Šta je novo?

Laptop 15" vs 17", kao i rezolucija

nesa07

Slavan
Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruke
3,170
Poena
260
Zanimam me Vaše mišljenje u vezi kupovine laptopa, da li sam u pravu ili ne,
zašto pre uzeti 15" u odnosu na 17", računajući da današnji laptopovi imaju tanke ivice ekrana te su veličine kao starije 15",
kao što je moj Asus X550VB.
Šta je to što se gubi ili dobija 15" vs 17"?
 
Ja sam bio dugogodišnji zagovornik 17" laptopova ali sam provalio da mi je bitnija prenosivost nego veličina ekrana. Znači dosta tih 1-1.5 kg razlike. Štaviše, mislim da je 14" sasvim dovoljan ako se ne baviš nekim poslom gde ti je bitna dijagonala ekrana ( grafički dizajn itd. ). Razmišljam se da probam i 13.3" ali 14" mislim da je idealna mera.

Gesendet von Mi Note 10 Lite mit TT
 
Ja koristim 14", probao sam 17 ali on je vise da stoji na stolu, preteski su i neskladni, a ako ce da stoji na stolu onda cu uzeti desktop. Navikao sam na 14 mada vidim da su u zadnje vreme 14 skuplji nego 15.6 tako da kad budem menjao ici cu vrv na 15.6 cisto jer je isti laptop od 14" skuplji 10k dinara

Sent from my SM-N770F using Tapatalk
 
Ja sam neko ko koristi 17" laptop, navikao sam na tu velicinu...i retko kad ga iznosim iz kuce... :)
Devojka ima 14" laptop i ekran mi je previse mali...ok je za youtube, neki poslic u wordu, gledanje filmova, ali za ozbiljniji rad je previse mali to ekran.
Tipa ekran od 16" sa tankim okvirima oko ekrana, 16:10 ekranom i 1.8-2kg tezine je neki optimum...tj, na ivici sto se tezine tice za svakodnevno nosenje, a ekran je izmedju 15" i 17" sto je dovoljno za vecinu poslova(ako si i ranije radio na laptopu...ako si navikao na 3 monitora, bice ti skuceno sve). :D
Jedva cekam novi macbook pro 16 sa M1x? procesorom...ako smanje okvire oko ekrana, stave mozda maaaalcice manju bateriju, mislim da ce to biti savrsen laptop...16:10 ekran, tanki okviri oko ekrana, veliki touchpad, dobra tastatura, izrada, i baterija koja traje skoro 2x vise od ostalih... :)
Ima i onaj LG Gram 17...ima 16:10 ekran, ima solidne performanse i bateriju, a tezak je manje od 1.5kg...odlican je za prenosivost i produktivnost...ali je izradjen malo losije...od neke legure metala, koja je bas tanka, pa nije bas cvrst. :)
 
Ja koristim za programiranje 14" i ok mi je. Naravno, mnogo je prijatnije na velikom ekranu ali i na 14" je dobro

Sent from my SM-N770F using Tapatalk
 
Uvjek biram portabilnost.
Pa ako mi treba komfor, zakačiću se na neki dodatni monitor neđe.



Sent from my SM-N9700 using Tapatalk
 
Probaj 14 inca ako ti ne treba numericka tastatura, mnogo ti ustedi na prostoru i olaksava prenosivost. Nema znacajne razlike u odnosu na 15.6 u radu, barem meni.
 
Ja volim ili male ili velike laptopove, srednje ne, znaci ili 13 ili 17. 15 mi je najgore, jedina prednost je sto imas veliki izbor.
 
Hvala svima na odgovorima, vidim da je način upotrebe kod svakog drugačiji.
Do sada sam laptop koristio kao desktop stim što koristim bežičnog miša i tastatur, da li će tako biti i u buduće ne znam. Nisam imao prilike da vidim 17"-cu u realnoj upotrebi 17"vs 15", da li bi 17"-ca dala konfor u vidnom polju u odnosu na 15" ili je to pak nešto minimalno?
 
Mislim da nije neka značajna razlika u veličini ekrana između 15,6" i 17", bilo u pogledu veličine ekrana, bilo u pogledu težine. Više znači kako ga nosiš - da li u torbi koju okačiš na rame ili u ruksaku.
 
Sta znam, kao neko ko je koristio par godina 15.6" laptop i posle kupio 17.3" laptop i koristio ga par godina...ne bih se vracao na nesto manje od tipa 16"...jednostavno 17" ti je vau kad se naviknes... :D
To je 2cm sire i 2cm vise, sto nije malo... :D
Samo eto, tezina je oko 2.5kg, plus je punjac preko 500g, tako da to zna da bude tesko, ako se nosi svakog dana.. :)
Ja bih voleo da vidim tipa neki ideapad 5 17, od 2kg sa ryzen 4700u procesorom, velikim ekranom, malim ivicama oko ekrana i cenom do 1000e, to bi bilo odlicno... :)
 
Znači sve se svodi na težini laptopa zbog nošenje i ništa drugo?
Sama rezolucija ekrana nije problem da remeti sliku? Ranije sam čitao koliko se sećam da je slika na 17-ima bila razvučena, ovde toga nema, jeli tako?
 
ne samo što je veće,nego većini je prelaz sa 768p na bar 1080p a tek razlika sa 768p na 15tici na 17" sa 1080p je vau da ne pričam veće rezolucije...

veći displej je uvek bolji,veća rezolucija je uvek bolja.
 
Nikakva razvlacenja nema...slika je samo veca...e sad, ja imam 17" 1080p laptop i ostrina je skroz okej...voleo bih mozda da je 2k, tako bi vise stvari stalo na njega...nije mi jasno zasto proizvodjaci jure ili 1080p ili 4k, kada je ono u sredini mozda i najbolje... :)
 
E sada imam dilemu oko kojeg se spore moje kolege. Neke od kolega su grafičar, neki pišu tekstove za novine, neki online shop...
Da li je bolje raditi na 15.6" FullHd iii 14" 3K/4K.
Ja zagovaežm drugu opciju, jer na 15.6" mi je zrnasto ali opet njihovi argumenti kako je sve čistije i veće nego kod mene su malo čudni.


Slična priča u manjoj ranjeni ide na 17.3" HD ready ili 15.6 FullHd. Veoma malo broj bira HD Ready, ali se postavlja pitanje zašto iko bira HD ready...

Sent from my SM-N9700 using Tapatalk
 
nemaju para za bolje.

ono gde zapravo jeste stvar subjektivnog je razmera.16:9 nekom ko ne konzumira multimediju primarno (kao ja) ima najmanje smisla.16:10 iako je suptilno je mnogo bolje imho,čak mi se i surface format (bejaše 5:4?) više sviđa zbog vertikalnog sadržaja.čak redovno koristim moj thinkpad 390x sa 4:3 za kucanje (jer je neprevaziđena tastatura na laptopovima) mi je ugodniji za tekst...
 
Ja koristim 3:2.
Meni je rezolucija 3000:2000 (Matebook X pro) na 14".

I kada stavimo sve te fensi uređaje jedan pored drugog, meni se moj ekran najviše sviđa.
Sve računare koje koristimo su predviđeni za tekst type, remote support, prezentacija, ali kolegama ih biraju komšije, gejmeri, novine.

Firma ti kaže kupi laptop za 3 godine i evo ti pare, i to kupiš nov ili polovan, ali da kupiš debeli lapptp a svaki dan si na teren jer ima dobru grafiku???

Sent from my SM-N9700 using Tapatalk
 
Meni (navikao sam na 24(16x10) i 31,5" monitore) je za multimediju i 17.3 mali ekran,a 15.6 tek nema nikakvog smisla koliko mi je malo.....tako da,sto se mene tice,17.3 all the way :)
 
Nazad
Vrh Dno