Šta je novo?

Laptop koji se moze nadograditi

Pegazbre

Slavan
Učlanjen(a)
18.08.2009
Poruke
656
Poena
215
Pozdrav,
Doslo je vreme da se zameni moj stari laptop Fujitsu AH510 (I5-2450M, 8GB, 128GB SSD, 512GB HDD...) koji ce uskoro da napuni 10 godina. Laptop je koriscen za kucnu upotrebu (net, filmovi i sl) dok za posao imam poslovni laptop. Razlog zamene, prevazidjen ekran niske rezolucije, bucan ali efikasan sistem hladjenja i spor wifi.

Ono sto planiram da uzmem je nesto bazirano na Ryzen procesorima zadnje generacije (4000 serija, Ryzen 3 je ok, Ryzen 5 idealno a Ryzen 7 bi bio vec overkill) sa min 8GB rama i 256GB SSD. Suma oko 90000din.

E ono sto me brine je nestasica i mali izbor laptopova sa Ryzen procesorima 4000 serije a jos vise mala do nikakva mogucnost nadogradnje danasnjih laptopova. Naime na starom Fujitsu laptopu skines mali poklopac nazad i sve ti je dostupno, zamenis procesor, lako ocistis ventilator i zamenis pastu, dva slota za prosirenje memorije ma sve na dohvat ruke i moze da se zameni (vec sam i radio to I5 procesor umesto I3, jos 4GB rama, ssd...). Danasnji laptopovi su katastrofa sto se tice nadogradnje, sve skoro zalemljeno na ploci (CPU, memorija, cak i SSD) i u najvecem broju modela mozes samo SSD da zamenis. Da ne pricam sta ako se desi da memorija ode (desava se ali redje nego ranije) moras celu maticnu da menjas...

Ono sto mene zanima je da li imate preporuku za laptop gde se moze recimo memorija prosiriti, ubaciti dodatni SSD i sl.

Alternativa je da uzmem overkill verziju laptopa sa 16GB zalemljenog rama i velikim SSD-om (recimo Lenovo IdeaPad 5 Ryzen 5...problem nedostupnost) iako mi to nije potrebno ali bi voleo da cujem preporuke za laptop koji moze da se nadogradi u buducnosti ako postoji.
 
Pa ako mozes da uzmes taj ideapad 5 sa ryzen 5 4500u, 16gb rama i 512gb ssd, to bi ti bilo najbolje...ili da juris neki gaming laptop, na kom mozes da dodas ram, ssd i da zamenis wifi karticu(to je neki maks sto se upgrade-a tice kod laptopova).
Taj ideapad je bas lepo zaokruzen laptop...zato je i rasprodat skroz..pa ako naletis na njega, mislim da ne treba previse da razmisljas... :)
 
Trenutno ga ima samo u Tehnomaniji u nekim radnjama i ne moze se naruciti vec samo da odes u radnju i uzmes (mislim da je Uzice u pitanju i da su to izlozbeni modeli) sto se meni iz NS ne isplati.

Gaming laptopovi su izvan budzeta i nepotrebno jaki i skupi za ono sto meni treba a to nije igranje. Prosto me cudi sto nema, uslovno receno, jeftinijih laptopova gde se moze bar memorija promeniti.
 
Ima...tj, dobijes laptop sa integrisanih 4-8gb rama, i jos jedan prazan slot... :)
Samo je problem sto se ne mogu porediti sa ovim ideapad-om, i sto se tice procesora, izrade, ekrana... :)
 
Lenovo i dalje deluje kao zaokruzeniji proizvod ali kod njega ti je to ti je sto ti je, nema bas nadogradnje sem jos jednog SSD-a. Moracualo da nadjem recenzije ovog Acer laptopa.
 
Naravno ako imate nekih vasih predloga i cisto diskusija o mogucnostima nadogradnje danasnjih laptopova slobodno pisite, dok ne kazem ovde da sam narucio slobodan sam za sve sugestije.
 
Citao sam ovih dana dosta i gledao sta se moze uzeti na nasem trzistu i za sad su ovo cetiri favorita uz max budzet od 100000din (ali max..). Tu su favoriti Lenovo IdeaPad 5 modeli sa razlicitim procesorima, stvarno zaokruzeni laptopovi ali bez mogucnosti velike nadogradnje pa su to i jaci modeli nego sto mi trebaju i dva Acer modela koja se mogu koliko, toliko nadograditi:
1 - IdeaPad 5, Ryzen 5 4500U, 16GB, 512SSD, 14" https://www.tehnomanija.rs/it-shop/laptop-racunari/lenovo-81ym003sya.html
2- IdeaPad 5, Ryzen 7 4700U, 16GB, 512SSD, 14" https://gigatron.rs/laptop-racunari/laptop-lenovo-ideapad-5-14are05-81ym003vya-395766
3 - ACER Aspire 5 A515, Ryzen 5 4500U, 8GB, 512SSD, 15.6" https://gigatron.rs/laptop-racunari/acer-aspire-5-a51544-r-nxhwcex00690u-386749
4 - ACER Aspire 7 A715, Ryzen 5 3550H, 8GB, 256GB SSD, GeForce GTX 1650, 15.6" https://gigatron.rs/laptop-racunari/acer-aspire-7-a71541g-r3r3-nhq8lex00j-387871

Po meni IdeaPad sa Ryzen 5 je najzaukruzeniji ako uspem da ga narucim jer je dostupan samo u nekim radnjama i ne moze se naruciti online. Acer laptopovi aju mogucnost nadogradnje memorije i ssd-a (A515 jedan dodatan mem slot a A717 ima dva) ali i dalje Lenovo izgleda primamljivije i kvalitetnije izrade.
 
Problem resen. Zena vise nije mogla da me slusa i otisao sam uzeo Lenovo IdeaPad 5 Ryzen 7 4700U, 16GB, 512SSD sto je za moje trenutne potrebe previse ali ga nece brzo pojesti zub vremena.
 
Ajde da uradim mali review Lenovo IdeaPad laptopa mozda nekome posluzi ako naleti. Uporedicu ga sa dva laptopa koja imam u stanu, stari licni laptop Fujitsu AH510 i laptop od firme Lenovo ThinkPad P1 Gen2.

Odmah da krenem od problema na koji sam naleteo (a da to niko nije spominjao ovde) a to je screen bleed, tj probijanje svetlosti koje se primeti na potpuno crnom ekranu (windows boot ekran recimo). Ovo nije problem ekrana vec plastike oko njega koja na pojedinim mestima pritiska ekran (ako prstima razvuces malo plastiku, nestaje efekat). Sto se tice Lenova ovo je normalno a na support forumu brdo ljudi se zalilo i odgovor je uvek isti, to je normalno i tokom vremena ce da se smanji kad plastika popusti od temperature. Sreca kod mene je samo malo izrazeno i to samo pri bootovanju a u realnom radu nema problema iako koristim dark mode. Sto se tice kvaliteta, naravno bolji je od Fujitsu ali losiji od ThinkPad-a. I to je ono sto bi rekao o ekranu jer nekako ne obracam paznju toliko na boje koliko su mi bitni osvetljenje i uglovi gledanja sto je ovde dobro i nema problema.

Tastarura me malo razocarala daleko je od one na ThinkPadu cak mi se i na Fujitsu vise svidja. Nekako je suvise plastican osecaj tipki a neke zvuce kao da je upala mrvica ispod tastera, jedanput pritisnes sve ok, drugi put pritisnes pod drugim uglom kao da krcka taster. Isto vazi za trackpad malo su bucnije klackalice na njemu.

Kvalitet izrade je odlican, nema uvijanja tastarure ili ekrana na pritisak mada na pojedinim mestima pojavi se neko krckanje na jaci pritisak. I Fujitsu a bogami i ThinkPad se na nekim mestima uvijaju a na ThinkPadu imam problem da na jednom mestu donji poklopac ima malo lufta iako su svi srafici zategnuti do kraja kao i neravne ivice u jednom uglu. IdeaPad se tu dobro pokazao (sem plastike oko ekrana koja na par mesta malo vise pritiska ekran). I ako pise da je izradjen od aluminijuma deluje da je u pitanju jako tanak aluminijum.

Brzina je odlicna, Ryzen 7 radi odlicno, malo je agresivnini sa turbo boostom pa u trenutku podigne frekvenciju sa 1.4 na 4.1Ghz i temp sa 41 na 60C° sto reuzultuje paljenje ventilatora sto zna malo da nervira. Resicu to iskljucivanjem turba sasvim je dovoljna i bazna frekvencija od 2Ghz za ugodan rad jer ima 8 jezgara a dobija se manje zagrevanje i buka.

Sto se tice komponenti razlikuju se od onih u raznim review-ovima koje mozete da nadjete na netu. Recimo SSD nije od Samsunga vec od nekog proizvodjaca za koji nikad nisam cuo (sajt proizvodjaca mislim da je na kineskom i engleskom) ali radi ok oko 2200MB/s citanje i 2000MB/s pisanje temp u leru oko 40C° a prilikom tesriranja je otisao na 72C°. Onda wi-fi nije od Intela vec Qualcomm i sl.

Eto toliko od mene neki kratak review pa ako imate jos nekih pitanja tu sam.
 
Nazad
Vrh Dno