Šta je novo?

Odvlazivac prostorija / apsorber vlage

nemanjabgd84

Slavan
Učlanjen(a)
12.12.2007
Poruke
2,757
Poena
425
Da razdvojim od preciscavaca vazduha.
Elem, znao sam da imam problem sa vlagom kuci, a od kada imam Xiaomi preciscavac, vidim da mi vlaga ide oko 70%.

Video sam par kucnih aparata.
Gorenje, Einhell, Trotec.
Iskustva, preporuke do cca 25000 din
 
Apsolutno isti problem imam kao i Nemajja
Kuca je, ali pricam o potkrovlju. Ispod mene su visoko prizemlje i suteren.
Trebalo bi da mi ke drug zavrsio popust za Gorenje D20M

Zeza edit. I da, tacno je cosak zida sa hladne strane, uz ivicu kosine iznad koje je greda
Apsolutno isti slučaj kod mene. I ja planiram da umem odvlaživač vazduha ali i da dodam izolaciju i ako je sad imam. Razmišljam da li moze vuna 5ica na postojeću izolaciju od stiropora...
 
Поздрав свима,
Нов сам на форуму. Ово је врло интересантна тема. Хоћу да изнесем мој проблем са влагом. Имам двоспратну кућу, приметио сам да само у соби гдје ми син спава се концентрише ненормална влага, он генерише ту влагу. Кућа је изолована и има централно гријање. Не суши се веш у просторијама. Суседна просторија гдје је ћерка је сува као барут. Све се исто дешавало док смо били у приземљу. Сад се у тој соби у приземљу не живи, нема нигдје капи влаге. Који би сте ми сакупљач влаге препоручили, соба је 9м2 или 25м3.
Хвала унапријед
 
Pročitaj temu prvo. Nelogično je da ljudsko bice generiše toliko vlage. Takodje, odvlaživači pristojnog kapaciteta su bučni.

Probaj sa češćim luftiranjem i otvaranjem vrata te sobe ka ostatku kuće. Mala je soba u pitanju za non stop zatvorena vrata.
 
Ja sam isto razmisljao o kupovini odvlazivaca zbog vlage koja nastaje od strane kuhinje koja je u sklopu dnevnog boravka a aspirator ne uspeva da pokupi a nekad kada je napolju jako hladno i bez kuvanja prozori se magle. Pa se po coskovima prostorije pojavljuje budj.

Dosta ljudi spominju provetravanje, a kao sto znate u poslednje vreme se ne mozemo pohvaliti kvalitetom vazduha pogotovo u prigradskim naseljima gde se greju na cvrsta goriva pa napolju smrdi. Razmisljao sam o kupiovini Gorenje odvlazivaca posto su mi ostale marke u ponudi kod nas nepoznate, pa su dobrodosli utisci ljudi koji ih vec imaju...
 
@babac
Gorenje ima model D16M i D20M, razlika je samo u količini vode koju može da izvuče iz vazduha.
U prvom slučaju je 16L a u drugom 20L u toku jednog dana.

Ja imam ovaj model od 16L, od 20L nije bilo na stanju kada sam kupovao.

Zapremina posude je oko 3L a ima i mogućnost da se nakači crevo na pozadini uređaja pa da se voda tako istače (ovo je više namenjeno ako uređaj stoji u nekoj prostoriji gde će konstantno raditi tipa podrum a gde postoji i odvod vode).

Nanjiža brzina ventilatora se čuje, ako treba tišina u prostoriji u toku rada to nećete dobiti :)

Može da se podesi procenat vlažnosti na uredjaju pa on radi dok ne postigne, takođe ima mod za sušenje veša gde radi maksimalnom brzinom (gde je najbučniji) i smart mod koji sam uključuje uređaj u zavisnosti od vlage.
Uglavnom koristim smart mod i radi posao dobro sa najnižom brzinom ventilatora (ima ih 3).

Jednom mesečno treba sa tečnim sapunom oprati posudu i na 2 nedelje otprilike samo produvati filtar prašine na pozadini uređaja.
 
Kako da znam koji mi je potreban? Nemam buđ i slično po kući, imam prečistač vazuha, ubacio bi i jedan ovakav uređaj. Veš se unese sa terase koja je zastakljena da se dosuši u sobu (napolju se nikad sam ne osuši kada je hladno, jedino da se kupi grejalica i ubaci na terasu?).
 
Ako ne znaš koji ti je potreban, najverovanije ti ne treba ni jedan.

Prati vlažnost u stanu i na osnovu toga zaključi ako već ne osećaš na svom telu.

Najverovatnije si u preporučenom rasponu od 30-50% vlažnosti.

Po meni je idealna sredina od 40%, pa ako baš hoćeš precizno da šteluješ u tom slučaju ti trebaju oba. 😁
 
Kako da znam koji mi je potreban? Nemam buđ i slično po kući, imam prečistač vazuha, ubacio bi i jedan ovakav uređaj. Veš se unese sa terase koja je zastakljena da se dosuši u sobu (napolju se nikad sam ne osuši kada je hladno, jedino da se kupi grejalica i ubaci na terasu?).

Kupiš higrometar. Sa njim prati relativnu vlažnost pa ćeš i zaključiti da li ti treba odvlaživač ili ovlaživač (eng. dehumidifier i humidifier).
 
Svakako je nešto potrebno zbog tog momenta kada se unese veš sa terase ovako zimi, ne može da se osuši na ovom mrazu nikako, oseća se u sobi. Ili da ubacim neku grejalicu na ne terasu obzirom da je zastakljena i lepo dihtuje?
 
Odvlaživač u blizini veša kada se unese u kuću je po meni najbolje rešenje za to. Ali opet ponavljam, ako ti je vlažnost vazduha u stanu ispod 50% kada uneseš veš, ne treba ti uredjaj. Ključno je da pratiš vlažnost u stanu i na osnovu toga doneseš odluku. Ali da, odvlaživač će pomoći da se veš nešto brže osuši ukoliko je odvlaživač pristojnog kapaciteta.
 
Odvlaživač u blizini veša kada se unese u kuću je po meni najbolje rešenje za to. Ali opet ponavljam, ako ti je vlažnost vazduha u stanu ispod 50% kada uneseš veš, ne treba ti uredjaj. Ključno je da pratiš vlažnost u stanu i na osnovu toga doneseš odluku. Ali da, odvlaživač će pomoći da se veš nešto brže osuši ukoliko je odvlaživač pristojnog kapaciteta.
Ja bih na ovo dodao i da ispratiš kako se kreće vlažnost vazduha tokom i posle sušenja (na koliko poraste, za koje vrema, za koliko padne na 50% i za koje vreme).
- Čak i da skače, ne treba ti aparat ako relativno brzo i padne, ili ne skoči mnogo i/ili sušiš veš jednom u nekoliko dana. Uostalom, možda ti luftiranje veću razliku pravi, brzo reši problem, pa ne moraš ni da kupuješ uređaj niti da se pri svakom sušenju mlatiš sa njim (donesi, pali, drži, gasi, peri, sklanjaju...)
 
Tako je. Drugim rečima, odvlaživač se uzima da ublaži hronične probleme koji se ne mogu rešiti na drugi način.

Ne uzima se rekreativno. Glavni razlog za to je buka koju proizvodi u radu (ni cena od 200+ eur nije za zanemarivanje). Nije tih kao npr prečišćivač vazduha. Tj ako je tih, onda ne radi ništa primetno niti korisno.
 
do izolacije je. 10 je vise nego dovoljna ali kako je postavljena? vlaga, tj budj i kondez se u 99% javljaju na betonskim elementima tj u uglovima gde su stubovi i grede tj vertikalni i horizontalni serklaži. Ako je neko proracunao 10cm za zidove (cigla, blok, ytong i sl.) onda je za delove gde su betonski elementi morao staviti vise! a to je cesto tesko resiti arhitektonski.
U konkretnom slučaju, da li bi tanak ali dobro nabijen stiropor, postavljen gde su betonski elementi ali sa unutrašnje strane, bio od koristi? Primetio sam da se na nekim građevinama betonske grede izlivaju sa udubljenjem u odnosu na blokove i u to udubljenje se sa unutrašnje strane postavlja visoko-kompresovani stiropor ili stirodur.
 
Pa ne hlade, jer je kompresor unutra. Ako se setimo termodinamike iz osnovne škole, da bi se "dobila hladnoća", mora da se proizvede toplota.

tvoja klima zagreje spoljnu jedinicu da bi unutrašnja hladila ili odvlaživala, tako da ćeš što se tiče toplote biti u nekom malom plusu.
 
Pa ne hlade, jer je kompresor unutra. Ako se setimo termodinamike iz osnovne škole, da bi se "dobila hladnoća", mora da se proizvede toplota.

tvoja klima zagreje spoljnu jedinicu da bi unutrašnja hladila ili odvlaživala, tako da ćeš što se tiče toplote biti u nekom malom plusu.
Baš tako!

Iz istog razloga pokretne/sobne klime ne mogu ni prići klasičnim split klimama.
 
do izolacije je. 10 je vise nego dovoljna ali kako je postavljena? vlaga, tj budj i kondez se u 99% javljaju na betonskim elementima tj u uglovima gde su stubovi i grede tj vertikalni i horizontalni serklaži. Ako je neko proracunao 10cm za zidove (cigla, blok, ytong i sl.) onda je za delove gde su betonski elementi morao staviti vise! a to je cesto tesko resiti arhitektonski.

odvlaživač imas dve vrste kompresorski i hemijski.

ovaj prvi je bolji i po meni kvalitetniji. radi na istom principu kao i klima samo što spoljna nije napolju pa on u suštini više greje nego što hladi. kao i frižider koji više greje spolja nego što hladi unutra tj opšti princip termodinamike. najbolje a i najskuplje je da se radi ventilacija. znači uzima se spoljni vazduh prevodi preko grejaca i ubacuje u prostor a višak vazduha izbacuje napolje.
za stanove to tesko da je isplativo.

znaci odvlaživač koji ne radi sa silikagelom i sl ti je najbolje rešenje ako već u stanu nemaš klimu inverter. svaka klima ima opciju odvlaživanja (obično oznaka kapljice)

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk
Kako odrediti koju debljinu stiropora ili kamene vune postaviti na fasadu da bi se izbegla vlaga u buduće?
 
Koliko "hlade" odvlživači kad izbacuju vazduh?
Upalio sam klimu na odvlazivanje i sa 21stepen spustila je na 16 stepeni, posle sam morao da uključijem grejanje :LOL:.
Gledao sam ovaj model https://www.rovex-grejanje.com/902054-ttk-54e-odvlazovac-prostora da li neko ima iskustva?
I ja sam gledala Trotec odvlazivac, negde na nekoj stranoj grupi sam cula odlicne recenzije u odnosu na Gorenje. Bokinjo, da li si ga kupio?
Imam budj po svim spoljnim zidovima u velikom stanu, svi su spoljni betonski, i nema spasa jer je velika zgrada.. Skinula budj i prefarbala perma white farbom, budji nema ali je vlaga (čitaj voda) jos uvek na zidovima.
Imam klime koje suše, ali bas spusta temperaturu.. Pitam se da li da nastavim da isprobavam susenje sa klimom ( i smrzavam se) ili da se otvorim za odvlazivač..
 
I ja sam gledala Trotec odvlazivac, negde na nekoj stranoj grupi sam cula odlicne recenzije u odnosu na Gorenje. Bokinjo, da li si ga kupio?
Imam budj po svim spoljnim zidovima u velikom stanu, svi su spoljni betonski, i nema spasa jer je velika zgrada.. Skinula budj i prefarbala perma white farbom, budji nema ali je vlaga (čitaj voda) jos uvek na zidovima.
Imam klime koje suše, ali bas spusta temperaturu.. Pitam se da li da nastavim da isprobavam susenje sa klimom ( i smrzavam se) ili da se otvorim za odvlazivač..
taj trotec 54 e ti je u stvari gorenje d16m
 
I ja sam gledala Trotec odvlazivac, negde na nekoj stranoj grupi sam cula odlicne recenzije u odnosu na Gorenje. Bokinjo, da li si ga kupio?
Imam budj po svim spoljnim zidovima u velikom stanu, svi su spoljni betonski, i nema spasa jer je velika zgrada.. Skinula budj i prefarbala perma white farbom, budji nema ali je vlaga (čitaj voda) jos uvek na zidovima.
Imam klime koje suše, ali bas spusta temperaturu.. Pitam se da li da nastavim da isprobavam susenje sa klimom ( i smrzavam se) ili da se otvorim za odvlazivač..
Kupio sam u Rovex-u, imaju lokal u Belvilu.
 
Odvlazivac nece nista promeniti, on nije resenje za vlazne zidove. Ta vlaga moze dolaziti zbog fasade koja je propusta ili se javljati kao kondenzaciona vlaga. Resenje moze biti popravka ili dodatna izolacija fasade, a iznutra se beton moze premazati penetratom i staviti sloj stirodura od jedno 5cm i preko njega gipsane ploce. Na taj nacin se moze eliminisati vlaga i dobiti prostor koji ce se mnogo bolje grejati preko zime i biti takodje toplotna izolacija i preko leta. Moj rodjak je imao takav problem, da su se zidovi orosavali iznutra i tako smo to zajedno resili efikasno, a odvlazivac je dnevno izvlacio 8-10 litara vode, a problem je i dalje bio prisutan.
 
Za nemanjabgd84
Sacekaj jun ili jul da bude napolje iznad 30c i pocnes radove.
Prvo ti nemas vlagu vec kondezaciju hladni zidovi topao vazduh ti stvaraju kondezaciju i vlaznost u sobi, vlaga je nesto drugo a kondez nesto drugo ljudi to mesaju.
Vlaga je kada ti je zid mokar curi sto moze izazvati da pri velikim padavina da vuce iz temelja, moze pucanjem cevi itd..
Kondezacija je kada su zidovi hladni a soba nije dovoljno zagrejana i javlja se kondez sto stvara povisenu vlaznost u sobi i uzrukuje pojavu gljivica to jest budji po coskovima i zidovima.
Kako resiti luftiranjem prostorije to jest promajom i dobrim zagrevanjem prostorije i odvlazivacem.
Kako ukloniti budj i spreciti ponovno pojavljivanje budji:
Ovo se radi leti prvo kupis varikinu gde ti je budj tu naprskas cistu varikinu i obrises budj te gljivice i opet naprskaj varikinu da ostoji i da ubije gljivice da se ne sire i sacekaj 24h.
Onda uzmes spaklu i ostruzi taj deo, nakvasis zid cetkom valjkom sacekaj pet minuta i sve ostruzes to jes skines do zdravo, onda uzmi podlogu kupi za vlagu to jest za kondezaciju i nanesije na to mesto gde si ostrugao zid, kada se osusi podloga uzmi glet masu i izgletuj taj deo u dve ruke kada se osusi glet masa osmirglaj sa smirglom 80p da nemas riseve i da se ne vidi prelaz. Kada si sve to zavrsio kupis stop kondez on greje zidove i kosta jedan litar 1700 din. Njega nanosis malim valjkom na tu cos gde si gletovao, kada si naneo sacekaj 6h da prode tako nanesi drugu ruku i cekas opet 6h i trecu ruku i cekas 24h da se lepo osusi.
Onda kupis maksi dis-f imas od 1kg naj manje pakovanje pa do 25kg. Onda uzmes i razblazis je prema upustvu proizvodjaxa pise na kutiji i prekrecis taj deo u dve ruke ali kad naneses prvu ruku valjkom sacekas opet 6h da prodje pa drugu ruku ti to bi bilo to nebi trebalo da ti se vise pojavljuje budj.
Posle toga posto si na podkrovlje leti ne zatvaraj prozor a zimi pravi promaju minimum 2 x dnevno po 15 min.
Ovo pisem iziskustva ja sam imo vlaznost u sobi do 80% zidovi su mi bili zeleno crni samo pecurke sto nisu izrasle, kada sam ovo odradio sve za sad nemam ali kupio sam i odvlazivac i za sad nemam vise vlaznost a ni budj. I kup neki merac vlaznosti da uvek znas koliko je posto u sobi imas u lidlu ja tamo kupio dva komada tacni su i precizni.
Evo slika kada se prostorija greje
20221122-044002.jpg
 
Nadam se da je tema još uvek živa 😐
Valja li čemu Ceresit "sakupljač vlage" koji je oko 1000 din sa jednom tabletom koja traje do 3m?
Ima dosta vlage na prozorima pojedinim,luftiraju se prostorije a buđ se počela pojavljivati po plafonu,zapadna strana kuće baš dosta.
E sad,prošlo leto su moleri krečili komplet kuću ali od tada se počela pojavljivati više nego obično i na mestima gde je ranije nije bilo.Da li može biti do toga jer smatram da su fušerili,odradili na brzaka i nekim lošim materijalom prekrečili zidove a naplatili kao da su profi 👎
Šta se predlaže,vidim da su mišljenja podeljena a iskreno zanima me baš i procenat vlage u sobama.
Koriste se sredstva,skida se buđ redovno ali to je sviranje ky...
Grejanje na gas,do pre 20g. do kada se grejalo na ugalj,nikad tačke nije bilo na zidovima!
Stavljena izolacija spolja,na većini zidova i iznutra,na tavanu kamena vuna po ćoškovima,(po podu stiropor),gredama i gde je majstor mislio da treba...
Ne znam šta još uraditi.😐
 
Nazad
Vrh Dno