Šta je novo?

Da li RGB ventilatore smem da priključim na obične, non-rgb headere ?

Učlanjen(a)
11.02.2018
Poruke
35
Poena
45
Pozdrav ljudi, usrao sam motku.

Sastavljam konfiguraciju i sestra je izrazila želju da ubacimo i neke rgb elemente. Pošto nisam smeo oko traka da se zezam, odlučio sam se da kupimo rgb ventilatore koji bi istovremeno lepo hladili i svetleli, da spojim lepo i korisno.

Ja sam istraživao po netu, i video sam da moja ploča ( MSI B450 Tomahawk MAX) nema baš sjajnu podršku za RGB. Međutim , vidim da ovi Corsair SP120 RGB pro ventilatori dolaze uz Hub i koštali oko 50e, pa sam pazario. Ja sam kao zadnja *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau* pretpostavio da će taj hub (lightning node) da nadoknadi taj nedostatk RGB headera za ventilatore na matičnoj i da ću sa njim u stvari sve to lepo da povežem na jedan header ( da on vrši kao neku funkciju splittera). I mi pazarili. Ovce neinformisane

Međutim, kada sam otvorio ventilatore i video dva kabla, da jedan ide u nod, a drugi u matičnu, u zemlju sam propao, bukvalno najneprijatnije iznenađenje ikada, to nisam nigde video kod tih ventilatora, da svaki ima po 2 kabla, mislio sam da će samo taj jedan da ide u nod ili tako nešto ( ili je to praksa nego se ja nisam lepo informisao). I sad proklinjem sebe što nisam tražio i unbox video klipove.

Glavno pitanje je, da li ja te 3-pin ( imaju tri rupe) kablove mogu bez problema da udenem u normalne SYS_FAN , non-RGB headere sa 4 pina ? To su ovi obični za jlasične ventilatore. Znam da se inače tako povezuju, 3 na 4 i jedan pin viška. No, ovaj kabl je od rgb ventilatora i ne znam da li će to spržiti matičnu ako ide na klasičan. I ako može, da li će ventilatori svetleti jer su priključeni na nod, ili moraju i u JRGB header i u nod. Da napomenem, nisu ARGB, samo RGB.

Ili, da li je možda logika ovakva ? Da ja mogu da povežem te ventilatore bez problema na matičnu, na obične system fan headere, i da će oni raditi i svetleti bez problema zato što deo sa osvetljenjem obavlja nod uz pomoć icue softvera, a ovi fan headeri si zaduženi samo za napon za pokretanje ventilatora ? Ovaj poslednji pasus je potencijalno jako opasna logika, pa sam je zato vama predočio. Bolje ovde da ispadnem glup i da sačuvam ostatak kompa, nego da mi komp ode u vazduh, a nov je. Ako mogu u obične headere, a da ne svetle, super, i sa tim se mirim, samo da ne spržim ništa. Ne mogu da verujem da sam toliko istraživao i sve, i da na kraju ovu glupost za*erem. A hteo sestri da učinim jer je baš dobra i imao sam najbolje namere, a znam i sam da je oko RGB-a najveći s*ks i da uglavnom ne vredi muka sem ako imaš novca i vremena za bacanje ako hoćeš da to valja. No, ponela me naivnost i ishitrenost . Hvala unapred na pomoći.
 
Poslednja izmena:
Hub (kontroler) kontrolise sve u smislu argb-a, njega u struju a ventove u njega i sve ce da radi. Hub moze da se poveze i na ARGB header ploce i onda kroz softver mozes da podesavas i sinhronizujes..
Tako rade svi kontroleri, pretpostavljam i taj njihov..

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Hub (kontroler) kontrolise sve u smislu argb-a, njega u struju a ventove u njega i sve ce da radi. Hub moze da se poveze i na ARGB header ploce i onda kroz softver mozes da podesavas i sinhronizujes..
Tako rade svi kontroleri, pretpostavljam i taj njihov..

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

znači sve bi trebalo da radi bez ikakvih problema ? Mogu ventilatore u obične 4-pin headere , iako nisu RGB ? Jedan kabl venta u nod, a drugi u najobičniji system fan header ? I tako sa sva tri venta ?
 
Poslednja izmena:
Koji si tacno hub uzeo, daj pusti ovde link sa corsair sajta.. Po cenama tamo samo kontroler kosta oko 50e a ti si za te pare dobio i tri venta..

I ne mozes da ubodes 3pin u 4pin, jedni su rgb a drugi argb, jedni rade na 5v a drugi na 12v..

Edit2: evo ovde ti je objasnjeno onako kako sam ti ja gore napisao, ventove u kontroler a kontroler u plocu/struju
https://youtu.be/EbKDfFrAXl0


Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Koji si tacno hub uzeo, daj pusti ovde link sa corsair sajta.. Po cenama tamo samo kontroler kosta oko 50e a ti si za te pare dobio i tri venta..

I ne mozes da ubodes 3pin u 4pin, jedni su rgb a drugi argb, jedni rade na 5v a drugi na 12v..

Edit2: evo ovde ti je objasnjeno onako kako sam ti ja gore napisao, ventove u kontroler a kontroler u plocu/struju
https://youtu.be/EbKDfFrAXl0


Sent from my SM-G975F using Tapatalk

https://www.corsair.com/us/en/Categ...SP-Series-RGB-PRO-Performance/p/CO-9050094-WW

Evo linka gore. Uzeo preko madjara, nod+ 3 venta. Iskreno, ne kontam te, pogubio sam se.

Ventilator ima 2 kabla. Jedan, 4-pin kabl ( 4 rupice) ide u hub/node, ti kablovi bukvalno imaju žutu traku da su za hub . A gde drugi kabl ide ? To nisam video na snimku, samo su pokazali da ti hub kablovi idu u hub, to kontam. Taj drugi kabl od ventilatora ima 3 rupice, a maticna mi nema ni jedan 3pin priključak. Čak ni ovaj jedan RGB priključak nema 3 pina nego 4, cela matična mi ima 4 pina za ventilatore. Kontam i da ovaj 9pin usb treba na matičnu da priključim, i ovaj SATA priključim napajanje. Ali mi nije jasan onaj deo videa gde kaže install your fans in your case.:laugh: To sam ti gore već napisao. Gde ide taj drugi kabl ? Ispada da sam omašio ventilatore za moju ploču u potpunosti i da nisu kompatibilni ?

EDIT: Evo gledam nekog lika kako instalira QL120. On koristi i neki commander pro. Moguće je da je to ono što meni treba. Znači još nekih 50 evra ili kače samo za ovo ? Ako sam ja dobro skontao. Mogu li bar ti moji ventilatori da rade normalno, bez rgb-a ako ih povežem samo na matičnu, a da ovaj drugi kabl izvadim iz huba i da odmara dok ne pazarim taj commander ? Jer i ovi ventovi koje s dobio u kućištu (meshify C) imaju 3 rupice, i njih moram na 4 pina na matičnoj, jer samo te imam. Mogu li po toj logici i ove corsair tako, a da ne svetle nego da rade normalno, je l to neće ništa da zezne, ako je uopšte moguće tako nešto...

EDIT 2: https://landing.coolermaster.com/faq/how-to-connect-a-3-pin-or-4-pin-fan-to-the-motherboard/

Evo na Cooler Master sajtu kažu da to sme, ali opet, možda je to potpuno druga priča ? Je l' mogu tako da priključim i ove i da budu obični kao što je ovde na sajtu ?
 
Poslednja izmena:
Sad sam i ja guglao i prosto mi je neverovatno da prodaju dva uredjaja uz fanove..

https://www.reddit.com/r/Corsair/comments/e33u3l/how_to_connect_ql_fans_with_supplied_lighting/

Po ovome ispada da kuleri dobijaju struju preko tog commandera, a rbg hub sluzi samo za osvetljenje...
Nisam pametan stvarno :(

Uz ventilatore prodaju samo ovaj jedan node core koji sam ja dobio. A ovajcommander pro jok . Vidiš sad kako mi je, na redditu isto dobijam pomešane signale, reko možda ne znam lepo da se izrazim na inglišu, ajde ovde na srpskom lepo sa ljudima. Pisao sam njihovom tech support servisu, valjda će oni da urade nešto. Budu li mi rekli da mi je potreban i taj komander, nikad više corsair. Ako je tako, onda samo deru ljude. Da sam ja ispao ovca što nisam detaljno gledao, jesam. Ali evo sad gledam sve i sva, i dalje nema konkrernih informacija ni za šta. Ok, kontam ja da sam možda tupson pa da sporije kontam i da mi je ovo prvo sastavljanje komfoguracije i da ni ne treba da ide kao po loju. Ali mogli su bar da metnu neko obaveštenje na pakovanje, ovako ga prodaju kao da je samo plug&play....čak i da sam istraživao podrobnije pre pazara, bio bih u nedoumici, sad je još gore jer ne znam da li sam bacio 50e ili ne. Nigde konkretnog odgovora...a stičem utisak kao da se svima na netu nešto podrazumeva osim meni. Mnogo frustrirajuće nema šta. Kad ovo budem rešio, ima da napravim fool proof video na yt, za ove tupsone kao što sam ja, da se niko sa ovim ovako ne zajebava. Kad ovo preguram ostatak konfe će kao po loju, bukvalno mi stalo samo ovo, da povežem kablove od napajanja i da metnem grafu.
 
Nisi ti kriv, ARGB/RGB ventovi su potpuno nestandardizovani i svi proizvodjaci guraju svoje kontrolere kako bi zaradili vise para.. Mislim da je Corsair tu prilicno bahat, nisi prvi koji spominje njihove ventove/habove/komandere/sta god na forumu koliko sam ja ispratio.

Uzmi i pretrazi postojece teme, nisi sigurno prvi koji to pokusava da namesti. Imas i onu opstu o ventovima gde se isto spominje plus su tamo vece sanse da neko vidi tvoj problem nego u zasebnoj temi u ovoj sekciji :)
 
Nisi ti kriv, ARGB/RGB ventovi su potpuno nestandardizovani i svi proizvodjaci guraju svoje kontrolere kako bi zaradili vise para.. Mislim da je Corsair tu prilicno bahat, nisi prvi koji spominje njihove ventove/habove/komandere/sta god na forumu koliko sam ja ispratio.

Uzmi i pretrazi postojece teme, nisi sigurno prvi koji to pokusava da namesti. Imas i onu opstu o ventovima gde se isto spominje plus su tamo vece sanse da neko vidi tvoj problem nego u zasebnoj temi u ovoj sekciji :)

ti nije problem da mi pustiš link od tih tema, nisam nigde našao, našao sam samo jedan post gde je majka imala cim oko ventova i matične, ali jw njen problem malo drugačiji od mog
 
Ma ukucao sam samo oznaku ventova u pretragu i izaslo mi je milion rezultata i tema, nisam detaljno zalazio gde i sta... Pitaj u opstoj temi za ventove ko ima te i kako ih je povezao

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Sta si ti tacno dobio uz te ventove? Corsair rgb fun hub, nije isto sto i corsair lighting node pro. To su dvije razlicite stvari. Ja pretpostavljam da si dobio Corsair RGB fun hub. Koji ide na Sata napajanje, a u njega idu 4pin od ventova. Taj RGB fun hub, se spaja sa Lighting node pro preko tog bocnog konektora. Lighting node pro ide u plocu preko micro usb kabla sa jedne strane, a usb 9pin sa druge strane. TI vjerovatno nisi dobio Lighting node pro (moze i taj commander, istu stvar rade).To je ako nemas taj corsair konektor na ploci jedini nacin spajanja. Ja mislim da ti te ventove mozes pozabadat direkt u plocu, oni ce raditi, samo nece da svjetle, al to nek potvrdi neko ko zna oko struje, ja veze nemam. Znam da ako ploca ima taj corsair konektor za te rgb zezancije, onda rgb hub ide u plocu u taj konektor, a ventovi onda idu jedan kabal u HUB, a drugi u plocu na sys_fan, odnosno tad nije potreban Node pro (commander).
Koliko sam ja skontao, taj RGB fun hub mu dodje kao produzni za vise ventova, a Lighting Node Pro ustvari radi sav posao oko RGB-a.
Ali ovo nista ne znaci dok ne napises sta si tacno dobio uz ventilatore? Jer vidim da ima i varijanta sa jednim tim nekim Lighting node core, u koji idu ventovi, a on u plocu na usb. Izgleda da Crosair ima nekoliko varijanti toga.
Ako si uz taj Nod, Hub ili kako ga vec nazivaju dobio kabal koji iz njega ide u Plocu 9pin usb, ubodi ga u plocu, ventilatore jedan kabal u HUB/NOD, a drugi kabal na plocu sys_fan. Skini softver i podesi. I to je to.
 

Prilozi

  • corsair.jpg
    corsair.jpg
    44.8 KB · Pregleda: 34
Poslednja izmena:
Sta si ti tacno dobio uz te ventove? Corsair rgb fun hub, nije isto sto i corsair lighting node pro. To su dvije razlicite stvari. Ja pretpostavljam da si dobio Corsair RGB fun hub. Koji ide na Sata napajanje, a u njega idu 4pin od ventova. Taj RGB fun hub, se spaja sa Lighting node pro preko tog bocnog konektora. Lighting node pro ide u plocu preko micro usb kabla sa jedne strane, a usb 9pin sa druge strane. TI vjerovatno nisi dobio Lighting node pro (moze i taj commander, istu stvar rade).To je ako nemas taj corsair konektor na ploci jedini nacin spajanja. Ja mislim da ti te ventove mozes pozabadat direkt u plocu, oni ce raditi, samo nece da svjetle, al to nek potvrdi neko ko zna oko struje, ja veze nemam. Znam da ako ploca ima taj corsair konektor za te rgb zezancije, onda rgb hub ide u plocu u taj konektor, a ventovi onda idu jedan kabal u HUB, a drugi u plocu na sys_fan, odnosno tad nije potreban Node pro (commander).

Konkretno sam dobio Lightning Node Core, tako se zove. Koliko sam ja skontao iz snimka, koji je mi je shomi poslao, taj Lightning Node Core je kao spojeni HUB i Lightning Node Pro. Ima snimak gore. A nema mi ploča taj Corsair konektor, msm da se zove JCorsair, tako nešto. Nema ga. Ima link gore šta sam pazario. 3 venta i uz njih taj Node Core (nije node pro). E sad, na jednom od kablova piše TO RGB HUB. Mozda uz taj Node Core koji sam dobio treba taj commander pro, a njima se podrazumevalo da ga imam ???
 
Cek jel nisi dobio kabal od NODE-a do ploce 9pin koji se usteka u USB konektor na ploci?
 
Cek jel nisi dobio kabal od NODE-a do ploce 9pin koji se usteka u USB konektor na ploci?

Jesam , dobio sam

EDIT: Takođe sam dobio i onaj SATA kabl, msm da on ide u napajanje. A rupice u ovim kablovima su kockaste, nisu okrugle. Kontam da su okrugle rupice baš za ARGB. A ove kockaste su iste kao rupice od ovih Fractal Design ventilatora koje sam dobio uz kućište
 
Poslednja izmena:
Ubodi ga u Node a drugi kraj u plocu u USB hub. Ventilatore jedan kabal u Node a drugi u plocu na sys_fan.

@edit - Sata kabal na napajanje, da to sve ima struju logicno.
 
Poslednja izmena:
Ubodi ga u Node a drugi kraj u plocu u USB hub. Ventilatore jedan kabal u Node a drugi u plocu na sys_fan.

@edit - Sata kabal na napajanje, da to sve ima struju logicno.

Taj USB je bukvalno kao deo noda, msm da ne može ni da se izvadi iz noda a drugi kraj USB-a sa 9 pina,on sigurno ide u matičnu. Ali kontam da nije problem ako je taj kabl kao solderovan ili je neodvojivi deo noda , dokle god mogu drugi kraj USB-a u ploču ?
 
HUB - jedan kabal na plocu USB HUB 9-pin
- drugi kabal u SATA da ima napajanje

Ventilatori - jedan kabal u HUB
-drugi kabal u plocu gdje pise SYS_FAN (1,2,3,...)

Skini softver i podesi
 
Nista, javi jel sljaka.

Sent from my IN2013 using Tapatalk
 
Imam sličan problem: Gigabyte Z370pD3 ploča ima samo rgb 12V header i Thermaltake Pure ARGB sync ventilatori. Mislim da ova sprava rešava problem povezivanja ploče i ventilatora.
 
Nazad
Vrh Dno