Šta je novo?

eksterni SSD igranje igrica

Shtef88

Poštovan
Učlanjen(a)
14.09.2015
Poruke
9
Poena
51
Zdravo ljudi,

Uzeo sam laptop Lenovo 5 Legion:
https://www.bcgroup-online.com/lapt...gb.-512gb-ssd.-gtx1650-4gb-(82au005rya)-67201

Naime doslo je do glupe situacije sa njihove strane, posto sam ih pitao da li je moguce da se doda dodatni HDD, rekli su mi da su proverili i da moze da se doda...
Nakon sto sam platio laptop i kada su krenuli da ugrade dodatni HDD od 2TB koji sam trazio ispostavilo se da ne moze... blago receno popizdeo sam...

S obzirom da ovde ima ukupno SSD od 512 GB koji bi koristio za posao, windows i neka osnovna dokumenta, razmisljam da kupim eksterni SSD od npr 1TB koji bi uglavnom koristio za igrice.

Interesuje me Vasa preporuka?

Siguran sam da bih ovaj bio odlican, interesuje me da li postoji neka jeftinija varijanta:
https://viphouse.rs/p/kingston-shsx100-960g/125735
 
Ima:

Kupis ovo kuciste za nvme ssd "LC Power LC-M2-C-NVME" i kupis neki jeftiniji nvme, pozeljno sa DRAM-om kao sto je Kingston A2000 od 1TB i bice u startu jeftiniji.
Moze i ovako nesto : https://www.aliexpress.com/item/328...earchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

Meni NIJE jasno zasto nisi vratio laptop...?

A zar nije jeftinije ili barem bolje kupiti ssd od 2Tb i staviti ga umesto vec postojeceg ssd?
 
Poslednja izmena:
Hvala na odgovoru, iskreno, mrzelo me da vracam, zato sto je kupljen preko firme, bila bi procedura, dokumentacija, vracanje para.... a laptop mi treba pre nove godine jer moj stari komp ide na drugo mesto, a treba da presnimim podatke sa starog na novi, itd....
Posle cele ove zajebancije sto sam imao sa njima, lepo sam ih pitao da li oni mogu da mi u startu zamene SSD i stave veci SSD od 1TB, rekli su mi da cu onda izgubiti garanciju?!
Mislim da je njih mrzelo da se bave sa tim laptopom.

Svakako od mene negativna ocena ko vrata sto se tice profesionalnosti za jednu takvu firmu, i vise nikad necu nista kupovati tamo.
S obzirom da se u laptopove ne razumem uopste, koja bi bila onda preporuka za interni SSD od 2TB?
Hvala unapred
 
Proveri specifikacije, ali taj laptop bi trebalo da ima ili m.2 ili 2,5" slot za još jedan disk. Pa kupi SSD od još 500/1000GB i ubaci ga unutra. Ako ikada bude trebalo da ga šalješ na servis, pre slanja izvadi disk i to je to. Oni neće ni znati da je otvarano i menjano bilo šta.

Naravno, oba diska kriptuj Bitlocker-om. Ako ga nekad budeš slao na servis ili ako ti neko ukrade računar, bar će podaci ostati samo na tvom bekapu na trećem mestu
 
Ne menjas u prodavnici niti servisu (sklapači) od prodavnice vec u ovlastenom servisu.

Nazovi ovlasteni servis za Lenovo (proveri jer mozda razliciti uvoznici imaju MOZDA druge servise) pa kod njih odnesi SAMSUNG 860 EVO od 2TB (mogu i Crucial MX 500 i Kingston KC 600).
Dakle u ovlastenom servisu aako se uradi zamena ce da ostane garancija, nikako u servisu prodavca jer tu sklapaju konfiguracije po zelji.
Znaju oni kako (najcesce) ali nece da se bakcu jer mogu da popucaju zabice na laptpou i onda su onu u porblemu...

Definitivno 2TB je tebi pravo resenje.
 
Hvala jos jednom na savetima.... videcu sledece nedelje da zovem i ovlasceni servis da im kazem problematiku da vidim sta i oni predlazu, javljam sta sam uradio... najverovatnije cu na kraju da se odlucim da pretvorim postojeci ssd od 512gb u eksterni, a da kupim novi od bar 1tb koji bi ubacio u kuciste, tako bi resio realno sve probleme :) hvala jos jednom
 
Zeha, hvala na odgovoru.
Ali po ovome sto pise na linku, ispada da se lako zagreva i da ne radi bas dobro prilikom opterecivanja?
S obzirom da planiram da ga opterecujem sa igricima, zar to nece biti problem?
Hvala unapred na odgovoru
 
Nema šanse da taj laptop ima samo jedan sata/m.2 slot, zeznuli su se nešto u toj radnji opasno. :)

Sent from my Mi 10T Pro using Tapatalk
 
Nema šanse da taj laptop ima samo jedan sata/m.2 slot, zeznuli su se nešto u toj radnji opasno. :)

Imam ja jedan HP G3 koji ima i SATA za 2.5 diskove, i m.2 slot. Ali fizički se mogu staviti ili samo jedan ili samo drugi drive.

Mož' misliti koliko sam pop'deo kada sam otvorio laptop, stavio 1tb HDD (stoji ispod SSD-a) i onda video da SSD ne može da se vrati. Srećom, HDD sam imao od pre. Još bi gore bilo da sam ga kupio. :(

Svelo se na kupovinu novog SSD od 1tb i sada je to jedini drive u mašini.

Ali to je ultrabook. Tačno je da svi drugi laptopi što sam čačkao imaju mogućnost istovremenog stavljanja i m.2 i 2.5" drajva istovremeno.
 
Poslednja izmena:
Nema šanse da taj laptop ima samo jedan sata/m.2 slot, zeznuli su se nešto u toj radnji opasno. :)

Sent from my Mi 10T Pro using Tapatalk

Ja bih stvarno voleo da si u pravu. Kako bih mogao ovo dodatno da proverim?

Pre nego sto sam kupio laptop, pitao sam u BC group da li je moguce da se doda jos jedan HDD, moja ideja je bila da stavim obican HDD od npr 2TB, i da ne razmisljam o popunjenosti HDD/SSD nikada vise. Nakon sto je BC Group proverio sa ovlascenim servisom, rekli su mi da ima mesta da se stavi dodatni HDD, dogovorili smo se da mi ugrade HDD od 2TB, i nakon dva dana me zove i kaze: "imamo problem sa laptopom"...
bukvalno mi je roletna pala, kaze kad su otvorili laptop ustanovili su da ipak nema mesta, ne znam... Lud zbunjen normalan...
 
...
Ali po ovome sto pise na linku, ispada da se lako zagreva i da ne radi bas dobro prilikom opterecivanja?
S obzirom da planiram da ga opterecujem sa igricima, zar to nece biti problem?
...

Ne znam.
Pregreva se kad sam tovario nesto vise od 200GB i skoro 60GB, brzo stigne na visoku temperatutu, a pri merenju brzine je trotlovao ( ne i pri prebacivanju jer je sve letilo max sto usb 3.0 podrzava).
Kako se ponasa(ju) igra(e), koliko koriste ssd i za sta, da li stalno nesto mnogo radi ili ne?
Da li se hdd zagreva i mnogo radi kad igre koristi ili je ipak samo graficka i procesor uposlen a ssd-hdd dodju kao ispomoc za ucitavanje podataka kad se nivoi prelaze i sl.
Ako mnogo i stalno cita i narocito pise na ssd onda ovo nije dobitna kombinacije.

Upravo smisljam kako da dodatno i direktno hladim A2000 u kućištu, pokušaću da stavim termal traku i limčić ili samo deblju tetmalnu traku, onu od 2mm, pa da uvučem u kućište, iako ima prostora za 1,7mm (ili mozda samo 1,6mm).
Termalne trake su poskupe (zamoj ukus) pa gledam sto jeftinije da prodje modovanje...
 
Poslednja izmena:
Cena je 47€, znaci vise od 2 crvene je skuplje (sto nije problem al stipsa poput mene gleda jeftinije da prodje, pa se obicno i zahebe), već je "problem" što ne bi do iza božića stiglo preko Fante. A A meni estetski vise odgovara crno LC kućište umesto ovog "nazubljeneog" Icy box-a.
Da sam imao odma Icy Box uzeo bi njega, mozda (stipsa faktor)... :d

Sve je jasno zasto isti nvme se mnogo bolje ponasa u Icy Box-u.
https://www.youtube.com/watch?v=AEmTXChp6Sc

Evo gde se raspitujem kako da ga rashladim... https://forum.benchmark.rs/showthre...nvme-u-externom-kućištu&p=6275316#post6275316
 
Cena je 47€, znaci vise od 2 crvene je skuplje

'Bem mu miša, kad god sam kupovao preko Fante ili ga pitao za cenu nekog proizvoda uvek je ispalo isto kao kada se ode na Google i pretvori forinta u evro (u ovom slučaju bi bilo 12.990 forinti tj. 36€) tako da sam i prestao da ga pitam, sam izračunam i on samo potvrdi cenu (razlikuje se nekada evro gore/dole).
 
Taj laptop decidno ima 2 mesta za storage 1 2.5" + 1 M.2 proveriti specifikacije je prelako bilo, što sam našao za 10 sekundi na Google ovde (pogledaj specifications) i ovde na videu...
E sada ako tu tebi stoji SSD SATA od 2.5" naravno da nema više mesta za drugi HDD od 2.05", što i verujem da je tako, a u prodavnici im je izgleda znanje za xxxyx :d. Ali u savkom slučaju je lako videti raznim programima šta imaš (2.5" ili M.2) kao SSD i bez otvaranja kao CrystalDiskInfo npr.

Pa onda ili dodaš NVMe, ili dodaš NVMe a zameniš 2.5" SSD za HDD za dodatan prostor kao što si hteo a prodaš 2.5" SSD ili...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno