Šta je novo?

3080/3090 otvorena tema...

^
Ne mislim ja da je ovde nesto falicno, jednostavno tako radi ovaj primerak, evo sad sam probao i prvi x16 slot, isto sve overklokovna sa PL 110 77c maks, predhodna 2 primerka nisam detalno tesira sto se tice temperature jer su iz nekog drugog razloga zavrsile kod mene, znam da sam vidjao 75c sigurno, tek kada sam pogledao ove testov na netu poceo sam da se bavim tim pitanjem... Za sada nemam objasnjenje zasto se greje za 8~10c vise nego kod ostalih sem da karti odgovara dobro provetreno zatvoreno kuciste, jer to je jedina razlika. Imao sam Ventus, Ventus radi kao sto pokazuju testovi na youtube, zato me buni ova situacija sa TUF kartom.
Sledeca je EVGA FTW3 Ultra 3080, GIGABYTE AORUS Xtreme 3080 i MSI Suprim 3080, sem ako se ne pojavi 3080ti u tom slucaju kupujem neki od navedenih modela, ali TI, i tu se zavrsava ovaj dramski zaplet :d
 
Poslednja izmena:
Ako je u 3. slotu, mozda je preblizu podu pa manje vazduha dolazi isppd ventova, te onda cirkulise deo vazduha koji izadje iz karte.

Opet, imao sam Asus Strix 1080ti, radila na krs kloku i nije spustala ispod 75c.
Prodam i uzmem SLI sa vodenim Gigabyte xtreme, vrh klok, ventovi ne prelaze 40%, bescujno, karte ne prelazi 65c.
Rekoh sebi, do vode je.
Onda drug uzme Asus Strix oc, jos veci klok od mojih, a hladjenje isto 65c, tiha, sabija.

Moze biti i do karte, ali je cudno da 3 isto rade, mozda je do setupa.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
^ za 1080ti strix mogu da potvrdim da nisu prelazile 66c, imao sam dve. Opet kod tebe je išla do 75c. Moguće da kolega @zajebani ima lošiju karticu po svemu gledajući.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk
 
Prve dve nisam detaljno testirao na to koliko se zagrevaju, mozda ne bi ni prebacile 75c, samo znam da sam video 75c ventovi na auto, te karte su kod mene bile radi neke provere navodno nisu povlacile dovoljno struje iz 8 pin konektora, al sve je bilo uredu... Ni ovom se ne bi bavio da nisam video one testove, pa cak i tad prvo sam probao sve sto sam mogo da dodjem do tih temperatura, i tek kad sam video da ne mogu i zbog te 2 koje sam imao ranije u masini pokrenuo sam to pitanje jer generalno znam da prema potrebi malo lage na tim testovim ne zbog svojih rezultata u poredjenju sa zvanicnim testovima, nego zato sto znam od onih koji im daju karte na testiranje, i kako sve to generalno funkcionise... Nikome ne ide u prilog da proizvod koji testiraju u najbitnijim seglemtima predstave kao los proizvod... Jedino su rezultati testiranje FPS-a tacni 100%, za nove karte, ostale koje prikazu u poredjenju vecina prepisuje, kao recimo gur3d, a to sto su drugi drajeveri kakve veze ima :p Kada kazu za neko parce hardver da ima nesto vece temperature, odma znajte da to ne treba da kupijete, jer to malo zapravo je mnogo.
Intel je sampion u laznom predstavljanju... Nalepe majonez izmedju poklopca i procesra a onda na netu 300 testova u kojima taj isti cpu radi na +5ghz, a realno cpu ne moze nikako da se ohladi jer se toplota ne prenosi kako treba... Pricaju o nekim maksimalnim turbo klokovima uz adekvatno hladjenje a u praksi to adekvatno hladjenje ne postoji zbog loseg prenosa toplote. Mora cpu da se prikolje kako bi se adekvanto overklokovao, pa cak i da bi na adekvatan naci postigo ono sto se reklamira po defoltu...

@Lemaja
Ili je to ili voli zatvoreno kuciste, trece ne vidim sta bi moglo da bude... Kako god, karta lepo radi, i sve ostalo je top, dok ne stigne TI proveren model posluzi ce sigurno :)
Da vidite EVGA FTW3 Ultra 3080 na defoltu kako cepa sa 87c :d Al to su dva primerka u istoj seriji nije to vredno pomena, i evga izuzetno vodi racuna o korisnicima, i tome sta kazu korisnici, bukvalno svaki slucaj koji se javi a da odstupa od proseka uzmu u razmatranje, prekontrolisu celu seriju po seriskom broju, urade sve da bi otklonili problem ako ga zaista ima.
 
Poslednja izmena:
^ jel možeš zatvoriti kućište pa da vidiš i to kao krajnji test? Kad sam mislio na lošiju karticu hteo da da kažem pošto su to velike serije proizvoda desi se i mala odstupanja. Kod tvoje dajem primer možda pri nanošenju paste hladnjak na neki način nije nalegao kako treba zbog možda manjka ili viška paste.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk
 
^
To je jedino sto ne mogu da isprobam... To kuciste je odiicno kad se zatvori ali sam ga razmontira poskidao sve ventilatore i prilagodio nekim svojim potrebama tada kada sam ga kupi pre desetak godina i vise ga nikad nisam zatvorio i vratio u prvobitno stanje... Cesto se desi da mi stigne neko parce hardvera na proveru, ili uzmem nesto iz licnog intersovanja da vidim kako radi, pa sam i odustao od toga da ga ponovo sastavim i kompletiram kao sto je bilo... Kad bude novo tura u CT ili EVE uzecu jos jedan primerak TUF karte sem ako se ne pojavi TI do tada, jer tacno znam koju TI treba da uzmem da bi iz te kate izvuko maksimum.
 
Poslednja izmena:
Meni danas stigla jedna 3080 (TUF O10G). Default sve, performance bios, 2h + u Cyberpunk 2077 imam 65c max, otvorena stranica kucista.
Provrteo sam unique heaven na 2k ali cisto par krugova posto nemam vremena sada i tu se isto vrtela na 65c.

Hteo bih da probam ovaj undervolt, zvuci interesatno, samo malo da iscitam temu posle nove xD
 
Undervolt moze da se isplati ako se nadje najmanja moguca voltaza za odredjeni overklok. Ja sam recimo malo trazio za ovu moju 1080Ti i dobio sam za 0,993mv da moze da sljaka na oko 1950 - 1980 i memorija na 11800 dok je po default kada povecam power i voltazu na maksimum na 1,093mv i 2000 klok (i memorija 11800) i dobijem skoro isti skor u Heaven 4.0 ali imam za oko 5-6c manje temperature :

1a.jpg 2a.jpg

Koristio sam ovaj model undervoltinga za 3080 (8 minut):

https://www.youtube.com/watch?v=--YvuxE0xl4&feature=youtu.be

Ali jos nisam provalio kako da mi 100% bude stabilan klok i malo mi pada zadata vrednost kloka. Jel moze neko malo da pojasni kako se dobija stabilan klok ?
 
Poslednja izmena:
Kriva se isplati ako neko zeli da smanji potrosnju i ako je potrebno da bi se karta ohladila, jer karta na 80c mnogo slabije bostuje nego karta na 70c, prakticno ogranicenjem potrosnje kroz krivu dobja se isto sto se tice FPS-a, hladnija i tisa karta a perfomanse prakticno iste, jer na 80c taj bost klok zbog temeprature isti je kao i sa kartom ispod 70c (ne bukvalno ali tako nesto)... E sad ako karta moze da se ohladi ispod 70c uz prihvatljiv nivo buke kada se PL podigne do maksimuma onda nema potreba da se pravi kriva jer ta razilka izmedju 60 i 70c u bosto kloku nije tako velika kao razlika izmedju 70 i 80c... Ovo nisam licno ispitao nego sam malo istrebao na overclock.net forumu :p tamo ima i zaludnijih od mene :d Kad dodjem do karte koja moze da se ohladi na 60c ispitacu i taj slucaj :p
Dobrom kombinacijom vodenog hladjenja i karte +400W mogu da se dostignu performanse 3090, vidjao sam Superposition rezultate od 100fps sa 3080 kartom, mislim da je GIGABYTE AORUS Xtreme + dobro vodeno sa nekim besnim bost klokom.
 
^
Ne mislim ja da je ovde nesto falicno, jednostavno tako radi ovaj primerak, evo sad sam probao i prvi x16 slot, isto sve overklokovna sa PL 110 77c maks, predhodna 2 primerka nisam detalno tesira sto se tice temperature jer su iz nekog drugog razloga zavrsile kod mene, znam da sam vidjao 75c sigurno, tek kada sam pogledao ove testov na netu poceo sam da se bavim tim pitanjem... Za sada nemam objasnjenje zasto se greje za 8~10c vise nego kod ostalih sem da karti odgovara dobro provetreno zatvoreno kuciste, jer to je jedina razlika. Imao sam Ventus, Ventus radi kao sto pokazuju testovi na youtube, zato me buni ova situacija sa TUF kartom.
Sledeca je EVGA FTW3 Ultra 3080, GIGABYTE AORUS Xtreme 3080 i MSI Suprim 3080, sem ako se ne pojavi 3080ti u tom slucaju kupujem neki od navedenih modela, ali TI, i tu se zavrsava ovaj dramski zaplet :d

S obzirom da tako manijacki nabavljas sve modele, jel imas neku vezu za Palit ili PNY? Treba mi referentna zbog sirine i ITX kucista :)
Stavljam pod vodu razume se.
 
^
Ne jer koliko znam nemaju kancelariju za marketing i posredovanje sa uvoznicima kod nas... Ne znam ni koji od nasih uvoznik radi taj brend.
Kakvi su ti planovi za tu TUF kartu ? Mozemo da napravimo neku menjazu ako je sa nasom garancijom cisto da vidim kako ce se ponasati kod mene... Bez obzira sto su iste karte doplaticu ja tebi neku razumnu dopaltu posto meni treba, ja sam taj koji trazi od tebe zamenu.
Ne mogu da zanam u cemu je problem zasto se ovaj primerak kod mene greje vise nego kod vecine vas sem da probam sa kartom koja proverno kod nekog radi tako kako radi kod tebe.
 
^
Ne jer koliko znam nemaju kancelariju za marketing i posredovanje sa uvoznicima kod nas... Ne znam ni koji od nasih uvoznik radi taj brend.
Kakvi su ti planovi za tu TUF kartu ? Mozemo da napravimo neku menjazu ako je sa nasom garancijom cisto da vidim kako ce se ponasati kod mene... Bez obzira sto su iste karte doplaticu ja tebi neku razumnu dopaltu posto meni treba, ja sam taj koji trazi od tebe zamenu.
Ne mogu da zanam u cemu je problem zasto se ovaj primerak kod mene greje vise nego kod vecine vas sem da probam sa kartom koja proverno kod nekog radi tako kako radi kod tebe.

Dao sam vec drugaru po nabavnoj ceni. Eno je kod njega na vodi sad :D
Bila domaca iz Monitora. Bah, nista lovim po EU onda sta cu. Hvala :)
 
Poslednja izmena:
Msi test.jpg
svaki test mala razlika drugaciji prikaz :d
 
^
Ta karta za sad daje najbolje rezultate od svih 3080 modela, zapravo jedna je od 3 najbolje u svakom smislu... Ovaj rezultat je 8% bolji od 320W ventus, a nesto manje od 5% u odnosu na TUF 370w, to nije srazmerno potrosnji ali ta karta svakako izvlaci maksimum koji je u skladu sa specifikacijama.
 
Poslednja izmena:
Nevideh Testove od Ftw cinimi se da si napisao cekas neki Bios od Zevge jos uvek nisu poslali?
Razmisljam da trampim Suprim za StrixO ili Ftw Ultra
Imam ponudu.
 
Poslednja izmena:
^
Nemoj to da radis, samo to cu da ti kazem, ni u ludilu... Potpuno je besmisleno trampiti kartu koja izvlaci maksimum koji moze da se postigne sa 3080 na vazduhu, za kartu koja na vazduhu mozda ne moze da dostigne takav rezultat... Sad su praznici, valjda ce ovih dana da stigne odgovor na neka pitanja vezano za FTW.

Pogledaj na evga forumu na sta se pojedini zale vezano za FTW pa ce ti biti jasno sta moze da ti se zalomi. Ja o mogucem problemu necu nista da govorim dok se ne utvrdi da li problem zaista postoji, ako postoji onda cu napisati o cemu se radi, jer mene ne mogu da kupe, ja nisam niucijem dzepu, niti trazim nesto od bilo koga da mi da na nivou vendora, niti mi treba... Za svoje pare mogu da kupim sta ja hocu da testiram i prikazem kako radi kod mene, ali necu ni da blatim nekoga bez razloga. Uskoro ce se pojaviti zvanicni verovatno bajkovit domaci test FTW modela, pa neka bude da je tako kako taj test kaze :p
Problem je sto postoji problem sa pojedinim primercima, samo jos da vidimo kog je obima taj problem, svakako obratite paznju kako vam radi FTW pa ako to nije to kako je reklamiraju onda na reklamaciju... Generlano ta karta je odlicna, za pod vodu bolja ne postoji.
 
Poslednja izmena:
Na sta se to pojedini zale za FTW3 ? Ja je imam, nisam primetio nista cudno. Prezadovoljan sam.
 
O tome kad dodje vreme za to ako bude potrebe, necu da pricam o necemu sto je verovatno slucaj za sebe... Kako ti radi default vs oc ? Kakve su temeperature defalt, a kakve kada se overklokuje i podigne PL, jel dostize 400w itd... I za kraj gde si je kupio ?
 
^
Pitas me nesto o cemu sam reko da necu da govorim nekoliko puta do sad, ako se ispostavi da zaista postoji problem napisacu, za sad je ovako "Generlano ta karta je odlicna, za pod vodu bolja ne postoji"
Ako je kod tebe sve u skladu sa specifikacijama onda nemas problem. Pitam te kako ti radi karta cisto da ostane neki info u temi...
 
Poslednja izmena:
@zajebani kad zavrsis sa poredjenjem, ako ostavljas neku za koriscenje kasnije, 2 stvari ce ti se najvise isplatiti za snizavanje temperature (bez promene, vece modifikacije kucista/setup-a koji imas):

1. skidanje plasticnog oklopa i stock ventilatora (de-shroud) and zip-tie-ovanje solidnih 92mm-120mm ventilatora (zavisno koliko veliki heatsink bude imala graficka).

2. skidanje backplate-a i zamena, dodavanje kvalitetnijih thermal pad-ova (zavisno koliko je losa situacija pozadi), ili thermal puddy-a, sto su napravili sa grckog univerziteta likovi oni, zamenu za thermal pad-ove sto prodaju (oba mogu da se naruce lagano ili preko madjara, ili direktno od grka tih.

3. i zavisno kako su orijentisana aluminijumska peraja na heatsinku, promena dodatnih ventilatora oko graficke (nisam siguran da li bi pravilo mnogo razlike, pogotovo bez koraka 1 i iznad, ali taj 230mm stock HAF 932 ventilator sto ti duva u prednji deo graficke je prilicno anemican, da li su probao kombinaciju jedan Noctua NH-A15 ispred, jedan iza graficke ?


za 3, sa jedne strane odlicno je sto su ti skinuti svi PCI-E limovi, sto ce ubrzati hladjenje toplog vazduha, al sa druge strane to je najkorisnije za graficke gde je orijentacija heatsink-a po duzini graficke i da ventilatori na grafickoj guraju tu toplotu van kucista pored i preko hdmi/dp ulaza (kao FE model), a manje korisno za orijentaciju ka ploci (sto je 95%+ 3080 grafickih). Al Dzabe 3080 FE, kad je anemican hladnjak i premali ventilator, premali heatsink, i premala izlazna povrsina kod hdmi ulaza.

Tu je pobednik u hladjenju FE 3090-ka, maestralno kako je odradjeno hladjenje. Od ogromne povrsine kod hdmi/dp ulaza (gde izlazi ~70% toplote, do ogromnih 110mm delta i (zaboravih ko pravi drugi) ventilatora, koji su takodje vece debljine nego sto se obicno srece na grafickim kartama, do perfektno-optimizovanih u mesanim pravcima pod razlicitih uglovima aluminijumskih peraja od samog heatsink-a. Svaki milimetar graficke gde su moglo fizicki da se stave peraja/fins od aluminijuma je pokriven njima, nema zrtvovanja za estetiku kao kod ocajne 2000 serije, i ocajne referentne 6800 AMD serije.
 
Poslednja izmena:
^
Probao sam sve sem otvaranja karte na bilo koji nacin, necu to da radim jer ovo je samo dok ne resim da li cu da uzmem 3080ti ili 3090 SLI, mada videcu i za taj SLI koliko ima smisla... Pomazu ventilatori sa strane ali koju god kombinaciju da napravim ne mogu da dostignem temperature prikazane u testovima cak ni sa sobnom temperaturom ispod 20c... Iz svih tih kombinacija mogu da zakljucim da kartici odgovara dobro provetreno kuciste, vise nego kuciste sa otvorenim stranicama, ili su u pitanju podzemne vode :p
Karta se ponasa kako treba, toplota se dobro prenosi na hladnjak, do duse vise na gornji deo hladnjaka koji je oko gpu-a nego na donji, u donjem delu je nekako mlaka... Sve u svemu uspeo sam da je svedam na ~70c bez podizanja PL sa ventilatorima na 80~100%, sto je ipak daleko od 65c sa ventilatorima do 80% kako je to prikazano u testovima.
 
Naravno, nema svrhe ovo raditi dok ne zavrsis poredjenje i odlucis koju ces. Problem je najverovatnije sto se pravi toplotni dzep dole izmedju maticne i graficke, vazduh "izleti" ka maticnoj, ode sa strane, vrati ga cooler master ventilator i dve noctue iza opet do ventilatora od same graficke, to usisa graficka i tako u krug, vrti se topao vazduh tu.

Bez jakog potiska vazduha iz pravca vrha graficke (sto je tebi dole ka stolu) , ka smeru dna graficke gde su ulazi za kablove ( sto je tebi gore), nista drugo nece pomoci.

I da, treba zatvoreno kuciste i dodatno zapuseni svi prolazi kod usisnih ventilatora i oko njih sa izolir ili duct-tape ili drugom trakom, da se ne re-cirkulise vazduh, da se sve to gura ka zadnjem delu kucista.

Zadnji deo isto treba maksimalno otvoren da bude sa svim PCI-E limovima sklonjenim, i tek onda resenim problemom za prasinu.

I ne samo napred nego i u 20-30% predelu kucista kod ulaznih ventilatora ne sme da bude nijedan prostor otvoren samo povrsina gde ventilatori uzimaju vazduh i to je to (koliko god je bitno da graficka ima svez vazduh, mora da postoji potisak da onemoguci grafickoj da vrti svoju toplotu koja izlazi iz nje).

Ja na primer koristim jednu traku bez lepka koja se lako skida i ne ostecuje kuciste, i onda preko nje idealno crnu izolir (ili ukrasnu foliju) zbog estetike xD
 
Poslednja izmena:
O tome kad dodje vreme za to ako bude potrebe, necu da pricam o necemu sto je verovatno slucaj za sebe... Kako ti radi default vs oc ? Kakve su temeperature defalt, a kakve kada se overklokuje i podigne PL, jel dostize 400w itd... I za kraj gde si je kupio ?

Evo mogu ja da bacim neki info za EVGA RTX 3080 FTW3.

Igram trenutno Cyberpunk, grafika na default-u:

- boost clock 1905Mhz
- temperature oko 70 C (kućište iz potpisa, ima dosta ventilatora i veliku zapreminu ali verujte mi ovo je dobar rezultat za praktično zatvoreno kućište)
- potrošnja između 340 - 370W
- OC GPU: + 105Mhz, Memory: +500Mhz,(dakle efektivno GPU:2010/Mem:20000Mhz), power limit 105% (efektivno 400W) - potrošnja ostaje ista, temperatura sa agresivnijim fan profilom: 65-66 C

Inače kuler na ovoj karti je dobar, na default-u se i ne čuje. Sa mojim fan profilom koji je drži oko 65 C se već čuje ali nije strašno, pogotovo što je ovo kućište zatvoreno i nije mi blizu.

Potrošnja Ampere karti (barem 3080 i 3090) je katastrofa, 450W bios, alo na šta to liči :)
I ovo je ujedino i ograničenje Ampere arhitekture jer je 3090 setovan na "samo" 350W pa ne može da se razvuče koliko bi mogao pa je samo ~10% brži od 3080 a trebalo bi barem blizu 20% obzirom na broj shejdera, ROP-ova, mem.protoka..evo ovaj 3090 Strix je brži preko 20% od referentne 3080 jer je kloknut i povećan mu je power limit:

https://www.techpowerup.com/review/asus-geforce-rtx-3090-strix-oc/32.html

Ono što je možda bitnije: 30+ sati Cyberpunk-a i nijednom mi igra nije crash-ovala, izbacili ili slično..
 
Poslednja izmena:
Nova igracka koja ce verovatno ostati kod mene do naredne generacije 3090 MSI suprim X :-devil-:

Karta je mrcina u odnosu na sve sto sam do sada propustio kroz sake, sto je i logicno jer treba ohladiti 450w... Jedinu zamerku imam na to sto ventilator ne moze da se ugasi do odredjene temperature tipa 50c nego se konstantno vrti na 30%, za sad ne mogu, a na MSI sajtu nema zvanicnog biosa koji bi to resio.
Nema mnogo smisla kupovato ovu kartu sem mozda za 4k 60fps, mada cak i da pravi neku razliku vecu od 20% u odnosu na 3080 cena je duplo veca, zato kazem da je kupovina besmislena sem ako neko ne planira SLI u perspektivi kao sto ja planiram :-devil-: za sad ne jer sve sto igram tera sa maks podesavanjima preko 100fps a vise od toga mi ne treba, ne znam ni da li je 1200w dovoljni za 2x3090 :p

3090 MSI suprim & 3080 ASUS TUF.jpg 3090 MSI suprim & 3080 ASUS TUF_1.jpg ``MSI Afterburner.jpg

Karta ima potencijal da bude brza od 3080 za ne vise od 20~25% u 1440p ali pojedine igara ne pravi razliku ni 1%, u 4k mozda pravi vecu razliku, ne treba mi 4k pa nisam ni probao...
Poredjenje sa istim drajverima 3080 MSI VENTUS 3X OC vs 3080 ASUS TUF vs 3090 MSI suprim X, sve 3 24/7 overklokovne.

3080 MSI VENTUS 3X vs 3080 ASUS TUF OC vs 3090 MSI suprim X.jpg

I za kraj da se zahvalim firmi Monitor na cimnaju da mi nadju ovu kartu i sacuvaju, jer to je bukvalno cimanje, uvoznik dobije par komada pa ko prvi vidi od maloprodaja, naruci, a tu su i preprodavici koji pereko pojednih komercijalista vrebaju... Sve u svemu agonija :d
 
Poslednja izmena:
Na koliko su ti rpm ventovi na 65c stepeni kad namestis.
 
Nije namestena na 65c niti moze da bude bez undervolta, kod mene ne moze... Kada je na 450w ide do 75c ventilatori na 100%, default sto je oko 420w do 73c ventilatori na 90% a tek cu da se igrati sa kompromisnim podesavanjima...

@DAS
Dobro ti radi ta FTW3, na netu sam vidjao i bolje klokove uz istu temperaturu PL na makasimum preko 450W na koju foru ne znam, pisu da je na vazduhu, al nesto ne verujem :p Gde si je kupio svoju kartu?
 
realno niakakva razlika u performansama izmedju 3080/3090, narocito kad se pogleda cena.
pitanje je kako ce i sli da se ponasa posto je on odavno upokojen.
postojanje 3090 mi je nekako besmisleno, posebno jer ce uskoro izaci 3080Ti koja ce tek da je obesmisli.
 
^ posebno oko SLI što se 3090 i ovako greju mnogo, šta će biti kad budu jedna pored druge. Ima da idu na 85c. Jedina opcija da idu pod vodu.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
ma i to, secam se da su mi 680-ice isle za po +15C u sli-u, ovde ce biti samo jos iznad.
ali ok, lepo je da neko proba i da se iz prve ruke vide domaci rezultati.
 
Nazad
Vrh Dno