Šta je novo?

Laptop za programiranje

Maridza_

Poštovan
Učlanjen(a)
14.11.2017
Poruke
9
Poena
51
Pozdrav svima, hitno mi je potreban laptop za programiranje, tj ucenje. Trenutno sam na fakultetu i studiram. Do sad sam na kompjuteru radio, ali dosta putujem i retko sam kuci pa mi to vise nije opcija.
Sad glavni problem je budzet, jer ne raspolazem sa nesto mnogo para, maksimalno 85,000.
Gledao sam i5 ili i7, ali nista u tom cenovnom rangu ne mogu naci. Pa ako neko iskusniji moze nesto da mi preporuci, bio bih mu jako zahvalan.
 
Bitno je i šta učiš, tj. šta planiraš da koristiš na tom laptopu. Da li je to npr. Visual Studio/Eclipse + neki SQL Server + nešto od zahtenih aplikacija ili samo editor teksta i browser...

Ja za Django povremeno koristim stari i3 iz 2013. godine i sasvim korektno radi (Linux je OS), a nešto drugo ne bi mogao ni da pokrene... :)
 
Poslednja izmena:
Možda će cene laptopa ići dole kad ova pandemija prođe... Mnogo su sad skočile cene, ogromna je bila potražnja. Biće ih verovatno dosta i na tržištu polovnih, možda će to smanjiti cenu, kad potražnja naglo opadne...

Generalno, za web programiranje ti ne treba zahtevna mašina, ja bih pre išao na veći display nego na performanse, ali to je samo moje razmišljanje...
 
za početnika i za takav ne-heavy development, polovno. pa ako vazda budeš lupao glavom o plafon, tipa uf što je sporo (nije), onda gledaj kako da spališ tolike novce.

za to što si naveo, 10 godina stara mašina će raditi podjednako dobro kao nova 8core beštija. ono gde novo & brzo stvarno znači je npr. unity, flutter, android, ios, itede development, gde brzina kompajliranja/build-a znači.

neki prastari mekbuk pro (2010 ili 2011 model), to ti je tipa 100-150e. dodaš mu memorije i SSD to je još 50e. za to što hoćeš da radiš, puna kapa. ako si gadljiv na njih, hp elitebook 840/850 ili lenovo thinkpad t450/460. oko 200e za laptop, možda još 50-100e za nadogradnje.
 
Za web programiranje bilo koja masina ce ti vrsiti posao vise nego korektno.
Ako se budes bavio php-om verovatno ces imati neki sql workbench i jos neke toolove, pa ne bi bilo lose da imas barem 16gb rama
Ssd je obavezan, ali eto da se napomene.


Sent from my SM-G780F using Tapatalk
 
Hvala svima stvarno, znaci mi puno. Onda cu se odluciti za neku jeftiniju varijantu. Mozda cak i polovno.
Nisam gadljiv na macbook, cak sam sta vise ljubitelj aplee proizvoda.
Malo sam i ja istrazivao i video da za web programiranje i ne treba nesto vau masina, to su u sustini java script, php i my sql, koji nisu zahvtevni. Ako nista drugo, bice mi neki minimum da je ekran 15,6.. bar 8gb rama, ssd neki, da bude neki solidan procesor
 
^
+1000

Ne bavim se web programiranjem, ali koliko vidim React + NodeJS su najtrazeniji.
 
Poslednja izmena:
PHP ako planira da radi preko freelance platformi, tamo je najveća potražnja za PHP programerima. U suprotnom, mislim da je bilo koji Js frejmvork bolji izbor. Meni Macbook 2015 super radi i dan danas, ali vrv može da se nadje neki jeftiniji Lenovo Thinkpad preko KP.
 
Nazad
Vrh Dno