Šta je novo?

Koji monitor 27" za office rad

pera451

Slavan
Učlanjen(a)
19.07.2008
Poruke
188
Poena
319
Planiram nabavku 27" monitora koji bi zamenio 23" LG na kome sada radim.

Racunar je namenjen za office rad, koji ukljucuje i pisanje knjige.

Ja bih veci monitor i uzeo zbog preloma, mogucnosti da bolje vidim istovremeno dve strane teksta itd.

Nisu mi potrebne posebne performanse, potrebne gejmerima, ili ljudima koji se bave obradom slika.

Ali je potrebno da mogu na njemu da radim duze vreme bez zamora, pogotovo sto imam i neke godine.

Budzet - ne bih da dam vise nego sto moram.

Citao sam razno review-e po Netu, ali veliki broj monitora koji je testiran ili dobro ocenjen u tim review-ima ovde ne moze da se nadje (bar ne pod tom oznakom).

O cemu bih morao da povedem racuna? Udaljenost od ociju - potrebna dubina stola za ove dimenzije? Rezolucija, a da mi sve ne postane suvise sitno? Zahtevi vezani za graficku kartu? Ostalo?

Hvala unapred!
 
Imaš teksta i hoćeš 27-icu... preskoči 1080p monitore pod obavezno. Minimum neki 1440p, što nažalost diže i cenu. IPS ili VA, svejedno za office kombinacije. Ako samo ti gledaš taj rad, ne i kolege sa strane monitora, onda obavezno IPS zbog uglova gledanja (na VA panelima su uglovi gledanja loši).
 
Poslednja izmena:
Imaš teksta i hoćeš 27-icu... preskoči 1080p monitore pod obavezno. Minimum neki 1440p, što nažalost diže i cenu. IPS ili VA, svejedno za office kombinacije. Ako samo ti gledaš taj rad, ne i kolege sa strane monitora, onda obavezno IPS zbog uglova gledanja (na VA panelima su uglovi gledanja loši).
Misliš obrnuto, ako i drugi gledaju onda obavezno IPS :)
 
Dell S2721D 27” 2K IPS 75Hz, moze se naci za oko 250-260e je dobar izbor.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
IPS mi deluje kao dobar (i potreban) izbor u svakom slucaju.

To je za moju radnu sobu kod kuce, nema kolega. Na poslu svi vide sta radim ;).

Dell je sigurno dobar, samo moram da vidim za koje pare nesto slicno nudi konkurencija.

Pogledacu i nesto sa vecom rezolucijom...
 
Gore spomenuti Dell mislim da je najbolja kupovina, kako za rad, tako i za igranje. 1440p, 27 inca, IPS, 75hz, freesync, moze i gsync, Dell kvalitet, solidna cena. Samo gledaj DS model jer moze da se podesava visina itd. Samo "D" ne moze, ali je zato za nijansu jeftiniji.
 
A zašto je bolji IPS od VA, ako se neće gledati sa strane (dakle uglovi nisu problem)?

Pitam ozbiljno, brat treba da uzme za programira je 27" 1440p i gledao je isto samo IPS modele gde je uži izbor pao na nekoliko Philips modela, jedan AOC i jedan Dell.

Kako ja shvatam, VA ima dublju crnu (koja kod Office-a možda nije bitna), bolji kontrast, a mane su uglovi koji su lošiji od IPS-a, ali nisu kao na TN-u i ghosting koji nije bitan ni za office ni za programiranje. Tačnost boja takođe nije bitna za ove namene.

Sve u svemu, za oboje je VA bolji izbor.
Jel sam nešto loše shvatio i/ili ispustio?
 
Za programiranje par 24" monitora, neka se ne zanosi sa velikim ekranom.
Meni mnogo prakticnija varijanta u svakom pogledu.
Na jednom monitoru browser, mail,slack, sourcetree, teams, na drugom IDE i ostalo work related.
Jedino ako je priroda posla takva da ne koristi puno aplikacija i alata.
Onda mu jedan monitor i dovoljan.

Da podelis windows na jednom monitoru tako dobro nema teorije, i da to bude seamless.
Plus, ako programira, drugi monitor moze da zarotira...


Sent from my SM-G960U using Tapatalk
 
Više vertikalnog prostora kao kod 16:10 je oduvek bilo dobro, to nije ništa novo...šteta što su izbacili taj format u korist 16:9 jer su izvlačili više panela po "waferu" sa tim odnosom strana...
Ako sada hoćeš bolji pregled, ideš na 32" 4K i navikavaš se na veličinu, heh. Ili 38" ultrawide...

BenQ-ov Eye Care je nekad bio "wow" jer je bilo puno monitora koji nisu bili flicker-free. Sad je to retkost (looking at you, Samsung). BenQ monitori imaju te neke "low blue light" modove ali oni poremete boje i kontrast...plus, i drugi imaju slične modove na svojim monitorima, postoje f.lux i slični programi, čak i Windows ima ugrađen mod za to, tako da BenQ-ov eye care danas nije ništa posebno, ne bih se osvrtao na to.
 
Preporuka je:

1. macOS (ako se nema para za Mac mašinu onda hackintosh) jer slova su 10x prijatnija za čitanje na macOS-u nego na Windows-u. Ko poredi Windows i macOS odmah će reći da su slova krzava na Windows-u. Pošto ste iz Belgrejda skoknite do iStyle-a da vidite kako izgledaju slova na macOS-u.
2. 27" 4K, ne mora se ići na 32" jer skaliranje na macOS-u radi kako treba na svim rezolucijama. Na Windows-u mora da se ide na 32" jer na 27" u 4K slova su sitna.
3. Monitor LG (imam LG i prijatan je za vid, ne bole oči ni posle 10h svakodnevnog rada). Gledati da se obavezno uzme sa postoljem koje se podešava po visini (razlika u oznakama je 500 ili 600 bez postolja a 550 ili 650 sa postoljem).
 
Poslednja izmena:
Prelazak na Mac mi nije opcija.

Probao sam i to mi nije to. Ja sam korisnik Linux-a i Windows-a (sto je, nazalost, u poslu koji radim neizbezno).

Moracu nesto da uradim u okviru datog...
 
Nazad
Vrh Dno