Šta je novo?

3080/3090 otvorena tema...

@Lemaja
Ma imam ja ovde neke gremline, neke podzemne vode :d Evo kod kolege @Dusan K ovaj primerak TUF karte koji je bio kod mene 70c ventilatori na 63% sve default u 3DMark samo osnovni test, hardver spakovan u nekom simpaticnom ali minijaturnom kucistu :p Kod mene slican scenari ali u daleko duzem testiranju 75c ventilatori na 96% otvoreno kuciste :p Ludilo :d

Naravno da je kupovina 3090 totalno besmislena, pa postavio sam rezultate koji na to jasno ukazuju, mada ima i rezultata na netu slicna je prica... Tih mogucih +20% sigurno nije vredno jos 700~1000e.
 
Poslednja izmena:
@Lemaja
Ma imam ja ovde neke gremline, neke podzemne vode :d Evo kod kolege @Dusan K ovaj primerak TUF karte koji je bio kod mene 70c ventilatori na 63% sve default u 3DMark samo osnovni test, hardver spakovan u nekom simpaticnom ali minijaturnom kucistu [emoji14] Kod mene slican scenari ali u daleko duzem testiranju 75c ventilatori na 96% otvoreno kuciste [emoji14] Ludilo :d

Naravno da je kupovina 3090 totalno besmislena, pa postavio sam rezultate koji na to jasno ukazuju, mada ima i rezultata na netu slicna je prica... Tih mogucih +20% sigurno nije vredno jos 700~1000e.
Što se tiče tuf ne znam šta reci[emoji4], a oko 3090 ipak je uživanje koje podržavam 1001% ako se može finansirati a da niko ne oskudeva.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk
 
Kriva :d

Kriviti il ne kriviti pitanje je sad :d
Napisacu svoje misljenje na osnovu dugogodisnjeg krivljenja :D Kriva mnogo pomaze u svakom smislu, a gotovo da nista ne odmaze... Ako karta ne moze da se zadrzi ispod 70c uz prihvatljiv nivo buke, nego gura do 75~80c sa ventilatorima na 100% tada situaciju treba malo iskriviti :p ali ne onako brutalno kao sto to rade nego po sledecem principu, sem ako nije cilj ogranicenje potrosnje.
Karta koju sada koristim 3090 dopusta +100mhz za gpu, i to je stabilno bilo da je PL 50% ili 107%, tu krivu koju pravi +100mhz klok treba modifikovati na vise u tackama koje sam prikazao na screenshot-u, a PL se spusta dok se ne postigne zadovoljavajuci odnos temperatura tipa do 70c i brzine ventilatora svako po svojoj meri, meni je za ovu kartu 85% taman... Modifikacija krive u ove dve tacke pomaze da se ocuvaju performanse kada je najvece zauzece gpu-a u kompleksnim scenama da se uz nize PL vrednosti smanjila potrosnja i pre svega zagrevanje ali ne na ustrb maksimalnog bost kloka koji moze da dobaci do 2100mhz a to se desava kada zauzece gpu-a iz nekog razloga pocne da opada, najcesce zbog lose optimizacije, tada maksimalni bost klok odrzava performanse, FPS, a temeperatura ne raste upravo zato sto je manje GPU zauzece, i to je osnovna razlika u odnosu na standardnu krivu koja moze da se vidi svuda po netu, gde se gornja granica bost kloka sasece i sve svede na proseko od recimo 1900mhz... Recimo Assassin's Creed - Odyssey tokom celog testa pokazuje relativno malo GPU zauzece, bost klok je konstantno na najvisim vrednostima a temperatur cak i niza nego kada je gpu na 98~100%, tako je u mnogim igrama, sareno, u nekim scenam 99% u nekim 70%.
Ovo resenje koje sam opisao i koje moze da se vidi na AB screenshot-u daje bolje rezultate u proseku sto se tice FPS-a odrzava perfomanse bilo da je 99% ili 70% zauzece gpu-a, a sve je iste sto se tice temeprature u odnosu na klasicnu krivu, samo je potrosnja veca... Ko hoce i konstantno nizu potrosnju za to neka koristi klasicnu krivu... Konkretno potrosnja sa mojom kartom sa maksimalnih 450w PL 107% nije se mnogo spustila, spala je na max 410w sa PL 95%, ali je zato temepratura/buka sa ~76c ventilatori na 100% sa PL 107%, spala na ~68c ventilatori na max 85%, sto moze da se vidi i na screenshot-ovima, Borderlands 3 je najbolji primer jer u toj igri GPU zauzece je konstantno 100%.
 

Prilozi

  • 3DMark TIME SPY PL 95 vs 107.jpg
    3DMark TIME SPY PL 95 vs 107.jpg
    36.8 KB · Pregleda: 57
  • Borderlands3 PL 95 vs 107.jpg
    Borderlands3 PL 95 vs 107.jpg
    240.2 KB · Pregleda: 55
  • SOTTR_PL 95 vs 107.jpg
    SOTTR_PL 95 vs 107.jpg
    204.7 KB · Pregleda: 51
  • Superposition PL 95 vs 107.jpg
    Superposition PL 95 vs 107.jpg
    159.3 KB · Pregleda: 56
  • ``MSI Afterburner KRIVA.jpg
    ``MSI Afterburner KRIVA.jpg
    261.3 KB · Pregleda: 54
Poslednja izmena:
Citajuci ovu temu pre nego sto mi je stigla tuf 3080 pomislio sam da cu biti i ja baksuz, time da ce mi zapasti taj los kontingent tufovki sa dosta losijim termalnim sposobnostima.

Medjutim teram ovu moju par dana vec u Cyberpunk-u, Metro Exodus-u i Control-u. Sa maks OC-em, klasicnim (+100 core, +500 mem i 110 pwr) nece da predje 65-66c u sve 3 igre sa default fan krivom.
Medjutim vidim da mi primerak nije nesto najsajniji (kao i obicno kod mene) tako da mi undervolt ustvari daje bolje rezultate i stabilniji boost clock a temp se onda vrte oko 63-64c u toku igre.

Jedino sto mi smeta je ova default-na kriva za ventilatore. Tj. meni karta lagano dodje do 48-50c u idle stanju, to mi se cini previse, nisam navikao nekako jer sa bivsom 1080 strix sam imao custom curve da drzim to oko 30c u idle.
Ne znam da li isto tako ovde nesto da napravim ili da je pustim da radi sa 0db fan profilom?
 
^
Nema loseg kontigenta tuf karti, samo kod mene u mom otvorenom kucistu ta karta tako radila kako sam prikazao, dosta drugacije nego u testovima... Kod vecine radi kao sto radi kod tebe mozda 5~7c u plusu kod nekih... Ista karta koja je bila kod mene sada je kod @Dusan K i kod njega pokazuje bolje temperature nego kod mene...

Po mom misljenju nema potreba da pravis krivu ako ti karta radi tako kako si opisao sem da malo zategnes krivu metodom koju sam opisao u predhodnom komentaru. Sta postizes krivom ? Nemas potrebu za nizim temperaturama, a na 65c sa default ventilatorima karta jedva da se cuje... Nije mi jasno kako si dobio bolje rezultate undervolt-om sto se tice FPS-a kojim testom si to utvrdio, cak i da je tako sta god da se radi FPS se vrti +/-3% sem ako je ekstremno ne undervolt-ujes... Moze biti da si krivom zapravo jos malo overklokova kartu preko tih +100 i da samim tim u nekim testovima daje bolje rezultate... Asus kate se u proseku bolje klokuju od ostalih brendova (ovo je zapazanje na osnovu rezultata sa overclock.net foruma)
Bost klok je stabilniji zato sto je na svim vrednostima napona preko recimo 0.900v krivom predefinisano da bude jednak ~1900mhz u proseku, zato uvek vidisi gotovo isti bost klok kao i napon koji ne prelazi 0.900v sem u situacijama kada napon padne ispod 0.900v tada se spusta i klok...
 
Evo da se ukljucim, definitivno je neki gremlin bio kod tebe sa ovim Asusom. Silent BIOS odmah izabran, defaultna kriva ventilatora, temperatura nesto ispod 70, buka zanemarljiva.

E sada... to je bio prakticno default ;). Do malopre sam se igrao, undervolt se zavrsio (za sada) na 0.806V i 1830MHz, potrosnja ~260W u testovima, u igrama jos nesto ispod toga. Max temperatura koju sam video je 66 stepeni (nakon 30 minuta Bright Memory RTX benchmarka u loopu), uz modifikovanu krivu ventilatora (bukvalno je necujna karta, podesio sam je otprilike na nivo da se podudara na NF-A14 koji imam na kuleru). I sve ovo naravno u ITX kucistu bez dodatnih ventilatora (uskoro stizu dva NF-A12x15 planirana bas za ispod karte).
 
^
Sta da ti kazem, testiranje 30xx karti pretvorilo se u x-files :d
 
Tačno bih vam orden svima dao za živce i cimanje! Uzmete karte od 1000+ eura i umesto da ubodete i uživate u čarima svega vi se "nervirate" zbog dva frejma više ili što karta radi na 50 stepeni idle...pregazilo me vreme definitivno, nema šta [emoji849]

Sent from my SM-G9810 using Tapatalk
 
Pa kao i svaka nova igracka, zanima te neko vreme, posle i zaboravis da je imas :p Salu na stranu, zbog form faktora i osetljivosti na buku (pre svega preostalih ukucana) uvek undervoltujem karticu, ali danas ti za to ne treba duze od 1h, plus testiranje stabilnosti koje cenis da je OK (manje vise se zna sve o ovim kartama). Igram se u 4k 60Hz V-Sync, taman karta za to. Dao sam mnogo vise nego sto sam planirao za kartu, ali kakva je situacija tesko da cemo skoro vidjati karte blizu MSRP-a. Poceli su i vendori da podizu cene, ovaj TUF ce kostati blizu 900eur regularno, plus faktor nestasice i majnera.
 
@Proday
Ma malo se igramo, sve je to deo igre :D
Da se nisam igrao ne bi znao da pojedinim modelima ne odgovara moj sistem sa otvorenim kucistem, pa ne bi znao da mogu nekim korekcijama da dobijem nize temperature, manjih broj obrtaja ventilatora, nesto nizu potrosnju, uz prakticno iste FPS performanse... A kad se vec igram podelim to sa ostalima, mozda nekome bude od koristi :)
Sto se toga tice prica je zavrsena, nemam vise sta da ispitujem, sada ostaje samo gaming do naredne generacije ili jos jedna 3090 ako zatreba :p
 
^ drago mi je da si našao model koji ti odgovara i pored podzemnih voda, gremlina... neka te lepo služi do SLI[emoji1]

Sent from my SM-G770F using Tapatalk
 
^
Fala :) Znao sam za ovu kartu, ovaj model, pouzdano kako radi... Ima drugar 3080 sa istim kucistem, isto otvorne stranice, samo je ploca drugacije, ima nesto nize temperature, ali sustinski to je to... Samo nisam ocekivao posle Ventusa koji radi u skladu sa testovima da tufko moze onako puno da se zagreje u odnosu na prikaz u testovima sta god da je razlog za to, nekako mi nema logike, mada sam i tufka krivom ukrotio po sistemu koji sam gore napisao prakticno bez gubitka fps-a... Bez obzira svakako sam imao u planu kartu sa kojom mogu da napravim sli ako zatreba i ako to ima smisla :)
I tako kad prodje korona odo smo mi na neko putovanju, tu se zanimam fotkanjem, a 3090 ima da skuplja prasinu eventualno da asistira LR i PS dok sredjujem fotke hehe :d

Evo poslali mi sad iz Nvidie resenje za tufka :)

Ehj0wgSWsAA6puY
 
Poslednja izmena:
^ što kažeš samo da ovo prođe i da krenemo na odmore pa će nam kartice kupiti prašinu. Ili to sa slike a možda što si pre rekao neka noći na terasi[emoji1]

Sent from my SM-G770F using Tapatalk
 
Još samo da pitam, Rile što bi radio sli, ako sam dobro razumeo, prestaju sa podrskom za isti

Sent from my SM-G9810 using Tapatalk
 
Ni meni nije jasno o čemu pričaju, koliko vidim SLI je mrtav i čak i ne podržava seriju 3xxx?

edit: 3090 može u SLI jedino.

Sent from my Mi 10T Pro using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
@Proday
@BitrAtE
To je pitanje kojim cu tek da se pozabavim u skladu sa ovim sto sam napisao :) Moze u sli, postoji ta mogucnost, ali ako to nema smisla necu ni praviti sli, prosto :p

Probao sam sve sem otvaranja karte na bilo koji nacin, necu to da radim jer ovo je samo dok ne resim da li cu da uzmem 3080ti ili 3090 SLI, mada videcu i za taj SLI koliko ima smisla...
 
@DAS
Dobro ti radi ta FTW3, na netu sam vidjao i bolje klokove uz istu temperaturu PL na makasimum preko 450W na koju foru ne znam, pisu da je na vazduhu, al nesto ne verujem :p Gde si je kupio svoju kartu?

Karta je iz Mađarske, ako te zanima preko koga, mogu na pm :)

Evo i ja da se malo poigram undervolot-om. 943mv na 1905Mhz, jako agresivan fan profil, dobitak: stabilan boost clock (1905Mhz), potrošnja znatno niža (250-270Wa na default-u; Cyberpunk je u toj sceni oko 330W), temepratura 59 C.

Jedan savet - probajte Gears Tactics Jacked (ima narodnjak) benchmark. Ono je ludilo koliko opterećuje grafiku, Cyberpunk nije ni blizu.

- U ovoj igri na default-u, boost clock mi je između 1840-1860Mhz, pri tom potrošnja neverovatnih 375W. Da napomenem da na default-u u Cyberpunk-u uglavnom drži na 1905Mhz, ponekad padne na 1890Mhz.
- OC koji sam pomenuo u prethodnom postu (Cyberpunk GPU: 2010Mhz/ Mem: 20000), u Gears Tactics obara na 1935Mhz, potrošnja je 390W! Performanse veće nego default za nekih 6-7% što je više nego što bih očekivao.
- undervolt kao gore pomenut, clock stabilan 1905Mhz, potrošnja 345W, performanse veće nego na default-u za ~2%. (dakle dobiješ blago veće performanse sa manjom potrošnjom i zagrevanjem)

Rezultati u attachmentima, prvi je default, drugi undervolt, treći oc.

Još ću da se igram i vidim da li može bolje ali zaključak za sada je da je sve bolje od default-a, i oc i undervolt :D
Mislim da treba ići na neki oc + undervolt za najbolje rezultate.

Pitanje je bilo za korisnika Das.

Uff teško pitanje sada :D menjao sam fan profil pa ne znam da ga vratim tačno kako je bio. Glupo je što u MSI Afterburner ne snima i fan profil zajedno sa clock profilima. Ali obećavam da ću kad se više poigram objaviti detaljne podatke u tabeli.

Evo da se ukljucim, definitivno je neki gremlin bio kod tebe sa ovim Asusom. Silent BIOS odmah izabran, defaultna kriva ventilatora, temperatura nesto ispod 70, buka zanemarljiva.

E sada... to je bio prakticno default ;). Do malopre sam se igrao, undervolt se zavrsio (za sada) na 0.806V i 1830MHz, potrosnja ~260W u testovima, u igrama jos nesto ispod toga. Max temperatura koju sam video je 66 stepeni (nakon 30 minuta Bright Memory RTX benchmarka u loopu), uz modifikovanu krivu ventilatora (bukvalno je necujna karta, podesio sam je otprilike na nivo da se podudara na NF-A14 koji imam na kuleru). I sve ovo naravno u ITX kucistu bez dodatnih ventilatora (uskoro stizu dva NF-A12x15 planirana bas za ispod karte).

Super rezultati. Probaj Gears Tactics da skineš i instaliraš ako te ne mrzi (naravno 4K sve na max) pa javi kako je :)

Inače potrošnja zavisi od podešavanja i rezolucije, recimo čim uključim slabiji DLSS mod (sa quality na performance) potrošnja opada, jer renderuje u nižoj rezoluciji pa je i opterećenje manje pa je i ovo i logično.

Default 1860Mhz - 375W.jpg

Undervolt - 1905Mhz - 345W.jpg

OC - 1935Mhz - 390W.jpg
 
Poslednja izmena:
Undervolt 1950Mhz.jpg

Dakle, kao što se vidi sa slike:

Undervolt 943mv na 1950Mhz stabilan clock, 55C@ 2130 rpm, 285W.

Nekoliko sati Cyberpunka bez crash-ova..ovaj 3080 prosto traži da se dokraftuje :D
 
@DAS
Gears Tactics daje uvek dosta drugaciji rezultat zato sto ne ponavlja identican scenari u testu... Probao vise puta i izbacio sam ga sa spiska igara za testiranje karte... Nadji neki test koji daje uvek rezultat koji je isti ili okvirno 1~2% varira... Ovo ovako podesenu u CP to je prava stvar, cak si i preterao :p Ta karta kao i svaka +450w ima potencijal za dobar overklok, samo je treba zadrzati ispod 70c... Recimo 450w i 60~65c ne mora niza temperatura na vazduhu, idealno podesavanje kojim se izvlaci maksimum iz tih 450w, bost cepa debelo preko 2100mhz zavisno od toga koliko moze da se klokne gpu, tu je voda zakon.
 
Pogledajte prilog 295323

Dakle, kao što se vidi sa slike:

Undervolt 943mv na 1950Mhz stabilan clock, 55C@ 2130 rpm, 285W.

Nekoliko sati Cyberpunka bez crash-ova..ovaj 3080 prosto traži da se dokraftuje :D

Aj ako ti nije cimanje napravi screenshot te krive sa oznacenom tackom na 0.900v, da vidim sta kaze kriva koji je to predefinisani klok za tu voltazu, i cito me zanima kako si je napravio...
 
@Zajebani: Evo su krive:

Freq_curve.jpg

Fan_curve.jpg

Napravio sam je tako što sam stavio neki offset clock-a u minus (-250Mhz čini mi se), otvorio krivu, odabrao 943 mV, povukao do 1950Mhz i apply. Znam da sam probao nekoliko offset-a dok mi kriva nije bila skroz prava.

E sad, ovo što vidiš na grafiku ne znači da sa 0,9 V možeš da dostigeš samo 1620 Mhz. To je valjda osnova + boost, nisam sguran kako tačno radi..

Za fan jesam preterao :) nema potrebe ovako agresivno, da drži GPU na 55 C u load-u. Može slobodno da se pusti na ~65C. Mada obzirom da ide do 55, može i ovo da se izdrži.

Što se tiče Gerars Tactics, to što se menja po malo izvršavanje benchmark-a, ne bi trebalo bitno da utiče na skor. Ovde je više problem što je benchmark kratak pa onda možeš da dobiješ veći skor nego što bi trebalo jer se boost clock još uvek nije stabilizovao.

Ja sam baš stekao utisak da Ampere nema neki OC, ok možeš da ga nasviraš na 450W i da gađaš ~2100Mhz i time dobiješ možda 10% boost-a ali po meni nije vredno.
Međutim undervolt + neki blagi oc je super stvar: dobiješ kartu koja znatno manje troši i greje se, pri tom drži konstantnu frekvenciju.

Nego, pitanje: jel ovo ne može da škodi karti ? :)
 
Poslednja izmena:
Ovo mi nije jasno, ovo do sad nisam video... Podesno -250mhz na 900mv a daje bost od 1950mhz, cudan neki bios :p Al bitno je da radi...
Ne znam na sta mislis, sta da skodi ? Vent na 100% ili nesto drugo...
Proveri da li ti radi i treci ventilator ako koristis samo AB, meni sa jednom od dve FTW3 nije hteo da radi, morao sam da kombinujem X1 i AB.

Karta ti je prilicno hladna kako mi se cini, a mozda i nije, ne znam kako se ponasa na 450w do koliko se greje sa ventilatorima na 100%, ako ne prelazi 65~70c steta je da je ne poteras sa normalni overklokom bez krive, zapravo tu krivu mozes da modifikujes kako bi dobio jos koji procnat u performansama, nije taj dobitako od +10% mali u odnosu na undervolt, a nije ni samo 10% zavisi od igre do igre, u scenam gde je manje zauzece gpu-a bost ide u nebo tipa sa 1950mhz na 2100~2250mhz a krivom kakvu si napravi to ne moze da se desi, razlika u takvom scenariju nije vise 10% nego 15%, skace potrosnja ali ne i temperatura zato sto je manje gpu zauzec...
Moje finalno podesavanje je gpu +95 memorija +1200, PL 95% to je maksimalno 410w sa maksimalno 71c ventilatori na 85%, a ta osnovna kriva koju pravi +95mhz dodatno je modifikovna, ovu su izmene...
800mv +173mhz
825mv +151mhz
850mv +140mhz
875mv +129mhz
900mv +116mhz
... preko 900mv svaka tacka je +95 tako da karta zavisno od temperature ima potencijal da bostuje do 2150mhz zapravo i vise od toga ako je temepratura ispod 65c, PL podesen na 95% regulise potrosnju samim tim i zagrevanje sto je meni bitno, a ne kriva koja ubija maksimalni bost klok... Ove modifikacija na nizim vrednostima napona treba pretestirati, ali jedno je sigurno na nizim vrednostima od standardne koju karta koristi a to je sa ovakvim podesavanjem kod mene 875~925mv moze vise MHZ-a da se doda, kod mene to izgleda ovako kako sam napisao, tako da kada karta iz nekog razloga sputi napon na 850mv uspeva da odrzi klok blize prosecnim vrednostima... Konkretno kod mene ovako podesena karta ima skoro pa iste rezultate kao i kada PL podignem na 107 sto je maksimum tempratura ode na ~76c karta sa 410w na 468w a ventilatori na 100%, samo je razlika u tome sto je niza temepratura a ventilatori rade na 85%... U svakom slucaju vredi se pograti sa krivmo bez obzira sto se ne dobija nesto preterano mnogo... Meni vredi, volim da iscedim maksimum iz hardvera u odnosu na okolnosti :p
 
Dodao sam dve Noctua NF-A12x15 na dno kucista da ubacuju vazduh ka grafickoj (NR200), hvala kolegi sa foruma. Load temperatura je sada ispod 60, racunar naravno i dalje tih. Kada pustim neku igru (4k 60 vsync) verovatno ce biti znatno niza od toga, probacu danas Tomb Raider. Dodatni benefit je da sam jednu gumenu sponu za ventilator "podmetnuo" izmedju rama ventilatora i graficke za potporu, da dodatno preveniram krivljenje.

Zaboravih samo, sve ovo je sa SF-750 Platinum napajanjem, nikakve probleme nisam prometio za ovih par dana.
 
@zajebani:

Rade svi ventilatori i to sam baš zadovoljan kako rade i koliko buke prave na velikom broju obrtaja.

Ovde sam ispratio kako da uradim undervolt:

https://wccftech.com/undervolting-ampere-geforce-rtx-3080-hidden-efficiency-potential/

Pa javite ako ima bolji način. Inače taj offset koji sam spomenuo nije toliko bitan, jer posle kada na krivi odabereš voltažu i frekvenciju, izađe na isto, manje više.

Evo kako izgleda u kućištu:

TT Level 20 GT_3.jpg

TT Level 20 GT_1.jpg

Inače, jel neko uspeo da "uposli" onaj metalni bracket koji dolazi sa FTW3 ? J asam ga montirao na kartu ali ima dve rupe preko kojih se pričvršćuje za kućište, ali kako :)

Takođe, razlika između normal i turbo bios-a bi trebalo da je ova:

"This BIOS switch lets you toggle between the normal (default) BIOS and an "OC" BIOS. Both BIOSes run the same clocks and voltages, the only difference is that "OC" has no fan-stop and the fan curve is a bit more aggressive."

Međutim kod mene i turbo gasi ventilatore.
 
I kod mene OC gasi vent. a nisam primetio da su vent agresivniji.
 
Imam jednu molbu za kolege sa foruma, ako vam nije cimanje da uslikate vase EVGA karte u kucistu i postavite ovde u temi pa cu ja da ih skinem i prosledim gde treba, iz razloga koji se vidi u ovom screenshot-u, pa da pomognemo jos nekome da dodje do karte...
 

Prilozi

  • ```.jpg
    ```.jpg
    34.5 KB · Pregleda: 174
Poslednja izmena:
Kul, evo moje

20210128_180004.jpg
 
Nazad
Vrh Dno