Šta je novo?

Preporuka za Mini PC (za kućni studio)

Overdrive

Poznat
Učlanjen(a)
17.12.2019
Poruke
49
Poena
40
Pozdrav svima, odavno planiram da svoje ogromantno Bitfenix kućište zamenim nekim mnogo manjim, a sada vidim da ima sve više kompaktnih rešenja za PC a to bi mi rešilo pitanje prostora.

Sadašnji kompjuter koristim najviše za net (YT, filmovi isl) ali i kao kućni muzički studio

Tražim neku "mini PC" konfiguraciju koja bi po performansama bila minimum (ili bolje) kao ovo što sada imam

(QuadCore Intel Core i5 ; Gigabyte GA-P55A-UD4
System memory: 12279 MB (DDR3 SDRAM)
DIMM1: Kingston 2 GB DDR3-1333 DDR3 SDRAM
DIMM3: Kingston 8 GB DDR3-1600 DDR3 SDRAM
DIMM4: Kingston 2 GB DDR3-1333 DDR3 SDRAM
Video Adapter NVIDIA GeForce GTX 460
HD Total Size 1275.9 GB (469.2 GB free)
Operating System - Microsoft Windows 7 Ultimate)


Želeo bih da sve što sada imam na kompu (programi, datoteke isl) prebacim na taj novi komp (čuo sam da je to moguće sa SSD diskovima i programima za prebacivanje, pa je poželjno da taj mini PC ima i mogućnost da se na njega prikači SSD, a možda je to sada već i standard ne razumem se mnogo u sve to)

Od periferija, pored uobičajenih, koristim još i USB audio interfejs.

Hvala unapred na odgovorima:)
 
Pa praktično sve napravljeno u poslednjih godinu-dve bi bilo bar duplo jače. Za SSD ne brini, i ta tvoja može bar 2. Ostaje ti samo da najaviš okvirni budžet.
Da vidimo ovak:
Ryzen 5 3400g, 4 core 8 threads sa grafikom prilično jačom od te tvoje.https://www.amd.com/en/products/apu/amd-ryzen-5-3400g

Mini ITX ploča sa b450 chipsetom kao recimo https://www.asrock.com/mb/AMD/Fatal1ty B450 Gaming-ITXac/

Za diskove ima
- 4 x SATA3 6.0 Gb/s Connectors, support RAID (RAID 0, RAID 1 and RAID 10), NCQ, AHCI and Hot Plug
- 1 x Ultra M.2 Socket, supports M Key type 2280 M.2 SATA3 6.0 Gb/s module and M.2 PCI Express module up to Gen3 x4
Ovaj M.2 slot može NVME SSD kao recimo https://www.kingston.com/en/ssd/a2000-nvme-pcie-ssd za super brzinu diska, 240-250GB minimum ako dodaješ još SATA SSD-a ili jedan od terabajta, ne zauzima ništa prostora u kućištu, ide dirktno na ploču.
2x8GB 3200MHz DDR4 (skoro bilo koja)
Za kućište je još i najteže a relativno (prema većim) su skupa a i napajanje možda treba specijalno malo.
Čak je i audio prilično dobro mada neznam zašto imaš i koji USB za zvuk.
Ploča ima i Wifi. i giagabitni LAN pa netreba nikakvi dodatci.
Jedini problem, teško koji današnji system može da (lepo) radi sa W7 ali možeš licencu da ubaciš u Windows 10 a novi OS ćeš morati ionako da instaliraš.
 
vidi dal neko od rodbine moze da ti donese asrock x300,a za cpu ti ne treba nista bolje od 2200g\3200g,restlo para ulozi u vise rama posto po sadasnjoj konfi vidim da tvoja obrada vise opterecuje ram nego cpu (kontam neki sempleri).
 
E, hvala puno samo ovde vidim linkove za delove?

Ima li neka gotova Mini PC konfiguracija sa sve kućištem itd?

Budžet, oko 350eu + -, možda i nešto jače ako bih uspeo da prodam ovu moju konfig

vidao sam ovo, pa sam na tako nešto mislio

 
Poslednja izmena:
Hvala rev, čini mi se ok..e sad pitanjce, ima li kod nas ovakvih mini pc konfiguracija ali da su nove?

Sad tu cena nije toliko bitna, čisto me zanima da li su ti mini PC postali neki "standard" jer, iskreno..zanima me konfiguracija koja ima samo SSD (zbog tihog rada) i na netu ovo što videh, deluje sve čak i duplo manje po dimenzijama..

e da, i negde videh (neki Raspberry model) da se memorije proširuju SD karticama što mi se takođe čini super zgodno
 
Poslednja izmena:
A koje je najmanje (među najmanjim) kućišćima gdje se može ubaciti 3.5" disk i neka ploča standardno formata?

Sent from my SM-N9700 using Tapatalk
 
Operating System - Microsoft Windows 7 Ultimate)
Zeleo bih da sve što sada imam na kompu (programi, datoteke isl) prebacim na taj novi komp (čuo sam da je to moguće sa SSD diskovima i programima za prebacivanje, pa je poželjno da taj mini PC ima i mogućnost da se na njega prikači SSD, a možda je to sada već i standard ne razumem se mnogo u sve to)

Ako pod ovim mislis prebacivanje OS sa svim programima, bice malo cupavo posto novi hardware bas i nije mnogo raspolozen za rad na Windows 7. Moze ali je budzologija...
 
Jedno od najmanjih koje sam video je ovo npr.- https://www.lenovo.com/rs/sr/desktops/thinkcentre/m-series-tiny/c/m-series-tiny

Inace, niko ne planira hdd od 3.5" u takva kucista, niti to postoji, to moze jedino u vecim kucistima iz prethodnih linkova sa kp. 2.5" ssd+hdd po meni je zadovoljavajuce.
Imam m93p i M630.
Diskovi od 2.5 su došli do 4TB. Može se naći i od 5TB ali opet je i to malo.

Gledam neko Dell u njega može 3.5" a ti je sigurnih 10tb

Sent from my SM-N9700 using Tapatalk
 
U tom slucaju shvatam... Ja ne znam za tako mali PC koji podrzava 3.5", disk je bukvalno 1/4 tog kucista :D. Externi hdd je moj izbor u tom slucaju. Eventualno neki Shuttle pc.
 
Sestra planira da predje na neki komp koji ima manje kuciste i u koje bi mogla da smesti neki hard od 3,5 incha.Gledali smo dell optiplex 3070/3080 sa i5 10500/9500 procesorom i ssd nvm2 od 256gb.
U to kuciste moze dodatni hard disk od 3,5 incha.Ali su cene kod nas bas napucane.
Konkretno gledali smo ovaj model
http://www.list.rs/proizvod/radne-s...sd-dvdrw-ubuntu-3yr-nbd-des08763/?category=23

https://www.youtube.com/watch?v=dMOWfn3jtFQ


https://www.youtube.com/watch?v=FEqDuTwK2Mg

Ima i model 3070 sa i5 ali deveta generacija procesora 9500 intel.Bitno je da nema u oznaci micro i onda staje dodatni hard od 3,5 incha.
U austriji je model 3070 nekih 500-520 eura a ovde kod nas je skuplje za skoro 150 eura.I nema bas neki dobar izbor.
Pa ako neko zna ima li nesto bolje u rangu do 550 eventualno 600 eura spremni smo da saslusamo predlog.
 
Poslednja izmena:
Ako pod ovim mislis prebacivanje OS sa svim programima, bice malo cupavo posto novi hardware bas i nije mnogo raspolozen za rad na Windows 7. Moze ali je budzologija...

Pa zapravo su mi samo programi bitni. To su uglavnom programi za obradu zvuka isl, sam OS mi nije važan, može da bude i Windows 10, nego sam samo napisao šta sada imam.
 
Ipak smo prelomili i kupili dell optiplex sf 3080
https://www.dell.com/en-us/work/sho...3080-desktop/s017o3080sffus#techspecs_section
Izaslo je 600 eura i radna stanica je dosla bez windowsa.Digli smo win 10.
Resila je da doda jos jedan stap memorije od 8gb na 2666mhz i nasli smo istu memoriju koja ima istu oznaku

DRAM DIMM DDR4 Samsung 8GB 2666MHz M378A1K43CB2
Kao sto je i njena u kompu.
Memorija je nova i ima neku radnu garanciju od 7 dana,posto je nema nigde u radnjama.Kosta 30 eura.
Vidim da ima dva slota pa nece biti problem da se ubaci.Trenutno od 8gb joj je dostupno 7,75gb.Ostatak od 0,25gb vuce integrisana grafika.
Pitanje da li treba nesto dodatno da se setuje u biosu da bi memorija radila ok ili ce se to sve automatski podesiti kad se doda jos jedan stap?
I posto ce sada imati 16gb radne memorije da li treba vise te memorije dodeliti integrisanoj grafickoj kartici od ovih 0,25gb koliko sada vuce ili je to dovoljno?
 
Trebalo bi da radi bez petljanja. Mada, gremlini su uvek mogući...

Definitivno bih grafici dodelio još memorije, bar 500MB, možda i ceo gigabajt...možda i ne mora GB ako se neće igrati ili upošljavati grafička.
 
Igrice ne igra,ostalo se sve koristi za neko uobicajeno koriscenje.Trenutno sada radi od kuce i bas dosta koristi racunar pa posto slican ima na poslu zato se i odlucila na dell optiplex sf3080.I za sada je odusevljena kako komp radi.Kada sam ubacio memoriju i upalio komp on je sam odmah usao u bios i prepoznao dodatu memoriju i ponudio mi da testira istu,sto sam ja i prihvatio.I na kraju je ispisao da je sve ok.Vidi u windowsu 16gb memorije i stoji da je dostupno 15,8,pretpostavljam da ostatak ide na integrisanu grafu.
Videcu da mu u biosu dodam barem 500mb za integrisanu grafu jer sada ima dosta memorije za svakodnevni rad.
Trebalo bi onda integrisana grafa da radi jos rasterecenije.
 
zna li neko koji su leveli ulaznog signala za microphone in i headset in na Thinkcentre m900 tiny?

kad ubacim mikrofon u microphone in uopste nema zvuka? kad ubacim u headset in zvuk sa mikrofona je ok ali i iskljuci izlaz sa zadnjeg audio out jer je naravno sad usmeren na slusalice tj. zajednicki ulaz za headset

lepo je nacrtan mikrofon, rekao bih da to nije line in, a ne bih da isprobavam napamet da ostetim ulaz. mic in je 1mV, a line in je 1V, sad sam googlao, to je u opstem slucaju za racunare

reinstalirao sam drajver, a ionako je genericki realtek, to ne bi trebalo da je problem
 
Nazad
Vrh Dno