Šta je novo?

5.1 bez previse muke

mentrex

Cenjen
Učlanjen(a)
31.12.2013
Poruke
0
Poena
150
Plan je kupovina lg cx 55, te spajanja sa zicnim sustavom koji mi je razvucen po sobi od cca 20m2.

Zanima me koja je najbolja opcija za max 1200 EUR.

Nesto ovako;

https://www.shopmania.rs/kucni-bioskop/p-sony-bdv-e6100-4636484
ili
zvucnici plus reciver
ili
soundbar.

Potpuni sam laik i do sada sam jedino imao "gotove" 5.1 sustav, ali se je stedelo pa da se i lepo potrosi :)
 
Mislim da je soundbar u danasnje vreme odlicna kupovina koja daje kvalitetan zvuk, zica bez, i lepo izgleda. :D

Naravno treba uzeti nesto kvalitetnije. Ako planiras da izdvojis 1200e, onda mozes da biras, to je ozbiljna cifra, imaces bioskop u toj sobici. :D

Sto se tice drugih opcija, za 1200e mozda mozes neki 2.0 setup sa reciverom nekim pocetnim. Mislim da je to veci sport i da za full setup tipa Klipsch treba dosta love za neki 5.1 na primer.

Home bioskopi mislim da nisu toliko popularni sada kao nekada, mislim da je soundbar bolje resenje. Sto se tice modela, ako ces ides na LG tv, ide i LG soundbar, a mozes i neki JBL i slicni, vec poznati brendovi po kvalitetu.

Ja isto planiram na leto high end tv i high end soundbar kad sredim dnevnu sobu, i vise u bioskop ne moram, osim kad mi se prijede nachos sa umakom. :D
 
Plan je kupovina lg cx 55, te spajanja sa zicnim sustavom koji mi je razvucen po sobi od cca 20m2.

Zanima me koja je najbolja opcija za max 1200 EUR.

Nesto ovako;

https://www.shopmania.rs/kucni-bioskop/p-sony-bdv-e6100-4636484
ili
zvucnici plus reciver
ili
soundbar.

Potpuni sam laik i do sada sam jedino imao "gotove" 5.1 sustav, ali se je stedelo pa da se i lepo potrosi :)

Pa ako je cilj bez previse muke onda ti je definitivno neko gotovo resenje kao ovo Sony najbolje za tebe. Ako pak bi ipak najkvalitetnije za te novce onda uzimas svaku komponentu pojedinacno.
 
Ovo prvo ni slučajno.
Ako su ti kablovi već razvučeni onda svakako
AVR + zvučnici
Mislim da Kef, Q acoustic ili npr KLIPSCH imaju nešto od već spskovanih 5.0 ili 5.1 kompleta.
Pojačalo da podržava TrueHD i DTS, odnosno Dolby Atmos i DTS-X.
Ja uvek prvo gledam Denon, ali nećeš pogrešiti ni sa Yamahom, Onkyom ili Sony.

Na kraju soundbar. Komoromisno rešenje u pregovorima sa suorugon, ali radi.
Ja sam uzeo Samsung q950t i prezadovoljan sam.
 
Sto se tice modela, ako ces ides na LG tv, ide i LG soundbar, a mozes i neki JBL i slicni, vec poznati brendovi po kvalitetu.

Iako proizvođači to mnogo vole nema nekog posebnog razloga držati se istog brenda za tv i soundbar.

Moj prvi izbor je bio JBL 9.1. Svideli mi se pravi wireless za zadnje zvučnike. Išao do NS da ga čujem uživo, i tu se malo razočarao. Nekako je soba ostala prazna.

LG sam otpiss zato što namerno ne izbacuje nove FW i za relativno nove modele.

Sonos Arc + Sub su bili opcija ali je baš previše para.

Ovaj Samsung je naleteo za baš solidne pare (900e) i tako da je baš legao uz LG 65B9 ;)

ubr, rtings ima ozbiljne testove soundbarova
 
Taj samsung sam i ja gledao, hteo da ga uparim sa Q95T tv-om, odlican je, ali kao sto rekoh, pomerio kupovinu svega za sledecu godinu, ujedno ce i PS5 uz sve to. :D

Ja kad resim, takodje bih morao da malo odem negde ako ima izlozeno da se testira.. Inace AVR i dobar 5.1 sistem pojedinacan, veoma skup sport, nisam bas toliko u tim vodama, ali vrh je!
 
Mislim da je soundbar u danasnje vreme odlicna kupovina koja daje kvalitetan zvuk, zica bez, i lepo izgleda. :D

Naravno treba uzeti nesto kvalitetnije. Ako planiras da izdvojis 1200e, onda mozes da biras, to je ozbiljna cifra, imaces bioskop u toj sobici. :D

Sto se tice drugih opcija, za 1200e mozda mozes neki 2.0 setup sa reciverom nekim pocetnim. Mislim da je to veci sport i da za full setup tipa Klipsch treba dosta love za neki 5.1 na primer.

Home bioskopi mislim da nisu toliko popularni sada kao nekada, mislim da je soundbar bolje resenje. Sto se tice modela, ako ces ides na LG tv, ide i LG soundbar, a mozes i neki JBL i slicni, vec poznati brendovi po kvalitetu.

Ja isto planiram na leto high end tv i high end soundbar kad sredim dnevnu sobu, i vise u bioskop ne moram, osim kad mi se prijede nachos sa umakom. :D

Kako mozes soundbar porediti sa 5.1??? O cemu ti pricas?
 
dosadno čoveku pa mašta
 
nije ni rekao da je soundbar bolji od 5.1, nego da je sada bolje uzeti soundbar nego sistem kućnog bioskopa. primetih da se praktično prestalo sa razvojem kućnih bioskopa. npr., nema u ponudi UHD blu-ray sa sistemom zvučnika. na sajtu Samsung-a nisam našao nijedan novi model sistema kućnog bioskopa https://www.samsung.com/rs/audio-devices/all-audio-devices/

ne znam uopšte kako se kreću cene ovoga, ali ovo meni deluje kao naslednik nekadašnjih sistema kućnog bioskopa https://www.samsung.com/rs/audio-devices/all-audio-devices/?cinematic-soundbars
 
Poslednja izmena:
Home bioskopi mislim da nisu toliko popularni sada kao nekada, mislim da je soundbar bolje resenje. Sto se tice modela, ako ces ides na LG tv, ide i LG soundbar, a mozes i neki JBL i slicni, vec poznati brendovi po kvalitetu.
 
Uvek je 5.1 bio problem razvuci kablove i naci mesta zvucnicima, nikada to nije bilo rasireno.
Ali, reci da se prestalo sa razvojem je pogresno. Nema se tu sta dodati, kao sto niko ne moze da "popravi" pravouganu sliku televizora projektora.. to je to, eto vec nekih 70 godina ?

Proizvodjacima je svakako malo trziste 5.1 pa smisljaju nacine da navuku vise kupaca, Soundbarovi su poslenji "modni krik". Rade posao, nisu ni skupi ni komplikovani, ok. Ali ne mogu se porediti sa AVR + 5.1
 
izgleda da je došlo do nesporazuma

kućni bioskop (home theater) je gotovo rešenje u vidu plejera i ozvučenja. to se već neko vreme ne razvija u smislu da nema novih modela. poslednji krik tehnologije im je 3D bluray plejer a 3D je praktično napušten.

soundbar se razvija i to je bolje uzeti nego sada zapostavljeni koncept kućnog bioskopa. na drugom linku u prethodnoj poruci je moguće naći https://www.samsung.com/rs/audio-devices/soundbar/hw-q90r-hw-q90r-en/ soundbar sa sabvuferom i dodatnim parom zvučnika

dobar AV risiver sa 5.1 sistemom zvučnika je bolje od soundbar-a, i tu nema dileme. prodaju se i u kompletu, tako da u tom slučaju nema igranke sa potragom odgovarajućih zvučnika. zvučnici, pojačala, AV risiveri, plejeri itd se naravno i dalje razvijaju, uvode se novi "fazoni" poput objektnog zvuka (Dolby Atmos i DTS:X), sad su u modi sistemi zvučnika 7.1.2 (il' kako već) itd itd


znači, soundbar je bolje rešene od home theater, a ne od 5.1 sistema. tako je Labello iskazao svoje mišljenje.
 
Hmmm. ok, razumem vecinu spomenutog (ili ti, pokusavam), 5.1 kombinacija sa AVR je najbolja, a onda kada krenes u googlanje, pandornina kutija :)

Pa iz te kutije, ovo bi bile neke opcije, svaki predlog ili zamjena dobrodosli;

https://www.player.rs/artikal/q-acoustics-3010i-5-1-sistem ili
https://www.player.rs/artikal/focal-sib-evo-5-1 (https://www.player.rs/artikal/focal-sib-evo-5-1---denon-avr-x1600h) ili
Nesto trece, kombinacija nekih zvucnika ili druga opcija

AVR; https://www.player.rs/artikal/onkyo-tx-sr393-b ili
https://www.player.rs/artikal/onkyo-tx-nr575e-black-atmos-dts-x-3d-5-2-2-network-av-receiver
ili opet nesto trece....

ili utimativno najlakse vec spomenuto u razlicitim verzijama...
https://www.ctshop.rs/samsung-hw-q90r-en-soundbar-7-1-4-512w-crni.html

Mozda je malo pre-optimistican naslov, "bez previse muke" :)
 
Za ove sto se prave pametni, high end soundbar je bolje resenje nego ovi praistorijski 5.1 sistemi, dvd, bluray, sta su vec. Sa ovim uzanim zvucnicima i kablovima... A pravi 5.1 sastavljen tipa Klipsch je Bog i batina.. Ali kosta koliko kosta. Dva zvucnika kao ceo high end soundbar. Tako da to je klasa za sebe.
 
Evo i ja citam temu, i sam sam hteo da sebi polako pocnem da skupljam komponente da napravim neki pristojan 5.1 sistem koji cu nekada mozda nadograditi, ali sto kaze mentrex kao da sam nocas otvorio pandorinu kutiju. Vise ne znam da li mi je bolje AVR ili pojacalo plus DAC ili sta vec. Imam 4k tv i pustao bih preko plexa ili kad on nece zbog prevelikog protoka(mada za sada wifi guta i do 60Mbita filmove) preko externog diska za sada filmove i ne znam sta meni tacno najbolje igra. Na sistemu bih najvise slusao filmove ali kontam da je i za muziku bolji od bilo kog zvucnika sa kompa tako da bi mi i za to odgovarao. Znam da budzet moze da bude i 5 000 eura, videh neke KEF sisteme na netu i ono bas brutalno izlgeda ali da li ja mogu da napravim nesto pristojno da je bolje od soundbara za nekih 1200 do 1500 eura sve ukupno? Imamo razvucene kablove na 4 mesta u dnevnoj sobi koja je oko 30 kvadrata ali recimo da sistem treba da okruzi oko 20kv znaci zvucni bi bili na 4 metra jedan od drugog.
 
Solidan stereo HiFi sa dva zvučnika levo i desno od televizora, bolji je i od veoma dobrog soundbar-a. I ponajbolji je za slušajne muzike.

Ali ko želi da unapredi zvuk bez mnogo njakanja, soundbar je najjednostavnija opcija.

Problem 5.1 sistema je što vrlo retko ko ima uslove da ga pravilno postavi, i što zaista košta za pristojan kvaklitet.
Da ne pričam da sam video gomile onih budžet kućnih biokopa, sa svih 6 zvučnika naređanih oko centralnog tzv. pojačala :D . Al' ajd', to je van konkurencije...
Ti budžet kućni bioskopi i nisu nešto vredno spomena.
 
Imam solidnu sobu i mogu da ih rasporedim pravilno, mozda samo kuburim sa mestom za vufer ako on mora da stoji skorz napred ali i to mogu da resim. Za muziku znam da su stereo resenja najbolja, ali meni je primarni film pa to gledam da sastavim da imam odvojeno bar tih 5 komada.
 
Iako 1.200€ deluje kao mnogo para (što i jeste jer živimo u Srbiji gde je to većini građana nekoliko plata), u HiFi svetu to je baš low budžet jer za te pare može da se kupi ili jedan dobar AVR (Marantz, Denon, Yamaha...), ili kvalitetan subwoofer (SVS), a o 5.0 da ne govorimo (Monitor Audio Silver 5.0 bi bio oko 1.400€: 2xSilver 100 + centralni Silver C150). Na to dodati kvalitetne kablove, 2xstalke za zvučnike i to je kvalitetan sistem, Monitor Audio je primer, u obzir dolazi i KEF i milion drugih zvučnika, subwoofer-a itd.

Iz tog razloga se mora ići ili na polovno (ali sada je zeznuto ići kod nekoga kući sa KP-a i slušati jer vlada virus pa može da bude više bola od radosti), ili se mora kupiti baš ultra jeftino. Mora da se napravi kompromis jer to je malo para za HiFi surround.

Slušao sam i po HiFI prodavnicama i po HiFi sajmovima i po kućama surround i jeftine i skupe i različite sisteme i razlika postoji i zaista važi koliko para toliko muzike bilo da je u pitanju gledanje/sušanje serija/filmova/koncerata/muzike/utakmica...

Moja preporuka je da @mentrex i @fruit23 sačekaju da se smiri situacija sa virusom i da zakažu u HiFi kućama slušanje surround sistema (Player, 4Audio...) pa polako da vide kada čuju par kombinacija šta im valja činiti.

:wave:
 
Poslednja izmena:
Da da to je i ideja da sacekam dok nesto ne naleti a eto taman da ucim sta valja. Nekako sam i mislio da kupim neki AVR do 700 eura meni za pocetak mislim i dosta. I onda zvucnike kao sto kazes da tragam pa vidim sta mi je ciniti, dobar drugar mi je u svetu ozvucenja ali za vece stvari ima srednju firmu bavi se koncertima i svadbama i to sto je druga prica ali ono cuje kad ima nekih tako zvucnika na prodaju da vrede pa bih njega i zamolio da poslusa sa mnom.
Evo sto sam malo gledao ovako nesto mislim da mi je dovoljno: https://www.player.rs/artikal/marantz-sr5015-n1b-7-2ch--8k-av-receiver-w--heos ili https://shop.4audio.rs/shop/av-risiveri/yamaha-rx-v6a/
 
A i ne slažem se za cene i komplikaciju DIY 5.1.

AVR uopšte ne mora da košta 700e, entry modeli koštaju pola od toga a i po zvuku i mogućnostima prevazilaze bilo šta drugo (soundbar ili kućni HT).
Entry Yamaha ili Denon nude nekoliko HDMI ulaza, 5.1 više nego dovoljno snage i wifi/bluetooth povezivanje. Dobar zvuk se podrazumeva.

Prednji par zvučnika je OK od 300eura, pamtim Yamaha NS50. Centar u toj klasi je 250e a zadnji se nalaze za 250oba.
Koliko je to? Cca 1000.
Ako su prednji veliki sa pristojnim basom lako se prolazi bez SUBa, on mora tek za ispod 100hz. Ok, bolje je sa njim ali ako soundbaru koji ima 2-3" drajvere ne treba sub, onda 6-8" prednjem (paru) zvučnika ne treba sigurno.

Ja kuci imam ovakav sistem (Yamaha 481) i ni jedan soundbar koji sam slušao nije ni blizu.
Pre par dana sam se igrao sa Sonos ARCom, lepo, zanimljivo, ali zvuk nije ni blizu.
Soundbar je lepa stvar kao dodatak TVu ali ne poredi se sa 5.1 čak i kada je ceo sistem bazican.

Polovno? Sasvim OK opcija. Moji zvučnici su stari 15+ godina i ne mislim da ih menjam, nema potrebe.
Ovo mi je s druge strane treći AVR, to menjam na 5 godina. Raniji modeli su bili 2x skuplji i batalio sam, tada sam i sam verovao da AVR mora da košta ali ne, sad sam mišljenja da i najjeftiniji modeli renomiranih proizvodjaca prolaze.

HiFi je bolest, ali ne mora da bude.
Entry komponente rade posao savršeno, a kad dodje para i želje mogu i da se promene za bolje.
I mnogo se manje gubi nego kupovina all-in-one rešenja koje posle par godina celo ide u kantu.

Priče kako zvučnici moraju da se upare... da, namesti se glasnoca i malo tonski rasponi ali to je sve subjektivno, vazno je da se vama dopada.
I profi TV se kalibrise pa ko je to radio? A kad se krene priča o 5.1 osećam da oni manje upućeni odmah razmišljaju kako tu mora ne znam kakva oprema da se sve to podesi ili neće valjati.
Lako je, zaista, ne treba od toga praviti problem kad nije.
 
Pojačalo da podržava TrueHD i DTS, odnosno Dolby Atmos i DTS-X.

Zašto Atmos i X? Koliko prosečan korisnik dobija sa njima? Koliko sadržaja traži ove standarde?
Mislim da su to finese, surround zvuk odnosno 5.1 odnosno klasični DD i DTS su ono što mora.
Ovo preko može ali svakako ne mora i uspeh je obe ekipe da zavara prosečnog kupca da bez toga ne kupuje, pa ako ima 1000-1500 mora da kupi gotov paket od Samsuga/LG/HK/Bose jer old-school 5.1 sa risiverom koji nema Atmos značku ne valja.
Važi :)

Ja sam uzeo Samsung q950t i prezadovoljan sam.

I to je opet kompromis, velik. Možda je utisak zvuka na nivou 5.1 sistema sa AVR tu negde, glasnoća nije sigurno ni blizu, future proof nikako.
Ima Atmos I X koji nisu nikakva garancija kvaliteta, znači da sistem pokušava da opali zvuk o plafon i to je to, kvalitet nepoznat.
Oba standarda se se kao licenca i ko je plati dobiće je, ma kako to realno zvučalo. Nisam slušao taj Samsung, pričam napamet, ali po veličini mi ne sve jasno. Možda grešim ali sumnjam. Mislim 9.1.4. ? :D

Sestri sam kupio ARC sa SUBom.
Ona oduševljena, ja oduševljen.
Kad sam došao kući još veće oduševljenje sa "glupom" 5.1 Yamahom i bajatim zvucnicima.
SUB i centar su lravljen sa idejom surrounda, prednji i zadnji su stereo parovi. Ali zvuče bolje nego ijedan SB koji sam video/čuo.
I nadzivece svaki DTS-X soundbar ili HT.

Bottom line, ko voli nek krene u AVR + 5.1 slobodno, neka se zida.

Ekonomija je na ovoj strani takodjer, zvučnici traju večno i jako dobro drže cenu, pa čak se i pojacala lagano prodaju nakon 3-5 godina za 1/3 cene što je za današnju elektroniku sjajno.
 
Zašto Atmos i X? Koliko prosečan korisnik dobija sa njima? Koliko sadržaja traži ove standarde?
Mislim da su to finese, surround zvuk odnosno 5.1 odnosno klasični DD i DTS su ono što mora.
uglavnom, treba da podržava DTS, AC-3 (Dolby Digital), E-AC-3 (Dolby Digital Plus), TrueHD, DTS-HD MA, PCM a i AAC. Atmos i DTS:X realno nemaju svrhu na 5.1 sistemu. svi blurejevi koji dolaze sa DTS:X i/ili Atmos imaju i "slabije" formate (DTS-HD MA, DTS, AC-3, E-AC-3). ne znam kako stvari stoje sa striminzima, mislim da uglavnom nije "iznad" 5.1.

Sestri sam kupio ARC sa SUBom.
Ona oduševljena, ja oduševljen.
Kad sam došao kući još veće oduševljenje sa "glupom" 5.1 Yamahom i bajatim zvucnicima.
šta je ARC? ovo https://www.sonos.com/en/shop/arc.html ?
 
Poslednja izmena:
Pozdrav raja!

Imam PC 2.1 altec lansing vs2421, nisam sa njima zadovoljan, čini mi se da na laptopu i tabletu imam bolji zvuk, čak mi nekad ti zvučnici sami od sebe prigušeno puštaju neku radio stanicu sa narodnjacima :) (raspitao sam se za taj problem, nešto sa elektronikom ne valja, no to nije tema moga javljanja)

Hteo bih dakle upgrade, otprilike najviše zbog muzike a i deca gledaju dosta blockbustera pa bih da nabavim neki 5.1 sistem.

Ono što sam video od PC zvučnika da je logitech z906 i z5500 najbolja kupovina. Za HiFi 5.1 sistem se plašim da pazarim polovno, za novo nemam novaca.

Molio bih za mišljenje:
- koliko otprilike (uzimajući u obzir da nisam audofil, niti imam razvijen sluh, npr ne znam da štimujem gitaru pos sluhu :) Ili npr. ne razlikujem npr ako neko pusti mp3 i flac :)) locitech z906 zaostaje za nekim 5.1 sistemom sa surround risiverom.
- možda i ne moram odmah na 5.1. Da li bi značajno poboljšao zvuk ukoliko bih na ove zvučnike nabacio neku jeftiniju zvučnu karticu (najviše 30 eur, može polovna)?
- šta da gledam kod polovnih risivera sa KP oglasa? Kakva su iskustva, koliko je preporučljivo pazariti opremu koja nije ne iz ove, ne iz prošle, pa čak ne i iz pretprošle decenije...
- da li ako kupim surround risiver mogu polako da gradim prvo 2.1 pa dodajem ostale zvučnike dok ne dođem do 5.1 da li se to slaže kao lego kockice? :)

Budžet mi je od 30 do 200 eura, što manje to bolje!
 
Poslednja izmena:
Kupi neki stereo, risiver i dva zvučnika, polovno, biće za te novce.

Problem je što gledamo dosta filmove... konkretno muzika:filmovi = 60:40

U međuvremenu sam se malo bolje upoznao sa ponudom soundbarova.
Video sam dosta pohvala u vezi Sony HT-RT3, koji je 5.1 sa bežičnim rear zvučnicima (koji ipak moraju da se napajaju strujom, tako da nisu skroz bežični). Ono što bih voleo da znam kakvi su ovi zvučnici bez zadnjih (koje bih priključivao povremeno), dakle kada su priključeni samo tri frontalna, kakvi su za mjuzu?

Druga opcija je Samsung HW-M360, koji je 2.1, ali mogu se dokupe 2 zadnja bežična SWA-8500S (ni tada sistem nije potpuno bežičan).

Mislim da su ovo dva najbolja rešenja ko hoće surround što jednostavnije. Oba sistema su negde oko 200 eur. Nadam se da neko može da navede koliko se gubi na kvalitetu ukoliko bi se išlo na klasičnu varijantu stariji risiver i žica i polovni zvučnici.
 
Od soundbara samo yamaha yas 207. Vozdra
 
- koliko otprilike (uzimajući u obzir da nisam audofil, niti imam razvijen sluh, npr ne znam da štimujem gitaru pos sluhu :) Ili npr. ne razlikujem npr ako neko pusti mp3 i flac :)) locitech z906 zaostaje za nekim 5.1 sistemom sa surround risiverom.
neki su se kleli da je njegov prethodnik, čuveni Z5500, bio na nivou Hi-Fi nakon zamene kablova nekim namuljenim
- da li ako kupim surround risiver mogu polako da gradim prvo 2.1 pa dodajem ostale zvučnike dok ne dođem do 5.1 da li se to slaže kao lego kockice? :)
da. sabvuferi nisu toliko jeftini

inače, tema za soundbar https://forum.benchmark.rs/showthread.php?442222-Preporuka-za-soundbar
 
Nazad
Vrh Dno