Šta je novo?

Telefon okvirno 150-200 €, po mogućnosti kompaktan

Vladinemir

Cenjen
Učlanjen(a)
22.11.2012
Poruke
31
Poena
155
Do sada sam koristio stari Motorola L6 jer je prilično otporan na udarce, pa nisam morao da brinem i kada je pao na pod, mada je sad počeo mikrofon da prekida. Više volim manje telefone pa sam pogledao i feature sa nekim naprednijim funkcijama. Izgleda da je bolje da njih zaboravim i ipak potražim neki smartfon.
Dimenzije
Da li postoji i neki noviji čiji ekran nije previše izdužen a koji biste uzeli u obzir? Ovi novi koje sam našao do otprilike 200 € su prilično veliki a oni manji su dosta stari.
Namena
Ne bih koristio za igrice već najćešće za Gugl aplikacije za posao, Viber, Messenger. Da li ima nekih naznaka šta će biti sa pričom o Huaweiu i Guglu? Znam da imaju svoju galeriju sa aplikacijama ali i da nisu svi problemi rešeni.
Telefon bih korisio što je veći broj godina moguće.
Performanse
Znam da je preporučeno min 4GB rama.
Šta je po vama min procesor za opisanu namenu?
Da li je kapacitet baterije dobar pokazatelj ili nije baš sve tako jednostavno?
Kamera mi nije previše bitna jer imam fotoaparat mada bi mogla da posluži kao dopuna za pejzaže recimo zbog velike dubine fokusa i za slikanje dokumenata.
Konkretni modeli
Realmi
5 Pro - 1080 p, 20 W, Snapdragon 712
5 - 5000 mAh, 720 p (štedi bateriju, procesor?)
Za Realmi 6 su rekli da će imati novi bolji UI, jel će ovo važiti i za peticu? Mnogi se žale na probleme sa tastaturom na 6, ne znam da li je to slučaj i sa 5. Jel imate neka iskustva sa servisom za ovu marku?
Xiaomi
Redmi Note 8 Pro - 4500 mAh, 6 GB, Helio G90T
Redmi Note 8T - 128 GB interna za sličnu cenu, Snapdragon 665
Redmi Note 9 - 5020 mAh, 18W, Helio G85 - izleda lepo na papiru ali mnogi na netu preporučuju ipak note 8. Takođe se često žale na običnom 9 da prekida zvuk sa mikrofona. Jel znate nešto o ovome?
Poco Loco NFC osnovna verzija - da li ima smisla dati malo više i uzeti ga na duže staze obzirom na gabarite? Jel previše dobro da bi bilo istinito?
Motorola
Ne izgledaju mi loše na papiru mada ne vidim da ih nešto preporučuju. Npr. G8 Power ima dobar kapacitet baterije a manji je od većine. Mislim da su za njega govorili na Youtube da je nešto čudno sa podrškom za wifi ili bluetooth, nisam siguran.
Samsung
Jel vredno pomena za ovu cenu? Uglavnom su mi govorili da nudi malo za novac po performansama. Ne znam da li to opravdava njegov OS ili pouzdanost.
 
Poslednja izmena:
Jedna slika - hiljadu reči :D
U vezi sa Mi A3 izgleda da je nastao kurcšlus sa Androidom 11, pa ako neko slučajno ima da ne apdejtuje još.
Slažem se sa kizom u vezi sa dimenzijama. Bio sam u prodavnici da vidim kako izgledaju uživo modeli slični po veličini ovde navedenim. Razlika između 6,5" i 6,2" nije velika. Ni oni sa 6" nisu baš maleni. Jedini zaista kompaktan je bio neki Alkatel od 5,5".
 
"Telefon bih koristio što je veći broj godina moguće" i Samsung A41 ne idu lepo zajedno.
Ja lično bih radije polovan Pixel 3a nego nov Samsung A41, nadju se u odličnom stanju za ~200 evra. Ali i njega je nezahvalno predložiti, jer radio bi sigurno lepše ali nema neku bateriju.
 
"Telefon bih koristio što je veći broj godina moguće" i Samsung A41 ne idu lepo zajedno.
Ja lično bih radije polovan Pixel 3a nego nov Samsung A41, nadju se u odličnom stanju za ~200 evra. Ali i njega je nezahvalno predložiti, jer radio bi sigurno lepše ali nema neku bateriju.
Odlično rečeno.

Gesendet von meinem Mi Note 10 Lite mit Tapatalk
 
Vidim da kompaktnost mogu da zaboravim.
Za sličnu cenu i malim razlikama u veličini se mogu naći, ako se gleda novo:
Realme 6
Realme 5 Pro - nešto jeftiniji od šestice. Da li ima smisla razmatrati ga za nešto manje novca? Čipset je 712.
Motorola G8 Power - slična cena kao Realme 5 Pro, manje memorije, eMMC, čipset 665, veća baterija, verovatno bolji os.
 
G8 Power, za to što tebi treba performanse nisu problem, gotovo stock android sa dobrom baterijom i više nego dovoljnim Snapdragonom 665.
Ni emmc nije problem, ufs jeste značajno bolji ali u ovoj situaciji je presudnije da imaš što veću bateriju i sistem sa što manje bloata.
 
Poslednja izmena:
Zanimljiv predlog. Tu Motorolu sam prevideo. Njihova ponuda deluje malo čudno. Recimo noviji modeli imaju ogromne ekrane samo sa 720 p.
Izgledaju zanimljivo i novi čipsetovi poput SD 690 i Dimensity 600. Možda je ovo pitanje za neku drugu temu, ali da li ne bi bilo loše sačekati da li će biti budžetskih telefona sa njima?
 
Poslednja izmena:
Pazi, imas ti i Moto One Zoom sa AMOLED ekranom i solidnom autonomijom za ispod 200e, ali posto si pisao kompaktnost je bitna nisam ni razmatrao Motorole kad sam predlozio onaj P30 Lite 2020 jer su vece i deblje od njega...
 
To je i bila prvobitna zamisao ali sam video da ću morati nečega da se odreknem. Napr. malih dimenzija zbog veće baterije što će omogućiti duže korišćenje. Bilo bi dobro da onda bar dijagonala ne pređe 6,5" i masa 200 g, pošto je kompaktnost danas izgleda dobila drugu definiciju. Dokle će više uvećavati ekran baš me zanima.
 
Ako tražiš nešto do 6 inča, vidi xiaomi mi mix2s npr. Ja već 2 i po godine koristim mi mix2, jako sam zadovoljan, verzija 6/128. Jeste da je 200 grama, ali je ok za ruku.
 
Uvažavam mišljenje svih koji su dali predlog.
Nisam još pogledao recenzije za a41, pa ne znam na šta je tačno poolmaker mislio. Pretpostavljam na procesor, mada je i cena malo viša.
 
Пријатељу колико гледаш до сада, могао си се оженити у међувремену[emoji1787]

Послато са SM-N986N помоћу Тапатока
 
Tako nekako, suviše analize obično dovodi do paralize. Odmeri sve još jedared i preseci...
p.s. Za slučaj da si nameravao koristiti neki današnji mobilni telefon 5+ godina znaj da su mršave šanse za to. Nije nemoguće ali mršave su.. Tri do pet godina je već realno.
 
Poslednja izmena:
@Чичарито
Ima i ona "ozeni se na brzinu, kajaces se natenane..."
 
Ipak neću ovde da tražim savete za ženidbu jer je to pretpostavljam u drugom potforumu :D Verovatno biste mi po tom pitanju predložili da ne pomažem pri kupovini telefona.
Slabo sam pratio smartfone pa mi je trebalo dosta vremena dok shvatim šta je šta. Konkretno sada mi se isplatilo što nisam uzeo Mi A3 jer bih ga verovatno uništio apdejtom. Strpljenje mi se ranije isplatilo prilikom kupovine tehnike a takođe sam i zažalio kad sam postupio suprotno. Možda ovo nije opravdano u tolikoj meri kada su telefoni u pitanju.
Nisam se nadao da će biti ovoliko predloga. Tome je izgleda doprinelo i pomahnitalo štancanje novih modela. Počinjem da verujem da ih projektuje AI koji se oteo kontroli. Svakako će biti korisna tema i za druge pošto je izgleda ova klasa sve popularnija.
 
Nazad
Vrh Dno