Šta je novo?

RAM: 1 stik-radi: oba - ne radi. Statički elektricitet-izgleda da stvarno postoji!

boggie

Poštovan
Učlanjen(a)
25.09.2015
Poruke
331
Poena
95
Moja oprema  
Mobilni telefon
Samsung S8+
Pametni uređaji
Samsung Galaxy Watch
Pristup internetu
  1. ADSL
Konfiguracija:
CPU: Ryzen 2700 + Arctic eSports Duo 34
MoBo: B450 Tomahawk MSI
GPU: Msi Gaming X 1060 6gb
RAM: GSKill Ripjaws F4-3200C16D-32GVK
SDD: Samsung 970 Evo M2 256gb, Samsung 860 500gb, Samsung neki tamo 256gb, HDD 2gb
Napajanje: Seasonic Focus Gold 850

Sastavljeno po savetima dobrih ljudi sa ovog foruma, sve kupljeno novo osim RAM-a. I on je pod garancijom ali u Nemačkoj, kupljen od prvog vlasnika. I sve je to super radilo dok pre jedno mesec-dva ja (*mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau* :wall:) radeći ne primetim da se na staklu kućišta nakupilo dosta prašine. Da ja to vizuelno ulepšam ja skinem staklo, očistim (naravno pre toga sam ugasio kompjuter plus ugasio napajanje na prekidač). Čistim krpom, vidim i grafička siva od prašine, ja pređem krpom preko nje. Bukvalno par sekundi. I preko donjeg dela kućišta koje pokriva napajanje, na njemu se nalazi jedan od hardova.
Vratim staklo, upalim, računar se pali, gasi, tako svakih par sekundi, i tako 5-6 puta. Prekinem to ugasivši na prekidač, otvorim opet staklo, povadim RAM memoriju, grafičku, vratim, ajde nekako se upali.
Posle se dešavalo da nekad (retko) neće da se upali iz prve, restartuje se 2-3 puta ali se upali i radi.
Sinoć nešto radim, sve ok, bez ikakvog razloga kliknem desni na PC, Properties, piše 32 gb Ram (16gb usable). Ja počnem da tragam, mislio sam softverski problem, međutim jok. Uđem u BIOS, ništa nisam menjao, tražio sam podešavanja GPU, da nije na neki način prebačena-"dodeljena" memorija grafici, izađem, komp se ne pali, sija crvena lampica CPU na matičnoj. I tako stoji, ventovi rade, ali crveno sija neprekidno. Ja kliknem restart, on nekako prebaci crvenu lampicu sa CPU na DRAM (obe sijaju, nisu blinkale), pa ugasi lampicu i na DRAM i upali se komp.
I dalje stoji 32gb RAM (16gb usable).

I onda počnem redom:
1. MemTest 86- radio sam za oba slota, greška: RAM may be vulnerable to high frequency row hammer bit flips. Piše po forumima da to nije ništa značajno.
2. Windows Memory Diagnostics - nema grešaka.
3. HW INfo vidi samo jedan slot.
4. BIOS vidi oba slota ali pokazuje ukupno 16gb memorije umesto 32.
5. Uradim clear CMOS.
6. Izvadim grafičku, obrišem kontakte, vratim, zamenim DP kabl.

Ništa ne pomaže.

Izvadim memorije, vratim jednu pa drugu naizmenično, obe rade kada su po jedna, komp se pali bez problema i radi. I oba štapa rade na 1600 kloku kada rade pojedinačno. Kad stavim oba štapa, restartuje se pc, kad se nekako i upali memorije rade na 2133 ukupno iako je u biosu namešten XMP profil i klok 3200.

Posle silnih premeštanja, stavljanja u prvi i treći slot, pa vraćanja u drugi i četvrti, kompjuter se nekim čudom "ustalio" i sad radi sa obe memorije u drugom i četvrtom slotu, pokazuje da ima 32gb memorije i rade obe na 3200 kloku. Znači sve kako treba.

E sad, pošto je pitanje dokad će ovo potrajati - šta je crklo ili šta crkava...RAM, matična..? Napajanje (mada to nekako najmanje verovatno)? Da li ih je elektricitet mogao secnuti? Memorije pojedinačno rade dobro i to me buni, da je neka otišla kompjuter se ne bi palio sa njom samom. Nemam drugu memoriju da probam niti ploču. Update BIOS-a nisam radio jer sam se plašio da se mašina ne ugasi za vreme update-a. Mada je sve dosad radilo kako treba tako da ne verujem da je update-a.

Mnogo sam ovo opširno napisao ali nisam hteo da izostavim nijedan detalj koji bi mogao biti bitan.

Hvala!
 
Konfiguracija:
CPU: Ryzen 2700 + Arctic eSports Duo 34
MoBo: B450 Tomahawk MSI
GPU: Msi Gaming X 1060 6gb
RAM: GSKill Ripjaws F4-3200C16D-32GVK
SDD: Samsung 970 Evo M2 256gb, Samsung 860 500gb, Samsung neki tamo 256gb, HDD 2gb
Napajanje: Seasonic Focus Gold 850

Sastavljeno po savetima dobrih ljudi sa ovog foruma, sve kupljeno novo osim RAM-a. I on je pod garancijom ali u Nemačkoj, kupljen od prvog vlasnika. I sve je to super radilo dok pre jedno mesec-dva ja (*mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau* :wall:) radeći ne primetim da se na staklu kućišta nakupilo dosta prašine. Da ja to vizuelno ulepšam ja skinem staklo, očistim (naravno pre toga sam ugasio kompjuter plus ugasio napajanje na prekidač). Čistim krpom, vidim i grafička siva od prašine, ja pređem krpom preko nje. Bukvalno par sekundi. I preko donjeg dela kućišta koje pokriva napajanje, na njemu se nalazi jedan od hardova.
Vratim staklo, upalim, računar se pali, gasi, tako svakih par sekundi, i tako 5-6 puta. Prekinem to ugasivši na prekidač, otvorim opet staklo, povadim RAM memoriju, grafičku, vratim, ajde nekako se upali.
Posle se dešavalo da nekad (retko) neće da se upali iz prve, restartuje se 2-3 puta ali se upali i radi.
Sinoć nešto radim, sve ok, bez ikakvog razloga kliknem desni na PC, Properties, piše 32 gb Ram (16gb usable). Ja počnem da tragam, mislio sam softverski problem, međutim jok. Uđem u BIOS, ništa nisam menjao, tražio sam podešavanja GPU, da nije na neki način prebačena-"dodeljena" memorija grafici, izađem, komp se ne pali, sija crvena lampica CPU na matičnoj. I tako stoji, ventovi rade, ali crveno sija neprekidno. Ja kliknem restart, on nekako prebaci crvenu lampicu sa CPU na DRAM (obe sijaju, nisu blinkale), pa ugasi lampicu i na DRAM i upali se komp.
I dalje stoji 32gb RAM (16gb usable).

I onda počnem redom:
1. MemTest 86- radio sam za oba slota, greška: RAM may be vulnerable to high frequency row hammer bit flips. Piše po forumima da to nije ništa značajno.
2. Windows Memory Diagnostics - nema grešaka.
3. HW INfo vidi samo jedan slot.
4. BIOS vidi oba slota ali pokazuje ukupno 16gb memorije umesto 32.
5. Uradim clear CMOS.
6. Izvadim grafičku, obrišem kontakte, vratim, zamenim DP kabl.

Ništa ne pomaže.

Izvadim memorije, vratim jednu pa drugu naizmenično, obe rade kada su po jedna, komp se pali bez problema i radi. I oba štapa rade na 1600 kloku kada rade pojedinačno. Kad stavim oba štapa, restartuje se pc, kad se nekako i upali memorije rade na 2133 ukupno iako je u biosu namešten XMP profil i klok 3200.

Posle silnih premeštanja, stavljanja u prvi i treći slot, pa vraćanja u drugi i četvrti, kompjuter se nekim čudom "ustalio" i sad radi sa obe memorije u drugom i četvrtom slotu, pokazuje da ima 32gb memorije i rade obe na 3200 kloku. Znači sve kako treba.

E sad, pošto je pitanje dokad će ovo potrajati - šta je crklo ili šta crkava...RAM, matična..? Napajanje (mada to nekako najmanje verovatno)? Da li ih je elektricitet mogao secnuti? Memorije pojedinačno rade dobro i to me buni, da je neka otišla kompjuter se ne bi palio sa njom samom. Nemam drugu memoriju da probam niti ploču. Update BIOS-a nisam radio jer sam se plašio da se mašina ne ugasi za vreme update-a. Mada je sve dosad radilo kako treba tako da ne verujem da je update-a.

Mnogo sam ovo opširno napisao ali nisam hteo da izostavim nijedan detalj koji bi mogao biti bitan.

Hvala!
Prvo, nemoj ni da pokušavaš u slotovima koji nisu navedeni u uputstvima za ploču, samp zbunjuješ BIOS i sebe, u90# slučajevima neče ni raditi nikako.
Posle promena mesta valja uraditi CMOS reset, neće baš svaki BIOS da se brilagodi.
Kontakti neće tek tako da oksidiraju ili se zaprljaju za tako kratko vreme i obično je dovoljno da se samo izvade i vrate. Ćišćenje samo sa čistim papirom pazeći na statički electricitet, ne dirati kontakte prstima.
DDR4 ima čudne slotove sa klipovima samo sa jedne strane, nezgodno za ubacivanje, može da ostane sa lošim kontaktima. To se često dešava.
Obavezno isključiti iz struje ili pomoću prekidača na PSU.
BSOD i problemi sa memorijom u windowsima mogu biti povezani sa virtuelnom memorijom na disku pa i to treba da se proveri.
 
Moja greška što sam brisao krpom, pogotovo što je sve tesno u kućištu, možda sam dotakao negde ploču, neki konektor.
Ubacio sam u "pogrešne" slotove čisto da vidim da li će u njima ona stila raditi zajedno, pošto u "pravim" nisu hteli - nije hteo da se upali pc, restartovao se, kad se upali klik memorije je bio 2133 a ne 3200 kao do tada...
Sinoć je sve radilo kako treba na kraju, ne znam iskreno ni sam kako je proradilo. Možda postoji neki loš kontakt negde, pa da se usled premeštanja, vađenja i vraćanja memorije nešto vratilo u normalu. Čudi me što je prekjuče pokazivalo 32 GB ram (16gb usable). To me navelo na mišljenje ili da je bio loš kontakt ili je nešto oštećeno - ram, slotovi na ploči...
Pogledaću danas kakvo je stanje čim stignem kući.
Kako da proverim to za virtuelnu memoriju?
 
Ja sam imao slican problem pre par meseci.
Za crni petak kupim jos jedan 8Gb modul, oznaka memorije ista kao ovu koju imam, ploca MSI B450 Gaming plus, AMD Ryzen 2200? (sa grafikom)
Stari modul - radi sve kako treba,
Sa novim modulom, soloo ili u bilo kojoj drugoj kombinaciji, da li u slotovima kako kaze knjiga za MB ili bilo sta drugo - nece da startuje OS.
Nisam brisao BIOS, jer sa novim modulom nije nikako hteo da se vazdigne sistem.
Sva sreca, sutradan sam vratio nazad i posle par meseci su vratili pare. Kazu testirali su modul i ispravan je (sto je upitno jer mi prodavac rekao da je poslato pogresnom servisu).

Sad me strah da kupim sledeci modul ili skroz novo sve, 2x8Gb
 
Kućište računara iznutra čistite komprimovanim vazduhom jer samo tako možete izbaciti čestice prašine koja je ušla u konektore za kartice i memoriju i sprečava električni kontakt. Izbegavajte trljanje krpom jer to stvara statički elektricitet. A kad kupujete nove komponente tražite od prodavaca da pakovanja budu neotvorena, to je neophodan uslov za kupovinu.
 
Ja sam pokrenuo ovu temu, od tada ne čistim krpom, samo vazduh.
 
Nazad
Vrh Dno