ljudi, ne Delta T. Hvala ti što si se uključio i izneo svoja iskustva. :)
 
Meni bas fali radiator space-a, na 360mm slim-u sam sa 1080ti i 5820k. Naravno oba OC :D
Nisam merio temp vode, ali tesko da je ispod 40-45C pri full opterecenju.
 
Ma i to nije strašno, najosetljivija je D5 pumpa za koju je po specifikaciji maximum system temperature 60°C.

Međutim, čitam da oni koji imaju problema sa crevima(plasticizer leaching), ustvari 99% imaju neefikasan loop i visoku water temp.

Npr. kod PrimoChill Advanced LRT ne dolazi do toga ako voda ne ide preko 35°C, ljudi se trude da je drže na max 32-33°C i nemaju problema na duži vremenski rok.

Probao sam ventilatore na 800 rpm i posle 45 min CPU/GPU opterećenja, voda je došla do 40-41°C, sobna 25-26°C. I opet je GPU 8 preko vode, 48°C.

Radiator overkill je keva. :) Planiram da umesto 240 ubacim 280, tako da imam 360 + 280, dobiću nadam se makar 1-2°C, odnosno mogućnost za još niže obrtaje.
 
Znači Delta T ti je oko 10-12 stepeni, ako ti je sobna 28-30, a voda ide do 40.

Ispada da ti preko leta fali rad space(radiator overkill gde bi i 1000 rpm bilo dovoljno) ili više od tih 1200 rpm sa trenutnom površinom da bi držao ispod 10°C. Idealno je 5-10 stepeni i to se smatra efikasnim lupom.
Kod mene je Delta T 8-9 stepeni sa ventilatorima na 1200rpm, a kao što rekoh, GPU ide 8°C preko vode(2-3°C u idle), odnosno 16-17 preko sobne.

Koje radijatore imaš?

Kako god, mene je zanimalo koliko GPU ide preko vode kod drugih ljudi, ne Delta T. Hvala ti što si se uključio i izneo svoja iskustva. :)

Vodena hladjenja su mi skup hobi i tu sam za sta god da treba.
Imam EK SE 360 + EK SE 240 radijatore sa Corsair ML120 ventilatorima.

Temp vode mi ide maksimalno do 37 pri manjim obrtajima ventilatora oko 900rpm.
Kada stavim na 1200 rpm onda je otprilike kao sa slike. U principu je razlika do 10 stepeni.

Inace ono su testovi posle 2-3 sata igranja u toploj prostoriji.
 
Voleo bih da me ne mrzi da cekam temp sondu za vodu :D
 
Ali svakom preporucujem monoblok za plocu (pod uslovom da postoji) jer su rezultati pod vodom fenomenalni.
Temperatura VRM MOS na mojoj ploci koja je overklokovana u full loadu ide do 47c, sto je sjajan rezultat.

Generalno pravilo kad kupujem plocu, odem na EK sajt i vidim za sta postoji monoblok i po tome nabavim plocu.
Savetujem i drugima koji imaju custom loop. Jeste da kosta ali vredi svaki dinar.
 
Vodena hladjenja su mi skup hobi i tu sam za sta god da treba.
Imam EK SE 360 + EK SE 240 radijatore sa Corsair ML120 ventilatorima.

Temp vode mi ide maksimalno do 37 pri manjim obrtajima ventilatora oko 900rpm.
Kada stavim na 1200 rpm onda je otprilike kao sa slike. U principu je razlika do 10 stepeni.

Inace ono su testovi posle 2-3 sata igranja u toploj prostoriji.

Onda se nismo razumeli, to su odlične temperature. :)
 
Ali svakom preporucujem monoblok za plocu (pod uslovom da postoji) jer su rezultati pod vodom fenomenalni.
Temperatura VRM MOS na mojoj ploci koja je overklokovana u full loadu ide do 47c, sto je sjajan rezultat.

Generalno pravilo kad kupujem plocu, odem na EK sajt i vidim za sta postoji monoblok i po tome nabavim plocu.
Savetujem i drugima koji imaju custom loop. Jeste da kosta ali vredi svaki dinar.

To volim da cujem! Odo podignem cene monoblockovima :d
 
Poslednja izmena:
Zato cutim, bolje no da pljujem :D
Sta cu kad sam navikao na custom loop, nema vise nazad.
 
Nazad
Vrh Dno