Šta je novo?

Preporuka za modem

NSale

Poštovan
Učlanjen(a)
19.04.2014
Poruke
40
Poena
60
Poštovani forumaši,

Treba mi od Vas koji se razumete u mreže više od mene (mnogi :)) savet u vezi kupovine rutera.
Naime, ruter bih povezao na SBB-ov hg (UBEE), a na njemu bih ili uključio Bridge mod ili bih, za početak, ruter koristio kao AP (ideja sa ovog foruma).
Ruter bi mi služio da razdvojim mreže na gostinsku i privatnu, da povežem NAS na njega, podesim vpn na njemu, otvorim tunel i mogu da pristupam spolja na mrežu, da instaliram open-wrt /dd-wrt i malo se "igram" sa open source firmware-om...
Trenutno su mi glavne opcije:
1. Netgear NIGHTHAWK X4 R7500 - polovan ~90e
2. ASUS RT-AC87U AC2400 - polovan ~14k dinara
Ako može sugestija koji je bolji za namenu ^, bio bih veoma zahvalan.

Pozdrav.
 
Poštovani forumaši,

Treba mi od Vas koji se razumete u mreže više od mene (mnogi :)) savet u vezi kupovine rutera.
Naime, ruter bih povezao na SBB-ov hg (UBEE), a na njemu bih ili uključio Bridge mod ili bih, za početak, ruter koristio kao AP (ideja sa ovog foruma).
Ruter bi mi služio da razdvojim mreže na gostinsku i privatnu, da povežem NAS na njega, podesim vpn na njemu, otvorim tunel i mogu da pristupam spolja na mrežu, da instaliram open-wrt /dd-wrt i malo se "igram" sa open source firmware-om...
Trenutno su mi glavne opcije:
1. Netgear NIGHTHAWK X4 R7500 - polovan ~90e
2. ASUS RT-AC87U AC2400 - polovan ~14k dinara
Ako može sugestija koji je bolji za namenu ^, bio bih veoma zahvalan.

Pozdrav.

Netgear R7000 idealan ima najvecu podrsku za open source i za vpn. SABAI OS, Tomato, Fresh Tomato, DD-WRT, Merlin .Sa instalacijom Merlin dobijas ASUS RT 68U
 
Pozdrav Zoro i hvala na savetu. Posto je skoro 200 ljudi pogledalo temu i niko nije dodao nista posle tebe, racunam da je Netgear bolja opcija... ;)
 
Ja imam kombinaciju Ubiquiti ER-X i AP AC LR, zajedno su oko 140-150 na KP, sa njima radim uglavnom sve ovo što si nabrojao i prezadovoljan sam.
A i ne moraš da mu menjaš firmware [emoji1]
 
Poslednja izmena:
Ja imam kombinaciju Ubiquiti ER-X i AP AC LR, zajedno su oko 140-150 na KP, sa njima radim uglavnom sve ovo što si nabrojao i prezadovoljan sam.
A i ne moraš da mu menjaš firmware [emoji1]

Hvala na savetu, nisam ni uzimao Ubiquitu kao opciju, ali posle tvoje preporuke pogledacu malo po testovima i review-evima sta kazu za Ubiquiti pa cu videti.

I proverio sam, ne mogu da podesim UBEE da radi kao bridge, tako da cu novi ruter staviti u AP mod, za pocetak...
Ako moze neko da mi pojasni, koja je razlika izmedju ove dve opcije:
- da trazim od SBB-a samo modem i onda novi ruter bude ruter
- da iskljucim wifi i DHCP na postojecem UBEE (mozda cak i da izvadim wifi karticu, kao sto je neko preporucio) i onda da novi ruter bude ruter?
 
Ako iko uspe da od SBBa dobije samo modem, neka nas prosvetli kako je uspeo :) Rešio bi double NAT i olakšao život mnogima ;)
 
Poslednja izmena:
Ako iko uspe da od SBBa dobije samo modem, neka nas prosvetli kako je uspeo :) Rešio bi double NAT i olakšao život mnogima ;)

Ja sam ih zvao, rekao da imam problem sa njihovim HG wifi-jem, da imam svoju mreznu opremu i da hocu da mi daju modem.

Ne vidim u čemu je problem sa duplim natom.

Ne mozes da forwardujes portove, ne mozes da koristis DDNS itd....

Ajde da “ukradem” ovu temu :) da li znate i da li preporucujete ovaj novi Asus AX wifi router:

https://www.asus.com/Networking-IoT-Servers/WiFi-6/All-series/RT-AX86U/

Samo je problem sto ne mogu da ga nadjem kod nas... ima li neko savet gde da trazim?

Edit: ako ne sme ovde da se pise, zamolicu vas da mi javite na private message.


Hvala

Meni odlicno radi za sada. Pre njega sam imao WRT54GL. Ja sam ga uzeo preko fante (230, 240 EUR, ne secam se tacno).
 
Nije problem dobiti modem. Problem je što jedini model koji imaju, EPC 3208, ima samo 8 downstream kanala, i može max da izvuče 300Mbit.
Što se tiče double NAT-a, i Ubee i CGA imaju DMZ tako da nemaš potrebe da ručno forwarduješ portove.
DDNS jeste mala komplikacija, ali se može rešiti ako imaš svoj domen (a svoj domen možeš da kupiš za $5 godišnje).
 
Ja sam ih zvao, rekao da imam problem sa njihovim HG wifi-jem, da imam svoju mreznu opremu i da hocu da mi daju modem.



Ne mozes da forwardujes portove, ne mozes da koristis DDNS itd....



Meni odlicno radi za sada. Pre njega sam imao WRT54GL. Ja sam ga uzeo preko fante (230, 240 EUR, ne secam se tacno).

Hvala, videcu da nadjem kontakt od Fante.
Koga kod sam kontaktirao na KP niko nema na stanju, i kazu nema ni kod dobavljaca...
 
Nije problem dobiti modem. Problem je što jedini model koji imaju, EPC 3208, ima samo 8 downstream kanala, i može max da izvuče 300Mbit.
Što se tiče double NAT-a, i Ubee i CGA imaju DMZ tako da nemaš potrebe da ručno forwarduješ portove.
DDNS jeste mala komplikacija, ali se može rešiti ako imaš svoj domen (a svoj domen možeš da kupiš za $5 godišnje).

Mislim da ne mozes nista da dobijes sa DMZ ako si iza CG NAT-a.
 
Mislim da ne mozes nista da dobijes sa DMZ ako si iza CG NAT-a.
To je tačno, ali ako si iza CG NATa ne možeš ništa da dobiješ ni sa bridgem.
Ako ne možeš da izbegneš CG NAT, jedini spas ti je da uzmeš neki VPS sa javnom adresom pa VPN do njega.
 
Sa bridge-om izbegavas los ruter koji dobijes od sbb-a...totalno bi mi bilo glupavo da moj ruter od 200 eur radi kao AP..

Pisao sam sbb-u, kazu , navodno, da hoce da te skinu sa cgnat-a ako zatrazis pismeno..
 
Sa bridge-om izbegavas los ruter koji dobijes od sbb-a...totalno bi mi bilo glupavo da moj ruter od 200 eur radi kao AP..

Pisao sam sbb-u, kazu , navodno, da hoce da te skinu sa cgnat-a ako zatrazis pismeno..
Ugasiš WiFi na Ubee, DHCP ostaviš na 192.168.0.0/24.
Ubodeš Ubee u WAN port svog rutera. Recimo da Ubee dodeli tvom ruteru ip 192.168.0.11. Konfigurišeš na Ubee DMZ za 192.168.0.11.
Na svom ruteru konfigurišeš DHCP na recimo 192.168.1.0/24.
Sve svoje uređaje bodeš u svoj ruter.
I voila... Tvoj ruter radi kao ruter i dobija sav saobraćaj koji stigne na public ip.
Jedino što WAN adresa nije javna.
 
A sto bi toliko komplikovao stvari ako sve to mozes da resis jednim najobicnijim modemom? A sa druge strane nisi resio problem rutiranja paketa jer Ubee ce i dalje to raditi. Sa DMZ si samo otvorio sve portove na njemu ka tvom ruteru. Nije bas najsrecnije resenje. Plus si jos iza CGNAT + Ubee NAT + Tvoj ruter NAT.
 
Bolje živjeti sto godina kao milijunaš nego sedam dana u bijedi.

Bože, svašta, pa naravno da je bridge bolji. Cela ova zajebancija je zato što SBB nema u ponudi uređaj koji može da ide u bridge i da izgura 500 Mbps DL.
 
Kako rešavaju problem sa firmama? Moraju da imaju neki brži modem za njih..
 
Nije problem dobiti modem. Problem je što jedini model koji imaju, EPC 3208, ima samo 8 downstream kanala, i može max da izvuče 300Mbit.
Ubee ima 24 downstream i 8 upstream kanala, a brzine su do 1029Mbps downstream i 246Mbps upstream, bar po zvanicnoj specifikaciji.
Bože, svašta, pa naravno da je bridge bolji. Cela ova zajebancija je zato što SBB nema u ponudi uređaj koji može da ide u bridge i da izgura 500 Mbps DL.
Jedno glupo pitanje, ali ako SBB prebaci UBEE u bridge mode, zar ne bi onda imao 1 Gbps downstream i 246Mbps upstream, a da radi kao modem? :)
 
Poslednja izmena:
Pitanje nije glupo, a odgovor je prost :D SBB ti nece prebaciti Ubee u bridge mod, sta god im ti rekao.
 
Sa bridge-om izbegavas los ruter koji dobijes od sbb-a...totalno bi mi bilo glupavo da moj ruter od 200 eur radi kao AP..

Pisao sam sbb-u, kazu , navodno, da hoce da te skinu sa cgnat-a ako zatrazis pismeno..
Ja sam razumeo da si ti upravo to uspeo ovde ^. Mislim da ti SBB prebaci UBEE ili koji već HG imaš od njih, u brige mode.
 
To bi bilo divno da je tako kako ti kazes / mislis.
Iz tvojih usta u Bozije usi! :)
 
Nesto skoro si im trazio ili?
Mislis na epc 3208 (bez i jednog slova na kraju G/S)?
 
Imam neki screenshot od 21.1.2019. (EPC 3208 bez slova na kraju). Mislim da sam ga ili tada, ili u 2018. -oj dobio, ne mogu sad tacno da se setim. Ne znam ni da li pise negde na onom mojsbb portalu.
 
Poslednja izmena:
A sto bi toliko komplikovao stvari ako sve to mozes da resis jednim najobicnijim modemom? A sa druge strane nisi resio problem rutiranja paketa jer Ubee ce i dalje to raditi. Sa DMZ si samo otvorio sve portove na njemu ka tvom ruteru. Nije bas najsrecnije resenje. Plus si jos iza CGNAT + Ubee NAT + Tvoj ruter NAT.

Da li je onda najbolje resenje traziti od SBB-a modem, da bi se izbegle sve komplikacije (double/triple NAT, DDNS i ostalo) i na njega povezati sopstveni ruter, koji onda obavlja sve sto se tice mreze i jedino je mesto za podesavanja i postavke, a modem sluzi samo kao pristupna tacka za net?
Kad kazem "najbolje resenje", mislim na pakete do 300 Mbps zbog ogranicenja (pogledaj dole) jedinog modela modema koji SBB daje, za sada... ;)

Nije problem dobiti modem. Problem je što jedini model koji imaju, EPC 3208, ima samo 8 downstream kanala, i može max da izvuče 300Mbit.
 
Upravo tako, to upravo i ja jurim, da dobijem. Taj obican modem i na njega da prikacim poruceni Asus RT-AX58U wifi router.
Trebalo bi da mi stigne od ponedeljka.
I to je pravi sweet spot za pakete do (ukljucujuvi) EON Full 250mbps.
 
Da li je onda najbolje resenje traziti od SBB-a modem, da bi se izbegle sve komplikacije (double/triple NAT, DDNS i ostalo) i na njega povezati sopstveni ruter, koji onda obavlja sve sto se tice mreze i jedino je mesto za podesavanja i postavke, a modem sluzi samo kao pristupna tacka za net?
Kad kazem "najbolje resenje", mislim na pakete do 300 Mbps zbog ogranicenja (pogledaj dole) jedinog modela modema koji SBB daje, za sada... ;)

Modem je uvek resenje :D Ne, ozbiljno, nema potrebe koristiti nesretne home gateway varijante provajdera ako se ima sopstvena mrezna oprema. Ionako nas ima % malo sa krstenom mreznom opremom, ne vidim razlog da ne daju, a moraju modeme da imaju u inventaru najvise zbog firmi.
 
Nazad
Vrh Dno