Šta je novo?

Zakon i rudarenje kriptovaluta

ASIC

Cenjen
Učlanjen(a)
10.10.2013
Poruke
609
Poena
170
Kako se po novom zakonu tretira rudarenje, da li ce morati da se placa penziono i socijalno i da li ce biti potrebno da imamo registrovanu firmu da bi mogli da se bavimo rudarenjem ?
 
Poslednja izmena:
Koliko sam ja shvatio, to je jedna varijanta, ako hoćeš da uračunavaš troškove i tako smanjiš porez.
Druga je da prosto plaćaš 15% kada prodaješ kripto.
Mada kapiram da možda mogu da prave probleme ako počneš da srčeš previše struje kao fizičko lice.
 
"Zakon o digitalnoj imovini stupio je na snagu 29.12.2020. Iako primena tog Zakona kreće tek 6 meseci kasnije, izmene nekih drugih zakona koje se tiču korisnika kriptovaluta su aktuelne već od dana stupanja na snagu Zakona o digitalnoj imovini.

Najbitnije su svakako izmene Zakona o porezu na dohodak građana, kojima se otklanjaju sve nedoumice vezano za poreski tretman zarade ostvarene trgovinom kriptovalutama.

Umesto tzv. „ostalim prihodima“ (što jeste oporezivi prihod) u koje je barem do donošenja zakona deo stručnjaka svrstavao zaradu ostvarenu trgovinom kritpovalutama, od danas se ista zarada smatra kapitalnom dobiti, pa se i oporezuje odgovarajućom poreskom stopom od 15%. Prijava dobiti Poreskoj upravi je obaveza samog poreskog obveznika. Još uvek ne postoje jasne smernice oko toga kako se ta prijava podnosi i kakva bi trebala biti prateća dokumentacija za različite pojedinačne slučajeve.

Što se tiče zarade ostvarene „rudarenjem“, trebalo bi da tretira kao „ostali prihodi, s tim da bi troškovi rudarenja mogli da se odbiju i da se porez računa samo na realno ostvarenu dobit, mada još uvek nije jasno precizirano kako će se ti troškovi dokumentovati i šta će sve moći da se vodi kao trošak. Kada rudari ne prodaju izrudarene kriptovalute odmah, već kasnije, po višoj ceni, dužni su da plate i porez na kapitalnu dobit na razliku između cene po kojoj su prodali kriptovalute i cene koja je bila aktuelna u trenutku kada su kriptovalute izrudarene."

Izvor ECD
 
Što se tiče zarade ostvarene „rudarenjem“, trebalo bi da tretira kao „ostali prihodi, s tim da bi troškovi rudarenja mogli da se odbiju i da se porez računa samo na realno ostvarenu dobit, mada još uvek nije jasno precizirano kako će se ti troškovi dokumentovati i šta će sve moći da se vodi kao trošak. Kada rudari ne prodaju izrudarene kriptovalute odmah, već kasnije, po višoj ceni, dužni su da plate i porez na kapitalnu dobit na razliku između cene po kojoj su prodali kriptovalute i cene koja je bila aktuelna u trenutku kada su kriptovalute izrudarene."

Izvor ECD

ne znam da li dobro tumačim ovaj deo - rudarenje i kasnija prodaja

npr. izrudariš 1 eth koji tog momenta vredi 1000
prodaš ga kad mu cena ode na 3000

da li u momentu prodaje, se računa porez na ostale prihode (20%) na cenu od 1000 (zanemarimo sad troškove struje/opreme), tj 200 + porez na kapitalnu dobit (15%) na osnovicu 2000, tj 300 dakle ukupno 500 u ovom primeru?
 
Mene više zanima kako će i ko da kontroliše kada si i koliko izrudario i po kojoj ceni, koji su ti i koliki troškovi, itd.

Pretpostavljam da će sve to pasti na leđa nas da moramo da dokazujemo sami, a Poreska sve četiri u vis i idemo.

Moraće da se omasovi kupoprodaja kripta face to face, inače će nam sve uzeti lihvari.
 
Pa ja bih radje platio 15% na sve nego gubio dane i dane tražeći gde sam sve kopao i na koliko sam prodao....

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 
Sve je to mlacenje prazne slame,zna se odavno da je 15% i to je to.
 
Za 15% plus na to dodajte 3-4% za prebacivanje na racun, najbolje ce biti face2face prodaja i to ce procvetati u bg.

Sent from my SM-N985F using Tapatalk
 
Vidim spominjete grejs period i nisam siguran da li se to odnosi i na prijavu za placanje poreza?Ako naprimer ovih dana ili nedelja neko proda kripto da li treba da ode i prijavi da plati porez i sa kakvom dokumentacijom,ili nemora jos sest meseci?Malo je sve nejasno ili neprecizno,bilo bi lepo ako neko tacno zna da nam objasni postupak.
 
To je stupanje na snagu za 6meseci.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Da ponovim moj odgovor iz druge teme.
Grejs period na placanje poreza ne postoji. I do sada je postojala obaveza da se placa porez na bilo koju dobit, pa i na dobit od kripta. Ko je hteo mogao je da plati, a ko nije hteo , nije morao jer to niko nije kontrolisao iz poreske uprave.
Sada ( posle praznika u drugoj polovini januara) ce krenuti malo ozbiljnije da kontrolisu i nekoga ce sigurno nagaziti kao primer ostalima da plati porez na kripto. Imajte na umu da porez mogu da naplate i pet godina unazad ili ako sada dobijes opomenu onda si u obavezi i narednih pet godina ( da li ce unazad naplacivati to niko nezna, verovatno nece).
A ovaj grejs period od sest meseci se odnosi na pravna lica koja i dalje mogu da rade po starom i da za tih 6 meseci prikupe potrebne dozvole i licence za rad, na primer domaca kripto menjacnica ECD.rs i dalje radi iako jos nije dobila licencu za rad sa kripto imovinom.

Za svaku prodaju kripto imovine treba da se plati porez.
Prodavci sami podnese prijavu za porez.
Veliki propust zakona o kripto imovini je taj sto nema neke neoporezive prodaje kripta, na primer do 50 evra mesecno ili 500 evra godisnje.
Ovako teorijski gledano i onaj ko proda kripto za 5 evra mora da plati porez kao i onaj sto proda za 500.000 evra, zakon ih tretira potpuno isto.
Kako ce zakon da se primenjuje u praksi to cemo tek da vidimo.
 
Poslednja izmena:
Zanimljivo je to što nema neke granice do koje se ne bi plaćao porez, nisam uopšte razmišljao o tome...
 
Je l' postoji uopšte neko uputstvo za ovu prijavu poreza za fizička lica? Gde i kako bi to trebalo da se radi?
 
Nemoj jos povlaciti novac, sacekaj da se zakon malo odomaci.

Ali svakako sve informacije mozes dobiti u Poreskoj upravi na Sumadijskom trgu, tvoj komsiluk :)
 
Ovde imas obrazac za prijavu poreza za kapitalnu dobit, https://www.paragraf.rs/obrasci-par...utvrdjivanje-poreza-na-kapitalne-dobitke.html
Mozes da popunis obrazac i predas poreskoj upravi.
Moze to da ti popuni i svaki knjigovodja, odes u bilo koju knjigovodstvenu agenciju i oni ce ti popuniti ( naravno sve se to naplacuje).
Sto se tice konkretno zakona o kripto imovini tu treba da se donesu jos podzakonska akta i uredbe koje ce definisati jos neke stvari u vezi primene zakona.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno