Šta je novo?

Hlađenje nvme u externom kućištu

Zeha

... ispod radara ...
Učlanjen(a)
01.09.2007
Poruke
12,327
Poena
785
Moja oprema  
CPU & Cooler
i5 13600K, Deepcool AG620 - CPU hladnjak
Matična ploča
Asus ROG MAXIMUS Z790 HERO
RAM
Kingston DDR5 32GB (2x16GB) Fury Renegade KF564C32RSK2-32
GPU
Asus TUF-RTX3070-O8G-V2-GAMING
Storage
Sasmung NVME 990PRO 1TB, Sasmung NVME 970EVO plus 2TB, Seagate hdd 16TB IronWolf Pro, Seagate Archive HDD 8TB
Zvuk
Sound Blaster Z, Sennheiser HD 599SE, Logitech X-230
PSU
FSP Hydro PTM PRO Platinum 1000W
Kućište
Fractal Design Define 7, 4x Be Quiet SILENT WINGS 4 140mm PWM high-speed
Monitor
Dell Alienware AW2723DF
Miš & tastatura
Logitech MX Master, Logitech Illumimated K800
Ostale periferije
HP LaserJet P1006
Laptop
Lenovo Legion 5 (82JN003EYA)
Mobilni telefon
Samsung Galaxy S21 Ultra
Pametni uređaji
LG 43UM7600PLB LED
Pristup internetu
  1. Optički internet
Pokušaću da napravim dodatno hlađenje NVME ssd-a koji je u externom kućištu za nvme uređaje.
Služi kao ultra brza fleska ili externi ssd.
Kingston A200 od 1TB u LC Power "LC-M2-C-NVME" externom kućištu.

Prvo me zanima da li i koliko debljina termalne trake utice na provodljivost toplote?
Da li je deblje u stvari gore, losije odvodi toplotu?

Da li su termalne trake tvrde ili se mogu stiskati poput sundjera (malo barem)?
Ako mogu da se stisnu, za koliko se moze sabiti termalna traka?

Da li ima jednostrano lepljiva termalna traka i koja je to?

Razmisljam da li uzeti tt od 2mm, nalepiti na nvme i onda je sabiti i ugurati s plocom i nvme u kućište.
Ne bi skidao gornju fioliju, ne sme da se lepi za kućište jer nit bi mogao uvići a pogotovo izvući posle ploču i nvme...

Razmišljam i da stavim neku od tanjih tt a preko nje lim debljine primerene ostatku slobodnog prostora u dimenziji 70-72mm x 20-22mm.
Lim+tt= do 1,7mm ili 1,6mm

Termalna traka bi morala biti u kontaktu sa unutrašnjošću externog kućišta da bi odvodila toplotu ali ne sme da se zalepi za unutrasnjost kućišta.
Koliko efikasno bi odvodila traka toplotu ako je na njoj folija s gornje strane, da se ne lepi za unutrasnjost kućišta traka ali da je u kontaktu sa povrsina sa kućištem?

Još da nadjem parče od 72x22mm trake umesto 100x50 ili 100x100 ili 120xnešto i limčić neki od Al, Cu ili rosfraja...
Ima neko viska trake, neki limčić da odgovara, pa da posalje a ja da mu nadoknadim...?
 

Prilozi

  • 20201222_100925.jpg
    20201222_100925.jpg
    1,023.3 KB · Pregleda: 103
  • 20201222_100938.jpg
    20201222_100938.jpg
    940.4 KB · Pregleda: 95
  • 20201222_101042.jpg
    20201222_101042.jpg
    824.9 KB · Pregleda: 87
  • 20201222_101109.jpg
    20201222_101109.jpg
    1,020.2 KB · Pregleda: 88
Gubis vreme, taj SSD nema problem sa pregrevanjem. Meni stoji direktno ispod 5700 XT koja zna da povuce i 200W i nikad se nije pregrejao.
 
Trotlovo je kad sam ga stavio na USB 3.1 konektora pozadi na ploči i merio brzinu, drastično je usporio, toliko da nisam hteo da cekam u beskraj da zavrsi...

Prema CDI temperatura je isla do 69-70C kad sam prebacivao vise od 200GB filmova i skoro 60GB srija na njega ali nije zakocio, svo vreme je šibalo sve maximalnim brzinama za USB 3.0

Hocu i s ovim da se malo igram, da vidim koliko i sta moze.

Gde lim naci, koja traka i gde najpovoljnije da trazim?
 
Ja bih nalepio traku na nvme a zatim gornji deo trake jaaako tanko namazao nekim uljem i lagano uvlačio u kućište. Taj LC je očajno dizajniran jer uvek imaš taj vazdušni džep...

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
Throttluje jer se greje kontroler a ne nand. Ako budes hladio i nand, van kucista u alu casingu, skratices mu zivotni vek. Pri upisu vole visoke temperature a dok cita/miruje niske. Tako da mu kuciste sluzi i kao izolator od spolja, ako uletis u kucu zimi i ledenog ga ubodes i stavis film da se prebacuje...

Tako da su ti opcije da hladis samo kontroler, ili da hladis kontroler prenosom temperature na flash chipove, a ne na kuciste.
 
Koje kuciste za NVME preporucujete, da ima adekvatno hladjenje?
 
Ima ovaj RaiSonic ICY BOX IB-1817M-C31 https://www.raidsonic.de/en/index.php?we_objectID=5666

https://www.youtube.com/watch?v=AEmTXChp6Sc
Fanta (dobro poznati prodavac sa KP) kaze da je 47€ + postarina, dakle da zaokruzimo na 50€ i doslo bi do sredine januara.
Zato nisam cekao na ovo, a trebao sam.

Narucio sam iz Nemačke termalne podloge 100x100x1mm i 100x100x2mm sa toplotnom provodljivosću 5W/mK, pa kad stignu probacu uglaviti ovu od 2mm u prostor koji je oko 1,7-1,8mm a ako ne moze stavicu onda ovu od 1mm i plocicu odozgo od oko 1mm od aluminijuma ili 0,9 od rosfraja pa nekako uvuci.
Traku preko nelepnice celom duzinom i sirinom nvme, to je 70x20mm prostora koji ce da pokrije, ostatak nvme je deo prema konektoru.
Ako uglavim onda ce sigurno oboriti temperaturu koja se redovno penje do 68-70C prilikom veceg prebacivanja.
Ne nosam ga, drzim ga u kuci ukačenog za tv i sa njega gledam filmove i serije.

Definitivno je bolji izbor RaiSonic ICY BOX IB-1817M-C31 samo se meni nije cekao.
Ovako ispade da ce me skoro isto kostati LC Power kao sto bi bio RaiSonic... al uvek je bilo "ko uštedi na mostu posle preplati na ćupriji".

Al' svaki put kad sam pokusavao ustedeti malo na nekim manje bitnim stvarima, posle platim vise jer se mora doradjivati, prepravljati, nekad menjati potpuno...
 
Poslednja izmena:
Bio je 17k forinti ako si pitao oko 20og, sada je 13k sto je 35e :p.
 
@Zeha, malo kasnim za odgovor, ali nema veze. Imao sam skoro isti rack sa Samsung 970 EVO od 500Gb. Razocaralo me je to, sto brzine tog Samsung-a nije mogao da isprati kontroler na rack-u, brzina je bila ova kao na snimku, ali samo na pocetku, kako se puni i kopira nesto vece, tako brzine mic po mic opadaju, to je po meni bilo neprihvatljivo za tu cenu, ne bi bio problem da su brzine ostale stabilne na 1Gbps, prihvatio bih... Nisu napravili adekvatan kontroler koji ce ispratiti te brzine. E sad, ja sam imao neki isto kvalitetan nabavljen u USA, vidim da su svi na istu foru. Po meni bolja je varijanta uzeti neki obican M.2 sa normalnim brzinama (Transcend) i koristiti kao flash.

all-in-one: https://viphouse.rs/p/transcend-ts960gesd250c/131083
rack: https://viphouse.rs/p/transcend-ts-cm80s/121726#

Druga bitna stvar, termalna traka za to ja mislim da je adekvatna od 1mm, svakako se priljubljuje i fleksibilno adaptira kada sve nalegne. Ali jos bitnija stvar, sa kojom mnogi nisu upoznati, termalna traka treba da ide samo na kontroler, jer samo on treba da se hladi, mahom trake stavljaju preko cele NVMe kartice, preko chipova, to je greska. Chipovi treba da se greju malo vise, jer je to njihova operativna temperatura, kada su hladni, to ne valja za njihov radni vek, kao sto kaze kolega. Kontroler je taj koji se najvise greje, samo na njega stavis pad u obliku kvadrata i to je to.
 
Poslednja izmena:
Verovo ti meni ili ne (pogledaj sam pa se uveri) A2000 je jeftiniji od M.2 860evo ili bilo kog drugog M.2 ssd-a.
Nadao sam se da se A2000 nece toliko grejati ali prevario sam se.
Znao sam da su m.2 ssd-ovi hladniji ali poalavio sam se na eventualno vecu brzinu i platio cenu...

To transcend kuciste izgleda isto kao ovaj LC Power.

Ima kod kineza na aliju KingDian 1TB externi ssd za 85€ samo je postarina minimum 33€ i onda kad zveknu dazbine (carina i pdv) se ne isplati.
Ovako barem imam garanciju 5g na nvme i 2g na kuciste.

Radi bez problema meni ovaj kombo A2000/LC Power za ono sto mu je namena kod mene.

Ja cu preko celog A2000 termo podlogu, svih 7x2cm... :d
 
Poslednja izmena:
Verovo ti meni ili ne (pogledaj sam pa se uveri) A2000 je jeftiniji od M.2 860evo ili bilo kog drugog M.2 ssd-a.
Nadao sam se da se A2000 nece toliko grejati ali prevario sam se.
Znao sam da su m.2 ssd-ovi hladniji ali poalavio sam se na eventualno vecu brzinu i platio cenu...

To transcend kuciste izgleda isto kao ovaj LC Power.

Ima kod kineza na aliju KingDian 1TB externi ssd za 85€ samo je postarina minimum 33€ i onda kad zveknu dazbine (carina i pdv) se ne isplati.
Ovako barem imam garanciju 5g na nvme i 2g na kuciste.

Radi bez problema meni ovaj kombo A2000/LC Power za ono sto mu je namena kod mene.

Ja cu preko celog A2000 termo podlogu, svih 7x2cm... :d

Čisto sam rad znati, o kojim temperaturama pričamo... Pošto je kod mene taj A2000 nvme od 500GB, terao između 40 u idile i 55C u redovnom radu (kod igara i sl. verovatno i više jer ga grafička dodatno zagreva), a otkad sam ga stavio u nvme heatsink vrti između 30 u idile i 37C... Što je i dalje više nego 3.5 i 2.5 HDD koji su zakucani na 29 ili 30C šta god da rade... Mislim i da to ima veze i sa njihovim položajem (ne čuče odmah ispod grafičke) i njihovom površinom jer se toplota ipak ravnomernije rasporedi na većoj površini...
 
Poslednja izmena:
Ploca u provetrenom kucistu sa hladnjakom na nvme je nesto sasvim drugo u odnosu na nvme u malom, zatvorenom, externom kucistu.
Kad radi, recimo pusta film na tv (ja ga tako koristim) polako se zagreje i bude vrlo umereno topao.
Kad ga nakacim na desktop i pocnem prebacivati GB filmova i serija na njega, temperatura mu je isla do 70C (oko 69-70C) mereno sa CDI koji mi nesto traljavo radi.
Velika je razlika od mesta i nacina kako se korsiti ovaj ili bilo koji drugi M.2 nvme.

ps. Pogledaj prvu sliku iz prve poruke pa ce ti odma biti jasno zasto 70C i zasto trotluje kad ga testiram na USB.3.1 ...
 
Kojim softverom maltretirate nvme da skoče temp dobrano, čisto da vidim kako hladi ovaj ghetto komad aluminijuma koji sam privezao plastičnim vezicama za drajv?

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
CDM (Cristal disk mark), sa namestenim prolazima na 5 x 8GB
 
Zahvaljujem.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
Stigle termalne podloge iz Nemačke...

20210115_123228.jpg

Podloge 100x100mm sa 1mm i 2mm debljine.
(Zasto je jedna strana zasticena tvrdjom a druga strana tanjom i mekšom plastičnom folijom?)

Isekao 2mm podlogu u traku od 70x20mm, skinuo zastitnu foliju i samo stavio na nvme, skinuo foliju i sa druge strane i uz veoma malo pritiskanje i guranje na samom pocetku i na kraju uvlačenja, stavio nvme u kućište, sve zatvorio i ukljucio na USB 3.0 konektor kućišta desktop masine.

Upalio CDI i CDM pa istestirao brzinu i pratio temperaturu ...

Screenshot 2021-01-16 094842.jpg
Ovo je bio test brzine na USB 3.0 i temperature.

Onda sam poceo da prebacujem oko 330GB na Kingston A2000 u externom kućištu...
20210116_101412.jpg
(Izvinite na losoj slici. Zaboravio sam uraditi ss na kompu al sam slikao fotku saljuci sliku prijatelju... Uglavnom vidi se.)

Onda sam prebacio oko 133GB na nvme u kucistu (Adata Gammix S11 Pro 1TB) pa da sa njega prebacim na Kingston A2000 u externom kucistu radi većih brzina i time vece temperature...
Tu se Gammix bas lepo ugrejao... ;)

Onda sam Poceo da tovarim A2000 sa 133GB
adata to kongston Screenshot 2021-01-16 114336.jpg
Temperatura nesto veća nego kad sam prebacivao sa hdd ali su i brzine upisa znacajno drugacije...

A ovako je bilo pre stavljanja termalne trake na A2000 u externom nvme kućištu.
pretovar na nvme.jpg

Razlika je DRASTIČNA.
Od temeratura na usb3.0 konektoru kućišta desk mašine koja je išla 69-70C je pala na maximum 45C.
Termalna traka nije uopšte mnogo pritisla o unutrašnjost kućišta, baš ovlaš dodiruje i OVOLIKO je spustilo temeraturu.

E, onda sam pokušao da merim brzinu na USB-C konektoru na ploči, pozadi, što se nalazi i nisam uspeo.
Komp vidi nvme, uspem izmeriti citanje (oko 800 i nesto (zaboravih), lupicu 840-850 meri) ali upis na nvme nece da radi.
Menjao sam adapter "usb A na usb-c" i neće (znači nije do adaptera), pokušao da merim samo temperaturu pri upisu gomile podataka i NEĆE da prekopira film, ni jedan, uspeo samo folder s imenom prvog filma u 133GB koje sam imao nameru da iskopiram...
Šta je problem ne znam.
Da li je do mog kompa, da li je do samog kućišta externog, do nečeg trećeg... ko zna nek javi.

Sve u svemu termalna podloga (nije traka, nije lepljivo skoro nimalo, poput mekog plastelina je na dodir, nekako ljigavo i žitko deluje ali je suvo) je pokazala se IZVANREDNO i ZADIVLJUJUĆE.
Skinula je oko 25C temperaturu nvme u kućištu.
Ja prezadovoljan.
 
Dobar posao ;)
 
Meni sa ovim hladnjakom a2000 nije presao 40 stepeni pod velikim opterecenjem. Tamno siva nemacka profi termalna traka i veliki alu hladnjak.
 
@ppredrag

Koji hladnjak koristiš?
 
Meni sa ovim hladnjakom a2000 nije presao 40 stepeni pod velikim opterecenjem. Tamno siva nemacka profi termalna traka i veliki alu hladnjak.

Nije nvme u desktop masini, ja ovo koristim u malom zatvorenom kucistu kao externi uredjaj.
Pogledaj prvi post.

Unutra zatvoren A2000 je pregrevao vazduh koji je grejao kuciste i stalno je bio pregrejan vazduh izmedju nvme i kucista, a nakon stavljanja trake koja ovlaš dodoiruje kućište s unutrasnje strane je oslobađanje toplote s nvme prešlo mnogo ranije i u većoj meri na kućište pa je manja temperatura unutra jer nema pregrevanja vazduha (kao izolatora i loseg prenosioca toplote), pa je samo kuciste sada samo mlako kad se optereti nvme unutra (utovar velikih kolicina video materijala).

Nije nikako isto, ma ni slicno, nvme u desktop masini, u laptopu ili u malecnom externom kućištu.
 
@Zeha Ne znam zasto mislis da sa uporedjivao ove dve situacije? Samo sam izneo koje su temperature na mom drajvu sa dodatim alu hladnjakom. Nikakve paralele nisam vukao jer znam da je neuporedivo. U svakom slucaju resio si problem, to je bitno.

@V.V. Ghetto komad alu hladnjaka vezan plasticnim vezicama :d
85378ae5754f76eee986203cda35567f.jpg
6abf5577b11a30a19c3b6d725246c95a.jpg
7df6adc66703956f60cb84e7614aaaf6.jpg
 
Poslednja izmena:
@Zeha

Može link gde si kupio termalne podloge i koliko te je izašlo ukupno (da li su ti nešto naši naplaćivali)?
 
Podloga termalna, nabavljena sa ebay iz Nemačke:
https://www.ebay.com/itm/EC360-BLUE...e=STRK:MEBIDX:IT&_trksid=p2057872.m2749.l2649

https://www.ebay.com/itm/EC360-BLUE...e=STRK:MEBIDX:IT&_trksid=p2057872.m2749.l2649


Danas se malo bavio problemom nerada externog nvme na USB 3.1 konektoru sa ploče pozadi.
Problem prave drajveri.
Stavljnei najnoviji ASMedia drajveri koje sam nasao i proradilo na USB 3.1 sa ploce.
Verovatno radi drajvera brzine su nesto manje nego sto bi trebalo ali radi.
Temperature nesto vece nego na USB 3.0 kao i brzina.

Sa starijim ASMedia drjavrima ua usb 3.1
1 Screenshot 2021-01-17 171348.jpg


Brzina sa najnovijim ASMedia usb 3.1 drajverima
Na USB-C i ASmedia drajverima psole restarta.jpg


Temperatura i brzina pri prebacivanju oko 130GB sa nvme iz desk masine na nvme u externom kucistu
utovar sa adata na A2000 usb-c.jpg
 
Poslednja izmena:
@Zeha Ne znam zasto mislis da sa uporedjivao ove dve situacije? Samo sam izneo koje su temperature na mom drajvu sa dodatim alu hladnjakom. Nikakve paralele nisam vukao jer znam da je neuporedivo. U svakom slucaju resio si problem, to je bitno.

@V.V. Ghetto komad alu hladnjaka vezan plasticnim vezicama :d
85378ae5754f76eee986203cda35567f.jpg
6abf5577b11a30a19c3b6d725246c95a.jpg
7df6adc66703956f60cb84e7614aaaf6.jpg

Samo ne kontam kakve veze ta budževina ima sa nazivom teme ("Hlađenje nvme u externom kućištu").
 
Nazad
Vrh Dno