Šta je novo?

Bavljenje muzikom kao hobijem, profesionalno - caskanje

Andrejee

Poštovan
Učlanjen(a)
01.08.2019
Poruke
137
Poena
60
Pozzdrav. :)

Tema je zamisljenja kao za sve muzicare entuzijatiste, u proslosti, sadasnjosti ili buducnosti, pa su sva lepa i civilizovano dopisivanje dobrodosli. :) :party:
Na Bench-u imamo tri podforuma (i jedan o mp3 plejerima) koji se bave muzikom, obradom zvuka, softverima ili obradom video zapisa sto je u muzici savremenoj manje vise povezano:
https://forum.benchmark.rs/forumdisplay.php?12-Audio-karte-zvučnici-i-obrada-zvuka-na-računarima
https://forum.benchmark.rs/forumdisplay.php?21-Windows-aplikativni-softver
https://forum.benchmark.rs/forumdisplay.php?75-MP3-video-i-drugi-mobilni-plejeri
https://forum.benchmark.rs/forumdisplay.php?91-Obrada-video-materijala


Uglavnom je tema kao sto pise: o muzici kao hobiju ili profesionalnom bavljenju. Mnogi od nas su se time bavili nekad ili su pokusavali, pa zasto da nemamo i jednu objedinjenu temu na kome bismo caskali o tome, a koji bi nekom i koristio mozda, pa svaka zanimljivost posredna ili direktna dobra ili iskustvo
Nemamo na Benchu temu o pravljenu, sviranju, diskusiji o instrumentima, o muzici kao hobiji ili profesionalnim bavljenjem, tehnikama pevanja, udisajem, izdisajem, sta je vazno i npr. ta cuvena prica da li jaje pomaze kod ocuvanja glasnih zica, itd.
Evo, prvi cu da podstaknem caskanje o svom licnom iskustvu sa muzikom. :D

Za mene je bitna, dosta kreativna i izrazajna u ispoljavanju emocija kroz tekstove. Neki dogadjaji od prosle godine su me "vratili" ponovo muzici, i trebalo je vremena da to sazri kod mene, tako da cesto sada u glavi prirodno smisljam kompozicije, odnosno ne smisljam ih, nego mi nadodju tek tako. Uglavnom su to balade, ali je bilo i nekih zivljih pesama, ali i nekih samo pozitivnih. Zanrovi grubo receno su pop, rock, country, elektronska i indie. Pravac zanimljiv mi je i socijalna muzika u tim zanrovima i taj pravac je pozitivan.
Sto se tice tekstova, imam dosta iskustva u pisanju generanom, nisam se jos oprobao da stavim to na papir kroz stihove, ali i to krece da idee nekim svojim prirodnim tokom i lagano, resavam neke druge obaveze. Ali to je nesto sto moram da ucinim. Uglavnom slusam stranu muziku van Srbije, ali imam dodira sa nekim starijim hitovima iz Srbije, uglavnom 2000s i nesto 90s, i prva polovina 2010s.
Imam kontakte u turbokolk muzickoj industriji oko video produkcije i tehnika pevanja.
Ne znam da sviram insturmente za sad, vokal sam, a interesuje me bas neki poput akusticne gitare ili klavira, jer su to dva instrumenta gde taj baladican ton moze najvise da se oseti uz violinu i slicne instrumente meni, ali ok, da ostanem u granicama realnosti. Postoje softveri gde sve to moze da se nadomesti, ali taj uzivo zvuk je nesto sto je drugacije i sto osobi daje priliku da eksperimentise, i sa vezbanjem se razvija praksa, i onda kreativnost sama dolazi do izrazaja, pa cu to morati da uvezbam. Za svoju dusu bar.
Softvere sam pokusavao davno, ali nisam bio dovoljno IT obrazovan.
Sto se industrije muzike tice, ne pratim srpsku cenu toliko, ali mi smo postali skoro kao Bugari ranije, jer ovde je masovna kultura slusanja skoro samo turbofolka na internetu, u gradu je drugacije. Ali dobra stvar je u muzici sto se ona stvara za svoju dusu, a ne za mase kada ide to iskreno iz duse. Ima ok stvari u turbofolku naravno, samo mi je krivo sto neki autori ne mogu da dodju do izrazaja ili prelaze u turbofolk jer od toga zive, a imaju potencijal za vece stvari. Mada, i ja ne volim deljenje zanrova, bitno je da tekst i vokal imaju smisla i da se oseca ona jedinstvena emocija ili zabava, ali turbofolk nije moj pravac.
Sto se tice ljudi, pa ja sam u zivotu naisao na par ljudi koji se bave muzikom, uglavnom ili su to oni koji se profesionalno bave muzikom u orkestru ili oni koji pokusavaju sami nesto kao hobi, i tu sam nasao nekog decka, on je okupio bend i otisao u metal, a drugi je... malo izgubljen, treba mu pomoc, on svira neke dobre instrumente, ali i on mi je poznanik iz nekog drustva samo. Tako da nisam nailazio na ljude koji se bave muzikom. Bio je i neki IT poznanik, imao je gitaru, ali nije bas sad znao nista da odsvira konkretno. Mozda sam naisao na neke u oblasti produkcije, ali mozda samo jedan decko, ne znam. Upoznao sam devojku koja je vokal i bavi se iz hobija, a i zaradjuje, i ne znam sta je ni sa njom do sada. Ima po gradu dosta zivih svirki gde neki daju dusu, vokalno pevacice i pevaci i njihovi clanovi benda, uglavnom gitaristi, ali mi kao mi, prenatrpani kafici, svi cute ili gledaju u telefon. Jesam i ja u dvadesetim, ali to mi je bezveze, mada nekad je lepo izaci sam u takav kafic i samo slusati ako je bend dobar.
Jednom sam i prosao kroz Savsku promenadu, ka Dorcolskom keju onaj deo, bio je neki decko u restoranu u sred bela dana polupraznom i bio je lep dan, vruce, a on pevao od Robi Viliamsa - Feel, mozda proba je bila. Nije me pogodila pesma toliko, nego ju je tako otpevao lepo sa emocijama u svoj toj atmosferi gde je sve bilo poluprazno, hteo sam da se zaustavim i uzivam, ali mi je bilo glupo tada. Ali tako je pevao dobro kao i jedan bend u nekom vonabi elitnom restoranu u centru grada (to gde izlaze pozeri) gde su devojka vokal i gitarista imali tu sinhronizaciju neverovatnu. Tad sam bio sa nekim drugom koji je razmenjivao pozerske poglede sa nekom devojkom, plasio se da joj pridje i bio dosadan oko toga, i onda su oni poceli da pevaju i spasili vece.
O meni, ja sam vokal, vidi se po tekstu koji sam napisao, bavio sam se iz hobija u nekim horovima, ali kratko, bilo je to skoro i jedna dirigentkinja je testirala mi glas, rekla je da imam sluha i svega, ali sam bio labav, jer sam i u tom periodu zivota bio pod obavezama drugim velikim. Pevam na stranom jeziku, na engleskom sam vise Dzejms Blant, u mladosti kao dete je to bio Sergej Cetkovic i njegove pesme, ali sada je mnogo drugacije, medjutim ta emocija koju je on imao na pocetku i u sredini svoje karijere je nesto neverovatno, a osoba koju sam naravno voleo najvise da slusam je bio pokojni Tose Proeski jer je on u pop i svim subzanrovima toga nekako ostvario karijeru u mom smislu idealnu, bas netipicnu ne samo za ove prostore nego i sad mi ne pada na pamet niko drugi iz ovih ili drugih zanrova.
Sada obaveze dovodim u red, ali planiram pre svega da pisem tekstove za sebe, jer ce uvek koristiti i u nekoj buducnosti kad sredim sve, a bih zeleo da naidjem na nekog, bend ili nesto i to spontano ili prirodno, nije ni bitno,, da pokusam sa nekim ljudima onako iz hobija... U svemu tome je poverenje najbitnije, a ne da se menja gitarista, bubnjar ili vokal zbog potreba, jer bez obzira na neciji kvalitet, muzika nije nesto zahtevna previse ako se ima plan i pravac na koji nacin ce se raditi i sve moze da ispadne dobro, tako da sam uvek vise za dobru ekipu gde se svi slazu, nego za neku ekipu gde ce dolaziti do konfrontacija nezrelih, jer to ce se uvek odrazavati na i muziku, a generalno na mene se to odrazava zbog tipa licnosti dosta lose.
Mogucnosti su velike, imam i mnogo lakih i jednostavnih ideja oko videa,snimanja muzike, parodije drugacije u odnosu na ono sto vidjamo, ali sam bas da mogu, uf, to je tesko, mada, ko zna. I planiram instrument da naucim, ali gledam da bude jednostavan i klavijatura je tu nesto najbolje, jer imam kontrolu, dok gitaru moram da drzim, mada opet i gitara i to sto se drzi jeste nesto sto daje posebnost spajanju emocija i muzike kod autora. Laik sam, gitara mi deluje pretesko zbog drzanja sa dve ruke i onda moram da prebacujem to sa jedne na drugu i sinhronizujem obe ruke, ne znam nista oko toga, jednom u zivotu sam i drzao kod tog IT decka gitaru na 5 minuta, nisam znao sta da radim ni sta je sta. Ali taj akusticni zvuk gitare je nesto od najlepsih stvari u baladama i u nekim pozitivnim pesmama, vise nego klavir, i ne znam da li moze biti nesto bolje od gitare. Imaju mandoline, buzuki, i sve slicno na tu foru sto mi je zanimljivo, od duvackih duduk ima neverovatne sposobnosti...
Poceo sam ovu temu i da bih se i upoznao sa time, jer nema bas puno foruma koliko znam o muzici.

Mozda je nekom cudno, mozda nekom ne, meni to nije bitno nesto, ali sam probio led bar. :D To je to oko mene :D, nema nista lose u muzici, jako je dobra za svaku osobu, mada ima osoba koje ne slusaju muziku - to mi je neki drug rekao jednom, ja sam bio "ozbiljno?" :D, pa sad, svaka iskustva od pevanja decjeg ili bilo cega ili da imate nekoga ko peva su sto bi rekli stariji ljudi "kul" su i ok za podeliti i caskanje. :guitar:
 
Pisao sam ovde juče, pa da formulišem.
Žao mi je što tema nije aktivna, jer je nemoguće i čudno da se ljudi plaše da govore o bavljenju muzikom na bilo koji način.
Ali i moguće je. Jer stanje je loše generalno kod nas u ovim žanrovima, odnosno to što nisu mejnstrim, pa čak ni pop ni rok nisu više mejnstrim. Kada kažem mejnstrim, mislim na video spotove i pojavljivanje u medijima.
Vokal može svako da bude, ali obično neki ljudi pronalaze zadovoljstvo i u samim instrumentima. Npr. nekome je gušt da svira bubnjeve, a ne da peva, i kao neko ko je vokal više, mislim da je ipak teže ljudima koji sviraju instrumente, jer oni moraju da uče, dok kao vokal prirodno naučiš. Ok, ima tu i posla oko emocije, tehnike pevanja, puno ali sluh i osećaj je u mom slučaju prirodan.

Konkreeetno, napisao sam dve pesme, imaju prostora za doradu dosta, obe su napisane u trenutku sa melodijom, ali sam sačuvao melodiju samo za prvu pesmu, za drugu sam zaboravio. I dalje nešto rešavam, pa se nadam da ću uspeti da i nabavim konačno instrument, ali i upoznam ljude koji se bave time, jer je u tom pisanju juče koje nisam ostavio suština muzike u zajedničkoj energiji i kreativnosti i oslobađanju, da to bude hobi, a ne nešto što se radi za novac. Ako je hobi.

A ako se radi za novac, to može svako, ali onda se gubi iz vida taj timski duh i zašto se neko bavi muzikom.
Opušteno. :D Navikao sam da sam postujem nekada u nekim temama na ovom forumu. :D :)
Pozdrav. :)

P.S. I nikada nije kasno. Sia je napravila planetarni uspeh kao vokal i producent u starijim godinama. Za hobi nije kasno nikad. Ispoštuju se želje svih članova benda, druži se... Razmišljam dok pišem ovo o Ari, ima neko prezime jermensko, iz Libana. On je virtouz, i poseban slučaj, ali on je počeo u garaži, otac mu je dao prostor, okupio je društvo i tako kao hobi i sad je postao planetarno uspešan, ali ne verujem da mu je to bio cilj koliko da stvara muziku i da se unese u to. Svima je bitno da imaju taj osećaj opuštenosti, znam da su IT ljudi malo stegnuti po prirodi, ok izvinjavam se ako je stereotip :), ali većina ljudi u ovoj oblasti je stegnuta, a koje znam, oko kreativnosti. I poenta neka jeste upravo i oslobađanje kreativnosti. IT ljudi, i ja sam, često razmišljam previše, ali to je *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*sto. Uglavnom, eto tako, trebalo bi više vremena ovome da posvetim, i instrument da nabavim, ili da se učlanim u društvo jedno koje nije povezano sa muzikom nego sa jezikom, ali članovi rade i muziku.

I svaki instrument je odličan. Sa harmonikom mogu čuda da se naprave u komercijalnoj pop muzici, primer toga je Gustavo Lima, mislim da koristi harmoniku. Iako je to kod nas klasično tradicionalni muzički instrument socijalno posmatrano. Ok, ja pišem puno i delujem kao da komandujem, ali nije baš to slučaj. I što se tiče vokala, ok je i ako ih je dvoje, npr. voleo bih da sa devojkom budem vokal u duetu, jer su one nežnije i imaju više razumevanja, ali valjda to sve zavisi od osobe, ne znam ni ja. Momci u duetu, što da ne, ima jako lepih i uspešnih primera širom sveta, i ne mislim na hrvatski dvojac, nego baš na neke druge umetnike u Francuskoj pre svega, pa i baš komercijalni The Chainsmokers, i naravno jako dobri Hurts su dvojac. I možda je pravac njihov i najlepši od svih spomenutih meni.
I možda deluje kao don kihotovska borba stvaranje muzike u Srbiji komercijalne jer dominira turbo-folk i turbo-rep... ne treba to posmatrati kao cilj, jer cilj samo daje napetost, već više kao druženje i stvaranje muzike, izražavanje emocija i iskustva. Odavde može da se radi i na engleskom ili ostalim jezicima za neko tržište. Ali na srpskom jeziku takođe mogu jako lepe stvari da ispadnu i pa šta ako je to izuzetak u odnosu na turbo ovo turbo ono, poenta i jeste u tome da bude izuzetaka kvalitetnih ili bar drugačijih. Čak i fado pravac ili tradicionalno etno su odlični, a ovde slabo prisutni. Ok, bila je Balkanika, ali nisam mislio na to, nego više na makedonski dvojac (evo opet dvojca) koji su tamo i u Bugarskoj ostvarili uspehe, a oni su počeli na Evroviziji. Ti Makedonci su zanimljivi, svi su talentovani za pevanje, i devojke i momci.
Pozdrav do sledećeg pisanja. :D :)
 
Jel ima na benchu uopste koga da svira?
Misim bila bi interesantna tema, al nesto sumnjam dima mnogo ljudi.


Ja sam totalno u hobiju, al imam par drugara i kolega koji se jos batrgaju da nesto urade, al uglavnom je to mrtvo, il se ne cuje, sem ako nije ovo sto se vrti po radiju i tv-u. Seljanija se i dalje odrzava na ovim prostorima. I rep je prso prilicno.
Pop je nesto kao zaziveo u poslednjih desetak godina al ovaj kovid ga zakopao.
Jedino sto kao prolazi po jutjubu i drustvenim mrezama su klinci s novim formama baladica i trepa(sho ume da bude interesantno).

I preko je kriza, al snima se barem, koriste mnogi ove lokdaunove da snimaju albume...ovi domaci su potpuno zamrli cini mi se.

Ima l' ko sta od instrumenata zanimljivo?
Il snimaka?
#riplegendo bendova iz proslosti?

Sent from my Pixel 4a using Tapatalk
 
Ako posmatras domacu scenu, i pitas se zasto nema nicega tu interesantnog, problem je sto gledas upravo u dvoristu, umesto globalnu scenu :)
Domaci artisti su dosta uspesni na globalnom nivou, ali to neces cuti ovde jer jednostavno nije ni kreirana za ovo domace trziste koje je u najmanju ruku tresh.
Domaci artisti se dobro kotiraju na elektronskoj sceni, i ima bas puno uspesnih sa ovih prostora...
Imas Gramophondziju koji je bio na samom svetskom vrhu pre par godina, imas Andrew Mellera koji sada dobro prolazi i jos jedno 20-ak artista na elektronskoj sceni.
Mark Funk, Danny Cruz, Makito, 84Bit, Mirko&Mix, Tonbe- top artisti u house zanrovima
Imas i Sevdah Baby-a koji pravi domacu muziku, tako da treba samo malo istraziti.
:)




Sent from my SM-G780F using Tapatalk
 
http://www.youtube.com/c/TheTilt[YOUTUBE][/YOUTUBE][YOUTUBE][/YOUTUBE]
Jel ima na benchu uopste koga da svira?
Misim bila bi interesantna tema, al nesto sumnjam dima mnogo ljudi.

Ima l' ko sta od instrumenata zanimljivo?
Il snimaka?
#riplegendo bendova iz proslosti?

Sent from my Pixel 4a using Tapatalk

Klavijaturista od 2002. godine - već treću godinu sam član benda Dr. Neleta Karajlića. Vredelo bi spomenuti da sam do 2014. bio član prve postave heavy metal benda Alogia.

Do korone, mogao sam da se pohvalim kako čitavu deceniju živim isključivo od bavljenja muzikom. Sada mi fali još 40 dana pa da proslavim godišnjicu od poslednje svirke :d

Paralelno sa tim trenutno radim na bendu The Tilt i koji ima bolji medijski odziv napolju nego kod naših dragih radio stanica, a pogotovu zahvaljujući dragim "rock" medijima. To je tema o kojoj bih mogao romane da napišem i zato je pitanje koliko i da li ću raditi bilo šta na našem jeziku,

Koga zanima neka čekira, imam trenutno tri pesme i nadam se ceo album (9 pesama) do kraja februara:


Like i subscribe na kanal i po koja preporuka ortacima kojima se ovo može dopasti itekako znači: https://www.youtube.com/c/TheTilt


Inače, da nije bilo korone, plan je bio da od prošlog leta ovaj bend postane i koncertno aktivan - planirao sam da spojim synthwave, 80s synth pop/rock stranu (a i po koju domaću) muziku sa svojim autorskim radom.
Nadamo se da će se stvoriti bilo kakva nada da će se ikada ponovo moći redovno nastupati.
 
Poslednja izmena:
Ima bech muzicki orijentisane clanove, vrlo kvalitetne i ne mali broj.
Problem je sto nismo imali temu, mada i razumljivo zasto.
Ubedjujem se sa administracijom vec izvesno vreme da nam treba ovakva tema/podforum, gde navodim primer mog gitarskog pojacala, gde nekada davno kada sam drndao sa lokalnim bendom si imao gitaru, pojacalo i nabavis daj sta das neku pedalu gde imas sta imas i hepi si sa tim, dok sada pojacalom upravljam preko mobilnog i simulira sve moguce pedale tipa distorzije, modulacije, eq i jos biram kojim redom ce ici pedale, koje pojacalo ce simulirati, sam stelujem svaki mikron svakog efekta...
Uz to dobio free Cubase da mogu da snimam svoju mjuzu.
To uveliko prelazi it granice po meni, davno prosla vremena garaznog drndanja gitara :)

Sent from my CPH1951 using Tapatalk
 
Evo ja se pripremam za neko snimanje od kuće, sada je to preko kompjutera zaista izuzetno jednostavno, pa makar kao demo (ranije se i za to išlo u studio, samo jeftiniji :)

Što se domaće scene tiče u pomenutim žanrovima, nema toga više, narodnjaci i tehno su pobedili, tj. ono što ne mora da se svira, tako da logično da Bench i nema temu hehe :)

Salu na stranu, eno iznad par postova čovek svirao u Alogiji, tu se ne zna ko je bolji muzičar ali su oduvek zvucali kao bend iz '80-ih, što je meni bilo bezveze.

Nešto što ja sad pokušavam je inspirisano modernim bendovima kao što su Spiritbox i Vintersea, mada su osnova svakako stariji bendovi poput Emperora. Metal mi je oduvek fascinantan jer uvek može ekstremnije, samo treba pronaći put a bogami treba se posvetiti tehničkom delu a to vam je sada sve softver, što ja apsolutno podržavam.

Lep je osećaj kada se sve radi analogno, ali je ovako toliko brze i jeftinije da to nema smisla ni porediti. Ostala mi je samo jedna pedala i to wah, ostalo sve digitalno.
 
Salu na stranu, eno iznad par postova čovek svirao u Alogiji, tu se ne zna ko je bolji muzičar ali su oduvek zvucali kao bend iz '80-ih, što je meni bilo bezveze.

Nešto što ja sad pokušavam je inspirisano modernim bendovima kao što su Spiritbox i Vintersea, mada su osnova svakako stariji bendovi poput Emperora. Metal mi je oduvek fascinantan jer uvek može ekstremnije, samo treba pronaći put a bogami treba se posvetiti tehničkom delu a to vam je sada sve softver, što ja apsolutno podržavam.

Sve je to stvar ko je na čemu odrastao - ne bi imalo smisla da ako volimo 80te sviramo Slipknot, zar ne? :)

A kad si već spomenuo Emperor, evo malo black metala koji sam komponovao sa spomenutom ekipom:
 
@wladymeer e svaka cast za ovaj sintvejv, kul zvuci...a i za Alogiu, slusalo se davnih dana.


Sent from my Pixel 4a using Tapatalk
 
Natrčah slučajno na temu, pa da se pridružim...

Evo mog SoundCloud naloga, pa možda nekom bude zanimljivo...

Ima tu svačega - chill, ambient, malo orkestracija. Ništa ambiciozno, ali aj' kao da se nešto prčka... Radim u Reaperu, a od VST-ova koristim celu gomilu, šta mi padne pod ruku.

Malo kobajagi sviram i bubanj, imam nekog Frankenštajna, skrpljenog od raznih komponenata. Evo da bacim i ovaj snimak ovde. To je live cover pesme, koja u originalu nema nikakav isprogramiran bubanj, potpuno je ambijentalna. Pa sam ja odsvirao bubanj preko toga, smiksovao i to je to.

@ wladymeer Tvoj rad pratim na drugim mestima (neke Fb grupe). Retrowave/synthwave je deo mog DNK, tako da - sve pohvale!
 
 
http://www.youtube.com/c/TheTilt[YOUTUBE][/YOUTUBE][YOUTUBE][/YOUTUBE]

Klavijaturista od 2002. godine - već treću godinu sam član benda Dr. Neleta Karajlića. Vredelo bi spomenuti da sam do 2014. bio član prve postave heavy metal benda Alogia.

Do korone, mogao sam da se pohvalim kako čitavu deceniju živim isključivo od bavljenja muzikom. Sada mi fali još 40 dana pa da proslavim godišnjicu od poslednje svirke :d

Paralelno sa tim trenutno radim na bendu The Tilt i koji ima bolji medijski odziv napolju nego kod naših dragih radio stanica, a pogotovu zahvaljujući dragim "rock" medijima. To je tema o kojoj bih mogao romane da napišem i zato je pitanje koliko i da li ću raditi bilo šta na našem jeziku,

Koga zanima neka čekira, imam trenutno tri pesme i nadam se ceo album (9 pesama) do kraja februara:


Like i subscribe na kanal i po koja preporuka ortacima kojima se ovo može dopasti itekako znači: https://www.youtube.com/c/TheTilt

A clan benda koji je pratio Anu Nikolic (ako sam dobro zapamtio) ne spominjes :D
Inside info... :D
 
A clan benda koji je pratio Anu Nikolic (ako sam dobro zapamtio) ne spominjes :D
Sumnjam da na benchmarku ima ljubitelja te vrste muzike, pogotovu na ovoj grupi :)

Ali da, ~3 godine sa Anom, 4+ godina sa bendom Showtime, pa ~3 godine Marina Tadić. Sad spremam i neki live band sa gudačkim kvartetom Habanera. Kako su me uputili biće i cover i autorski rad.

Ako treba i studijski ima tu svašta:
Draconic - Conflux
Numenor - Collosal Darkness
Hetera - Taida
Despot, Expedition Delta, Hexagram, Midgard, Alexandria

Svirao i dve godine i sa nekim Bosancima po Beogradu ako je bitno ;)

PS - u medjuvremenu snimio još jedan video artwork :)
 
Poslednja izmena:
Sumnjam da na benchmarku ima ljubitelja te vrste muzike, pogotovu na ovoj grupi :)


Nemoj da si tako siguran. Ja planiram u decembru da se vratim muzičkoj produkciji, i totalno sam u synthwave fazonu. Samo što ja ne volim vokale. Više sam za neki Neuroc ili Miami Nights fazon.
 
ma odnosilo se na komentar iznad mene oko Ane Nikolić - sad ću da ispravim :)

A ovaj The Tilt projekat bi trebalo da bude gotov do aprila. Snimio vokale za 8 od 9 pesama, ostali neki fini radovi u aranžmanima i da se šalje na mix. Planiram da za napravim za svaku pesmu imam makar neki video ili artwork.
 
Nekako ode cela tema u synthwave pravcu, ali ne bunim se... :cool:

@alex303 Preslušao sam ono što si kačio na SC, nekoliko sporijih numera su baš ostavile utisak. Šteta samo što su kratke...

Btw, ja se nadam da ću u toku proleća ući u studio, prvi synthwave/retrowave single, videćemo kako će ispasti...

Ne bi bilo loše da možda, kad budemo imali dovoljno materijala i kad se cela situacija oko kovida smiri, probamo da organizujemo neki zajednički front i da se malo bolje pogura ova synth priča. Ja sam uvek raspoložen za neku saradnju, pa eto... Live nastupi, promocije, svašta nešto može, ako ljudi imaju volje i vremena...
 
@wladymeer - sry nisam skontao.

@dgojic - Hvala. Biće toga još. Jer što sam stariji, sve dalje idem od trance-a ka sporijim chill varijantama. Volim atmosferske stvari sa dubokom low end baščinom. SynthWave mi je zapao za uho u poslednjih par godina zbog nekih izvođača koji rade synth bez vokala. Ono. Ispriča se cela priča bez vokala. Izgleda da je synthwave još jedan žanr koji će morati da ima mnogo podžanrova da bi se tačno znalo na šta se misli. Jer ima dosta synthwave-a koji je čisto smeće i nepodnošljiv je za slušanje.
 
Synthwave kao žanr nažalost privlači dosta amatera i ljudi koji muziku vide kao usputni hobi a moderne aplikacije im pomažu da pomisle kako je baviti se muzikom lako.
I zbilja, u odnosu na pre 10-15 godina, jeste. Nikad nije bilo lakše napraviti osnovu, odnosno kostur pesme. Problem sa "smećem" online jeste nedostatak svesti kada je pesma gotova :)

Ali kao žanr, jeste zanimljiv - sa jedne strane ima onu širinu koju je heavy metal imao svojevremeno a sa druge privlači razne ljude pa tako imaš struju muzičara koji su odrasli na zvuku 80tih (kao ja npr) ali i one druge koji su odrasli na tehno/rave žurkama - zato i ta podela na vokalni i instrumentalni synthwave.

Za nas "tradicionalnije" vokal je osnova svega i itekako mi je važan faktor u pesmi i nikako nije stvar koju treba raditi "usput". Sa druge strane, kako do dobrog vokala nije uvek lako doći instrumentalna muzika je nekada i nužno zlo - znam za gomilu pesama gde bih najradije mutirao pevača :)
 
Nemoj pogrešno da me shvatiš. Nemam ja ništa protiv vokala. Jednostavno nije moj fazon. Neko sluša narodnjake, neću glavu da mu skinem zbog toga. Za vokale treba imati nekoga ko zna da peva i nije tone deaf. Potrebni su kvalitetni mikrofoni, ozbiljan tekst koji nije cheesy komercijalni trash. Treba biti originalan. Koliko sam čuo u tvojim stvarima, kod tebe je to na vrlo visokom nivou. Totalni respect od mene. Inače, o ukusima ne vredi raspravljati. A ovo što si rekao za aplikacije. Potpuno si u pravu. Ali i tu sve zavisi kako radiš. Ako ćeš ređati gotove samplove i loopove, tzv tetris produkcija, šta si ti tu realno napravio isproducirao ? Ništa. Sa druge strane, ko se opredeli da sam svira, ili u današnje vreme, crta svoju melodiju, ništa ti neće pomoći ako nemaš sluha i talenta. A da ne govorimo o masteringu i kvalitetnom zvuku. Ja sam tek sada kompletirao svoj setup, samo treba da se preselim u prostoriju koja će zadovoljiti akustične potrebe, i onda mogu da radim mastering on the fly. Imam i nekoliko solidnih MIDI kontrolera što će muzici dati taj humanize feeling. Muka mi je od kompjuterski precizne muzike gde je sve uvek i apsolutno na svom mestu.
 
Ma naprotiv, itekako sam svestan postoje ljudi koji slušaju tu muziku a odrasli su na tehno žurkama i njima vokal nije potreban element i to je sasvim OK, niti su oni moja ciljna publika, niti ja njihov omiljeni izvodjač :)

Inače mali hint - slobodno griduj, kompjuterizuj - čak i kad ručno smisliš melodiju, opet je isproveravaj da bude metrički tačna. Potrebno je mnogo znanja da bi "kašnjenjem" izveo nešto planski a efikasno. Preciznost i pedantnost može samo da učini da zvučiš bolje.

Synthwave kao žanr to prosto traži. Dinamika, kvantitizacija, sve je to u opisu žanra. Ne zaboravite vreme kada je originalno ta muzika pisana i koje su mogućnosti sprave iz 80tih zaista imale i ne bežite od toga jer se i dan danas taj koncept muzike prodaje svuda - trap, hip hop, house, synth pop to je prosto pečat te produkcije.
 
Moj komentar se više odnosio na drum sekciju i percusije. Pravi bubnjar nikada ne može da udari snare uvek i 100% istog intenziteta i u isto vreme. Isto važi i za perkusije. Za melodiju se slažem. Može quantize na 100%, ali ponekad različit velocity na svakoj noti može dosta da doprinese dinamici i tom nekom human efektu.
 
U synthwave kao žanru u načelu i ne simuliraš pravog bubnjara nego ritam mašinu koja je u ono vreme itekako bio limitirana po pitanju dinamike bio ti Madonna, Prince ili klinac amater. Ta neka "naiva" je ono što prodaje ceo žanr i ne treba nužno bežati od toga. Eventualno bih se poigrao sa zvukovima činela i kontre da ne zazvuči baš skroz sintetički. Ja recimo čvrsto idem ka tome da na celom albumu nemam nijednu činelu kako bih mogao da napišem u credits "no cymbals were harmed during this recording" :D

Što se tiče melodija, slična priča - Jupiter 8, Juno 106 klavijature koje spadaju u osnovu žanra uopšte nemaju velocity-sensitive dirke i ako želiš vernu emulaciju, dinamika ti nije nužno potrebna.

Imaj u vidu da je mindset većini te grupacije bliži elektronskoj muzici tako da slobodno primenjuj sve ono što se koristi u današnjem EDM svetu.
 
Kakvo je stanje sa temom (slucajno sam naleteo na ovaj forum) ima li zivih ? :)

Ja se kao malo bavim muzikom ali iskljucivo kao hobi - ovde su neki moji pokusaji ...


Tekstovi mi bas nesto i ne idu pa je vecina testova bez teksta - trenutno je takva situacija ...

Najvise mi prija kada radim neke vesele pesmice ali moze da prodje i nesto tuzno :) Cekam da mi pod ruku dodje jedan "dobro kvalitetan" tekst pa onda da se malo ozbiljnije pozabavim produkcijom ali i dalje sve kao hobi - ne odlazim u profesionalce :)

Nisam bas siguran ali mi se cini da na "celom internetu" ne postoji ni jedan sajt-forum muzika kao hobi ... sta je sa tom kategorijom muzicara ... ima li ih negde ? :)
 
Nazad
Vrh Dno