Šta je novo?

Brikovan ruter (opis u temi)

Andrejee

Poštovan
Učlanjen(a)
01.08.2019
Poruke
137
Poena
50
Pozdrav. :)

Moj problem. TL WR740N ver 5 je ime rutera TP LINK.
Internet mi je podesen tako da ide od kablovskog modema do rutera, a onda eternet do PC-a u drugoj sobi.
Brikovao sam ga kada sam instalirao neki (ne znam koji) OpenWRT i shvatio da sam pogresio i da mi ne treba, pa sam pokusao da ga deinstaliram i kada sam to uradio ruter je ostao bez firmware-a.

TP Link ima neku vrstu resetovanja na fabricki softver ako se koristi reset dugme (sto meni ne radi, jer je reset i WPS dugme isto, i nema drugih dugmadi ili da nesto cackam olovkom, ne mogu, nego samo drzim to WPS/reset dugme). U medjuvremenu sam kupio Archer TP Link neki, skroz je dobar, ali mi je zao ovog rutera, jer hocu da ga popravim jer ne volim da bacam novac, a on radi odlicno godinama.
Ima program TFTPD32 koji sluzi da bi se ubacio firmware u ruter, bar TP Link.
Gledao sam razna iskustva, i pogubio se u tome.
https://milankragujevic.com/restore-a-bricked-tp-link-router-with-tftp
https://shariqx.wordpress.com/2015/...ick-wr740n-using-in-built-anti-bricking-tool/
https://community.tp-link.com/en/home/forum/topic/81462

Npr. ova tri pre svega. Podesio sam sve prema upustvima, eternet karticu na podesavanja kao sto pise. Ali nece.
Skinuo sam tri verzije ovog program TFTPD32, jedna je instalirana, ostale su portable.
Dok mi je ruter bio u dnevnoj sobi, uspeo sam da pokrenem nekako to slanje podataka kao sto se vidi na slikama, ali se zaustavilo.
Sada imam WLAN od Archera, ali sam ruter brikovan i eternet premestio u sobu i pokusavao da popravim tako da imam pristup interfejsu tog programa na PC-u, ali nece.
Log fajl je isti kao na ovom zadnjem linku.
Skinuo sam naravno taj firmware za moj ruter ver 5 koji je odgovarajuci i najnoviji. Pokusao sam da skinem i firmware iz 2010. za isti ruter i isto rename sve normalno kao sto pise prema upustvima, ali nece.
Vidim da se ljudi zivciraju oko toga, mada bas ima dosta upustava za ovaj ruter uspesnih, jer je najcesci i najjeftiniji valjda, ali nisam pronasao nacin uspesan.
Problem je klasican, svetla se samo gase i trepere. Kada pokusam prema upustvima da drzim reset/WPS dugme i onda da ga ukljucim u struju, drzi mi oko 10ak sekundi lock screen i power on i onda ponovo krene da trepne jednom, pa ako drzim i dalje onda se ponovo vrati na lock screen. I tako u krug.
Ne secam se, bilo je davno pre 2 dana, ali mislim da to kada sam uspeo, jeste da sam nekako promenio konfiguraciju IP adrese sa krajem na 86, a ne na 66, ali sada kada to uradim - nece.
Ne znam, moram ispocetka, a kod ovih stvari je najgore sto jako zivciraju. Ali sta da radim, moj je problem.

Da li se neko susretao sa ovim, je l ima alternativa ovom programu TFTPD32?
Ovo je basic router (sto je brikovan) ali tamo gde sam ja, sluzi me dobro i zelim da ga imam za backup ako Archer otkaze ili da mogu da ga ponesem negde ako budem isao, nikad se ne zna.

Postavio sam i pitanje na TP link forumu sa objasnjenjem.
Mozda je najbolje da se ova tema stavi u neki sticky ako moderatori odluce, jer svima verovatno znaci u nasoj zemljiji.
Hvala unapred i srecni praznici Novogodisnji i Bozicni. :)
 
Poslednja izmena:
Pa kreni redom i sa malo logike.
Prvo se upoznaj sa bootp i tftp protokolima koji se generalno koriste za boot-ovanje uredjaja preko mreže. Nakon toga će ti biti jasnije šta uopšte pokušavaš da uradiš.
TFTPD32 je OK aplikacija (i sam sam je koristio u više navrata), ali ne znam da li koristiš verziju adekvatnu za tvoj OS - moguće je da starije verzije ne rade kako treba sa novijim verzijama Windows-a.
Ne znam da li postoje alternative za Windows, na Unix/Linux OS tftpd je uglavnom već ugradjen u distribuciju.
PC koji ti služi kao tftp server otkači sa svih drugih mreža i isključi sve antiviruse, firewall-ove, antimalware i ostale gluposti koje se prave pametne i same odlučuju koji program sme da izadje na mrežu. Ruter i PC poveži ledja u ledja proverenim kablom. Instaliraj Wireshark i snimi saobraćaj na mrežnom interface, kako bi video šta se dešava.
IP adresa PC-ja, po jednom od okačenih linkova treba da bude 192.168.0.66., a ruter bi trebao da sam uzme adresu 192.168.0.86. i da sa nje od 192.168.0.66 zahteva FW file. Ime FW file-a možeš da vidiš u logu TFTPD32, i tako treba da nazoveš FW file koji si skinuo sa net-a.
U principu, BOOTP koristi DHCP radi dodele IP adrese klijentu, ali moguće je da je TP link hardcode-ovao adresu, radi lakše administracije, i da su preskočili BOOTP deo.
Pozdrav
 
Ok, hvala pre svega.
Pa to oko bootp i tftp protokola je sad za mene "visa matematika", da ucim toliko zbog jednog rutera u ovom trenutku ne znam, ne znam ni odakle da pocnem, nisam u IT svetu.
Ali ni ne jurim brzo resenje, nego ta upustva sto sam podelio su jako kratka, a meni nije jasno zasto kod mene nece.
TFTPD32 sam koristio razne verzije, i onu najnoviju koja bi trebalo da radi na Win10.
Ima sajt alternativeto.net gde ima dosta alternativnih programa.
https://alternativeto.net/software/tftpd32/
Generalno, trazi se taj TFTP Server. SolarWinds sam radio prema upustvu, nijemi registrovao tu adresu koju si spomenuo. BootP program isto nista.

Probao sam nesto, nema dovoljno upustava, gledao sam klipove na jutubu, ljudi objasnjavaju u 25 minuta kako staviti kabal u ruter i iskljuciti ga, to mi je previse, vise volim instrukcije pismene kratke i jasne, jer se izgubim u tome kad je tako dugacko.

Ponovo sam sve to probao, nece. Ista greska.
http://reboot.pro/topic/4770-error-...le-the-system-cannot-find-the-file-specified/
Ova greska. Kao na trecem linku.
Kao sto se vidi, decko sa ove teme ima neki linux OS. Pa je to resio stavljanjem boot linux fajla za internet u directorijum TFTPD32 programa, ali sta da ja radim sa Win10 je pitanje?
Ima tu svasta, OpenWRT nudi navodno neka resenja, ali ih i ne nudi, sve preko JTAG kabla ili opcija za serial kabal. TP Link na forumu niko mi nije odgovorio, na Reddit-u sam postavljao to pitanje u vise navrata, niko nije odgovorio.
Wireshark se koristi, posto si ga spomenuo, sa SolarWinds, video sam u nekom tutorijalu na jutubu, ali je problem na pocetku sto mi ne detektuje prema tutorijalu tu static IP adresu koju sam stavio i ti spomenuo.

Ne znam, nije mi jasno. Isto je ime fajla koji se trazi i fajla koji nudim u direktorijumu - tj. firmware.
Mislim da ne moze preko Web-a za ovaj model da se uradi nesto, to moze sa Archer-ima.
Ne znam otprilike nista vise, sve te programe moram da podesim kako da koristim, a uglavnom svi preporucuju TFDTP32, odnosno glavni problem je to sto ruter ne prepoznaje taj fajl, cak i kad ga stavim u isti direktorijum... Ne znam.
 
Zakači komp i ruter preko sviča,desi se da dok komp skonta da je nešto nakačeno na mrežnu prodje voz tj boot rutera.Ne mogu da tvrdim da će pomoći u ovo slučaju,ali vredi probati.Par puta mi je samo tako uspelo.

Sent from my KOB2-W09 using Tapatalk
 
Pozdrav. :)
Hvala, pokusacu da mi zet resi remote dok ja drzim to reset dugme, jer se bavio ruterima veoma detaljno u mladosti.
Svitch nemam, imam modem, njega mislim da ne mogu da iskoristim.
Zet bi trebalo da ima svic jer i dalje je IT guy profesionalno, pa ako bude dolazio prenecu mu da ponese ako bude hteo ili mogao.
Mislim da ce on uspeti, stavicu resenje sta je bio problem ako uspe.
Naci cu mu i alternativne programe, kratke tutorijale oko svih tih programa, da se snadje.

Edit: Imam modem i drugi ruter, videcu sa njim da li to moze da bude swith nekako, ali ne bih da rizikujem drugi ruter da se pokvari.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno