Šta je novo?

Dva SSD-a imaju spor random read, ne znam razlog

Kasa5033

Slavan
Učlanjen(a)
02.08.2013
Poruke
2,951
Poena
230
Moja oprema  
Laptop
Dell Latitude 5480
Mobilni telefon
Poco F1
Steam
Kasapin5033
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Pozdrav dobri ljudi,

Skoro naleteh na problem da su mi na oba SSD-a opale random read performanse kao i read acc time bez i kakvog razloga. SSD u pitanju su Samsung 840 EVO 1TB ( star 3 godine, 26TB written) i Samsung 860 EVO 1TB ( star 1,5 godine, 7TB written). Nemaju nesto puno ispisanih podataka u skladu sa godinama starosti. Imaju po 250-300GB slobodnog prostora. TRIM je uplajen i radi svoj posao. ACHI mod u BIOS-u. Odradih update BIOS-a na najnoviji i stavio samo upaljen XMP profil da iskljucim mozda nestabilan OC. Windows 10 Pro 20H2, odradjen svaki update, a sam OS je star mozda 2 godine. Svi driveri pod milim bogom sto sam nasao na masini su azurirani. ACHI driver je najnoviji koji windows moze naci, proverio sam Intel sajt i ASUS sajt, potvrdjuju to.

Samsung magician je odradio firmware update na oba. On kaze da je sve ok sa SSD ali on samo meri sequential i dublji random IOPS. Ako je verovati AS SSD i Crystal Disk Mark Random 4K 1Q 1T i Acc time bi trebali biti bar duplo bolji kada se uporedi sa rezultatima sa neta.

Imate li neki predlog sta mi je ciniti ili samo tripujem ?

Samsung 840 EVO 1TB AS SSD.png Samsung 840 EVO 1TB Crystaldiskmark.png Samsung 860 EVO 1TB AS SSD.png Samsung 860 EVO 1TB Crystaldiskmark.png
 
Poslednja izmena:
840 EVO je imao problem da podaci kojima nije skorije pristupano opasno gube na brzini (kontroler ima problem da iscita celiju). Poslednji firmware to resava + Performance Optimization iz Magiciana...

https://www.techspot.com/news/60362-samsung-fix-slow-840-evo-ssds-periodic-refresh.html
https://www.eteknix.com/final-fix-for-samsung-evo-840-slow-down-bug-is-upon-us/
https://techreport.com/review/27212/samsungs-840-evo-update-fixes-slow-reads-with-old-data/

To je sve odradjeno. Oba SSD-a imaju najnoviji firmware i Magician je najnovija verzija. Ali to nije poboljsalo random read.
 
840 EVO je imao problem da podaci kojima nije skorije pristupano opasno gube na brzini (kontroler ima problem da iscita celiju).

Ovaj 'podvuceni" prblem ima QVO.

Imam biblioteku mp3 fajlova, neke nece da cita a na nekima pre-skace kao da je longpleyka u pitanju.
 
Verovatno je posledica krpljenja Meltdown-a (Spectre 3) propusta, koji je vezan samo za Intel.
 
U stvari, probaj isključiti obe opcije, Meltdown i Spectre. Možda će biti potreban restart da se primeni, nisam siguran.

Možeš i sa svakom posebno. Pokrenuti kao admin.
 
Poslednja izmena:
Odradio kako treba da ocita da je ugasena mitigacija, ali i dalje stoji da je cpu dobio microcode update, i nazalost nema promena u performansama. Ma da problem je bio prisutan i na 2 godine starijem BIOS-u koji nije imao mitigaciju za Meltdown i Specter.
 
Jedan primer na jednoj Z97 ploči sa mikrokodom 22, poslednji koji ne krpi propuste: (Samsung 850 EVO)

vytw6sZ.png
 
Sta da se radi. Videcu da bocne storage SSD kod drugara i odradim benchmark, da vidim da li me mozda OS ne zeza. Ne radi mi se reinstalacija zbog necega sto vidim za sad samo u benchmarkovima.
 
Nazad
Vrh Dno