Šta je novo?

Odvlazivac prostorija / apsorber vlage

nemanjabgd84

Slavan
Učlanjen(a)
12.12.2007
Poruke
2,743
Poena
425
Da razdvojim od preciscavaca vazduha.
Elem, znao sam da imam problem sa vlagom kuci, a od kada imam Xiaomi preciscavac, vidim da mi vlaga ide oko 70%.

Video sam par kucnih aparata.
Gorenje, Einhell, Trotec.
Iskustva, preporuke do cca 25000 din
 
Nemoj sušiti veš u kući, krpe preko radijatora itd.... najčešći problemi. Kad padne temperatura napolje pašće i vlaga u prostorijama. Ako imaš klimu, svaka ima opciju za isušivanje vazduha...
 
Jeste jedan od uzroka, ali ne mora da znaci da i dalje nece imati problema, kao ja npr. Kupio sam neki duratec iki tako nesto, napjsacu kada kuci stignem tacan naziv aparata. Sad u februaru ce mu biti 4 godine kod mene. Ne gasim ga, leto zima, dan noc, na svaka 24h napuni svoj rezervoar od 3l.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Ako zimi imate problem za vlagom tj povisenom vlagom u stanu/kuci onda je jedini razlog losa ventilacija i kako neko vec rece susenje vesa, kuvanje, veliki skupovi i sl.

A ako imate problema sa kondezom onda imate problema sa izolacijom.

Zimski vazduh koji je hladniji od sobnog moze da prihvati manje vlage

80%. rel. vlaznosti nije ista kolicina vlage za t 5C i t 25C

Kad vazduh sa 50% vlaznost ohladite za 10C % vlaznosti skace uvis [emoji12]

Sent from my ELE-L29 using Tapatalk
 
Ne susim ves u kuci.
Pre par god je uradjen pvc sedmokomorni, a pocetkom godine i rigips na kosinama preko lamperije, jer je potkrovlje u pitanju.
Pre mesec, dva vidim u spavacoj sobi, koja je sa hladnije strane, pojavi se malo budji i dobijem nervni slom.
Kuca ima dodatnu izolaciju, stiropor, stirodur sta je vec.
Na 22 stepeni sobne temp, vlaga ide 65-70 %.
Padne kada proluftiram ali brzo vraca.
Onaj apsorber kao posuda sa tabletom ne pravi razliku.
Cime ovo da sredim, a da nije jelte rusenje kuce ? :)
Vrede li ti uredjaji za odvlazivanje, vidim im ih gomila do cirka 25000 din?
Eventualno klimom ako ona to moze? Time bih onda mogao i da grejem tu prostoriju umesto norveskih radijatora.
 
Da ne editujem post, malopre sma greskom obrisao.
Ako isto od ovih uredjaja tipa klima ili odvlazivac resava posao, da kupujem dok su snizenja, a vala i da olaksamo i sebi i bebi zbog alergija
 
da li greješ ti tu spavaću sobu ili voliš ko moja baba da spavaš u ladno ali prebaciš 5 ćebadi preko sebe? ako ne greješ spavaću sobu to ti je razlog zašto imaš buđ u toj sobi. Bolja varijanta je odvlaživač ako imate bebu, zato što klima diže prašinu, a i bučnija je u odnosu na odvlaživače, a i više troši.
 
Iskreno zimi da imaš povišenu vlagu u kući je vrlo sumnjivo, jer to je jako jako teško da se desi ukoliko grejes sve prostorije. Ja imam obrnut problem zimi zbog grejanja je vlaga na 20% moram da ovlazujem vazduh.

Naročito je čudno jer bas kada provetravas vlaga treba da pada a ne da raste, jer kad se vazduh koji udje zagreje relativna vlažnost mora naglo da padne.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Napisah da pada kada proluftiram. Ode na cca 55-60, ali se brzo vrati na 68-70 kada zatvorim.
A grejem sve prostorije, radijatori na 22 stepena svuda sem u kupatilu i magacinu, gde drzim na manje, ali i tu se greje.i
Meni bi vrh bilo da mi je tako kao kod tebe, jer bih ubacio ovlazivac i gurao do 40 %.
To kod tebe je super protiv grinja dok je ovo kod mene katastrofa, a imam alergiju na njih.
Uzecu nesto od ona tri proizvodjaca, ali mi je samo Gorenje poznat brend. Vidim da taj Trotec imaju isto svuda, a ono trece pojma nemam sta je
 
Koji je princip rada ovih aparata? Predpostavljenom da je kao i kod klime kada radi sušenje. Ako je radi po tom principu onda mora malo i da se oseća hladnoća iz tih aparata.

Gesendet von meinem Mi Note 10 Lite mit Tapatalk
 
https://m.youtube.com/watch?v=YtiYWVfIqSQ

Kupi odvlazivac, neces zazaliti sigurno, pogotovo zbog bebe. Vlaga je jako opasna. Napisah vec ranije da koristim odvlazivac, konkretno ovaj gore. Ne gasim ga ni zimi ni leti i na 24h skupi 3l vode. Ja sam imao bas velikih problema, vodu na prozorima nisam mogao skupiti koliko je imalo. 3x dnevno sam kupio, ranije, prozor drzao na kip otvoren da bi se koliko toliko mesalo sa spoljasnjim vazduhom, ali ni to nije zavrsavalo posao jer bi i spoljasnji vazduh bio vlazan. Od kad sam ga nabavio, desi se da se oznoji prozor, ali to bude par kapljica nakon par sati nakon sto rasirim ves da se susi.

One gluposti u onim plasticnim kutijicama, pa so, sve je to bacanje para i trosenje vremena... i ovaj uredjaj ne hladi vazduh, cak sta vise malo ga i zagreva, ali mizerno.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ljudi u 21 veku jos suse ves u kuci gde borave, svasta, kupite susaru pa u njoj susite, neko je to izmislio a ne po kuci da vam isparava voda i hemija iz vesa, dal ste normalni?
Klima moze da isusuje vazduh samo kad hladi ne i kad greje, logicno.
Klima ne podize nikakvu prasinu jer usisava vazduh odozgore od plafona, cak vecinu i skuplja na filterima ako je ima. Izvor prasine je ljudska koza i tkanina sa vesa i posteljine koji se koriste.
Ne lupajte ako ne znate, hvala.
 
A sta cemo sa hemijom koja nam pokriva celu kozu noseci tu odecu? Pa se oznojis i isparava ti sve pod nos?
Osim ako ne peres rucno ili masinom iz 1952-e, sve savremene masine sa 1000+ obrtaja max iscede vodu i jako malo vlage ostane na odeci da isparava. Nemamo mesta za masinu za susenje pa smo primorani da susimo u dnevnoj zimi.
Dva meraca temp i vlage pokazu skok sa 35% na 38% kada se rasiri ves.
Danima pada kisa, otvorim vrata balkona i skoci na 55%.
Suvi zidovi i redovno provetravanje i nema problema.
Vlazni zidovi tj losa hidro izolacija je najveci uzrok vlage, koji uzrokuje mnoge bolesti i gde moras primenjivati neka resenja da bi ih izbegao.

Sent from my CPH1951 using Tapatalk
 
Klima moze da isusuje vazduh samo kad hladi ne i kad greje, logicno.
Klima ne podize nikakvu prasinu jer usisava vazduh odozgore od plafona, cak vecinu i skuplja na filterima ako je ima. Izvor prasine je ljudska koza i tkanina sa vesa i posteljine koji se koriste.
Ne lupajte ako ne znate, hvala.

Skoro svaka klima ima opciju isušivanja vlage iz prostorije, ja doduše nisam video ni jednu koja nema tu opciju ali eto....
Niko nije rekao čoveku da uključi grejanje na klimi, odakle Vam ta informacija.
Prilikom isušivanja vazduha klima duva hladan vazduh, ali ne istim intenzitetom kao i kada je na hlađenju.
Ako je klima inverter onda nije bitno kolika je spoljna temperatura, klimi je bitno jedino da je temperatura prostorije koju isušuje veća od 15 stepeni, kako bi mogla da izdvoji vlagu iz vazduha.
Klima podiže prašinu jer se ponaša isto kao i svaki drugi ventilator, ona duva i vrši cirkulaciju vazduha u prostoriji. To je jedan od razloga zašto je u ovo doba korone zabranjena upotreba u zatvorenim prostorima, baš iz razloga što podiže čestice prašine a sa njima i virusa sa podnih površina.
Ova zadnja rečenica ti je na mestu.
 
U hvala ti profesore, sto me prosvetli coravog :)
Ne odgovaraj ako nemas blage veze sa temom, hvala. Za pravopis otvori drugu temu.
Klima isusuje vazduh hladjenjem. Ako vam odgovara da vam hladi u sred zime onda ok.
Ne znam kako mislis da klima podigne bilo sta sa poda, nije to uragan. Ona usisava vazduh odozgore 10-15cm ispod plafona, ako tu ima virusa onda ga ima svuda i imas problem i bez klime.
Zadnje studije pokazuju da split sistemi ne sire viruse, centralni da. Zato se VMA ne koristi za Covid jer imaju centralni sistem.
 
Poslednja izmena:
Pa namenski uredjaj bi trebao biti najefikasniji.

Pogledaj ima li Suntec Dryfix 20 Lumio, nemci ga hvale, cena je oko 170e i trosi oko 350w max.

Sent from my CPH1951 using Tapatalk
 
Klima isusuje vazduh hladjenjem. Ako vam odgovara da vam hladi u sred zime onda ok.

Svaki isušivač vazduha radi na tom principu, klima samo ima najveći kapacitet i opciju za to, stoga je i spomenuta. Ako klima nije inverter onda je ne vredi ni koristiti zimi za ove stvari. Em će da smrzne spoljni izmenjivač, em da potroši struju.

Ne znam kako mislis da klima podigne bilo sta sa poda, nije to uragan. Ona usisava vazduh odozgore 10-15cm ispod plafona, ako tu ima virusa onda ga ima svuda i imas problem i bez klime.

Ok, tako radi tvoja specijalna klima, moja i kod 99.9% drugih ljudi klima ne samo da povlači vazduh odozgore, nego taj vazduh i duva prema dole (nikako da spomeneš), a uglavnom svi ljudi postave klimu da "duvanje" klime usmere prema što većem broju prostorija. Ako nešto "duva" onda sa sobom nosi i ćestice koječega što se našlo na tom putu cirkulacije vazduha. Klima je namenjena da recirkuliše vazduh u zatvorenom prostoru, to joj je namena, mislim da dalja objašnjenja nisu potrebna.

Zadnje studije pokazuju da split sistemi ne sire viruse, centralni da. Zato se VMA ne koristi za Covid jer imaju centralni sistem.

Ovo ne bih komentarisao, svi smo mi završili medicinske fakultete i pročitali sve validne studije, samo nas pitajte bilo šta iz medicine i odmah iz mozga vadimo detaljna objašnjenja iz te oblasti. Zato nam tako dobro i ide, ali to je već off.




Bilo koji odvlažvač sa kompresorom radi posao ok, nebitna je marka toliko, ja uvek gledam dužinu garancije.
 
Ako je do izolacije, nema kud vise, stavio sam 10ku.
Ako je do pvc, jedino luftiranje non stop, a onda ulazi zagadjen vazdih i skace racun za struju.
Ne znam sta jos moze da otkloni uzrok?
 
do izolacije je. 10 je vise nego dovoljna ali kako je postavljena? vlaga, tj budj i kondez se u 99% javljaju na betonskim elementima tj u uglovima gde su stubovi i grede tj vertikalni i horizontalni serklaži. Ako je neko proracunao 10cm za zidove (cigla, blok, ytong i sl.) onda je za delove gde su betonski elementi morao staviti vise! a to je cesto tesko resiti arhitektonski.

odvlaživač imas dve vrste kompresorski i hemijski.

ovaj prvi je bolji i po meni kvalitetniji. radi na istom principu kao i klima samo što spoljna nije napolju pa on u suštini više greje nego što hladi. kao i frižider koji više greje spolja nego što hladi unutra tj opšti princip termodinamike. najbolje a i najskuplje je da se radi ventilacija. znači uzima se spoljni vazduh prevodi preko grejaca i ubacuje u prostor a višak vazduha izbacuje napolje.
za stanove to tesko da je isplativo.

znaci odvlaživač koji ne radi sa silikagelom i sl ti je najbolje rešenje ako već u stanu nemaš klimu inverter. svaka klima ima opciju odvlaživanja (obično oznaka kapljice)

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk
 
Rekuperator ili rekuperator toplote ne rekuperator vazduha. [emoji39]

On koristi postojeći vazduh za zagrevanje spoljnjeg ali to nije za stan a i za kuću je ozbiljna investicija.

Jeftinije je mešna sekcija gde se vazduh koji se izvlači meša sa X% spoljnog (x u funkciji spoljne t tj niža t manji x) i ponovo preko grejača vraća u objekat

Sent from my ELE-L29 using Tapatalk
 
Kuca je, ali pricam o potkrovlju. Ispod mene su visoko prizemlje i suteren.
Trebalo bi da mi ke drug zavrsio popust za Gorenje D20M

Zeza edit. I da, tacno je cosak zida sa hladne strane, uz ivicu kosine iznad koje je greda
 
Poslednja izmena od urednika:
Pozdrav,
Da kažem moje iskustvo u vezi buđi na zidovima. Soba u kojoj mi je desktop računar je 3x3m. Zamenio sam prozor i taj novi dihtuje 100%, Ima gumu oko okvira, pa kad se zatvori vazduh ne prolazi uopšte. Tokom prošle zime sam primetio da u jednojm uglu dva spoljna zida ima mnogo vladge a gore na plafonu se vremenom širila fleka od buđi i sve je delovalo veoma zabrinjavajuće.
Kupio sam onu tabletu za izvlačenje vlage iz vazduha uprostoriji. Postojeću buđ sam morao ukloniti nekim sprejom za te svrhe. Soba je dobro zagrejana iz centralnog grejanja, i ova tableta absorber vlage pomaže. Skida vlagu sa zidova, ali se brzo troši. Za 2-3 nedelje se istopi.
Ove zime sam promenio taktiku i rešio problem bez ikakvih dodatnih ulaganja. Rešenje je PROVETRAVANJE prostorije. Svakog jutra otvorim prozor širom 3-4 minuta, bez obzira na spoljnu temperaturu. Druga važna stvar je da sada sobu preko celog dana držim otvorenu, tako da vazduh ulazi iz drugih delova stana. Kuhinjski prozor za vreme kuvanja je odškrinut. Po potrebi se tokom kuvanja vrata kuhinje zatvore.
Sada su zidovi u sobi sa kompom suvi i buđ se više ne pojavljuje. Znači važno je da vrata prostorije moraju biti širom otvorena, i povremeno se u toku dana neki od prozora u stanu malo otvori radi provetravanja. I to je to.
 
Za kuhinju ko ima problema sa vlagom aspirator sa spoljnim crevom je obavezan. Provetravaranje barem 3 puta dnevno se podrazumeva, i to sirom otvoreni prozori, promaja, ali kratko, 3-44min jr dosta, za to vreme ce se vazduh promeniti ali se zidovi i pod nece ohladiti, prozori na kip su kontraproduktivni u ovom slucaju.

Sent from my LM-G710 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno