Šta je novo?

Kupovina SSD m.2 nvme

negovan90

Cenjen
Učlanjen(a)
20.10.2013
Poruke
179
Poena
170
Pozdrav drugari, treba mi pomoc oko kupovine ssd-a, trenutno posedujem u kompu samsung ssd 850evo 500gb. Prvo bih hteo da mi kaze neko ko se razume da li mogu da dodam m.2 nvme na plocu asus x470pro, ako je moguce koji uzeti(gledao sam 970evo plus 500gb(60e na kp)) i koji se najvise isplati. Komp koristim iskljucivo za Counter Strike Global Offensive, muziku(cubase) i to je to. I na kraju jos jedno pitanje da li mi znaci nesto uzeti m.2 nvme vezano za igricu i muziku ??? Hvala svima unapred


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Podrzava M.2 NVME SSD-ove, moze taj koji si gledao mada mi je cena nesto niska. Kingston A2000 je isto ok izbor a nesto jeftiniji od Samsunga. Za igru ne toliko, za Cubase ce znaciti sigurno.
 
Uzmi 970 evo i mirna bačka.

Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk
 
Na jednom oglasu je 60e, ostali su 90e+. Znaci da narucim taj samsung, da ne jurim dalje nesto ? Ovaj oglas gde se prodaje za 60e, iz nemacke su doneti ima vise komada, novi ali nemaju garanciju


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nema potrebe da se troši ba Samsubg. Kingston A2000 završava posao i jeftin je, plus 5 godina garancije. Transcend 220s ako bi nešto brže na papiru...onaj Patriot V100 isto nije loš za pristojnu cenu.
 
Trenutno se nesto ni ne isplati uzimati na KP.
Evo gledam kingston 500gb a2000 kod nas 63 evra, najeftinije sto sam video na kp je 57e.
5god vs 3god ili koliko vec daju garanciju madjari.




Sent from my LG-H990 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Kupi Samsung u prodavnici, imas garanciju, imas kvalitetan uredjaj.
 
Ako hoces top ponudu uzmi samsung bez razmisljanja, ako gledas ulozeno/dobijeno onda kingston.
Po meni ne vredi samsung 30ak evra vise, pre bi dodao jos 20e i uzeo kingston od 1Tb ili nesto trece slicnih karakteristika.

Sent from my LG-H990 using Tapatalk
 
Interesuje me samo ova razlika u brzini, jel toliko samsung bolji u praksi ili je to samo na papiru ?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Što se brzine tiče oba su mnogo brža od SATA SSD-a a tek od HDD-a. U radu se slabo vidi i razlika između SATA i NVME ma koje brzine.
 
Pitam izmedju 970 evo i kingston a2000, to me interesuje, ako je dobar taj kingston onda cu uzeti njega od 500gb


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Evo ja sam narucio A2000 od 1TB da pravim externu super brzu flesku, externi ssd, za tovarenje filmova i serija na njega i gledanje na tv.
To je najjeftiniji nvme (cak i medju sata m.2 ssd) sa DRAM-om a da valja i povrh svega 5g garancije. ;)
Ako pare nisu problem, bolje da uzmes veci nvme, prosto je ta velicina prostora i ne obaziranje vise sta i koliko instaliras jedna slatka milina. :d
500GB je sasvim ok ali vece je bolje.
 
Kapiram to, razmislicu o 1tb, nego neka mi neko kaze vezano za brzinu:
c39eaea76d4cfd3f1cfd5967a829c096.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Мислим да овде, на Бенчмарку, имаш тест Кингстона и да је ту и поређење са Самсунгом. Одавно сам читао, али мислим да ћеш пронаћи одговоре које тражиш.
 
Kapiram to, razmislicu o 1tb, nego neka mi neko kaze vezano za brzinu:
c39eaea76d4cfd3f1cfd5967a829c096.jpg

To je sekvencijalna brzina, pre svega vazi za velike fajlove, npr. uzmes 50-100-200GB filmova pa krenes da iz prebacujes sa jednog NVME na drugi NVME.
Malo je poslova u kojima mozes iskoristiti primetan deo moguscnosti nvme, tog 970 evo plus ili A2000.
Uporedi njihove brzine kod 4K, ima tema o merenjima brzina ssd pa i nvme uredjaja ili tema o samim m.2 i nvme uredjajima. Tamo su kacili brzine pa nadji za 970evo plus i A2000.
4K je rad sa malim fajlovima koji se najvise pisu i brisu na hdd, ssd, nvme.

Ako pitas da li 1TB A2000 ili 500GB 970 evo plus, ja glasam za 1TB A2000.
Ako pitas izmedju njih dva od 500GB uzmi koji god hoces.
Bas zbog te razlike u brzini, 970evo plus trosi vise struje i samim tim se vise greje.
 
Poslednja izmena:
Pogledaj ponudu na stranici bh photo&video. Ja sam sebi narucio Samsung 970 EVO m.2 NvME, 500 GB veoma jeftino. Kod nas u RS su skoro pa duplo skuplji.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Brzina zavisi i od popunjenosti diska. Ako popunis 450 gb od 500 gb na 970evo, a2000 od 1 tb će onda biti brži jer je poluprazan. Ali svakako je samsung bolji, tu nema dileme. Samo što je skup kod nas. Napolju je za crni petak koštao terabajt oko 99 evra. Verovatno su ti sa kp bas za ceni petak kupljeni. Problem je što ako crknu teško je dobiti novi ili pare nazad a ssd obično crkne odmah ako je falican. Mada ni kod nas nema garancije ako kupuješ u tehnomanijama.
 
Porucio sam Kingston A2000 500gb kod nas u prodavnici sa domacom garancijom od 5 godina, ma bice mi dosta jer imam vec samsungov ssd od 500gb u kompu. Hvala svima na pomoci


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Brzina zavisi i od popunjenosti diska.

(Odnosi se valjda na sata i nvme ssd-ove verovatno)

Otkud ovo?
Negde si procitao, neko ti rekao, naučio u nekoj školi, sam zaključio, saznao iz ličnog iskustva?
 
Poslednja izmena:
Zakljucio iz licnog iskustva. Moguce da je drugacije kod drugih kontrolera.
 
Dosta drajvova ima "dinamički" cache, koriste deo dostupnog prostora za keširanje, iako već imaju malu količinu RAM-a za to (obično DDR3). Kad se drajv napuni, prostor koji je kontroleru dostupan za keširanje postane jako mali i eto usporenja...

Kod QLC drajvova, poput Samsung QVO, Crucial P1 i Intel 660p, je to naročito izraženo (zbog karakteristika samog QLC NANDa), kad se napune performanse u nekim stvarima im opadnu na nivo SATA SSDova, nekad čak na HDD nivo...glavni razlog što sam P1 zamenio TLC drajvom.
 
Poslednja izmena:
Kod mog 960 evo 250GB je opala brzina (sve vrednosti) bar za 10% od kako je bio prazan a sada je negde 66% popunjen. Nije dovoljno da se primeti u radu, samo u benčmarku.
Kingston A400 120GB isto ima W10 ali insider je ispod 50% a brzina je isto opala za nekih 10%.
Silicon power 240GB je na nekih 85% zauzeća prilično više usporio mada su samo igre nanjemu, nisam merio.
Na svim mojim SSD-ima, skor se popravi nekih 2-5% posle forsiranja Trim funkcije ako nije rađeno duže vreme, nedelju do mesec dana. Kod mene je aauto Defrag/optimize isključen u win-u.
 
Interesuje me vase misljenje o ADATA XPG SX8200 Pro NVMe SSD 512G
Trebao bih uskoro da zamenim plocu,procesor,memoriju i ssd pa sam razmisljao o ovom modelu ssd-a od 512gb.

https://viphouse.rs/p/adata-asx8200pnp-512gt-c/127911
Ima li nesto bolje u ovom cenovnom rangu ili je sve to slicno sto se tice rada i kvaliteta samog uredjaja?
Ako ima nesto bolje u ovom cenovnom rangu zamolio bih za preporuku?
 
Važi za jedan od najboljih mid/high tier drajvova...ja imam varijantu sa hladnjakom (Gammix S11 Pro), radi lepo.

Problem je što su u novijim serijama ubacili slabije kontrolere a nema načina da znaš koji dobijaš dok ne kupiš...mada, u realnom radu verovatno ne bi ni primetio razliku, tako da nije mnogo bitno.

Ako bi da preskočiš lutriju sa kontrolerima, imaš Transcend 220s, brz i potcenjen SSD sa 5 godina garancije, u istoj klasi kao SX8200 Pro...
 
Drugari jel moze ponovo pomoc, stigao je kingston a2000 ubacio ga na maticnu plocu i kad startujem, na ekranu nema nista samo crno stoji, nece da mi pokrene windows sa starog samsung ssd-a ???


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Jesi pokusao uci u bios neovisno o tom sto je ekran crn?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ima jedan mali deo metalni koji treba da se skine da bi se stavio nvme, sve ja to lepo skinem ubacim nvme i dobijem poruku na ekranu display port nema signal, ajde da skinem taj nvme da probam bez njega(ali nisam vratio tu plocicu metalnu) i opet isto displayport nema signal(vec sam popizdeo), daj da vratim tu metalnu plocicu i vratim kao sto je bilo radi sve normalno, jel ima neke veze ta plocica ili jednostavno se nesto desilo ???
Ps. Nisam ponovo stavljao nvme
Evo u prilogu slika
e194d86915c3cacd7375c907c3db92cb.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno