Šta je novo?

Monitor do 250e

dragancce

Slavan
Učlanjen(a)
03.05.2005
Poruke
307
Poena
330
Drugari,
imam 22 inca samsung monitor 10 godina i resih da menjam, pa ako mozete preporucite mi nesto.
Igramo se ja i klinac, neki film s vremena na vreme.
Kazite mi na sta da obracam paznju na hercazu na odziv, koji su paneli aktivni...?
Budzet do 250e
Unapred zahvalan
 
Auuu dragancce, pa gde si upotrebio tu reč na "h", spaliće te ovde ljudi! To ti je gore nego da si rekao "voltaža"...
 
Da, ako može da podnese 1080p na 27''
 
sa tom grafom se nesh naigrati na 2k....Sedi negde probaj 27" FHD, ja sam se prijatno iznenadio iako sam na 2x FHD 24"

Sa druge strane Q27G2U ima na sajtu za kupovinu po 290e ako si voljan da dodas za 2k.

Ja i dalje nisam skontao cemu sluzi ta 2k rezolucija ali ok....

Ili FHD ili 4k ovo mi nekako ko 4k ready rezolucija...
 
Poslednja izmena:
1440p na 27" je za trenutno stanje u svetu grafičkih najbolji izbor. 4k su mokri snovi koje grafičke ne mogu da podrže kako treba (bez loših mininalnih frejmova). 27" na 1080p je najgora moguća opcija.

Kolika ja vidim ljudi ovde ne shvataju da se rezolucija i veličina ekrana uvek gleda u odnosu na razdaljinu sa koje će se taj ekran gledati.

Ako govorimo o monitorima, oni su na stolu i koriste se za stolom (obično dubine 60-80cm) na kome stoji monitor što efektivno smanjuje razdaljinu gledanja za 20-ak cm.

Na toj razdaljini niko ne gleda 40" ekran, nego 25-27, čak je i 32" veliko.

1080p i 1440p je za monitore, iznad je za televizore.
Monitori su 24, 27, 32", rezolucije 1080p/1440p. 24" 1080p i 32" 1440p ima istu gustinu piksela. 27" na 1080p se vide pikseli i linije samo tako! Ako se gleda sa veće razdaljine ne vide se, ali se onda gubi smisao većeg ekrana.

1440p na 27" ima bolju sliku od 24"-1080p/32"-1440p. Osveženje od 144hz na 1440p je isto zahtevno kao 4k na 60hz (grafička koja gura jedno, gura i drugo i obrnuto).

Uz to, postoji razdaljina do koje se vidi razlika u rezoluciji (1080p/1440p/4k) i koja je relativno mala, zbog čega veći ekrani često budu gori od manjih (da se vidi razlika između rezolucija treba da se bude previše blizu, što smeta pri gledanju jer je veličina ekrana tada prevelika i zahteva pomeranje glave da e vide obodu ekrana).

Zbog svega iznad, podela je sledeća:
- okoreli FPS gejmer (iliti takmičar) traži što bolje osveženje/odziv sa kojim ide veoma mala rezolucija (uz skoro pa sigurno smanjenje grafičkih detalja igre)
- FPS gejmer (ne takmičar), koji će igrati i SP traži 27" 1440p monitor na 144hz
- ne-FPS igrač traži što bolji vizuelni doživljaj, dakle što veća rezolucija uz prihvatljiv broj frejmova. Tu je sveti Gral 4k na 60hz

To je ono čemu svi streme ako imaju dovoljno para, uz nekoliko izuzetaka (npr vožnje na wide, ultra wide Ili vise monitora... i svet van gejminga).
Ako se nema dovoljno para pravi se kompromis.
- okoreli FPS gejmer ne odustaje od osveženja (od makar 120fps i to da nema padova), nego smanjuje rezoluciju
- FPS gejmer gleda da zadrži kompromis između rezolucije i osveženja, pa se ide na 24", 1080p i 144/120hz
- ne-FPS igrač traži najbolju moguću rezoluciju za prihvatljivo osveženje. To je monitor na 60/75hz, ide na 27" 1440p ili još niže na 24" 1080p. E sad, ovde se najčešće ide na TV (opcija 2u1 - monitor i TV) što povlači veću razdaljinu sa koje se gleda pa 4k TV od 32-40-55" sa 1,4-1,7-2,3 metra gledanje dođe isto kao i ovo iznad što sam naveo, tj kao manja rezolucija na manjem ekrane sa manje razdaljine.

P.S. Kad se traži monitor uvek se pitaju SVA sledeća pitanja:
1. Čemu će služiti monitor
2. Koja je grafička
3. Sa koje razdaljine će se gledati

Bez jednog od ta 3 pitanja je isto kao određivati zapreminu tela sa samo dve poznate dimenzije.
- E sad je problem što svi gledaju sebe i pretpostavljaju tu treću dimenziju, tj nagađaju odgovor na to treće pitanje.
 
Poslednja izmena:
Osveženje od 144hz na 1440p je isto zahtevno kao 4k na 60hz

Nope. 4K je zahtevniji, čak i na 60Hz, zbog samog broja pixela. 4K ima 8.3 megapixela, 16:9 1440p ima 3.7, više nego duplo manje. Pogledaj bilo koji ljudski benchmark grafika i koliko fps izbacuju na 1440p a koliko na 4K.

1080p i 1440p je za monitore, iznad je za televizore

Sad već lupaš...



Što se čovekovog pitanja tiče, i ja mislim da mu je bolje da sa tom grafikom ide na 1080p 100+ Hz nego na 1440p, pa koliko izgura ta 980-ica (iliti 1060, po snazi)...pa neka je i na 27". Navići će se.

AOC 24G2U/BK je odlična opcija ako 24" nije malo...
 
Nope. 4K je zahtevniji, čak i na 60Hz, zbog samog broja pixela. 4K ima 8.3 megapixela, 16:9 1440p ima 3.7, više nego duplo manje. Pogledaj bilo koji ljudski benchmark grafika i koliko fps izbacuju na 1440p a koliko na 4K.



Sad već lupaš...



Što se čovekovog pitanja tiče, i ja mislim da mu je bolje da sa tom grafikom ide na 1080p 100+ Hz nego na 1440p, pa koliko izgura ta 980-ica (iliti 1060, po snazi)...pa neka je i na 27". Navići će se.

AOC 24G2U/BK je odlična opcija ako 24" nije malo...
Pročitaj još jednom šta sam napisao, a što si citirao ;)

1. Rekao sam da grafička koja daje 144 FPS na 1440p daje i 60 FPS na 4k.
- To čak i tvoja matematika potvrđuje. 4k ima 2,24 puta više piksela, a 60 FPS je 2,4 puta manje od 144 FPS.
- Na brzinu nađoh link, ova i naredna igra daju 144 FPS u 1440p, pa su dobre za poređenje. Daju 80+ FPS na 4k: https://www.techpowerup.com/review/powercolor-radeon-rx-6800-xt-red-devil/11.html

2. Nigde čoveku nisam preporučio nijedan monitor, tako da ne grešim nigde. Post je bio usmeren na komentar da 1440p nema svrhu, kao i na to da je 27" 1080p dobro rešenje. Oba ne mogu biti dalje od istine.

Uostalom lepo sam naglasio da monitor stoji na stolu i gleda se sa udaljenosti dubine stola, a TV se gleda sa veće razdaljine. 4k monitora ima da se nabroje na prste jedne ruke, a i cena im je astronomska.

Ti reci gde grešim :)

P.S. Bez uvrede, ali planirati kupovinu novog monitora (27" 1080p) sa unapred svesnim "navići će se" je najveća glupost. Kupi brate 24" i nema šta da se navikava na nedostatke, jer ih nema. Mnogo bolja kupovina nego 27" sa istom rezolucijom pa da narednih godina guta piksele i linije.
- Nikad tako nešto ne bih uzeo. Video sam kod druga u firmi i slika je gora nego na mom prastarom 19" 1440x900 monitoru.
 
Poslednja izmena:
Pročitaj ti. Evo šta si rekao:

Osveženje od 144hz na 1440p je isto zahtevno kao 4k na 60hz

Evo šta u narednom postu misliš da si rekao:

Rekao sam da grafička koja daje 144 FPS na 1440p daje i 60 FPS na 4k

Ne, nisi. Rekao si nešto sasvim drugo, ono što sam citirao iznad. Dve različite stvari.
Ne znam šta si mislio da kažeš ali definitivno nije ono šta jesi rekao...
 
Poslednja izmena:
Pa valjda je bilo jasno, jer si ti odgovorio da nije tako. Zahtevnost konfiguracije svakako nema veze sa hz što je očigledna greška no nema veze, važno da smo se sad razumeli :)
 
Nazad
Vrh Dno