Šta je novo?

Preporuka za rashladni sistem u kucistu?!

test

Cenjen
Učlanjen(a)
08.11.2011
Poruke
141
Poena
170
Pre svega ja vec godinama koristim kuciste sa otvorenom stranom bez dodatnih ventilatora, a procesor mi hladi CoolerMaster TX3 EVO sa kojim sam prezadovoljan i to je taj level buke koji sada zelim da postignem za novi kompjuter.

Dakle kupio sam novo kuciste MS Industrial Pro koje dolazi sa jednim rgb ventilatorom na zadnjem delu kucista.

Komponente za novo kuciste koje ce biti u njemu su:

Ploca: Gigabyte B460M DS3H
CPU: i7-10700 obicna verzija
RAM: 2x16GB DDR4 Kingston Fury 3200Mhz
GPU: Nvidia RTX 3060 Ti Found Edition
M.2 SSD A2000 Kingston 1TB
SSD 240gb v70 Silicon Power
HDD: WD Caviar Blue 1TB
PSU: Raidmax Cobra Gold 700W

Inace nisu mi stigle sve te komponente ali treba ovih dana da mi stignu na kucnu adresu kao i kuciste, koje ce mozda vec danas stici, malo kilave zbog korone ove prodavnice sa dostavom.
No resio sam da otvorim temu da unapred resim i sistem hladjenja ako neko moze da preporuci.

Zeleo bih konacno na ovo novo kuciste da stranu drzim zatvorenu a da ipak imam pristojne temperature i da bude tiho.
Ako je uopste moguce postici taj nizak nivo buke kao sto sada imam sa otvorenim kucistem, jer kompjuter nikad ne gasim spavam pored njega, mora i zbog posla da mi radi 24h/7 i najbitnije mi je da bude tiho kao sada.
Da se odmah razumemo da klokujem necu nista, prevazisao sam odavno to zato i nisam hteo da uzimam (K) verziju procesora.
Kuciste mi podrzava napred do 2x140mm ventilatore, i gore isto 2x140mm i pozadi isto jedan. A podrzava i sve velicine radijatora za cpu.

E sada sta je bolje, da stavim na CPU ovaj CoolerMaster TX3 EVO i da kupim neke kvalitetne ventilatore kao sto su Noctua, recimo jedan napred 140mm i jedan gore i zamenim onaj fabricki nazad ako bude bio los i umesto njega noctua. A ako bude trebalo dokupicu jos da stavljam po dva svugde :D
Drugi solucija mislio sam da kupim COOLERMASTER MasterLiquid ML240R umesto TX3 EVO. I dodam samo jedan ventilator jos za kuciste, recimo ako mi oni budu gore ja napred da stavim jedan i pozadi jedan da ostane.

Novac nije toliki problem, a opet ne zelim da bude to overkill sistem hladjenja koji je predvidjen za overclokovanje koje ja nikada necu da radim.
 
CoolerMaster TX3 na 10700 teško da će nešto dobro da uradi. Ako ti je do tišine stavi Arctic Freezer II 240, jedino što ne šljašti. Pošto kućište ima mesta za 140mm ventilatore, možda čak i 280, biće još tiše. Idealno bi bilo da može da se namontira gore. Ako ti je stalo do svetla, onda napred par RGB 140mm. Ventilatori na AIO radiatoru skoro sasvim zamenjuju usisne/izduvne na tom mestu. Imaš mesto i za zadnji ventilator za izduv ako je previše pozitivnog pritiska.
AIO se priključuje na CPU_Fan pa ako staviš prednje ventilatore an jedan header i zadnji na drugi, možeš idealno da regulišeš brzine za nejveću tišinu.

Hlađenje kućišta je važno bez obzira na tip hlađenja procesora samo se smeštaj ventilatora malo menja. Ostaje ti samo grafička koja će sigurno biti najveći izvor toplote i buke pa bi bilo idealno da nema nikakvih prepreka vazduhu između prednjih usisnih ventilatora. Povećan izduv iz kućišta tu ne pomaže mnogo. samo čist priliv haldnog vazduha spolja.
 
Hvala na odgovoru. Pogledacu testove za Artic Freezer 240 i 280 , nije velika razlika u ceni bolje onda 280. A to mi i jeste plan da ih stavim na headere. Do svetla mi nije puno stalo, samo do tisine :)
E sad kuciste vec ima jedan od 120mm pozadi koji cu zameniti ako bude bucan i njega bih koristio za izduv. Nego ako bi montirao taj radijator za procesor napred onda bi on uvlacio spoljni vazduh koji bi prolazio i kroz graficku sve do zadnjeg i gornjeg dela kuciste, e sad koliko bi bio hladan taj vazduh koji dolazi od tih ventilatora na radijatoru? Uglavnom ako bih to stavio onda ne bi morao dodatne ventilatore, posto gore sama toplota ide i plus bi imalo za izduv zadnji ventilator.
E sad verujem da bi hladjenje bilo bolje ako bi stavio taj 280 radijator na gornjem delu kucista ali zato bi onda morao da dodam jos dva prednja ventilatora da uvlace vazduh da bih postigao pozitivan pritisak, samo ne znam koliko bi mi onda bilo bucno kuciste sa tim 280 radijatorom i dva 140mm napred i jedan pozadi, to je ipak 5 ventilatora?
 
Po mom iskustvu, vazduh posle dobrog radiatora/hlađenja je samo nekih 2-5c topliji od sobne temperature pa je razlika do nekih maksmalnih 70-80c grafičke dovoljno velika da još uvek dobro hladi, možda malo samo vaša na idle-u grafičke ali to nema puno veze.
 
Gamers Nexus je skoro napravio video o pravilnoj montaži AIO hladnjaka. Vredi pogledati.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Gamers Nexus je skoro napravio video o pravilnoj montaži AIO hladnjaka. Vredi pogledati.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

Hvala odgledao sam i video sam da ako hocu napred hladnjak da stavim da izlaz za creva treba da bude na dnu kucista.
Inace uopste ne volim da gledam klipove od gamers nexusa, lik jako brzo prica i ne objasnjava bas lepo previse razvlaci u dugim klipovima dok dodje do poente.
Evo bas ima par komentara na to njegovo objasnjenje kaze neki u komentaru:
"Jannik R.6 days ago
Mount the cpu cooler where the cpu is and the radiator at the top or on the front with tubes on the bottom. That was all the information in a 26 minute video. Could they say it in the first 5 seconds next time please." :D
 
Bitno je samo da cpu blok ne bude najviša tačka u sistemu, što je sa hladnjakom montiranim napred nekad nemoguće izvesti, što zbog položaja otvora na kućištu, što zbog dužine i savitljivosti creva.

Sent from my SM-J320F using Tapatalk
 
Ovako je valjda najbolje da se postavi?

iFB9mdb.png


Gledao sam i neke testove i pokazalo se da budu bolje temperature graficke i procesora kada stoji napred nego odozgo. Zato sto kada stoji odozgo kuleri duvaju vazduh u radijator iz vec vrelog vazduha kucista koji moze graficka da izbaca pa da to ide u procesor, a onako direktno svez vazduh uvlace kada stoji napred
 

Prilozi

  • radijator.png
    radijator.png
    341.6 KB · Pregleda: 43
  • iFB9mdb.png
    iFB9mdb.png
    341.5 KB · Pregleda: 45
To je pravilan položaj, ako su creva dovoljno dugačka. Uglavnom budu knap, ali je najbolje pogledati podatke o dužini creva za određeni model vodenog hlađenja, pa otprilike izmeriti i proceniti da li je moguća montaža u taj položaj.
 
Ako je temperatura u kućištu razumna, nije problem ni što usisava relativno topao vazduh,
 
Ako je temperatura u kućištu razumna, nije problem ni što usisava relativno topao vazduh,

Da li je dovoljna duzina creva na tvoj Arxtic Liquid Freezer II 240 da se okrenu creva na dole kao na slici? Posto razmisljam da kupim taj 280 jer i na testovima je stvarno u vrhu sto se tice temperature i buke, a stojao bi mi napred pa mi onda bilo svejedno sto nema rgb i onako se ne bi video od prednje maske.
 
Jeste, creva su dovoljno dugačka, nešto duža od CM-a. Ja imam problem u kućištu jer je radiator na dnu i vrh je na istoj visini kao pumpa pa creva prelaze preko kraja grafičke mada još uvek može da se izvadi.
Najviše mi smeta removable tray za 3 HDD-a na vrhu kućišta, na proleće ću da to spustim dole i podignem radiator ili ubacim 360 ako uzmem 5800x.
 
Stigle su mi danas nove komponente namontirao sam sve i u pravu si CoolerMaster TX3 EVO ne zavrsava posao, duplo je bucniji sada nego kada bio na starom intelu i5-4690k. Na ovaj I7 idle temperature su mu 38-52C varira stalno zalece se ventilator od CM pa smanji obrtaje pa tako non sto muci se da ga hladi. A u igri par minuta probao 65C islo. Ali bruji definitivno sada na i7-10700, mnogo vece obrtaje vrti.
Moracu da kupim taj Arxtic Liquid Freezer II 280 nadam se da ce da mi stane napred posto ja imam mesta za 140mm ventilatore. Video sam jedino da mu je taj hladnjak debeo pa i da hocu gore ne bih mogao da ga stavim ali napred bi trebalo da moze bez problema
 
63mm sve sa ventilatorima.
 
Otkrio sam zasto mi bile velike temperature, neki virus majner mi izgleda bio upao pa zauzece procesora u idle je islo na 60% sve dok ne otvorim task manager i kada bih otvorio task manager zauzece bi palo na 3% . Sada sa malwerbytes sam ocistio to i sada u idle temperatura mi je 32-37C broj obrtaja 1300-1400 i ok je TX3 EVO, jedino u igrama temperature idu prosek 60-65C tada se vec cuje ventilator ali od pojacanog tona igrice ventilator se i ne cuje. Ali ok narucio sam za svaki slucaj taj artic freezer II 280 zbog leta a i kad mi stigne ova noav graficka koja trosi 200w valjalo bi i zbog nje da budu manje temperature i bolje hladjenje
 
Poslednja izmena:
I imam jos jedan problem kada mi je load 20% procesora dva od osam jezgra su za 20 stepeni toplija od ostalih i zbog toga mi TX3 EVO vrti cesto maksimalni broj obrtaja sa manjim opterecenjem.
Sest jezgra mi u loadu se popnu do 40C a dva jezgra se tada penju na 60C.
Zbog cega to moze da bude? Losa termalna pasta ili nesto drugo? Stavio sam neku od 200 din koja jedina imala u radnji.
Video sam da za taj artic freezer II dolazi neka posebna pasta pa mozda ce biti bolje sa njom
 
Ništa fizičko, neki SW optereti jezgro-dva, digne napon, zagreje ta jezgra i sve ostalo oko njih. jezgra su toliko mala da paste nemože da pokrije samo neka jezgra bez ostalih.
Arctic dolazi sa čuvenom MX-4 pastom koja je odlična jedino što ima malo, možda za 2 postavljanja ako i toiko.
 
Poslednja izmena:
stigao mi je artic 280 nego oba ventilatora su labava zakacinju ovu plastiku ako polozim na dole . jel to normalno? u zivotu nisam video ovakve ventilatore da rade kao na federima
 
h8YUhqV.jpg

9E3LGpN.jpg

Ispostavilo se da mi ovi iz kurirske sluzbe polomili ove nosace ventilatora! Jel imao neko iskustva sa polomljenim paketom?
Ja sam se cuo sa call centrom iz AKS-a i rekli da ce da posalju kurira da napravi zapisnik, posle sam i kurira pozvao i on rekao da ce sutra da dodje.
Inace tog kurira poznajem i on mi rekao da kao to moze da se oduzi i 2 meseca ta procedura i kaze da on u zapisnik mora da napise da je kutija bila od spolja neostecena sto i jeste, jer od spolja to nije moglo da se vidi tek kada sam odsrafio ventilatore video sam da polomljeni ispod
 
To što nije "oštećena" ne znači da nije mogla biti pritisnuta bez da ostavi trag. Ne znam kakva je kutija i koliko si pedantno otvarao ali pogledaj ima li takvih tragova (udubljenja npr.).

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Originalni pakovenje ? Ja imam kutiju od 240 i koliko vidim neko je morao dobro da se potrudi da slomije ventilatore.
 
Gledao sam sad na youtubu pa da orginalno pakovanje ali po meni je ovo najgore orginalno pakovanje sto sam video obicna kutija sa jednom pregradom od tankog kartona to da neko ispustio kutiju polomilo bi se opusteno
 
Nego zanima me kako bi bilo bolje da montiram ventilatore?
Ovako kao na prvoj slici da radijator bude sa unutranje strane kucista a ventilatori na spoljnu stranu maske da izmedju tog radijatora i ventilatora budu ovi limovi od kucista.

gZajDCz.jpg

Ili ovako kao na drugoj slici da ventilatore zasrafim direktno za radijator i to sve da stavim na unutrasnju stranu kucista?

XRlOlOW.jpg
 
Druga slika, samo ventilatori sa donje strane, a hladnjak direktno na kućište, bar tako ja uvek montiram.
 
Druga slika, samo ventilatori sa donje strane, a hladnjak direktno na kućište, bar tako ja uvek montiram.

Pa to ne valja uopste onda bi mi vec vruc vazduh iz kucista ubacivao u radijator i izbacao napolje na mali otvor prednje maske.

Ja sam mislio u oba slucaja bilo da je prva ili druga slika da svez vazduh ide kroz radijator ka grafickoj da i nju hladi
 
Au jeste, nisam shvatio da je montiran napred. Onda je apsolutno svejedno kako je montirano. Prvi način zauzima manje mesta, ali je možda manje efikasan, jer ventilatori ne duvaju direktno na hladnjak, ali to je verovatno mala razlika.
 
A prednja maska napred je skroz zatvorena puna plastika, a sa leve strane staklo. Jedino sa desne strane maske ima uzak otvor za vazduh evo slika:

SvH4hGB.jpg

I prednja maska je kao trougao napred pa na sredini je rastojanje 5cm a na krajevima je 2cm. Pa ja sam mislio da je mozda bolje ventilatore da stavim skroz napred da bi bili blize tom otvoru da uzimaju svez vazduh ali opet kablovi od prednje maske ce bas dosta poklopoiti gornji ventilator.
 

Prilozi

  • Kqd747f.jpg
    Kqd747f.jpg
    182.1 KB · Pregleda: 36
Ostavi kao što je na 2. slici, ako ti odgovara, i to je to. Svakako će ventilatori imati više mesta da uvlače vazduh, ako su postavljeni direktno na hladnjak, a ne ispod maske. Možda je lepše kad su ventilatori iza maske, ali je efikasnije kad su na hladnjaku.
 
Nego zanima me kako bi bilo bolje da montiram ventilatore?
Ovako kao na prvoj slici da radijator bude sa unutranje strane kucista a ventilatori na spoljnu stranu maske da izmedju tog radijatora i ventilatora budu ovi limovi od kucista.

Pogledajte prilog 294507

Ili ovako kao na drugoj slici da ventilatore zasrafim direktno za radijator i to sve da stavim na unutrasnju stranu kucista?

Pogledajte prilog 294508
Druga slika, tako je kod mene ali nema veze sa koje strane su ventilatori, glavno da uvlače svež vazduh.
 
Danas kad mi dodje kurir da napravi zapisnik za ostecenje nakon toga cu zalepiti one nosace ventilatora i montirati. Ako ne budem zadovoljan sa temperaturama promenicu polozaj ventilatora pa javljam rezultate
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno