Šta je novo?

5G mreža - Mreža prošlosti

Šta je po vama razlog ovog odlaganja?

  • Nedostatak para zbog COVID-a

    Glasovi: 8 15.4%
  • Nemogućnost nabavka opreme od kineskih kompanija

    Glasovi: 22 42.3%
  • Zaštita Telekom od konkurencije

    Glasovi: 26 50.0%
  • 5G nam stvarno ne treba, mi smo zemljoradnička zemlja

    Glasovi: 10 19.2%

  • Ukupno glasača
    52
Long story short, jedini problem sa 5G kod nas je to što je SBB više nego zainteresovan da ulaže i dodje do korisnika. Takodje kod tih frekvencija nije lako zabraniti radove kao kod kopanja za optiku.

Sa druge strane MTS je prezadužen zbog kupovine kablovskih operatera protiv svoje koristi. Tako da tu staje sva priča. Džabe bilo šta raspravljamo. Sa uvodjenjem 5G više ljudi bi čulo drugu stranu priče a to neće da može bez obzira koliko će novca država izgubiti. Može im se, to je naš novac (poreskih obveznika)pa ga je lako baciti.
 
Poslednja izmena:
^ Veliko je pitanje je da li su te "dve strane" uopšte i sukobljene...
Omašio si poentu. Tako kako ti kažeš da je sada (a jeste tako) će biti dokle god ne budemo išli u korak sa svetom. Kako tehnološki, tako i kulturološki.
Mi smo kulturološki i tehnološki potpuno u koraku sa svetom...u nekim stvarima smo čak i iznad sveta...sad, ne znam šta je za tebe svet a šta nije?
 
@Zeha: ti stvarno misliš da ćemo kad odložimo 5G, izgraditi bilo šta od toga što spominješ? I da sve to nemamo već izgradjeno zato što neko skuplja pare za 5G, pa nema para za bolnicu, pardon SX00? Telenor i SBB pokupili sve pare u zemlji, pa se nema para za kanalizaciju u Altini i Kaludjerici? Al' ima za OkoSokolovo i Range Rovere? A Telekom je inače velik sistem za izgradnju prečišćivača vode, pa čim pokupi sve korisnike za po dinar, sva preostala sredstva će da preusmeri u otkrivanje tople vode? Pardon, u prečišćavanje tople vode...
BTW, kupovina SX00 je tek čisto bacanje para - baci pogled kako su se braća Jermeni proveli sa njihovim SX00 sistemima. Hint: njihov protivnik je bio *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*, pa je uložio pare u novije tehnologije, neke dronove i takve gluposti...
Pozdrav
 
^ Komentarisati takve ratove je besmisleno...iz više razloga
Istina je da je sve to glupost.
Ali i da mi moramo da živimo u gluposti nažalost...
Ali porediti nekakav SBB i Telekom je isto tako glupost...mi se uglavnom ponašamo i mislimo o sebi kao da smo nekakva velika sila u svetu, a ne da to nismo, nego to nikada nismo ni bili...
Da naučimo decu da ne bacaju đubre po ulici bio bi veliki napredak za nas kao društvo, da ne razmišljamo o ostalim "velikim stvarima" koje se u "svetu" događaju...
Naravno da nam je potreban 5G, i sigurno je to da će doći i kod nas...kao i svuda na "svetu", koji inače nije tako bogat i slobodan uglavnom...
 
Poslednja izmena:
Hvala za šta? Nepotpune i netačne informacije?

Visoke frekvencije o kojem DBraveZ se nije ni govorilo, High Band ide 20-40GHz i on je veoma loš za masovnu primenu zbog slabog proboja kroz prepreke tako da je on pogodan za otvorene lokacije sa velikim brojem korisnika - Koncerti, tržni centri, glavne pešačke ulice itd.

Low i Mid band su ono što će opšta raja videti u stvarnosti - Low band je u suštini veoma sličan po brzinama 4G mreži ali je Mid Band ono što će doneti pravu promenu - Brzine u teoriji idu i do par gbps dok će u praksi veoma verovatno ići do 1Gbps.

To što se odmah ne uvodi najnovija i najbolja verzija 5Ga ne znači da se uopšte ne treba uvoditi.

Evo moj 4G download radi na brzina 3G signala, moja bazna stanica nema CA već je najosnovnija moguća - trebaju li da je sruše pošto je ista kao 3G? Nope, upload je mnogo bolji, lag isto.

Nepotpune samo iz razloga jer je ovo forum, i vec sam ispisao previse za jedan post, nije mi namera da pisem romane.
Tema je prilicno siroka, i pored tehnicke strane, specifikacija i parametara, treba realno sagledati sta donosi ta tehnologija, kao i koji su motivi uvodjenja, finansijski aspekt, kao i kako posluju velike vendorske kompanije.
Nema tu neke velike razlike u odnosu na farmakoindustriju, ako ti je jasno sta zelim da kazem. Sve je to postala jedna dzinovska lopta koja ne sme da se zaustavi..
Zeleo sam da napisem da ono sto se prica javno kada se propagira 5G uopste nije tacno, motivi su iskljucivo da se obrne jos jedna tura love.
Iako zivim od toga, mogu trenutno da vidim u drugoj zemlji (Norveska) sta to korisnici imaju od 5G mreze koju im uvodimo.

Poenta je da ovaj 5G, tj. trenutno aktuelna generacija koja se instalira - nema apsolutno nikakve, ali bas nikakve veze sa onim inustrijskim pomakom o kome se razglaba.
Za pametna vozila, IoT - internet of things, itd.. o cemu cete cesto slusati i citati, potrebna je sasvim nova mreza.
Cak bi ja kao telco inzenjer rekao da je ovaj 5G na 3600MHz u stvari konacno onaj 4G o kome su nam pricali, sa DL brzinama koje su obecavane..

Takva 5G mreza moze da posluzi iskljucivo krajnjim korisnicima, da dobiju brzi DL/UL.
Takodje neki operateri ce biti u mogucnosti da ugase 2G/3G ako to budu zeleli tj. ako imaju takvu racunicu, ali to je opet finansijska prica..
Daleko od toga da cu ti ja reci da je to lose. Naprotiv, za mene kqo tehnicko lice je svaki upgrade dobar, ali sagledaj i cenu i sta se dobija.
Ako sam kupio NVIDIA RTX 2080TI ne zelim da mi neko za godinu dana prodaje RTX 3080, imam pravo i da preskocim i sacekam, ako trenutno nema dovoljno igara koje podrzavaju RT.

Na primer, ako prosecan operater u zemlji srednje velicine ima 5.000-10.000 baznih stanica, i uradi 5G upgrade, to je samo pocetak, i ponudice korisnicima bolje iskustvo, vece brzine, kvalitetniju vezu itd..
Takva ulaganja su velika, i ceo proces traje par godina.

Ali za 5G o kome oni pricaju, potrebno je izgraditi jos jako mnogo manjih BS, koje su blize jedna drugoj, koje rade na visem spektru, i koje ce omoguciti da svi senzori, uredjaji, masine itd. budu konstantno povezani. To su milioni uredjaja - Internet of Things. Tacnije, desetine ili stotine miliona uredjaja i senzora..

Moje misljenje je da je najbitnije za drzavu da raskopa sve i svuda polozi optiku, To je kljuc, to je prava infrastruktura tj autoput.
Moze komotno da se saceka sa ovim 5G-om, nista specijalno ne donosi, i da se krene sa tim kada bude imalo smisla, tj. vece primene.
Kada imas optiku razvucenu do svake postojece bazne stanice, lako ces posle da izgradis krajnje tacke.
A MTS je krenuo u to jako, i Lucic koji je vodio MTEL u Crnoj Gori i koji zna posao je postavljen za direktora umesto Culibrka.
Zna se dobro da li je i kada trenutak, i sta su prioriteti, mislim da se trenutno vuku dobri strateski potezi.
Da ne ulazimo sada u rat izmedju SBB-a i MTS-a ali svakako me raduje drzavna prica koja agresivno razvlaci optiku.
Nisam za prodaju Telekoma, nadam se da necemo morati, i smatram da je velika stvar za zemlju da ima jakog operatera sa modernom i kvalitetnom infrastrukturom (samo jos kad bi resili pitanje kadrova, otpustili 60% zaposlenih, uradili reorganizaciju i podmladili sa kvalitetnim inzenjerima).

Da se vratimo na 5G, uopste nisam zabrinut zbog premijerkinog izleta, jer nista ne propustamo.
Neka se kopa i kopa, neka optika dodje do skoro svake bazne stanice, gde god je to moguce (za one ruralne ce uvek morati radio link veze).
Neka se razvuce do zgrada, poslovnih prostora, do svega.
Posle toga, ako industrija sazri i zaista dodje do prave 5G (ili 6G) revolucije, vrlo lako cemo napraviti i te hiljade i hiljade hotspotova.

Mi kao zemlja imamo solidnu mrezu, 3 solidna operatera, i ne zaostajemo nista specijalno za drugim EU zemljama.
Optikom pravimo sebi infrastrukturu za naredne decenije, a posle na to moze lako da se nakalemi bilo koja mreza i tehnologija.

I za kraj, najdragocenije od svega je da imamo dobre firme, izvodjacke, i ljude koji znaju posao. Nase firme grade mreze vec godinama po Nemackoj, Norveskoj, Austriji, od skora i po USA.
Kada se pogledaju kadrovi na primer u Ericssonu, nasi ljudi su mnogo bolji od tamo nekih spanaca i italijana.

Kada bude vreme, ima ko ce brzo da sazida 5G (ili 6G) mrezu, ne brinite, necemo zaostati :)
 
Licno mislim da je 5g iz nekog razloga geopoliticko pitanje. Onog trenutka kada ,,evroatlanske'' firme stignu kineze po tom pitanju onda ce se uvoditi kod nas. Do tad u Srbiji nema nista od 5g.
 
Preskočićemo ga kao i 3G, državni operater nema novca da to isprati, a ni privatnim se ne ulaže ako ne moraju...
 
Nisam za prodaju Telekoma, nadam se da necemo morati, i smatram da je velika stvar za zemlju da ima jakog operatera sa modernom i kvalitetnom infrastrukturom (samo jos kad bi resili pitanje kadrova, otpustili 60% zaposlenih, uradili reorganizaciju i podmladili sa kvalitetnim inzenjerima).

Ispravan rezon, ali ovo me podseća na priču o tome kako Srbiji ne treba EU jer Srbija može i bez nje da postane uređena država. U teoriji, može, ali u praksi, mislim da svi na ovoj temi znamo da bez štapa i šargarepe to teško ide. Tako je isto i sa Telekomom. Očekivati da će Telekom da otpusti 50+ procenata zaposlenih i dovede se u red je science fiction i sad već postoje indicije da to koči napredak ka 5G.

Sve i da ne dobijemo pravi 5G za godinu ili dve (definitivno nećemo) to i dalje nije razlog da se javno licitira da li nam to treba ili ne, jer ako ništa drugo, to što još uvek ne postoje uslovi za pravi 5G ne znači da ne treba polako krenuti u izgradnju infrastrukture (već se radi optika uveliko) i krenuti sa planovima i pripremama za unapređenja na core mreži i svega ostalog što je preduslov za 5G. Nešto ne vidim da je bilo ko raspoložen da se uhvati u kolo, a i oni koji bi hteli, izgleda da kreću da budu veštački sputavani od strane države zbog njene nesposobnosti i alavosti.

Zanimljiva vremena su pred nama.
 
Kanalizacija i prečistači voda ili 5G, ja kazem kanalizacija i prečistači.
Vodovod sa pijaćom vodom, zastita od bujičnih poplava i velikih vodostaja ili 5G, ja kazem 'EBES 5G.
"S300", "S400", "FK-3", još mnogo "Pancir S1", barem neki "BUK M2" (može i "BUK M3" kao najnoviji i moćniji) ili 5G, ja kazem PVO.
Krpljenje rupa i popravka puteva, gradnja i završetak autoputeva ili 5G, ja kazem putevi.
Bolnice i oprema za bolnice ili 5G, ima li iko da kaze da nam je preči 5G?
Toliko toga još ima da je prece od 5G...

Ne ulaže država u 5G pa da posle nema novca za druge investicije. Šta više, 5G je čist prihod za državu.
 
Ispravan rezon, ali ovo me podseća na priču o tome kako Srbiji ne treba EU jer Srbija može i bez nje da postane uređena država. U teoriji, može, ali u praksi, mislim da svi na ovoj temi znamo da bez štapa i šargarepe to teško ide. Tako je isto i sa Telekomom. Očekivati da će Telekom da otpusti 50+ procenata zaposlenih i dovede se u red je science fiction i sad već postoje indicije da to koči napredak ka 5G.

Naravno, zato sam to i napisao, to je nemoguce.
To je i kontra argument u vecnoj raspravi oko privatizacije.
U bilo kom preduzecu te velicine, kada decenijama zaposljavas nestrucan kadar preko veze, sve to postane trulo iznutra.
Metastaziralo je toliko da tu vise nema spasa..
Opet, da li sve rasprodati ?
Nece se ljudi nikada sloziti oko te teme. I na samom ETF-u su profesori na katedri za telekomunikacije vrlo podeljeni oko toga..

Da ne duzim vise, ja od neke buduce mreze (ne za 2 godine, to je nista, vec za XY godina), ne ocekujem da mi maze oci da mi je potreban 4k video na telefonu, pa posle toga i 8k, itd..

Ocekujem prave servise koji ce napraviti iskorak, a ne marketinske saralaze da bi se prodali novi telefoni.
U sustini, nema ni potrebe da se toliko zuri jer nema jos toliko tih servisa.
Ranije su pokretaci tranzicija 2G-3G-4G bili sms, pozivi, data, pa zahtevna multimedija.
Nemas trenutno potreban servis koji ce da opravda zurbu za novom mrezom.
Doci ce, polako sve ide u tom smeru, ali potrebne su godine da se smanji cena proizvodnje na taj nivo da ti ugradis prijemnike i senzore u vecinu stvari.

Ali, takodje treba da budemo svesni i gde to vodi.
Ako mislite da Google sada zna mnogo o svima nama, zamislite sta ce korporacije imati na tacni kada svoje uredjaje, domove, automobile, garderobu, i sve sto zamislite povezemo na mrezu.
To nece biti Big Data obrada podataka, to ce biti Complete Data.
 
Naravno, zato sam to i napisao, to je nemoguce.
To je i kontra argument u vecnoj raspravi oko privatizacije.
U bilo kom preduzecu te velicine, kada decenijama zaposljavas nestrucan kadar preko veze, sve to postane trulo iznutra.
Metastaziralo je toliko da tu vise nema spasa..
Opet, da li sve rasprodati ?
Nece se ljudi nikada sloziti oko te teme. I na samom ETF-u su profesori na katedri za telekomunikacije vrlo podeljeni oko toga..

Da ne duzim vise, ja od neke buduce mreze (ne za 2 godine, to je nista, vec za XY godina), ne ocekujem da mi maze oci da mi je potreban 4k video na telefonu, pa posle toga i 8k, itd..

Ocekujem prave servise koji ce napraviti iskorak, a ne marketinske saralaze da bi se prodali novi telefoni.
U sustini, nema ni potrebe da se toliko zuri jer nema jos toliko tih servisa.
Ranije su pokretaci tranzicija 2G-3G-4G bili sms, pozivi, data, pa zahtevna multimedija.
Nemas trenutno potreban servis koji ce da opravda zurbu za novom mrezom.
Doci ce, polako sve ide u tom smeru, ali potrebne su godine da se smanji cena proizvodnje na taj nivo da ti ugradis prijemnike i senzore u vecinu stvari.

Ali, takodje treba da budemo svesni i gde to vodi.
Ako mislite da Google sada zna mnogo o svima nama, zamislite sta ce korporacije imati na tacni kada svoje uredjaje, domove, automobile, garderobu, i sve sto zamislite povezemo na mrezu.
To nece biti Big Data obrada podataka, to ce biti Complete Data.

+1
 
Poslednja izmena:
Da, 5G što se sad uvodi je čist marketing. Postavljaju se novi moduli na pored 4G antena, koriste se 4G frekvencije sa dinamičkom dodelom spektra. I tu su 5G telefoni koji imaju 4 antene, koriste 4 radio kanala i tako povećavaju brzinu.
Zato u Hrvatskoj operater uslovljava 5G samo telefonima koje su sami prodali, jer nema puno spektra na raspolaganju. Šta će tek biti kad se izbace nove generacije 5G telefona sa još više antena.
Pravi početak 5G biće kad se izbace standardi za više frekvencije (5G NSA), a to jeste postalo geopolitičko pitanje. Ameri neće da dozvole da pobedi Huawei-ov standard za modulaciju signala. Čak planiraju i da nateraju da se Ericsson i Nokia ujedine, tj da jedni kupe ovu drugu, da bi nadjačali Kineze.



Послато са Redmi Note 9S помоћу Тапатока
 
Da, i to sam hteo da prokometarišem.
Pošto SBB spominje da želi da uđe na 5G, kupiće nekog od operatera. Najverovatnije VIP, Telenor je znatno skuplji, kao što je kupio u Bugarskoj Vivu. I ranije su izražavali želju da uđu u mobilnu telefoniju, ali to nisu ostvarili akvizicijom. Imali su jedino saradnju sa Telenorom, prvenstveno u iznajmljivanju optičkih kablova.

Послато са Redmi Note 9S помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
@Zeha
Mešaš prihode i rashode.

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
 
Telenor i onako mora da odradi rebrending - Česi su pominjali O2 brend, a žele i da prodaju nekome - ako United Grupa bude želela da kupi - a izgleda da hoće, lako će se oni dogovoriti.
Nisam upoznat sa time da Austrijanci žele da prodaju Vip. Uvešće A1 brend kao i na ostalim tržištima, a u regionu, tu su pored Srbije u Sloveniji, Hrvatskoj, Makedoniji i Bugarskoj.
 
Telenor i onako mora da odradi rebrending - Česi su pominjali O2 brend, a žele i da prodaju nekome - ako United Grupa bude želela da kupi - a izgleda da hoće, lako će se oni dogovoriti.
Nisam upoznat sa time da Austrijanci žele da prodaju Vip. Uvešće A1 brend kao i na ostalim tržištima, a u regionu, tu su pored Srbije u Sloveniji, Hrvatskoj, Makedoniji i Bugarskoj.
Ima logike zašto UG želi mobilnog operatera - Telekom im je uklizao sa Supernovom na njihov teren, uvesce onda i oni svog igrača protiv mt:s-a, makar tog igraca morali da ga kupe. Što jača pozicija na tržištu - bolji pregovaracki uslovi. Telekom je, po mom mišljenju, najslabiji bas u mobilnoj mreži i mogla bi ta Supernova sve nas skupo da košta.
 
https://www.rtv.rs/sr_lat/drustvo/matic-srbija-nastavlja-rad-na-razvoju-5g-mreze_1197671.html

Koja tačno industrija nije spremna ako su operateri spremni? Valjda prvo trebaju operateri da pruže infrastrukturu da bi industrija mogla da je koristi?
"Međutim, usled pandemije industrija nije u mogućnosti da sada podrži uvođenje mreže nove generacije. Tu nije problem sa mobilnim operatorima, kako se navodilo u medijima, jer su oni svojim planovima predvideli sredstva za kupovinu spektra na aukciji koja je bila najavljena za kraj godine. Srbija svakako nastavlja rad na razvoju 5G mreže", rekla je Matić.
 
To je svima jasno, ali oni kažu da su operateri spremni ali da industrija nije.

Nisam siguran da li su stvarno toliko bahati da odlože uvođenje za 1-2g zbog nameštanja posla..
 
To je svima jasno, ali oni kažu da su operateri spremni ali da industrija nije.

Nisam siguran da li su stvarno toliko bahati da odlože uvođenje za 1-2g zbog nameštanja posla..
Odložice se ovo na mnogo više. Ovo odgovara i drugim operaterima jer nece imati troškove a ionako neće da se zameraju Telekomu.

Savršena situacija za stagnaciju.
 
Da, i to sam hteo da prokometarišem.
Pošto SBB spominje da želi da uđe na 5G, kupiće nekog od operatera. Najverovatnije VIP, Telenor je znatno skuplji, kao što je kupio u Bugarskoj Vivu. I ranije su izražavali želju da uđu u mobilnu telefoniju, ali to nisu ostvarili akvizicijom. Imali su jedino saradnju sa Telenorom, prvenstveno u iznajmljivanju optičkih kablova.

Послато са Redmi Note 9S помоћу Тапатока

SBB je još sa Norvežanima pregovarao oko kupovine Telenor Srbija, ali je izgleda uslov bio da se u celini prodaju sva četiri provajdera (Bugarska, Mađarska, Crna Gora i Srbija), što nije odgovaralo United Grupi. Sad je vrlo moguće da realizuju kupovinu od PPF. Ne verujem da bi Mobilkom prodao VIP. Što neko reče, njima super ide i stalno povećavaju bazu korisnika.
 
nek bato,ne skiram se ja. nek mi prvo naprave ovaj 4g kod Vipa koji placam 1800 dinara,a imam 22 megabita brzinu. ni 4g nije kako valja,bar kod mene.
 
Treba dobro pročitati vest. Tu se ne navodi kupovina Telenora od strane Telekoma, već "saradnja" u smislu izdavanja infrastrukture za neke usluge koje Telenor trenutno nema (distribucija TV signala i slično), a ne bi me iznenadilo da je ovo i neka vrsta spina jer su moguće pregovori između UG i Telenora zapali u ćorsokak.
Vlast mnogo više šuruje sa VIPom, nego sa Telenorom. Posebno ako se zna da investicioni fondovi (a jedan takav je trnutni vlasnik Telenora) nemaju nameru da dugoročno gazduju firmama, već da ih preprodaju.
 
Nazad
Vrh Dno