Šta je novo?

5G mreža - Mreža prošlosti

Šta je po vama razlog ovog odlaganja?

  • Nedostatak para zbog COVID-a

    Glasovi: 8 15.7%
  • Nemogućnost nabavka opreme od kineskih kompanija

    Glasovi: 22 43.1%
  • Zaštita Telekom od konkurencije

    Glasovi: 25 49.0%
  • 5G nam stvarno ne treba, mi smo zemljoradnička zemlja

    Glasovi: 10 19.6%

  • Ukupno glasača
    51

Pontiac

Poštovan
Učlanjen(a)
07.08.2014
Poruke
218
Poena
70
Moja oprema  
Pristup internetu
  1. Optički internet
Koje je vaše mišljenje na objave političara da nam 5G ne treba više?

Evo i po meni dve najkomičnije i netačne izjave kojima se skreće sa ozbiljne teme i prebacuje u domen sprdnje.
Naplaćujemo PCR testove dodatnih 3.000 po testu pa ćemo imati za 5G", rekla je premijerka. Nakon što se našalila, objasnila je da Srbija ne zaostaje i da većina evropskih zemalja takođe nije uvela 5G mrežu.

"Posebno je važno napomenuti da građani Srbije u ovom trenutku nemaju nikakvu potrebu za 5G mrežom. Za 5G eventualno ima potrebu naučna zajednica, oni koji koriste superkompjutere za veštačku inteligenciju. Ali, nama kao običnim građanima 5G mreža nije potrebna", smatra premijerka.

Da li ste se nadali 5G-u ili Vam je 4G i više nego dovoljan?

Kakav je do sada bio stav operatera? Ja ne znam da li je neko od njih promovisao puštanje 5G od 2021 ili nije..

Ja iskreno mislim da naši ne mogu da nabave opremu po zapadnim cenama, a USA ih je uhvatila za one stvari oko kupovine 5G opreme od Huawei/ZTE.

Link do vesti: https://www.021.rs/story/Info/Srbija/261545/Odlozeno-uvodjenje-5G-Premijerka-kaze-da-gradjanima-ni-ne-treba-strucnjaci-da-drzava-nema-para.html
 
Najbolje da sačekamo da 5G počne da se gasi po svetu, pa da jeftino nabavimo polovnu, malo korištenu opremu za sitne pare...
Zemlje koje nisu uvele 5G, rade na uvodjenju, a ne na odlaganju. Stanovništvu polovinom '90-tih nije bila potrebna ni mobilna telefonija, pa smo je uveli. I ne vidim da smo zažalili...
4G nije adekvatna zamena za 5G. 5G je nešto što treba da omogući razvoj ekonomije i društva novim uslugama, koje sa dosadašnjim mrežama nisu moguće. Da je 5G nebitan, ne bi USA blokirala kineske firme. Argument da je meni 4G dovoljan i da mi 5G ne treba je u rangu argumenta bicikliste iz Kikinde koji kaže da njemu autoput BG - NI nije potreban. Naravno, njemu ne treba, ali desetinama firmi i nekim stanovnicima Niša, Beograda i svih mesta izmedju itekako treba.
Argumenti za odlaganje su smešni: ako MTS nema para za 5G, možda ostala dva operatera imaju. Zašto njih sprečavati da udju u 5G?
Pozdrav
 
Zato što nemamo slobodno tržište već kartel.
 
Neisplativo tržište za jako skupu tehnologiju. Komentarisao sam više puta na forumu da Srbija 5G nikada neće imati. Da, nikada.

A to sto ga nećemo imati govori dovoljno i o našem tehnološkim nivou razvojenosti.
 
Ja ne znam kakve mi to superkompjutere imamo u zemlji :trust:

A jos ih i povezivati mobilnom mrezom..yeah right.
 
Po čemu je to 5G 'jako skupa tehnologija'?

Sent from my Mi 10 using Tapatalk
 
Ja se slažem da je 5G veoma skup zbog broja potrebnih baznih stanica ali u startu pokriti barem frekventne lokacije većih gradova, a ne ovako - Nema, "skupo".
Tamo gde je 4G pod najvećim udarom, a ostatak mreže unaprediti na LTE-A.

I ja uopšte ne vidim razlog zašto država određuje da li privatne firme imaju ili nemaju koristi da uvedu 5G izuzev zaštite kompanije od nacionalnog značaja koju niko neće da kupi pošto je previše dobra za njih.
 
5G mreza je nebitna za prosecnog korisnika i bez razloga se pravi preveliki hajp, za prosecnog naseg korisnika 4G mreza je nebitna, verujem da bi vecina nasih koristila H+ i ne bi osetila potrebu za brzim internetom na telefonu :)
 
5G mreza je nebitna za prosecnog korisnika i bez razloga se pravi preveliki hajp, za prosecnog naseg korisnika 4G mreza je nebitna, verujem da bi vecina nasih koristila H+ i ne bi osetila potrebu za brzim internetom na telefonu :)
Sa uvođenjem flat paketa 5G postaje izuzetno bitan. Da, ni u USA 5G nije flat ali jeste 4G. Šta to znači? Rad od kuce iz nekih pasivnih i bezbednih krajeva, daleko od žarišta korone.

Eto samo jedan primer.
 
Tako je, bitna je i za običnog korisnika veoma.

Sent from my Mi 10 using Tapatalk
 
Što se super kompjutera tiče u Srbiji postoji jedan u institutu za fiziku koji je učestvovao u projektima sa CERN-om i zove se paradox ali je 2013 bio na 50tak posto kapaciteta tako da nije baš mlad.

5G je po meni malo previše overhajpovan ali ova objava da je nepotreban i nebitan za nas prosečne seljake mi govori koliko naša država razmišlja unapred o stvarima koje postaju standard u zapadnim zemljama za nas su nebitne.

Ovima kojima je 3G i više nego dovoljan preporučujem konjske zaprege i parne vozove, a i telegram je opcija.
 
Zivimo u zemlji u kojoj najosnovnije stvari ne funkcionisu kako treba, prosecan korisnik je tehnicki prakticno nepismen, da se ne razvlaci 5G po vestima i hajpuje ne bi znao da postoji.

Evo za primer Nis, prakticno ceo grad je pokriven optikom, za 25e se dobija 320/100 paket koji jedno domacinstvo ne moze da preoptereti ni na koji nacin, sto u startu znaci da 5G nema primenu za kucnu upotrebu. Na stranu sto je opticka veza u svakom smislu bolja od 5G veze.

Dolazimo do mobilnih telefona.

-Sta se to moze raditi na telefonu trenutne generacije za sta ~100Mbps nije dovoljno? Odgovor je nista, za trenutne potrebe korisnika su i H+ brzine dovoljne :)

-Sta ce moci u narednih 5 godina da se radi na mobilnom telefonu za sta ce biti potrebna gigabitna konekcija? S obzirom da trenutno nemamo gigabitnu konekciju kao standard ni za kucni internet, a ni te 300-megabitne pakete ne mozemo propisno da iskoristimo na PC-ju i televizorima.

Flat paketi na 4g su uvedeni kod operatera u poslednjih mesec dana, tako da i prica o flat paketima ne pije nesto vodu.
 
Poslednja izmena:
Mozete da pricate sta hocete i da kazete da je ovo jos jedna teorija zavere.
5G je potrebna "velikom bratu" i bice instalirana.

Ko "obicne korisnike" pita za bilo sta , pa tako i za 5G ???

Pogledajte sta je bilo u Sloveniji.
U martu na sve strane vesti kako se obustavlja 5G , u avgustu su "promenili misljenje" ,u oktobru je 5G postala dostupna

Sta se desava u Hrvatskoj ?
Od oktobra je 5G mreza dostupna i siri se veoma brzo.
 
Kakve gluposti se ovde pišu pa to nema nigde :D
Onda se pogleda mapa iz septembra i sve bude jasno:

Scoreboard-3.png


https://5gobservatory.eu
https://5g-ppp.eu
 
Po čemu je to 5G 'jako skupa tehnologija'?

Sent from my Mi 10 using Tapatalk
U Kini dva od tri operatora su sklopila dogovor da zajednički prave 5G mrežu, u Americi isto se dešava.
Zbog čega?
Da bi se podigla 5G mreža operatori moraju da izgrade više baznih stanica nego što su izgradili za ovih 20 godina. I to nekoliko desetina puta više.
Ovo što se pušta u svetu nije pravi 5G, jer se koriste postojeće bazne stanice koje rade na 4G frekvencijama, negde čak i 3G. Jedino što je 5G su telefoni, koji imaju više antena, pa koriste više kanala i tako dobijaju nešto veće brzine nego 4G. Kašnjenje ostaje slično, a to je jedna od bitnijih karakteristika, koju 5G treba da smanji.
Pritom ni Svetski standard za 5G (stand alone) nije gotov.
Posle toga treba i da se dodele frekvencije za 5G, kako ove opsege 3.6GHz, pa sve do opsega 26Ghz i većih, koji će tek omogućiti 5G brzine i kašnjenje.
A onda to još neko treba da plati. Za više frekvencije rastojanje između baznih stanica mora biti nekoliko stotina metara.

Послато са Redmi Note 9S помоћу Тапатока
 
Pa pogledaj brojke:
Kinezi su podigli 46.000 baznih stanica u jednom gradu.
Kad kineska tri operatera podižu dve 5 G mreže, jer je to toliko skupo. A pritom imaju stotine miliona korisnika.
U Srbiji svaka mobilna mreža ima dve do tri hiljade baznih stanica. Koliko će vremena i novca treba da dođemo do nivoa na kojem su Kinezi.
A pritom sam pročitao da je grad Torino pokriven sa 66 baznih stanica 5G. Čist marketing u ostatku sveta.
A da li nama treba ili ne 5G ja se nisam izjašnjavao.
Poenta je da treba velikim zemljama da bi tehnologiju uvaljivali ostatku sveta i ja tome masno zaradjivali. Do sada je lider u tome bila Amerika i sve velike IT kompanije su bile njihove Amazon, Facebook, ... Da ne nabrajam.
A u zadnje vreme se pojavljuju kompanije Zoom, Tiktok, iza kojih stoje Kinezi. Pa sad Ameri kukaju kupi te ih dok još možete. I zato oni vode ovu politiku protiv Kineza, jer po svaku cenu žele da ih spreče da dominiraju u 5G.


Послато са Redmi Note 9S помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
5G je stopiran zato sto je zna se ko potpisao i da nece koristiti Huawei opremu za 5G u USA. Sad to ne sme zvanicno kinezima da se kaze zbog kredita i drugih projekata i onda ide ono "nema para", "nesiplativ" je i slicno. To se desi kad hoces zadnjicu da drzis na dve stolice... Naravno da mogu da bi uveli 5G i da ima i da nema para, i da je isplativ ili nije, jer svaki posao i tender u Srbiji znaci procenat za neke likove i to je jedino bitno.
 
5G mreza je nebitna za prosecnog korisnika i bez razloga se pravi preveliki hajp, za prosecnog naseg korisnika 4G mreza je nebitna, verujem da bi vecina nasih koristila H+ i ne bi osetila potrebu za brzim internetom na telefonu :)

Nije problem u brzini koju jedan korisnik dobije, mislim da za upotrebu na samom telefonu i 10/10Mbps je sasvim dovoljno.

Poenta je u dve stvari:
- Ukupan kapacitet mreze (3G jednostavno ne moze da proturi tu kolicinu podataka kroz mrezu)
- Mesta sa slabim signalom, na kojima se 3G muci, nema protoka, 4G radi i kad je signal slab, 3G nece.
 
Meni licno i mojima 5G potpuno nepotreban, 4G zavrsava sve sto treba. 5G je pre nuzan za potrebe velikog brata, koji od pojave kovid19 price, definitivno jaca prisustvo na svim meridijanima.
 
Sve su to Englezi dojavili Amerikancima a ovi vanzemaljcima. Reptili su medju nama! Hoće Srbe da unište sve od kad dokazano da je Flash Gordon poreklom iz Požarevca.
 
Meni samo nije jasno kako to nema para, tj. ko nema para pošto operateri plaćaju državi za 5G licence. Osim ako se pod nema para misli na nesrećni MTS, a izgleda da je nepristojno da neko drugi (ko drugi :d) bude vodeći u uvođenju nove tehnologije.
 
Biće parica!

Послато са Redmi Note 9S помоћу Тапатока
 
A koji je to tačno veliki brat u pitanju?

Ako misliš da im treba 5G da bi te pratili grdno si se zaj#bao, dovoljno je da imaš GSM telefon i znaju gde si u par desetina metara.
A čak i da kupiš novu karticu, novi telefon i da obavis par poziva ili pošalješ par poruka ka starim telefonima postoji softver koji povezuje konekcije tako da opet znaju ko si i gde si. Čak i da ne pozoves stare brojeve već samo nove brojeve u novim telefonima, dovoljno je da prodjes pored 1-2 nove kamere i već znaju ko si i koji telefon imaš uz sebe.
- Ovo je naravno sve teorijski, možda naša država ne zalazi u našu privatnost toliko ali svakako može ako hoce.
 
Šta god ko mislio o 5G mreži, ona će pre ili kasnije biti uvedena u većem delu sveta. Ova priča sa tupavcem od premijerke je čista politika. Telekom je maltene bankrot, prezadužen za mnogobrojne "akvizicije" za čiju realizaciju je uzeo silne kredite. Nema teorije da krene u 5G priču sada a bogme ni u narednih nekoliko godina. Telenor i VIP možda i mogu ali će biti sasvim sigurno stopirani od strane države (neće biti izdate neophodne dozvole) i to je to.
 
Poslednja izmena:
Grešiš.
Ko god da hoće da investira u izgradnju 5G je dobrodošao za bilo koju državu.
U Indiji telekom operateri su u minusu i za 4G mrežu, jer je prosečna cena koju plaćaju korisnici oko 5€. Pa opet država ih pritiska da pređu na 5G.

Послато са Redmi Note 9S помоћу Тапатока
 
Tužno je da i na ovom forumu toliko korisnika nema predstavu o mogućnostima koje 5G donosi, ali da ih to nimalo ne sprečava da iznesu svoje stavove protiv 5G.
Poenta 5G nije samo gledanje YT u 8K na telefonu, ili upload slike na Instagram za 8ms brže. Poenta 5G je da bager u rudniku 300m ispod zemlje voziš iz svoje dnevne sobe. Da te dobar hirurg operiše iz svoje kancelarije u Nišu, dok si ti u bolnici u Vrbasu. Da mašine u proizvodnji komuniciraju medjusobno u real-time, bez da si potrošio malo bogatstvo da napraviš komunikacionu mrežu. Da kola sama uspore/zakoče jer se po magli približavaš šleperu koji se izvrnuo na sred puta.
Da smo čekali da stanovništvu nešto treba, još bi trošili sveće i petrolej za rasvetu, a ovaj tekst bi zapisao na papirusu, čim završim smenu na gradnji piramide.
Kad se negde putuje, put počinje prvim korakom. Ako se prvi korak odloži, putovanje će se kasnije završiti.
Pozdrav
 
Države uzimaju stotine miliona ili čak milijarde dolara za licenciranje opsega tako da se po meni ovde zna ko nema para za 5G.

Iskreno, sama činjenica da time moraju da plate milione da koriste frekvencija mi je užasna i deluje mi kao potpuno nepotreban namet koji usporava razvoj mreže, bolje podići porez 1% i kroz x godina uzeti 3x vise para nego sada skroz stopirati sve.

Da 5G omogućava fantastične stvari se slažem, a najviše mi je interesantna pametna mreža automobila koji međusobno komuniciraju u realnom vremenu.
Takodje napredak u automatizaciji poljoprivrede, upravljanje komercijalnim dronovima.

Hirurgija se nikada neće obavljati putem 5G-a kada je optika tu, ali je on dobar backup link.

Meni je neverovatno bilo krivo kada sam pročitao ovu vest, ne zato što mi je 5G neophodan već zato što sam dobio N-tu po redu potvrdu gde živim. Svaki put kada pomislis da žele da nam pomognu da stanemo na noge, a onda ti polome kolena..
 
Nazad
Vrh Dno