Šta je novo?

Popravka zvucnika

MarkosNS

Cenjen
Učlanjen(a)
11.05.2009
Poruke
420
Poena
170
Pozdrav svima, imam neke microlab zvucnike, 2.0 sistem,nisu losi,nisu ni jako stari,ali me opasno zezaju, pri pojacavanju krche, pa malo nestaje zvuk itd
Pa me zanima da li neko zna neki servis u NS da ih odnesem, pitao sam neke sto rade obicne zvucnike kazu da ne rade ove za komp
Ili da batalim popravku i da ih bacim, ne znam sta mi je ciniti
 
Audiopower u Futoškoj.

Sent from my LM-G710 using Tapatalk
 
Zvao, kazu da ne rade zvucnike za komp
 
Ja sam moje Microlab 'sredio' sa malo WD preko potenciometra. B7x model, ne sećam se tačno koji.
 
To verovatno i nije do samog zvučnika, možda potenciometar ili neki hladan lem. Probaj sa nekim kontakt sprejom.

Sent from my LM-G710 using Tapatalk
 
Ma uzmi neke druge, to ne moze da se popravi tako jednostavno, ja se iskreno ne bih cimao sa tim "u koliko nemam garanciju" Ja imam neke microlab i pucketaju mi nekad.
 
to ti je najverovatnije samo potenciometar ili eventualno kabl. kao što neko reče probaj kontakt sprej
 
to ti je najverovatnije samo potenciometar ili eventualno kabl. kao što neko reče probaj kontakt sprej

Kontakt sprej je privremeno rešenje. Trajno rešenje je promena potenciometra.
 
Probao sam danas kontakt sprej i nista se ne desava, bice da je potenciometar u pitanju,jos samo da nadjem nekoga da ga zameni
 
Poslednja izmena:
prekid mene više upućuje na džekove (oba kraja) i/ili sam kabal.džekove očistiš kontakt sprejem i starom četkicom za zube a kabal ćeš naći bilo gde,i ima poente uzeti krštene,dakle ne moraš 'audiofilske' od par hiljada ali ne i za 100 din,naćićeš ih u artistu ili bilo kojoj drugoj prodavnici audio opreme,klotz od nekih 400nak din će ti potrajati ceo život.
 
Probao sam danas kontakt sprej i nista se ne desava, bice da je potenciometar u pitanju,jos samo da nadjem nekoga da ga zameni

Po čemu si prskao kontakt sprej?!?

Sorry svi, ali pričate nagađajući. Problemi mogu biti na raznim mestima, a ako Marko kaže da "...pri pojacavanju krche, pa malo nestaje zvuk...", 90% da je u pitanju potenciometar.
Problem sa kablovima se lako detektuje, promrdaš kablove dok zvučnici rade. Ako nema nikakvog prekida dok mrdaš kablove, oni su OK.

Postoje sprejevi za potenciometre, ali se moraju vrlo pažljivo dozirati u samu unutrašnjost potenciometra, neki potenciometri uopšte ne mogu da se naprskaju iznutra sem da se otvore i rasklope, ali u principu, u 90% slučajeva potenciometar ni nije zaprljan, već je oštećen grafitni sloj koji i čini provodnu površinu u potenciometru. Tu uglavnom nema popravke, ili je kratkog veka. I uzgred, sam sprej je skup da se kupi za samo jednu upotrebu, pa još ne znaš da li će pomoći i koliko dugo.

Najbolje je zamenuti sam potenciometar. Nije skupo ni komplikovano, ali ipak nije za nekog ko nikada nije menjao komonente u električnim uređajima.

Izgooglaj bilo koji RTV, audio ili elektroservis, pitaj da li hoće to da rade. Svi oni mogu i znaju da zamenu potenciometar, ali ako to zahteva 2-3 sata posla, ako nemaju odgovarajući već treba da ga poručuju (a 99% da nemaju baš takav, treba prvo da otvore uređaj da vide tačno koji je, to otvoreno stoji sa sa strane dok ne stigne zamenski...), onda ih briga da se petljaju sa time. Znam bar trojicu u NS koji mogu i znaju, ali vreme da se bakću sa time nemaju. Njihov radni sat je bar 2x skuplji do tih nekih povoljnih PC zvučnika.
 
Poslednja izmena:
Po čemu si prskao kontakt sprej?!?

To sam i ja hteo da ga pitam.

Sorry svi, ali pričate nagađajući. Problemi mogu biti na raznim mestima, a ako Marko kaže da "...pri pojacavanju krche, pa malo nestaje zvuk...", 90% da je u pitanju potenciometar.

Ja sam odmah rekao da je potenciometar. Ali isto tako može da bude da su lemovi ispod ili na potencimetru popucali.

Postoje sprejevi za potenciometre, ali se moraju vrlo pažljivo dozirati u samu unutrašnjost potenciometra, neki potenciometri uopšte ne mogu da se naprskaju iznutra sem da se otvore i rasklope, ali u principu, u 90% slučajeva potenciometar ni nije zaprljan, već je oštećen grafitni sloj koji i čini provodnu površinu u potenciometru. Tu uglavnom nema popravke, ili je kratkog veka.

Tačno tako. Prskati kontakt sprej po samom potenciometru nema smisla. Srej se mora naprskati po grafitnom delu i delu koji klizi po njemu a to je unutar potenciometra. Prskanje sa strane, po otvorima neće dati nikakvog efekta.

Najboje je zamenuti sam potenciometar. Nije skupo ni komplikovano, ali ipak nije za nekog ko nikada nije menjao komonente u električnim uređajima.

Problem je naći odgovarajući. Fabrike nekada stavljaju potenciometre koje ne možeš nigde naći.

Izgooglaj bilo koji RTV, audio ili elektroservis, pitaj da li hoće to da rade. Svi oni mogu i znaju da zamenu potenciometar, ali ako to zahteva 2-3 sata posla, ako nemaju odgovarajući već treba da ga poručuju (a 99% da nemaju baš takav), onda ih briga da se petljaju sa time. Znam bar trojicu u NS koji mogu i znaju, ali vreme da se bakću sa time nemaju. Njihov radni sat je bar 2x skuplji do tih nekih povoljnih PC zvučnika.

Ne verujem da je potrebno više od sat vremena za takvu intervenciju. Nije to kompleksno pojačalo pa da unutra ima panele i 300 čuda koje je potrebno poskidati da bi se došlo do potenciometra. Na Microlab zvučnicima je potenciometar verovatno zalemljen na glavni PCB ili ima poseban PCB. Ali slažem se sa tobom, ako čovek nema alat i ne zna sam da odradi zamenu, platiti nekom drugom da to odradi je neisplativo.
 
Ja sam odmah rekao da je potenciometar. Ali isto tako može da bude da su lemovi ispod ili na potencimetru popucali...

Da, i ovo je vrlo verovatno. Može biti i između pločice na kojoj su potenciometri i glavne ploče, ako takva veza postoji.
Uglavnom, bez pregleda i otvaranja nema ništa.
 
Imam 1 pitanje dali neko moze da mi pomogne kupio sam bluetooth zvučnik i kada ga pojačam na max tj maxsimalno je 30 i ugasi se sam od sebe šta može biti problem a potpuno je novo dali neko zna ?
 
Ništa se od pojačala, zvučnika, slušalica... ne pojačava do maksimuma.
 
Nazad
Vrh Dno