Šta je novo?

Razmislite kad uzimate memoriju

Ne pričam o H i low end pločama. Naveo sam high/mid end X570/Z390/Z490 ploče. Onaj ko kupuje jeftine ploče će verovatno uzeti najjeftiniji RAM i nema pojma šta je to XMP. A o high end procesorima na jefttinim pločama neću da trošim vreme. Odatle dolazi sva zabuna. Razumem ja tebe, i razumem šta pokušavaš da kažeš, jer sve što si ti ovde napisao, isključujući GNU/Linux, možeš da pročitaš na newegg i amazon negativnim komentarima.

Meni XMP radi od starta kako treba na mojoj ploci. Mozda da si kupio neku krsteniju plocu od samog starta.
 
Običan korisnik je zadovoljan čim može da upali komp i ode na youtube. Napredni korisnici sve gledaju u sitna crevca i nikada nisu zadovoljni. Kao što rekoh, masa ljudi kupuju 3200 a i brže memorije za Ryzen platformu, upale XMP u BIOS-u, i naravno ništa ne radi. Ryzen je probirljiv i to je dobro poznato. Bez dodatnih podešavanja, dizanja voltaže, teško se može dobiti stabilan sistem. Misliš da average Joe zna da podešava XMP, voltaže, latencije...itd.



Kupljen Ryzen 5 3600 na MSI X570 ploči sa 2x16GB 3200 memorijom. Za ceo sistem dato 100k din. Uključen XMP u BIOS-u, reboot, crn ekran. 3 puta fail safe reboot i sistem se vratio nazad u BIOS sa default podešavanjima. Progutam i to nekako, i ostavim default. Kreće instalacija Windows 10 na Samsung 860 EVO. Setup puca kod particionisanja diska. WTF? Kliknem ok, vratim se korak nazad, ponovim proces, kreiranje particije prođe. Prođe i instalacija koja je neobično drugo trajala. Instalirani svi poslednji drajveri sa neta, pokrenem igru, reboot nakon 5 minuta. I tako non stop. Gledam temperature procesora u IDLE 85C !!!!!!! U igri 95C i onda kreće thermal throtling koji se završava reboot-om. Skinuo poslednji BIOS, uflešovao, ista priča. Što je najgore, u idle-u prikazuje 85C a coller i pakovanje procesora hladno na dodir. Cooler dobro namontiran, dobro leži, stavljena normalna količina paste. Nakon što sam iscrpeo sve moguće opcije, vraćam mašinu prodavcu, uzimam i5 9600KF + Asus Z390, ulazim u BIOS, palim XMP, reboot, instalacija windowsa i sve radi i dan danas bez ikakvih problema. Ni jedna jedina boljka.



Dead on arrival nije mala razlika kada je u pitanju silicone lottery. To je razlika između procesora koji radi i procesora koji je mrtav.

https://www.kitguru.net/components/...ued-the-10th-gen-core-ka-avengers-processors/

Ono što je najgore, nije samo KA serija obuhvaćena ovim problemom već i obična K serija. A to me plaši jer mi uskoro stiže 10600K.



Sklopi 10 mašina koje su specifikacijama 100% iste kao ta tvoja, i ja ti garantujem da ćeš na 4-5 tih mašina imati različit success rate kada je overclock u pitanju. Isto važi i za XMP. Ja imam drugara koji isto ima Ryzen 5 3600 na nekoj MSI Tomahawk ploči, i čovek nema probleme koje sam ja imao. Sistem mu radi stabilno, memorija mu je na 2900. Sve zavisi kako ti se zalomi i šta dobiješ. Na žalost.

Edit: Zaboravih da dodam. Nisam intel fanboy. I AMD i Intel su smeće (trenutno). AMD zbog toga što nema konzistentnosti kada je stabilnost u pitanju, i što je kvalitet AMD ploča daleko ispod nivoa Intel ploča ako se gleda neki entry/mid level segment. Intel je smeće jer već 200 godina muze 14nm, i daješ više para za sporiji CPU koji više troši, više se greje, ima manje jezgara, a da ne spominjem što svaki dan menjaju socket što je apsolutno baljezgarija. I to je AMD pokazao sa AM4 socketom na kojem su se izmenjalo 50 generacija AMD procesora. Nedostatak PCIx Gen.4 na intel platformi neću da komentarišem. Ja preferiram Intel jer je veća šansa da iz prve dobijem sistem koji će raditi stabilno out of the box.


Do pre oko godinu dana sam kao sekundarnu masinu koristio fx 8350 black edition. Htedoh da jos malo "ubrzam" racunar, pa umesto wd black-a, da ubacim adekvatan ssd. Ispratim malo situaciju sa ssd-ovima, i dodjem do zakljucka da je na nasem trzistu Samsung jedan od najbrzih, kupim 860 evo 500g. Kad sam krenuo sa svezim sistemom, komp je poceo da koci, baguje, blu skrin... neverovatno? instaliram uz dosta cimanja jedva nekako sistem, i odmah pustim test brzine (kristal disk mark), pri pokretanju test programa o5 se komp uspori, ukoci... rezultati ocajno slabi za 860 evo! Poceh da trazim (isti / slican ) problem na net-u, u nadi da cu otkriti kako isti da resim. Forum, razni pc sajtovi.... i na jednom jedinom (stranom) sajtu nadjoh da je neko imao potpuno isti problem i da je otkrio da je u pitanju neslaganje (nekompatibilnost) amd fx platforme sa samsung ssd-ima!

Krenem u potragu za INTEL platformom, nadjem, qpim (3770k), kako sam ubacio plocu i cpu, mashina progledala, brzina i racunara i ssd-a onako kako je to tvorac zamislio!

Skoro sam imao nekih problema, (zbog nepaznje) zarazih racunar nekim malverima, ocistio sam to sve, bez ikakve reinstalacije sistema, evo i sad radi odlicno, brzo... jedino butuje malo duze (oko minut) (na fx 8350 bi tu jedino resenje bilo gazenje sistema).

Namerno sam odradio "uporedni" test fx 8350 i ovaj 3770k u jednom nestandardnoj varijanti - pokrecem sto vise tabova preko Opera pretrazivaca, fx izdrzi do nekih 130-140 tabova istovremeno otvorenih (dnevna stampa, you tube, dokumentarci, on line knjige i casopisi...) a da moze i neki dvd film da radi (na primer km plejer), ili neka muzika u pozadini. Tu pocinje da trotluje, da koci... veliko kasnjenje i kursora i misa... 3770 k pokrece skoro 800 tabova (782 tacnije), komp radi skroz fluidno....

https://i.postimg.cc/SKdsjqTp/782-ABOVA-22-12-20.jpg

Jos jedna stvar koju sam licno primetio - fx 8350 b.e. sa fabricki deklarisanom memorijom na 1866 (patriot viper) radi po defaultu na 1333 (sabertut ploca sa keramikom...)
- 3770k sa tom istom memorijom radi na fabrickih 1866 -, inace sva podesavanja su na default-u (msi ploca neka Z68).

Iz licnog iskustva, mogu slobodno reci da ako neko zeli da nesto radi "odmah i sad", ono "instant" sto bi rekli, neka ide na INTEL platformu.
Sa intel-om nisam imao problema koje ste ovde opisivali. Sa amd-om potrebno je "strpljenja" iliti "zivci ko konopci"!

Sinteticki testovi mi nisu presudni, ono sto jeste je rad racunara u realnom vremenu, njegova brzina, stabilnost, pouzdanost.

Primarni Intel racunar (ovaj Godzila iz potpisa, 2.0...) radi kao i prvog dana za ono za sta je namenjen (478 soket), dvx, mkv, muzika, ofis, kucanje, skeniranje, stampanje dokumenata.
 
Mozda da si kupio neku krsteniju plocu od samog starta.

"Možda da si" razumeo šta sam hteo da kažem, i da si čitao temu od samog početka, nebi odvalio ovakvu glupost. Ja nikada nisam imao problem sa XMP-om na intel platformi. Danas mi je stigla Z490 Ploča i 2x16GB Corsair Vengeance. Ušao u BIOS, stavio XMP enable, odabrao profil, reboot. I to je to. Pročitaj temu od početka sledeći put.
 
"Možda da si" razumeo šta sam hteo da kažem, i da si čitao temu od samog početka, nebi odvalio ovakvu glupost. Ja nikada nisam imao problem sa XMP-om na intel platformi. Danas mi je stigla Z490 Ploča i 2x16GB Corsair Vengeance. Ušao u BIOS, stavio XMP enable, odabrao profil, reboot. I to je to. Pročitaj temu od početka sledeći put.

Procitaj ti sta si pisao. Imas nepovezane postove, ko misli.
 
Do pre oko godinu dana sam kao sekundarnu masinu koristio fx 8350 black edition. Htedoh da jos malo "ubrzam" racunar, pa umesto wd black-a, da ubacim adekvatan ssd. Ispratim malo situaciju sa ssd-ovima, i dodjem do zakljucka da je na nasem trzistu Samsung jedan od najbrzih, kupim 860 evo 500g. Kad sam krenuo sa svezim sistemom, komp je poceo da koci, baguje, blu skrin... neverovatno? instaliram uz dosta cimanja jedva nekako sistem, i odmah pustim test brzine (kristal disk mark), pri pokretanju test programa o5 se komp uspori, ukoci... rezultati ocajno slabi za 860 evo! Poceh da trazim (isti / slican ) problem na net-u, u nadi da cu otkriti kako isti da resim. Forum, razni pc sajtovi.... i na jednom jedinom (stranom) sajtu nadjoh da je neko imao potpuno isti problem i da je otkrio da je u pitanju neslaganje (nekompatibilnost) amd fx platforme sa samsung ssd-ima!

Krenem u potragu za INTEL platformom, nadjem, qpim (3770k), kako sam ubacio plocu i cpu, mashina progledala, brzina i racunara i ssd-a onako kako je to tvorac zamislio!

Skoro sam imao nekih problema, (zbog nepaznje) zarazih racunar nekim malverima, ocistio sam to sve, bez ikakve reinstalacije sistema, evo i sad radi odlicno, brzo... jedino butuje malo duze (oko minut) (na fx 8350 bi tu jedino resenje bilo gazenje sistema).

Namerno sam odradio "uporedni" test fx 8350 i ovaj 3770k u jednom nestandardnoj varijanti - pokrecem sto vise tabova preko Opera pretrazivaca, fx izdrzi do nekih 130-140 tabova istovremeno otvorenih (dnevna stampa, you tube, dokumentarci, on line knjige i casopisi...) a da moze i neki dvd film da radi (na primer km plejer), ili neka muzika u pozadini. Tu pocinje da trotluje, da koci... veliko kasnjenje i kursora i misa... 3770 k pokrece skoro 800 tabova (782 tacnije), komp radi skroz fluidno....

https://i.postimg.cc/SKdsjqTp/782-ABOVA-22-12-20.jpg

Jos jedna stvar koju sam licno primetio - fx 8350 b.e. sa fabricki deklarisanom memorijom na 1866 (patriot viper) radi po defaultu na 1333 (sabertut ploca sa keramikom...)
- 3770k sa tom istom memorijom radi na fabrickih 1866 -, inace sva podesavanja su na default-u (msi ploca neka Z68).

Iz licnog iskustva, mogu slobodno reci da ako neko zeli da nesto radi "odmah i sad", ono "instant" sto bi rekli, neka ide na INTEL platformu.
Sa intel-om nisam imao problema koje ste ovde opisivali. Sa amd-om potrebno je "strpljenja" iliti "zivci ko konopci"!

Sinteticki testovi mi nisu presudni, ono sto jeste je rad racunara u realnom vremenu, njegova brzina, stabilnost, pouzdanost.

Primarni Intel racunar (ovaj Godzila iz potpisa, 2.0...) radi kao i prvog dana za ono za sta je namenjen (478 soket), dvx, mkv, muzika, ofis, kucanje, skeniranje, stampanje dokumenata.
Vidiš kod mene je obrnuto, Intel me nervira zbog nekih svojih kerefeka, te ima K te nema, Z ploča može ovo a H i B Ploče ono, hoće brza memorija tu a neće tamo, jeste da neke kombinacije mogu super da se nasviraju ali drugima nemožeš ništa, kako dođe tako i ode.
Od AMD-a, Athlon i Phenom su bili revolucija a FX omanuli samo sa performansama. Moj stari i sada "rezervni" system, GA-990XA-UD3 (rev. 1.1), FX6350, OC na 4.9GHz, 2x8GB Kingston 1866 i 2 SSD.a (120 i 240GB) sve radilo i sada radi ko podmazan, Čak ga upotrebljavam kada treba da testiram neku DDR3 memoriju, grafičke itd. Nikada se nije dogodilo da odmah ne prepozna sve što mu ubacim.
 
Poslednja izmena:
Evo malo CPU-Z screenshotova. Čak sam uspeo da instliram Windows 7 ultimate.

cpuz1.jpg CPUZ2.jpg CPUZ3.jpg WIN71.jpg WIN72.jpg
 
Kupljen Ryzen 5 3600 na MSI X570 ploči sa 2x16GB 3200 memorijom. Za ceo sistem dato 100k din. Uključen XMP u BIOS-u, reboot, crn ekran. 3 puta fail safe reboot i sistem se vratio nazad u BIOS sa default podešavanjima. Progutam i to nekako, i ostavim default. Kreće instalacija Windows 10 na Samsung 860 EVO. Setup puca kod particionisanja diska. WTF? Kliknem ok, vratim se korak nazad, ponovim proces, kreiranje particije prođe. Prođe i instalacija koja je neobično drugo trajala. Instalirani svi poslednji drajveri sa neta, pokrenem igru, reboot nakon 5 minuta. I tako non stop. Gledam temperature procesora u IDLE 85C !!!!!!! U igri 95C i onda kreće thermal throtling koji se završava reboot-om. Skinuo poslednji BIOS, uflešovao, ista priča. Što je najgore, u idle-u prikazuje 85C a coller i pakovanje procesora hladno na dodir. Cooler dobro namontiran, dobro leži, stavljena normalna količina paste. Nakon što sam iscrpeo sve moguće opcije, vraćam mašinu prodavcu, uzimam i5 9600KF + Asus Z390, ulazim u BIOS, palim XMP, reboot, instalacija windowsa i sve radi i dan danas bez ikakvih problema. Ni jedna jedina boljka.

Sam si napisao koju grešku si napravio. Jednostavno, nisi dobro postavio kuler na R5 3600, pogotovo ako je reč o onom što dolazi uz njega. NIKADA ih ne treba zavrtati previše, što mnogi rade. I sam kažeš da je kuler bio hladan, što znači da ne odvlači toplotu od procesora.
Nemoj da kriviš AMD za nešto što si TI pogrešio.

Sklopio sam preko 50 AMD mašina, većinom kancelarijske sa G serijom i A320 matičnim i NITI JEDNA nije imala problem. Da ne pominjem da ni kod sebe nisam imao ni trunčicu problema upravo sa R5 3600, X570 matičnom i 4x8 3200 memorijom.
 
Ja za mesec dana sklopio 4 konfiguracije drugarima. 3x sa ryzen 5 2600 i 1x 3600 , razlicite memorije i razlicite ploce su uzete svima , uzimao sam solidne delove koji su bili na stanju i svima rade xmp profili bez problema , na 2600 je namesteno na 3200mhz a na ryzen 3600 je 3466 mhz(mozda moze i vise ali nije me zanimalo da cackam).
Do sada sam sklopio oko 30 konfiguracije sto nije neki broj tako da nisam ekspert i sa ryzen zen + i zen 2 se nikad nisam mucio niti sam imao probleme.
Pomogao sam jednom drugu da sklopi komp preko discorda i sve je proslo glatko xmp profil click i radio odmah, onda je drug sklopio istu konfiguraciju svom bratu bez moje pomoci, toliko o tome da je amd samo za iskusne ljude koji se ne plase twikovanja.

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Sam si napisao koju grešku si napravio. Jednostavno, nisi dobro postavio kuler na R5 3600
Kladim se da nije skinuo plastiku oko socketa pa mu kuler nije dobro nalegao.
 
Sam si napisao koju grešku si napravio. Jednostavno, nisi dobro postavio kuler na R5 3600, pogotovo ako je reč o onom što dolazi uz njega. NIKADA ih ne treba zavrtati previše, što mnogi rade. I sam kažeš da je kuler bio hladan, što znači da ne odvlači toplotu od procesora.
Nemoj da kriviš AMD za nešto što si TI pogrešio.

Što volim vas nafurane eksperte i fanboy-eve koji svoj legitimitet i znanje mere stotinama sklopljenih AMD/Intel konfiguracija. Da si malo bolje pročitao post koji si citirao, video bi da sam naglasio da cooler dobro leži, i da je package temperatura normalana. Mereno sondom sa Corsair Commandera. Coller sam skidao, menjao pastu, i ne, nisam ga zategao kao sivonja. Da je taj procesor stvarno bio blizu 85-95C, deo ispod AM4 socketa bi bio vreo na dodir, a commander bi pokazao najmanje 70C na package-u. Procesor nije bio ni blizu tih temperatura. Temperature koje je prijavljivao nisu bile tačne. Verovatno je problem bio do BIOS-a, ili je procesor jednostavno neispravan. Siguran sam da nije do fabrički loše nalepljenog heatspredera, jer kao što rekoh, toplota bi se osetila sa zadnje strane ploče ispod socket-a.

Sklopio sam preko 50 AMD mašina, većinom kancelarijske sa G serijom i A320 matičnim i NITI JEDNA nije imala problem. Da ne pominjem da ni kod sebe nisam imao ni trunčicu problema upravo sa R5 3600, X570 matičnom i 4x8 3200 memorijom.

Ja i dalje stojim pri tome da su AMD i Intel smeće procesori. A tebi svaka čast i samo tako nastavi.

toliko o tome da je amd samo za iskusne ljude koji se ne plase twikovanja.
Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

Kod nas je, na žalost, situacija takva da svako ko zna da sklopi mašinu sebe smatra ekspertom. Još gore je to što ih apsolutni početnici i ljudi koji ne barataju tehnologijom upravo tako i doživljavaju. Ne zna se ko je gori.

Kladim se da nije skinuo plastiku oko socketa pa mu kuler nije dobro nalegao.

Bravo.
 
Poslednja izmena:
Cek zar nisi rekao da si uzeo Intela i da ti je bolji :d

Da. Šta drugo da uzmem ? Od dva smeća sam uzeo ono smeće za koje postoji veća verovatnoća da će raditi out of the box. Džabe je AMD brži, i manje se greje, i jeftiniji je, ako ga dobijem neispravnog kao što je to bio slučaj prvi put. I da kucnem o drvo, za sada, ovo smeće od 10600k radi kako treba.
 
Što volim vas nafurane eksperte i fanboy-eve koji svoj legitimitet i znanje mere stotinama sklopljenih AMD/Intel konfiguracija. Da si malo bolje pročitao post koji si citirao, video bi da sam naglasio da cooler dobro leži,

Niti sam ekspert, niti sam fanboy, ne znam odakle ti to, već samo neko ko sebi uzima ono što ima najbolji "bang for buck" u datom trenutku.

A to sam ti napisao zato što mi se 2 ili 3 puta desila stvar koju sam opisao - kuler naleže dobro (ne može drugačije ako pogodiš rupe sa šrafovima), ali sam zategao šrafove kao da će da pobegne kuler ako ga ne prišrafim. I onda mi se dešavalo isto što i tebi, sve namešteno kako treba, ali temperatura procesora leti ka suncu. Onda skinem kuler, stavim neku jeftinu CM pastu, zategnem dovoljno čim krene da zapinje i temperatura ne prelazi 80.

Ipak sam uzeo Cm Hyper 212 Black, lepše izgleda, a i temperatura sad ni pod najvećim loadom ne prelazi 72.
 
Niti sam ekspert, niti sam fanboy, ne znam odakle ti to, već samo neko ko sebi uzima ono što ima najbolji "bang for buck" u datom trenutku.

Kako odakle mi? Po tvom postu je izgledalo kao da si 100% siguran da kuler ne naleže dobro i da mi se procesor "pregrevao" jer sam ga pretegao ili ga nisam dobro montirao. Još me ubeđuješ da sam sam sebi odgovorio u čemu je problem, i da sam kriv JA a ne AMD.

A to sam ti napisao zato što mi se 2 ili 3 puta desila stvar koju sam opisao - kuler naleže dobro (ne može drugačije ako pogodiš rupe sa šrafovima), ali sam zategao šrafove kao da će da pobegne kuler ako ga ne prišrafim.

Bolje da ti ne kažem koliko sam puta ispravljao tuđe brljotine. Tako da mi je poznat svaki mogući scenario lošeg montiranja. Od nanošenja 2 kile termalne paste, preko montiranja coolera sa čije baze nije odlepljena zaštitna folija, pa sve do zatezanja šrafova ali ne u X formaciji, nego jedan po jedan šraf do kraja dok ne pukne plastika.

I onda mi se dešavalo isto što i tebi, sve namešteno kako treba, ali temperatura procesora leti ka suncu. Onda skinem kuler, stavim neku jeftinu CM pastu, zategnem dovoljno čim krene da zapinje i temperatura ne prelazi 80.

Ipak sam uzeo Cm Hyper 212 Black, lepše izgleda, a i temperatura sad ni pod najvećim loadom ne prelazi 72.

Ljudi često zanemaruju kvalitetno prostrano kućište koje ima dobar air flow. Taj tvoj procesor, sa tim istim collerom bi u nekom smeće kućuštu bez problema išao na 90C.
 
Da. Šta drugo da uzmem ? Od dva smeća sam uzeo ono smeće za koje postoji veća verovatnoća da će raditi out of the box. Džabe je AMD brži, i manje se greje, i jeftiniji je, ako ga dobijem neispravnog kao što je to bio slučaj prvi put. I da kucnem o drvo, za sada, ovo smeće od 10600k radi kako treba.

Hahaha, imam neki osećaj da nisi popularan u društvu sa takvim stavovima :D
 
Kako odakle mi? Po tvom postu je izgledalo kao da si 100% siguran da kuler ne naleže dobro i da mi se procesor "pregrevao" jer sam ga pretegao ili ga nisam dobro montirao. Još me ubeđuješ da sam sam sebi odgovorio u čemu je problem, i da sam kriv JA a ne AMD.

Ja ti napisah da su moguće greške. Imao sam iste probleme da mi procesor "pregreva", takođe sam zamenom paste i lakšim pritezanjem kulera uspeo da rešim to. Sa boljim kulerom temperatura je spala još više. Dakle, AMD nije kriv već ljudska nepažnja. Takođe, možda je ploča davala veću struju od potrebne pa je zbog toga pregrevao. Mislim, za 24 godine aktivnog bavljenja kompjuterima još uvek nisam naišao na procesor koji se pregreva a da je sve namešteno kako treba.
 
Hahaha, imam neki osećaj da nisi popularan u društvu sa takvim stavovima :D

In real life uopšte ne pričam o bilo čemu vezano za IT. Muka mi je od takvih stvari a i nemam više 20 godina.

Ja ti napisah da su moguće greške. Imao sam iste probleme da mi procesor "pregreva", takođe sam zamenom paste i lakšim pritezanjem kulera uspeo da rešim to. Sa boljim kulerom temperatura je spala još više. Dakle, AMD nije kriv već ljudska nepažnja. Takođe, možda je ploča davala veću struju od potrebne pa je zbog toga pregrevao. Mislim, za 24 godine aktivnog bavljenja kompjuterima još uvek nisam naišao na procesor koji se pregreva a da je sve namešteno kako treba.

Ja mislim da ti i dalje ne razumeš da se procesor o kojem ja pričam nije pregrevao. Već da su podaci o temperaturi bili netačni. On je trhrotlovao na osnovu tih "95C" koje je dobijao ko zna odakle, i obarao takt hladnog procesora koji je u realnosti imao 55C na package-u i možda 65C na najtoplijem core-u. Voltaža je bila 1.4V.

Zar je toliko teško prihvatiti činjenicu da sam dobio neispravan procesor ?
 
In real life uopšte ne pričam o bilo čemu vezano za IT. Muka mi je od takvih stvari a i nemam više 20 godina.



Ja mislim da ti i dalje ne razumeš da se procesor o kojem ja pričam nije pregrevao. Već da su podaci o temperaturi bili netačni. On je trhrotlovao na osnovu tih "95C" koje je dobijao ko zna odakle, i obarao takt hladnog procesora koji je u realnosti imao 55C na package-u i možda 65C na najtoplijem core-u. Voltaža je bila 1.4V.

Zar je toliko teško prihvatiti činjenicu da sam dobio neispravan procesor ?

Covece ti si isfrustriran i praznis se na neduznim procesorima.
 
Ja mislim da ti i dalje ne razumeš da se procesor o kojem ja pričam nije pregrevao. Već da su podaci o temperaturi bili netačni. On je trhrotlovao na osnovu tih "95C" koje je dobijao ko zna odakle, i obarao takt hladnog procesora koji je u realnosti imao 55C na package-u i možda 65C na najtoplijem core-u. Voltaža je bila 1.4V.
Zar je toliko teško prihvatiti činjenicu da sam dobio neispravan procesor ?

Jutros sam pročitao da su u prvim Ryzen 7 procesorima imali problema sa očitavanjem temperature, ali da je to sređeno odavno. Baš sam pokušao da nađem da li se to dešava na novijim AMD procesorima i posle 10ak pročitanih sajtova i foruma svi imaju probleme sa stock kulerom.

Iskreno, prvi put čujem da procesor daje lažna očitavanja. OK, samo nisi dobro objasnio na prvom postu. Ja sam prvi put odgovorio onim što sam i pročitao danas na 10 mesta - kuler pravi problem u 90% slučajeva.
 
Problem je bio u programima za očitavanje temperature i njihovom interpretacijom. Prvo je bio temperature offset za 20 a posle za 10c pa je dolazilo do grešaka. I sada neki programi kao CPUID greše na veliko. HWinfo prikazuje najtačnije temperature zajedno sa Ryzen Master-om.
 
Sve je to nebitno kada se zna da je tebi prodavac svesno prodao neispravan proizvod. Tu više nema veze koji je CPU, kluer ili kućište u pitanju ;)

Tačno tako. Zaboravih da napomenem još jednu stvar. Pošto nije ispoštovan rok isporuke, nazvao sam telefonom da vidim šta se dešava. I osoba koja se javila mi kaže ovako:

"Evo mašina je sklopljena i naš ekspert trenutno testira HERCAŽE i podešava vaš sistem, i šaljemo kurirom čim završimo"

Već tad mi je bilo sumnjivo, ali ajde, neću da pravim problem, treba mi mašina hitno. Sutradam je mašina stigla, ostatak priče znate.

Covece ti si isfrustriran i praznis se na neduznim procesorima.

Pa kako da ne budem izfrustriran? Nekada se znalo da je za apsolutnu brzinu, kvalitet, i stabilnost, intel bio tata mata. AMD tu nije imao šta da traži. AMD je uvek kaskao i svi su znali da je bio jeftinija i sporija alternativa. A danas, AMD fura 7nm, a Intel se pati i još uvek nam uvaljuje 14nm. Sada od Intela za više para dobijaš procesore koji se više greju, više troše, imaju manje jezgara, dolaze bez coolera, imaju probleme u visu spectre i meltdown propusta, podrška za PCIx Gen.4 stže tek sa 11 serijom...itd Imaš proizođače Z490 ploča kao što je Asrock i Biostar čiji VRM-ovi nisu u stanju da teraju Intel procesore na default clockovima. AMD ima ogroman škart kod procesora, ploče za AMD su smejurija što se tiče kvaliteta, aktivno hlađenje na X570 čipsetu? Ajde beži bre. Problemi sa AHCI i nekim SSD-ovima, probirljivost memorija, nezavršeni BIOS-i, 20 revizija istog modela ploče. Loši drajveri...itd. Još se AMD usuđuje da diže cenu nove 5xxx serije. Ne zna ko je gori od ova dva. I kao šlag na tortu, sklopiš novu mašinu, i onda nemaš grafičku jer nove Nvidia i AMD kartice postoje samo na papirima, a i to što ima u prodaji košta više nego ceo sistem. FUUUUUUU!!!

Nedostaje mi era Northwood procesora i Voodoo kartica. :(

Jutros sam pročitao da su u prvim Ryzen 7 procesorima imali problema sa očitavanjem temperature, ali da je to sređeno odavno.

Nije bilo sređeno kad je meni trebalo. Od nove mašine očekujem da radi čim stigne. Ne mogu ja da čekam da vendor izbaci novi BIOS, ili da stignu druge ispravljene revizije istog procesora.

Baš sam pokušao da nađem da li se to dešava na novijim AMD procesorima i posle 10ak pročitanih sajtova i foruma svi imaju probleme sa stock kulerom.

Ne dešava se na novim procesorima. A po tim stranim forumima se mnogo se*e. To što si pročitao za stock coolere može biti upravo ono što si meni prvi put rekao.

Problem je bio u programima za očitavanje temperature i njihovom interpretacijom. Prvo je bio temperature offset za 20 a posle za 10c pa je dolazilo do grešaka. I sada neki programi kao CPUID greše na veliko. HWinfo prikazuje najtačnije temperature zajedno sa Ryzen Master-om.

Ti ne razumeš. Upalim mašinu koja je bila ugašena ceo dan. Uđem u BIOS i na prvoj stranici stoji CPU temperature 85C. I CPU thermal throttling nema nikakve veze sa programima za očitavanje. A pogotovo CPU thermal shutdown.
 
Šta ne razumem ? Odgovorio sam ti na na konstataciju o pogrešnim temeperaturama na PRVON Rzen-u. To u BIOS-u odavno nema veze, jer ne radi power saving tada. Jedina važna temperatura je u punom radu i opterećenjem.
 
Kod Ryzena, postoje samo unutrašnji senzori za temperaturu po jezgrima a oni se ne mogu očitavati spolja. To može da bude problem za rešavanje problema sa temperaturom. Temperatura jednog jezgra može da bude viša nego što senzori pokazuju a to se vidi samo po smanjenom boost-u za jezgro koje je toplije jerbo je temperatura jezgra jedna od glavnih merila za boost.
Zato je lakše da se reguliše temperatura manuelnim podešavanjima nego na auto/PBO.
 
Malo sam se namučio sa Kingston Predator 3200 CL16 memorijom. Ima ovaj Micron, čini mi se J-die type. Na kraju radi stabilno na 3600 Mhz sa CL16, ali ostalim malo opuštenijim latencijama. Stavio sam Voltažu na 1.36, ali ploča prikazuje da uzima 1.38. Definitivno bolji rezultat za oko 100 poena na mom 5900x u Cinebenchu 20 u odnosu na XMP profil.

viber-image-2020-12-28-22-47-20.png
 
Zen3 + X570 ploča, to je olakšica. Kada budem flešvao novi BIOS na mojoj ploči baš me zanima da li će moći moja memorija (Kingston b-die 3600MHz) Na 3800 MHz+. Može i sada ali na CL 23 što ubija performanse.
 
Zen3 + X570 ploča, to je olakšica. Kada budem flešvao novi BIOS na mojoj ploči baš me zanima da li će moći moja memorija (Kingston b-die 3600MHz) Na 3800 MHz+. Može i sada ali na CL 23 što ubija performanse.

Trebalo bi da ide bez problema na 4 Ghz tj 2000 Mhz za infinity fabric sa CL18 i to bi bilo super. Mada mislim da je ovaj 3600Mhz i 3733 sa CL16 sweet spot.
 
Kada imaš FCLK na 2000 ili više onda nije problem većom frekvencijom RAM-a i manjim Cl-om.
 
Zato je lakše da se reguliše temperatura manuelnim podešavanjima nego na auto/PBO.

To mi treba :D

Pitah u drugoj temi...
Kako da zauzdam napon na 3600XT i MSI B550 Tomahawk?
Vidim da ide do 1,475V.
Pisalo se negde na forumu, moguće da si baš ti, ali sada kad mi treba, ne mogu da nađem.
 
Nazad
Vrh Dno