Šta je novo?

5 ghz wifi na laptopu?

DZOSUA

Slavan
Učlanjen(a)
23.12.2013
Poruke
3,517
Poena
285
Ljudi jel ovaj moj mrezni adapter podrzava 5 ghz?
Model je Qualcomm Atheros AR9485

Ako ne podrzava kako da kucam na AE za te adaptere od 5 ghz da bi porucio za laptop?

Послато са POCO F2 Pro помоћу Тапатока
 
Jok, samo 2.4ghz. Max 300mbps

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 
https://deviwiki.com/wiki/Atheros#tab=Wireless_chipsets

Gde vidis da kartica podrzava a/b/g/n prilicno si siguran da ima 5GHz n band. Dodatno proveri, ali je u 95% slucajeva tako bar za ove koje imaju MIMO.
Kartice koje podrzavaju ac standard su sigurno 5Ghz.

Od tih jeftinijih imas npr AR9462/WB222 koji je dual band n karta, onda intel 7260 (postoji i ac i n varijanta, cak i n koji nije dual band pa obrati paznju) itd.

edit:
i jako bitna stavka ako ti treba za laptop: neki proizvodjaci vole da blokiraju "tudje" kartice u BIOSu tako da proveri da li postoji "whitelist" BIOS za tvoj laptop (uglavnom HP, Lenovo i, cini mi se, Dell ovo rade).
Tako da za HP (i ostale koji imaju blokadu) moras da trazis HP karticu i ili da flesujes BIOS sa whitelistom.
 
Poslednja izmena:
Možda da probas da nadjes laptop iz iste serije kao tvoj koji ima dual bend pa da progugleš koju karticu koristi. Vrlo verovatno da bi bila komatibilna.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 
Ja sam zamenio na asusu x540s sa ovom na slici, te Intelove 7260 ac su redje ali mogu se naci na KP, ova me je izasla 800din. Internet je prodisao, upgrade u rangu SSD-a.
Samo obrati paznju na "belu listu" ako imas model od HP, Lenovo mozda Dell kao sto je vec receno.
U postu 66 je sve receno:

https://forum.benchmark.rs/showthre...-podržava-5-GHz-(Dual-Band-Wireless-AC)/page5
88192769d1d56e97eaae69a344c8985b.jpg


Sent from my LG-H990 using Tapatalk
 
Sta mislite jel bi ovo vrsilo pos'o?
95b261bc6b2f7b27f809003da476a043.jpg


Послато са POCO F2 Pro помоћу Тапатока
 
Jedno glupo možda pitanje, zbog čega ti je potreban 5ghz wifi?

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 
Ako zivi u stambenoj zgradi 2.4 opseg zna da bude uzasno zagusen.
 
Neka stavi najrestereceniji kanal. Be da mu je potrebno zbog nekog ulta brzog interneta i kopiranje velikog broja podataka preko mreže ne vidim razlog što bi bacao pare za wifi 5ghz adapter.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 
Ja na svakom od kanala vidim bar 10 access pointa iz komsiluka, nema rasterecenog kanala :).
Doduse i 5Ghz opseg se polako popunjava, novi ruteri operatera imaju i taj band a i sve vise telefona i laptopova ga koristi. Sreca / nesreca je sto se 5GHz signal nesto losije propagira, tj osetljiviji je na prepreke pa komsijski WiFi ima manje uticaja.
 
po meni bolje se iscimati i naći ozbiljniju karticu nego dongl,košta manje više isto a na većini laptopova je to bukvalno najlakši apgrejd posle rama,a na iole krštenom ac ruteru kao što je rečeno,internet ima da prodiše...
 
@ DZOSUA

Da li u podesavanjima rutera i adaptera na laptopu na 2,4GHz mozes da "otkljucas" 13 i 14 kanal ?
Tu najcesce nema zagusenja.

Ako uzmes USB adapter na 5GHz i tu treba malo eksperimentisati sa podesavanjima
i pobeci u opseg koji nije opterecen.


wifi.jpg

UBNT.jpg
 
Screenshot_20201214-152744.png

Edit:
Telefon ne podrzava kanale 13 i 14, ali i tamo ima AP-a iz komsiluka, vidi se iz interfejsa rutera / skenom sa desktopa
 
Poslednja izmena:
@Ostoja


fon.jpg

Sken sa 2 telefona ;)

I kod tebe na 13 i 14 mozda ima par komada u odnosu na po 10-ak na prvih 11 kanala koji su svima vidljivi.
 
I pored svega toga link speed je 72Mbts i kod tebe i kod njega u praksi 50 ako se izvuce to je super, a realno oko 30Mbts ili manje.
Pre je to bilo ok kad je vdsl 50Mbts bio jedan od jacih paketa.


Sent from my LG-H990 using Tapatalk
 
Sa telefona da, sa desktopa net vuce 150Mbps (dual band n), sa laptopa 200Mbps (ac), taman koliki je i paket. Pricam o 5GHz bandu, na 2.4 izvlaci dosta manje.
Nego mi je lakse uhvatiti screnshot sa androida, cisto da se vidi na sta to moze da lici u zgradi... A telefon mi podrzava samo 2.4.
 
Poslednja izmena:
Jasno, ista situacija i kod mene.
Etar prenatrpan 2.4GHz mrezama, trenutno preko 30 hvatam.
Prvo sto sam uradio kad sam uzeo ruter archer ax20 da sam transmit power smanjio na 50%, jednostavno nemam potrebu da hvatam net na ulici ispred zgrade. :)

Sent from my LG-H990 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno