Šta je novo?

Savet za NAS

milkobgd

Čuven
Učlanjen(a)
30.07.2010
Poruke
6,363
Poena
625
Odavno zelim mrezni hard ali nikako da odvojim pare...
Potreba je Plex, torrent i bekap fotki i videa. Znam da je pravi NAS sa minimum dva harda ali to je preskupo za mene. Znaci, dovoljan mi je jedan hard (na PC cu drzati kao i do sada komplet slika i videa tako da cu opet imati dve kopije). Ne bih pravio NAS, niti sam vican a i zeleo bih elegantno, pouzdano, fabricko resenje. Koliko sam video, Synology nudi sve sto mi treba i dvoumim se izmedju dva (naj)jeftinija resenja,
Synology DiskStation DS118 i
Synology DiskStation DS220j.

Racunam da je j varijanta hardverski slabija ali opet bih imao opciju (danas sutra) za 2 harda pa ni sam ne znam sta da odaberem. Sto se snage tice, prosla su vremena da je postojala potreba za transkodiranjem filmova u Plex media serveru, svi uredjaji na kojima bih gledao video materijal mogu da pustaju originalni kvalitet. DA li u toj varijanti mnogo gubim odabirom J varijante?

Par pitanja,
1. ako bih izvadio polupun hard iz PC i ubacio u NAS, da li bi mi ostalo sve sa harda, da ne radi neki format?
2. da li mogu naknadno da ubacim drugi hard bez gubljenja materijala sa prvog (DS220j naravno)?
3. da li mogu deo harda (u NAS-u) da "zakljucam" samo za sebe a ostatak harda da ostavim za ostale ukucane?
4. da li, ako stavim dva harda u RAID moraju da budu identicni modeli ili velicine memorije?
5. da li, ako stavim dva harda u RAID, mogu da "dupliram" samo jedan folder npr slike i videa a torrent da pakujem samo na jedan od njih?
6. koji hard(ovi), red ili purple?
7. ako skidam filmove torrent-om direktno na NAS, kako skinuti prevod bez upotrebe PC?
 
Poslednja izmena:
Od ova dva ti je svejedno koji ćeš odabrati, ako gledamo isključivo iz perspektive "snage", pošto su oba slabašna.
Ali, radiće najosnovnije, dogod ih ne zatrpavaš sa korisnicima i potrebom za istovremenim radom sa više od 1 korisnika.

Odgovori na pitanja:

1. Ne
2. Da
3. Ne, ali je preporuka da budu identični model. Ako nisu identične veličine, RAID će biti onoliki koliki je manji disk.
4. Ako misliš na RAID1 (mirroring), on radi "dupliranje" kompletnog sadržaja, tako da je odgovor NE
5. Red, ali gledaj da ne budu manji, već 8TB i veći
6. Kodi
 
Hvala.
Pojasni mi samo prvi odgovor, molim te. Ne, neće mi ostati materijal sa harda ili ne, ne radi format harda?
i trojka mi je bitna (3. da li mogu deo harda (u NAS-u) da "zakljucam" samo za sebe a ostatak harda da ostavim za ostale ukucane?)
(Kako se sam ne seti Kodija za prevode...)
 
Poslednja izmena:
Uradiće format u EXT4 ili neki drugi Linux file system, tako da podaci ćao zdravo.

Menjao si pitanja, moji odgovori su za ono što si pitao pre editovanja.

Možeš da “zaključaš” deo za sebe.
 
Izvinjavam se sto upadam :) Zanima me iz kog razloga su ovi konkretni modeli toliko skupi, a prodaju se bez diskova? Zanimalo bi me neko ovakvo rešenje u budućnosti, trenutno koristim kombinaciju šaomi 3g ruter-a i externog 3.5" harda na padavan sw.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Dvoumim se izmedju Synology DS118 i QNAP TS-230. Jeste, QNAP je za dva harda ali nije mi to bas bitno a ipak je jeftiniji. Imaju isti procesor, QNAP ima 2GB, Synology 1GB ali iz nekog razloga QNAP ne radi transkodovanje H265 kodeka, Synology radi!? Koliko kapiram to je bitno zbog mogucnosti playera/uredjaja koji koristim za gledanje (tablet, box, telefon, PC...)? Danas svi ti uredjaji imaju snagu da sami procesuiraju i 4K materijal? Dobro sam ovo shvatio ili gresim? Ako su ova dva uredjaja izbor a 2 reka nisu imperativ, sta bi bila bolja nabavka?
 
Po mom skromnom mišljenju, uvek NAS koji može da primi više diskova... Ako ništa drugo, zbog budućih potreba...


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Na kraju sam ipak uzeo QNAP TS-230. Iskreno, ne secam se sta je presudilo.
Radi to sasvim korektno, omako kako sam i zamisljao. Ocekivao sam bolju Android app (ima ih nekoliko koje se preklapaju sa opcijama) ali i ovako je ok.
Za ono sto bi me 100% zadovoljilo, vidim da bi mi trebala hiljadarka (bolji NAS sa Intelom i 2 red harda veceg kapaciteta).
 
Nazad
Vrh Dno