Šta je novo?

Desktop računar za posao do oko 70.000 RSD

Darko3

Poštovan
Učlanjen(a)
18.09.2018
Poruke
7
Poena
51
Pozdrav. Najpre srećna Nova godina i božićni praznici.

Ovo je već neki treći, četvrti put da tražim savet. Do sada su to bili lap topovi za mene i prijatelje, ali sada tražim desktop računar za sebe. Do pre godinu, dve sam koristio desktop, a onda sam prešao na lap top. S obzirom da nemam toliko potrebu za lap topom, da mi je stari desktop računar bio star 10-ak godina i, što je najvažnije, da za manje para mogu da dobijem mnogo bolju konfiguraciju računara u odnosu na lap top, odlučio sam da kupim novi.

Elem, izdvojio bih nekih 60-70 hiljada, možda i malo preko ako ima potrebe, ali možda i nema s obzirom da ne igram igrice i ako bih igrao, to ne bi bilo nešto previše zahtevno. Treba mi za svakodnevni rad, s obzirom da radim od kuće i da će biti upaljen po 10+ sati dnevno. To je posebno bitno zbog nekog pregrevanja. Ne koristim neke zahtevne programe, Photoshop je neki vrhunac za sada.

Ne razumem se dovoljno da bih znao koju matičnu ploču da izaberem, koji procesor, grafičku.... Maksimum je što mogu da uporedim na ovim popularnim sajtovima jedan procesor i drugi, ili grafičke i da vidim koji imaju bolju ocenu. Međutim, da li to na kraju može da se uklopi da bude kompatibilno ili ne, ne znam. Takođe, najviše pažnje bih posvetio ovom pregrevanju jer ne znam kako će da reaguje desktop na svakodnevnih 10-ak sati korišćenja.

Voleo bih da RAM bude bar 16GB, a SSD po mogućstvu veći od 256 GB, jer trenutno na lap topu imam 8GB i 256GB SSD i s obzirom da hoću upgrade da uradim, treba mi malo više od toga i mislim da to nije teško pronaći.

Najveći problem je što ne znam sam da sklopim konfiguraciju, pa da biram stavku po stavku i najlakše mi je da izaberem neki od ovih koji su već u ponudi. Nekako izbegavam Gigatron, CT, Tehnomaniju i slične, a do sada sam pozitivno iskustvo imao sa BC Group i njih uvek prvo gledam. Nemam ništa protiv da to bude i neka manje poznata radnja, verovatno mogu da ponude i nešto više.

Kakav je recimo ovaj: BC GROUP WARRIOR INTEL CORE i5-9400F, 16GB, 480GB SSD, GTX1650 4GB

Kao što rekoh, ne razumem se toliko da bih mogao sam da sklopim nešto, a vidim da BC daje mogućnost da se nešto promeni, pa vas molim da predložite šta mislite da je najbolje.

Hvala i pozdrav
 
Nije loše po opštoj specifikaciji jedino što ne navodi koji su tačno delovi. Za ovakve već sklopljene konfiguracije obiočno ubacuju najjeftinije (i najgore) komponente. Vidi ako možeš da dobiješ detalje kao koja tačno ploča, memorija, grafika i napajanje pa da vidimo koliko je isplativo.
 
Da li si siguran da ti je za računar koji služi za posao potrebna neintegrisana grafička karta? U ovom slučaju ona ti pojedine preko trećine budžeta... Ne znam kakav posao radiš, ali ako nije vezan za grafiku, a igrice kažeš da ne igraš, ja bih išao na procesor sa integrisanom grafikom, a novac za grafičku upotrebio za RAM i veći i kvalitetniji SSD i na ostale komponente...
 
Nije loše po opštoj specifikaciji jedino što ne navodi koji su tačno delovi. Za ovakve već sklopljene konfiguracije obiočno ubacuju najjeftinije (i najgore) komponente. Vidi ako možeš da dobiješ detalje kao koja tačno ploča, memorija, grafika i napajanje pa da vidimo koliko je isplativo.

Hvala na odgovoru. Pa piše dole da je grafička nVidia GTX1650 4GB DDR5, da je napajanje 600W. Pitaću za matičnu i kućište. Kakav je ovaj SSD: 480GB SATAIII 2.5"?

Da li si siguran da ti je za računar koji služi za posao potrebna neintegrisana grafička karta? U ovom slučaju ona ti pojedine preko trećine budžeta... Ne znam kakav posao radiš, ali ako nije vezan za grafiku, a igrice kažeš da ne igraš, ja bih išao na procesor sa integrisanom grafikom, a novac za grafičku upotrebio za RAM i veći i kvalitetniji SSD i na ostale komponente...

Slažem se delimično, grafička je 30% budžeta, s tim da ne bih išao na integrisanu, ali sam skroz ok sa tim da se uzme i nešto slabija od ove neintegrisane, pa da se u budućnosti dogradi ako bude potrebe. Ne igram igrice, ali s obzirom da posle dužeg vremena kupujem i da budžet to dozvoljava, da bar uzmem nešto korektno a za 60-70 hiljada mislim da može skroz ok računar da se uzme.
 
Ne znam kojim poslom se baviš, ali ako je Adobe paket, onda ne treba jaka grafika već bilo koja neintegrisana, čak i polovne od par hiljada dinara će raditi gotovo isto kao ove šestocifrene. Sa druge strane, rama nikad dosta, idi na 32gb. I razliku između brzine ssd-a ćeš teško primetiti, bolje idi na neku veći od 250gb, psd fajlovi zauzimaju dosta. Nemoj da štediš na napajanju i kuleru za procesor ako će raditi svakodnevno po 10h


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Vidim da je garancija na celu konfiguraciju 5 godina i to je verovatno jedina prednost u odnosu da sam sklapas masinu.
Ako sam sklapas a bitna ti je brzina SSD-a uzmes M.2 umesto obicnog SSD-a, ako vec hoces Intel a grafika nije presudna, probas sa integrisanom, lako posle dokupis ako treba.
Tu me najvise brine to napajanje od "600 W". Iz skorasnjeg iskukstva sa jednom gotovom konfiguracijom, mada sa integrisanom grafikom, napajanje na papiru ima celih 220, najgorih kineskih Wati. Celo kuciste sa napajanjem kosta 2500 din pa sada treba dati 60-tak evra za normalno napajanje da bi deca ubacila drugu graficku.

Ja, a i velika vecina ovde bi sami birali komponente i sklapali konfiguraciju. Mozda neces proci sa istim novcem ali za malu razliku ces kupiti sigurno brzi i kvalitetniji racunar.
 
Hvala na odgovoru. Pa piše dole da je grafička nVidia GTX1650 4GB DDR5, da je napajanje 600W. Pitaću za matičnu i kućište. Kakav je ovaj SSD: 480GB SATAIII 2.5"?



Slažem se delimično, grafička je 30% budžeta, s tim da ne bih išao na integrisanu, ali sam skroz ok sa tim da se uzme i nešto slabija od ove neintegrisane, pa da se u budućnosti dogradi ako bude potrebe. Ne igram igrice, ali s obzirom da posle dužeg vremena kupujem i da budžet to dozvoljava, da bar uzmem nešto korektno a za 60-70 hiljada mislim da može skroz ok računar da se uzme.
Problem je što se ne vide marke toh delova koje sam naveo, Marka i model ploče i napajanja, tu može da bude najviše razlike u kvalitatu-
 
Hvala svima na odgovorima. Nažalost, izgleda da se u gotovoj konfiguraciji ne može pronaći neko idealno rešenje.

Odgovorili su mi da uglavnom koriste ASUS ili Gigabyte, ali da ne može da se bira i da se situacija na tržištu menja svaki dan, pa ne znaju u ovom trenutku tačno. Ne mogu da menjam druge komponente sem diska i RAM-a, pa mi to ne zvuči kao zanimljivo.

Međutim, s obzirom da i da kupim sve stavke pojedinačno, ne znam to da sklopim kako treba, pa eto, ako može još savet šta bi vi uradili na mom mestu? Da li ove manje poznate firme mogu da izađu u susret i da sklope to po mojim potrebama?
 
Nisam siguran ali u vecini radnji ako bi uzeo sve komponente verovatno bi ti sklopili racunar za dzabe. Druga varijanta da platis nekome da ti sklopi, ne znam cene ali kapiram da nije vise 20e.
 
Vidim da je garancija na celu konfiguraciju 5 godina i to je verovatno jedina prednost u odnosu da sam sklapas masinu.

Možda ovo i nije velika prednost... Ako kupi komponente van konfiguracije, dobija garanciju na svaku komponentu posebno, a za neke komponente ona je i više od 5 godina (mislim da je na RAM 10 godina). Osim toga, ako nešto crkne, reklamiraš samo tu komponentu, a u ovom slučaju moraš netaknutu konfiguraciju da reklamiraš...
 
Verovatno bih onda našao nekoga za konsultaciju i da mu platim da to sve sklopi, ako u radnji ne budu hteli. Mogao bih i sam da pronađem na netu kako se sklapa, ali ovako je sigurnije.

Da li bi mogao još neko da mi skrene pažnju šta da gledam od napajanja i kulera s obzirom da sam napisao da bih svakodnevno radio i da bi često bio po 10-ak sati uključen, pa da sve to može da izdrži bez problema, uz mogućnost da bude malo tiši. Tipa, samo da se ode na bilo koji sajt sa tim stavkama i da mi se napiše šta je ok, ispod čega ne treba ići... Isto možda i za matičnu.

Hvala svima još jednom.
 
Dok je sve dovoljno hladno, nema veze koliko vremena provodiš (pesebno ne dnevno) radeći na kompu. Svaka komponeta može da crkne sledećeg trenutka ili da traje večno, one najbolje i one najskuplje. Za to postoji garancija.
Tišina sa druge strane se "kupuje" više nego dovoljnim hlađenjem, PSU sa kontrolom ventilatora (svi bolji i nove imaju to). Ventilatori ako je hlađenje dobro a nisu neka truba ili dž marka, na 50% ili manje rpm se ne čuju.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno