Šta je novo?

3080/3090 otvorena tema...

Moracu da potrazim neki bios da vidim da nije do toga... Jedino je jos to ostalo, mada ne verujem...
Probao i bios, nista se ne menja... Jednostavno kod mene radi ovako kako sam predstavio... Sve tuf karte koje sam imao bile su iz CT-a ali iz razlicitih uvoza, nisu iz recimo jedne serije, ovu sam detaljno ispitao a kod predhodnih sam primetio da bacaju preko 75c ali se nisam mnogo bavio zasto jer sam misli da je normalno dok nisam malo bolje pogledao ove testove.
 
Poslednja izmena:
Meni nije jasno ovo ponasanje...
imate covjeka koji nam za DZ daje iz prve ruke testove, nas nista ne kosta to sto ON ulaze vrijeme i novac u raznorazna testiranja i kasnije nam te informacije prosledjuje na veoma lijepo objasnjen i slikovit nacin, da ponovim za DZ, znaci nista nas ne kosta osim vremena da procitamo...

i nadju se pametni koji bez dokaza ili sa youtube dokazima od ljudi koji definitivno zive od sponzorstva daju argumente...

covjek nam sve lijepo napise na citljivom srpskom (dobro mozda ima nekih cudnih slovnih gresaka[emoji846]), bukvalno nam DA testove na tacnu i nadju se neki da ga troluju...

zahvaljujuci tebi [mention]zajebani [/mention] dosta hardvera sam preskocio...[emoji89]


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Po meni ne može se ni očekivati temperature kao 20xx serijom. Kad sam imao 2080 strix sa max OC stabilnih 2115mhz trošila je 251w dok 3080 strix na fabrički OC mi povuče 378w. Ovu generaciju su maksimalno nategnuli po svemu da je normalno da će temperature biti 70+c dok će fanovi raditi na 70+%.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk
 
@nooth1ng
Hvala druze :)
Kucam u dahu, beba place pa nemogu da se skoncetrisem da ispravljm sve greske, a ne smatram ni da sam nesto pismen :d
Jedno je sigurno, sve sto postavim tacno je 100%, i objektivno, i subjektivno... Neka bude da sve to sto predstavim radim samo zato sto mene zanima a nije mi tesko da podelim, nekada je to bio smisao forumskog druzenja, za novac ne radim to je sigurno, zaradio sam na vreme, a da li radim za neke druge potrebe o tome ne mogu da govirm, samo mogu da kazem da se dosta toga sto ovde predstavim oficijalno koristi kao informacija koja se recimo koristi za proveru kontrole kvaliteta itd. Nisam ja jedini koji to radi, samo sto ja nemam materijalnog interes od toga, odradim nesto kada ja hocu za ljude koji si nekad i meni cinili usluge.


@Lemaja
Ovo sto si sada napisao razlog je zasto mi nije palo na pamet da se pozabavim prvi put kada sam imao 3080 tuf temperaturom od 75c koju sam primetio, to je meni belovalo normalno iz razloga koje si pomenuo... Pogledao sam par testova ali samo performanse, i ovih dana kako su stizale razne 3080 pogledam taj test i ne verujem sta vidim... Nije tuf kata jedina koja se nije slozila sta tim popularnim youtube testovima, ali o tome nekom drugom prilikom... Kao sto recimo ventus jeste u testu nekog manje popularnog testera koji je kartu verovatno kupio...

Ventus radi bas ovako kako je prikazano u ovom testu, to su te temperature, isto ka kod mene, e sad u tim istim uslovima TUF ne moze da pokaze temperaturu koja se vidi u testu koji sam linkovao par strana ranije, ne znam po kojoj logici i zasto ??? Ne vidim da postoji hardverski problem, karta je vrela kao i vazduh koji izbacuje.

 
Poslednja izmena:
^
Aj kad nadjes vremena ako ti nije cimanje setuj kartu na default samo ventilatore na 100% pa pusti Heaven Benchmark 4.0 nekih 10~15min, pogledaj negde u AB ili GPU-Z koja je najveca temperatura do koje je karta dobacila tokom testa...
 
^ važi, danas ću odraditi pa ću okačiti.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk
 
Pošto nisam mogao da editujem post moram novi, kolega @zajebani AB je pokazao 66c dok je hwmonitor pokazao 68c. Kartica je stavljenja na defaul to jest 1905mhz dok je na asusovom OC bude 1935mhz. Podešeni fan na 100%. Radio je unigine heaven 4.0 17min. Temperatura u kući 24c. Kućište iz potpisa i zatvoreno. Evo i slike
heaven_2020_12_29_15_41_55_921.jpg
f1e9f179020096b3179f97d6eea9b968.jpg
 
Poslednja izmena:
^
Kod mene TUF isto podesen def vent 100% ide do 72c u istom testu isto tako kad malo duze radi... Mislim da AB pokazuje isto 68 max, kao i hwmonitor, nego mozda nisi otvori statistiku nego si gledao samo tokom testa... U svakom slucaju polako dobijam neki realniji prikaz makar sto se tice asus-a.
 
^ dok sam sedeo za PC i cirkao kafu AB je stalno pokazivao 65-66c. Nije bilo padova temperature osim kad dođe do promene scene ali brzo se vrati na isto. Kad je na fabrički OC ide od 71c ali opet radi na 2010mhz ali su i fanovi na 70+%

Sent from my SM-G770F using Tapatalk
 
^
Tako je bios podesen u performanse modu, kako se gpu priblizava 75c gura brzinu ventilatora na 100%, preko 70c ozbijno daje gas... Dosta je agresivna postavka sto ukazuje na to da je kvalitet ventilatora odlican.
 
Gledam sad nesto 2cm je duza i nesto sira i deblja Strix karta od TUF, ako se to uzme u obzir temeprature koje ima @Lemaja u skladu su sa temperaturama koje ja imam sa TUF kartom... Normalno je da ce hladjenje koje je bolje Strix kartu na defaultu drzati na 70c, a da ce manje masivno hladjenje pokazati losije performanse kod TUF karte koja kada se overklokuje radi sa 370w, znaci kada se podigne PL radi kao Strix po defoltu koji krece od 370w... Samo mi nije jasno kako primerka TUF karte kod kolege @MikiNBG ima onako niske temperature...
 
^ jesi ubacivao poslednji BIOS u tuf. Ja sam odradio na strix i realno nisam video razlike. Taj BIOS se pojavio za Asus tuf i strix u trenutku kad su kartice imale polemiku oko kondenzatora.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk
 
^
Ubacio, nista se nije promenilo...
 
^ realno je da će temperature biti veće nego kod 20xx serije. Gledajući da sam na 2080 strix imao 64c sa istom mašinom a na 3080 strix 71c. To je nekih 11% više sa obzirom da je potrošnja struje kod 3080 veća za 50+% i nije loše na kraju ali zato se ne može ocekivati da fanovi neće raditi mnogo brže, takođe se slažem što si rekao da su fanovi napravljeni jako kvalitetno pošto su znali da će raditi u velikim obrtajima.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk
 
^
Ma ne bre hehe :p Karta tako radi u mom gamerskom da ne kazem radnom okruzenju, a ne bi trebalo jer mnogo je to veliko odstupanje u odnosu na zvanicne testove... Rade ih tako da proizvod predstave u najboljem svetlu, pomenu tek po neku nebitnu manu da sve deluje objektivno i vozi misko :d Kako moze MSI Suprim 3080 da bude bolji od asus-a, nikako, mora to testovima da se pokaze da je isto :p ili kao guru3d, MSI Suprim 3080 prikazu da bostuje na 2100mhz, za TUF i strix 2000mhz, a rezultati karte koja ima za 100mhz veci bost klok losiji od rezultata koje pravi tuf i strix ??? Lazovi prosto receno, kako ko plati tako se klati po tim testovima...

https://www.guru3d.com/articles_pages/msi_geforce_rtx_3080_suprim_x_review,31.html
https://www.guru3d.com/articles_pages/asus_geforce_rtx_3080_tuf_gaming_review,30.html
https://www.guru3d.com/articles_pages/asus_geforce_rtx_3090_strix_oc_review,32.html

Pa evo u ovoj temi najbolji rez u Superposition Benchmark-u sa 24/7 overklokovanom kartom napravljen je sa MSI Suprim 3080, pored toliko TUF i Strix karti na forumu, a problem je upravo temperatura, za ovako dobar rez potrebno ja da karta ostane debelo ispod 70c da bi bost kloko ostao konstatno na viskokim vrednostima tokom testa...
https://forum.benchmark.rs/showthread.php?475790-3080-otvorena-tema&p=6261119&viewfull=1#post6261119
 
Gledam sad nesto 2cm je duza i nesto sira i deblja Strix karta od TUF, ako se to uzme u obzir temeprature koje ima @Lemaja u skladu su sa temperaturama koje ja imam sa TUF kartom... Normalno je da ce hladjenje koje je bolje Strix kartu na defaultu drzati na 70c, a da ce manje masivno hladjenje pokazati losije performanse kod TUF karte koja kada se overklokuje radi sa 370w, znaci kada se podigne PL radi kao Strix po defoltu koji krece od 370w... Samo mi nije jasno kako primerka TUF karte kod kolege @MikiNBG ima onako niske temperature...

Koliko vidim, sto se temperature tice, moj TUF je neki prosek. Npr. u Superpositionu imao sam max temperaturu 65c:

Superposition_Benchmark_v1.1_11251_1609182014.png

Kolega ericm je imao 68c:
ma jok, kakva ljutnja, caskamo... ja onako pitao za jezgra jer sam mislio da moze vise da se podigne klok zajedno sa svim threadovima. nisam pratio noviju hedt scenu. poslednje sto sam imao je x58, jos od vremena.

evo mog reza, ne stigoh pre jer radim ko dragstor.

ne verujem da je impresivan ali cu se svakako poigrati klokom grafike pa da uporedim.
btw, ne vidi se fotka koju si okacio za superposition test.
ako mozes nakaci jedan sa default grafikom dok ne nadjem stabilan klok pa da uporedjujemo dalje dok se jos neko ne javi.

Pogledajte prilog 293514

dok je kolega Erik011 imao 62c:

Evo i od mene :)
TUF 3080. 5.1 GHz all-core OC na 10900+4133MHz ram. Ryzen 9 5900X sistem ce nazalost morati da saceka neki novi riser kabl jer ne radi zbog PCI-E Gen 4.0.


Pogledajte prilog 293529Pogledajte prilog 293530Pogledajte prilog 293531

Jedina karta koja odskace od proseka je tvoja, ali na zalost nemam ideju sta bi mogao da bude razlog. Da si probao samo jednu kartu prvo sto bi mi palo na pamet je lose nanesena termalna pasta ali ti si probao 3 kartice sa istim rezultatom tako da verovatno nije do toga. Sa obzirom da si probao i Ventus koji je normalno radio, iz toga na neki nacin sledi da je ceo taj kontigent TUF-ova limun, ali to je vec za neku drugu pricu.
 
Koliko vidim, sto se temperature tice, moj TUF je neki prosek. Npr. u Superpositionu imao sam max temperaturu 65c:
Sa onom krivom, ili default bez cackanja u AB ?

Ne vidim za ove ostale nigde u citatima koliko se karte greju, mozda su negde napisali ali to nije u ovim citatima... Nego ako ih ne mrzi neka urade Heaven Benchmark 4.0 desetak minuta neka se vrti sa kartom na default, ili sa ventilatorima na 100%, pa da vidimo sta kaze AB koja je maks temepratrura koju pokazao i kako se ponasaju venitlatori ako nisu na 100%.

Misliom da mogu ceo test da uradim da ne prebaci 70c, ali polako se zagreva default i dodje do 72c...

Evo sad tokom igre... Karta se ponasa normalno, vreo vazduh iz karte, hladanjak vreo kao sto treba da bude prema ovoj temepraturi...
Control_DX12_2020_12_30_21_40_46_011.jpg
 
Poslednja izmena:
Sa onom krivom, ili default bez cackanja u AB ?

Ne vidim za ove ostale nigde u citatima koliko se karte greju, mozda su negde napisali ali to nije u ovim citatima... Nego ako ih ne mrzi neka urade Heaven Benchmark 4.0 desetak minuta neka se vrti sa kartom na default, ili sa ventilatorima na 100%, pa da vidimo sta kaze AB koja je maks temepratrura koju pokazao i kako se ponasaju venitlatori ako nisu na 100%.

Misliom da mogu ceo test da uradim da ne prebaci 70c, ali polako se zagreva default i dodje do 72c...

Evo sad tokom igre... Karta se ponasa normalno, vreo vazduh iz karte, hladanjak vreo kao sto treba da bude prema ovoj temepraturi...
Pogledajte prilog 294963

Moja ni u jednom trenutku nije presla 65C. Stock kriva za ventilatore. Ili su promenili nesto u proizvodnji kulera, ili se debelo binuju cipovi za Strix pa sve gore ide u TUF.
Ili je kod tebe gajbi temperatura ozbiljno visa :)
 
^
Karta se zaista greje u radu u skladu sa temepraturama, samo ne kapiram zasto... Pokusao sam da ubacim vazduh sa strane nista se znacajno ne menja.. Vise mi je logicno sto je kod mene 72 default nego sto je kod vas 65... Mnogo ovo vuce da bi isla samo do 65, al ako tako kazete onda je tako.
Moguce da karti vise odgovara zatvoreno kuciste sa dobrim protokom vazduha, ne vidim drugo objasnjenje.

Ovo za binovane cipove to ne postoji... Tako je Nvidia navodo evgi dala neke binovane cipove, imao sam priliki de vidim kako rade ti binovani :p Binovani su samo ako kao intel izbace seriju za koju garantuju da radi na odredjenom kloku, ostalo je suplja prica.
 
Poslednja izmena:
Sa onom krivom, ili default bez cackanja u AB ?

Ne vidim za ove ostale nigde u citatima koliko se karte greju, mozda su negde napisali ali to nije u ovim citatima... Nego ako ih ne mrzi neka urade Heaven Benchmark 4.0 desetak minuta neka se vrti sa kartom na default, ili sa ventilatorima na 100%, pa da vidimo sta kaze AB koja je maks temepratrura koju pokazao i kako se ponasaju venitlatori ako nisu na 100%.

Misliom da mogu ceo test da uradim da ne prebaci 70c, ali polako se zagreva default i dodje do 72c...

Evo sad tokom igre... Karta se ponasa normalno, vreo vazduh iz karte, hladanjak vreo kao sto treba da bude prema ovoj temepraturi...
Pogledajte prilog 294963

Sa 0.9v/1920Mhz krivom. Ventovi su na default.

Pise ispod frameratea u Superpositionu min/max temperatura tokom testa.
 
^
Pazi stvarno :p nisam obratio paznju, evo kod mene taj isti test sa overklokovanom kartom...
``MSI Afterburner.jpg Superposition_Benchmark_v1.1_11292_1608980663.png
 
kod mene karta nije videla vise od cini mi se 65-66C u bilo kojim testovima. zatvoreno meshify c mini kuciste.
default klok i fan profil.
u igrama ne prelazi 62-63C u ful opterecenju.
 
^
Karta se zaista greje u radu u skladu sa temepraturama, samo ne kapiram zasto... Pokusao sam da ubacim vazduh sa strane nista se znacajno ne menja.. Vise mi je logicno sto je kod mene 72 default nego sto je kod vas 65... Mnogo ovo vuce da bi isla samo do 65, al ako tako kazete onda je tako.
Moguce da karti vise odgovara zatvoreno kuciste sa dobrim protokom vazduha, ne vidim drugo objasnjenje.

Ovo za binovane cipove to ne postoji... Tako je Nvidia navodo evgi dala neke binovane cipove, imao sam priliki de vidim kako rade ti binovani :p Binovani su samo ako kao intel izbace seriju za koju garantuju da radi na odredjenom kloku, ostalo je suplja prica.

Bile su odredjene serije gde su binovali cipove. Ako se secas 900 serija Gigabyte su bile daleko najbolji overclockeri.
U situaciji kao sada, gde cipova nema ni za leba, prilicno sam siguran da im nije veliki problem da binuju dobre cipove i losije.

Cak je i Nvidia imala na 2000 seriji binovane za 2080ti i nebinovane (serija i oznaka cipa). Ram cipovi se toliko agresivno binuju da je to jezivo, zasto ne bi i graficki isto.

Moja je bila na otvorenom bench stolu.
 
^
Ma da, postavicu 2 klipa sa 2 primerka EVGA 3080 FTW3 koji su navodno binovani, oc potencijal +100 i manje od +100, temepratura na default 87c sa ventilatorom na 100% a vec na 80% neprijatan je za usi... A mozda i necu, zavisi od toga kakav odgovori stigne od Nvidia-e i sta kaze evga na temu kontrole kvaliteta za tu seriju, jer nema smisla da postavljam tako nesto ako se radi o defektnoj seriji... Ne branim ja nikome da u to veruje, al opet vam kazem masovna produkcija ne dozvoljava takvu vrstu zajebancije, prosto je tako, da tu neko nesto bira a nije da se ne radi, samo tako sklopljen proizvod mora vise da kosta od stadardne ponude i sa garancijom da nudi bolje performanse...

@ericm
Jeste videla je bas u ovom Superposition Benchmark testi koji si postavio 68c...
Al to nema veze 70c nece sigurno da prebaci, evo sad sam pokrenuo Superposition Benchmark kod mene default karta dodje u prvom minutu do 73c i tu negde se zadrzi sa ventilatorima na 90~100% sve na default...

U ponoc kuciste ide na terasu pa ce da vidimo kako ce da udjemo u novu godinu, sa normalnom ili povisenom temepratrom :d
Moja je bila na otvorenom bench stolu.
Ti se onda ne racunas u ovu statistiku :p
 
Poslednja izmena:
^ vidim ja da tvoj PC će noćas na terasi da gleda vatromet[emoji3]

Sent from my SM-G770F using Tapatalk
 
^
Ma ovo je sada selekcija najboljeg modela za SLI, ako se pojavi 3080ti sa podrskom za SLI, a ako ne moze stavicu 3090... Nego SLI mnogo greje pa se zato bavim selekcijom najboljeg modela pre nego sto konacno odlucim.
Ostaje samo jos da karticu prebacim u prvi x16 slot, mada ne vidim razlog da se vise greje u trecem x16 slotu, to se do sada nije desavalo, al probacu i to.
 
^ iskreno ne znam šta može da bude, ostale kolege nemaju tako velike temperature. Kao da tvoj primerak ima neki problem. Nadam se da će 3080ti imati SLI pošto je stvarno glupo što 3080 nema. Meni i ne smeta pošto ne planiram dve kartice ali opet bilo bi ok da ima kao i sve serije pre 30xx

Sent from my SM-G770F using Tapatalk
 
Moguce da karti vise odgovara zatvoreno kuciste sa dobrim protokom vazduha, ne vidim drugo objasnjenje.

Ali je mozda problem u tome sto si u slicnim uslovima testirao bese i MSI Suprim koja je imala bolje temperature od TUF. Onda znaci da ako bi TUF imao bolje temperature u zatvorenom kucistu, onda bi i Suprim imao jos bolje temperature.

Ili je mozda ta TUF nesto 'falicna'.
 
Nazad
Vrh Dno