Šta je novo?

Ploca pisti i ne daje sliku

Samo objasni kako može da se uništi ploča ili memorija sa ovim što sam napisao.

Postoji više načina:

Ako sistem nije dobro uzemljen, može se uzemljiti preko tvoje ruke dok memoriju guraš u slot. Između tebe i sistema može biti čak i 50V napona što će spržiti memoriju ili ploču ili i jedno i drugo. Ovo važi čak i kada je sistem ugašen. Zato nije dovoljno samo ugasiti sistem, nego je potrebno izvući kabal iz napajanja, i sa power on isprazniti kondenzatore pre vađenja i stavljanja bilo koje komponente. Ne samo memorije. Druga stvar. Ako iz prve ne potrefiš pravu poziciju u slotu, (desilo mi se milion puta), i pokušaš da je gurneš u slot, memorija će dobiti napon tamo gde ne treba i pregoreće. Otpor između nekih pinova na memoriji je 0Ω, i dok skontaš da si modul pokušao da staviš u kontra smeru, biće kasno. Meni je lično izgorela DDR2 memorija jer je nisam gurnio do kraja u slot zbog nepristupačnog kućišta i pozicije. Ne samo da je memorija izgorela, nego je izgoreo jedan deo memorijskog slota. Slot je naravno ostao neupotrebljiv, iako je ploča preživela. Kao što sam rekao, postoji dobar razlog zašto memorija ima prorez i može se monitirati na samo jedan način. Takođe postoji dobar razlog zašto memorijski slotovi imaju mehanizam za zaključavanje. I postoji dobrar razlog zašto svako uputstvo za bilo koju ploču striktno naglašava da sistem mora da bude powerd off before you start doing anything.
 
Zato nije dovoljno samo ugasiti sistem, nego je potrebno izvući kabal iz napajanja, i sa power on isprazniti kondenzatore pre vađenja i stavljanja bilo koje komponente. Ne samo memorije.

sistem mora da bude powerd off before you start doing anything

Mislio sam da je ovo standardno za petljanje sa bilo kakvom elektronikom...izgleda da sam bio neupućen, heh.
 
Mislio sam da je ovo standardno za petljanje sa bilo kakvom elektronikom...izgleda da sam bio neupućen, heh.

Nije. Sve zavisi sa kakvim uređajem radiš.

Za uređaje koji unutar kućišta imaju izložene konektore koji su pod mrežnim naponom (pojačala, televizori, kompjuterska napajanja...), treba isključiti dovod napajanja da nebi došlo do strujnog udara.

Kod uređaja kao što su desktop računari, laptopovi...ne postoji opasnost od strujnog udara, jer je napon jednosmeran i premali. U takvim situacijama se se dovod napajanja prekida da nebi došlo do oštećenja komponenti zbog elektrostatičkog elekriciteta i uzemljavanja uređaja preko tela koje može da prouzrokuje štetu.
 
Nazad
Vrh Dno