Šta je novo?

ONT->Switch->Router

rema1301

Cenjen
Učlanjen(a)
21.09.2010
Poruke
190
Poena
170
Da li je moguce da se izvede ova kombinacija? Trenutno sto imam od uredjaja su ONT (Huawei hg8310m) i Tenda ac8, to je oprema dobijena od provajdera. Hteo bih da ubacim izmedju ta dva uredjaja switch kako bih dobio vise lan prikljucaka i Tendu izmestio u sredisnjem delu stana radi bolje pokrivenosti WiFi-a. Da li to moze da se odradi sa nekim upravljivim switch-om, tipa TL-SG108E, ili neka bolja alternativa?
 
Poslednja izmena:
ONT je u router ili bridge modu?
Tenda će biti samo za WiFi?

Za ONT kao ruuter može. Nema šta ni da se upravja na switchu. Treba samo da ugasiš DHCP na Tendi.
 
Ne znam u kom je modu ONT, ne mogu da proverim jer nemam pristup na njemu, jel moze na neki drugi nacin da se proveri? Da, Tenda bi bila samo za WiFi.

Edit:
Sad sam bacio pogled na Tendu, ona radi u router modu, onda pretpostavljam da je ONT u bridge-u?
 
Poslednja izmena:
Ne mora da znači, možeš zakačiti više rutera jedan na drugi, samo to nije preporučljivo. Ako je Tenda zamišljena samo za wifi, idealno bi bilo ubaciti je u AP mod ako ga ima, ako nema, samo isključi dhcp. Dakle ont ti ostaje glavni ruter u mreži i on radi dhcp, switch je tu zbog većeg broja portova i Tenda za wifi.

Sent from my SM-G985F using Tapatalk
 
Ima Tenda AP mod, nema DHCP, ima podesen PPPoE. Ako stavim Tendu kao AP onda bi trebalo da se na ONT podesi PPPoE, a za to bi morao da cimam provajdera da oni to podese, i pitanje dal ce to da prihvate. A sto se tice switcha, da li mogu da uzmem neki neupravljivi, posto mi te neke dodatne mogucnosti koje ima upravljiv ne trebaju?
 
Ček, ako je na tendi pppoe, onda ont samo prosleđuje komunikaciju, što će reći da je u bridge-u, tako bar ja shvatam. Onda bi samo trebalo da switch vežeš na tendu a ne na ont.

Kako je trenutno stanje, šta je gde nakačeno?

Sent from my SM-G985F using Tapatalk
 
ONT je povezan na WAN port Tende. Ako bi switch iso u Tendu onda bi dva kabla morao da razvlacim, a to sam hteo da svedem na minimum jedan.
 
Ima Tenda AP mod, nema DHCP, ima podesen PPPoE. Ako stavim Tendu kao AP onda bi trebalo da se na ONT podesi PPPoE, a za to bi morao da cimam provajdera da oni to podese, i pitanje dal ce to da prihvate. A sto se tice switcha, da li mogu da uzmem neki neupravljivi, posto mi te neke dodatne mogucnosti koje ima upravljiv ne trebaju?

Kao što ti je rema napisao, ako je ONT u bridge, Tenda mora da bude ruter, znači prva iza. Onda ne može da radi u AP modu, već mora da bude uključen i ruter.
U tom slučaju switch mora da dođe posle Tende.

U tom slučaju možeš
Najjednostavnije, ako imaš dva LAN kabla od mesta gde je ONT do mesta gde hoćeš da ti stoji Tenda zbog WiFi, poveži sa jednim kablom ONT i WAN port Tende, a drugim kablom LAN1 sa Tende vrati do pozicijie gde je switch.

Ako imaš samo jedan LAN kabl, moraćeš da držiš Tendu blizu ONTa i switch, a eventualno na tu poziciju gde si planirao da staviš Tendu da dodaš još jedan AP.
 
Razmotricu neki AP sa PoE, nesto na foru UniFi lite, mislim da bi to bilo idealno, samo je cena malo jaca.
 
Nazad
Vrh Dno