Šta je novo?

Ryzen 2600 & MSI Tomahawk MAX overclock

el_patron

Slavan
Učlanjen(a)
22.08.2009
Poruke
3,349
Poena
365
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 5600 + Arctic Freezer 34 eSports
Matična ploča
MSI Tomahawk MAX
RAM
Kingston Fury Beast RGB 2x16GB
GPU
Sapphire 6650XT Nitro+
Storage
Kingston A2000/Transcend 230s/HDD 500GB
Zvuk
Microlab M660BT + Steel Series Arctis 7+ Wireless
PSU
Asus Rog Strix Gold 750w
Kućište
Be Quiet Pure Base 500FX
Monitor
BenQ Mobiuz EX2710S
Miš & tastatura
HyperX Pulsefire Dart Wireless+ HyperX Alloy Origins Red Linear
Mobilni telefon
iPhone 13 mini 128gb
Pametni uređaji
Xiaomi 3C
Pristup internetu
  1. Optički internet
Nikada nisam overclockovao procesor pa me pre svega zanima da li je bezbedno to raditi na ovoj maticnoj i koji bi mi kuler trebao, jer kapiram da stock kuler nije bas najbolje resenje?

Pogledacu na netu kako to da uradim ali me zanima sta mi treba za pocetak i dokle bih trebao da idem. Ne planiram da testiram granice, samo cisto malo da mu dignem takt.
 
Auh, ja mislio da treba da podignem par vrednosti, ovo mi deluje kao da dosta toga mogu da zeznem :D
 
Svako ima svoju filozofiju. Ovo ti je bas detaljan FAQ i za napredan OC.

Ono sto ja praktikujem za Ryzen:

-Ukljucim XMP (D.O.C.P.) ili kako god se zvao u zavisnosti od proizvodjaca - za OC memorije

-Pogasim sve power saving opcije (C-state, Cool & Quiet itd.)

-Iskljucim turbo boost (PBO ili Overdrive)

-Iskljucim Spread Spectrum

-Iskljuci SVM (virtualizaciju) ako ne koristis virtualne masine

-Ukljucim Relaxed EDC Throttling

-Fiksiram klok CPU-a na 200-300MHz ispod max OC-ja (za moj primerak 2600 to je 4GHz, za prethodni 1300X je to bilo 3.9GHz, za R3 1200 koji sam klokovao to je 3.7GHz)

-Fiksiram napon na ~1.3V (pocnem od 1.35V pa smanjujem koliko moze)

Ovo mi se pokazalo kao najstabilniji nacin OC-ja, nema turbo mode-a l, c&q i ostalih automatskih gluposti da vrsljaju u pozadini, najbolje performanse. Kazu da su sa Ryzen 3000 serijom sredili PBO i da su performanse bolje nego sa rucnim OC-jem, a i 1usmus (sveti Petar Ryzen-a :D) je napravio ClockTuner autoOC program koji radi sa 3000 serijom, ali ne i sa ranijim.

U sustini, ovo sto ja uradim je vremenski 2-3 minuta (naravno prvi put ce ti trebati vise dok se uhodas), uz neki ozbiljniji OC gde vecu ulogu igra ram OC (uz pomoc Ryzen kalkulatora) dobices bolje performanse, igrao sam se s tim u pocetku, ali sam batalio jer od kako sam uzeo Ryzen 2600 GPU mi bottleneck-uje vise nego CPU (prvo RX 470 na 1440p@75Hz, sada 5700XT na 1440p@144Hz).

Edit:

obavezno iskljuci HPET kao sto pise u FAQ-u, dosta znaci.

Edit2:

Pre nego sto se upustis u OC vode, najbolje ti je da uzmes aftermarket hladjenje, imas vise LC-CC-120 modela od 2500-3500din (svi hlade isto, razlika u dizajnu i ventilatorima), u odnosu na stock Ryzen kuler obaraju temperaturu za 20c :)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno