Šta je novo?

Držanje laptopa na punjaču...

ciciban

Čuven
Učlanjen(a)
20.12.2002
Poruke
943
Poena
620
Da li se, danas, s obzirom na sve "pametnije" punjače i baterije, bez posledica po bateriju, može laptop, konstantno, dok je u funkciji ili je ugašen (kad nema potrebe za premeštanjem) držati priključen na ispravljač (punjač)? Nekad je takav postupak, navodno, skraćivao vek bateriji... Pretpostavljam da sada, moderna elektronika, fino reguliše punjenje (dopunjavanje) laptopa, pogotovu dok je upaljen, u smislu da nema čestog "cimanja" baterije koja se i pod ispravljačem malo isprazni pa dopuni i tako u krug... Možda elektronika i isključi punjenje baterije dok je laptop na ispravljaču, pa se dopunjavanje obavlja tek kad baterija padne na određeni nivo ili dopuna ide nakon dužih vremenskih intervala... Ako je to tačno, jedino se pitam kako se laptop ne ugasi kad iskopčamo ispravljač? Možda ima i nekakav drugi sistem zaštite baterije? U vezi s prethodnim razmatranjem, imam i jedno konkretno pitanje. Ako na laptopu imamo dva USB-C prikljčka od kojih je na jedan priključen punjač laptopa, da li se preko drugog može vršiti punjenje mobilnog telefona tako da se baterija ne troši, odnosno, da je elektronika tako "pametna" da prepozna da je laptop na punjaču i da struju sa punjača direktno preusmeri na punjenje i mobilnog telefona? Možda sam zakomplikovao pitanje, ali suština je da li režim korišćenja laptopa kao da je desktop računar štetan za bateriju, a ako jeste, koju dinamiku korišćenja treba praktikovati?
 
Ja sam pre više od 10 godina skoro 3 godine držao laptop na punjaču 95% vremena (sa hladnjakom ispod). Kad sam ga prodavao imao je bateriju skoro kao i kad sam kupio. Grejanje je tu najbitnije, tj da se ne greje
 
moje iskustvo do sada je da je najbolje setupovati u biosu da ti drzi bateriju uvek izmedju 80 i 85% napunjenom i tako ostaje baterija kao nova u slucaju da ga drzis non stop na punjacu, ako uopste imas tu opciju u biosu
 
Skoro uporedno sam jedan laptop punio samo kada padne na oko 30%, pa napunim do 80-85%, a drugi bio uvek na punjaču jer je povezan na dock.

11 meseci kasnije, kad sam ih prodavao, razlike u bateriji su bile minimalne, tako da se više ne opterećujem sa tim i kad god mogu stavim na punjač.

Kapiram da bi posle nekog perioda, 3 godine ili slično, možda i bila neka veća razlika.

Jedino što i dalje nastojim je da punim pre nego što padne ispod 30%.

P.S. dva ista laptopa, razlika samo u količini rama.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
moje iskustvo do sada je da je najbolje setupovati u biosu da ti drzi bateriju uvek izmedju 80 i 85% napunjenom i tako ostaje baterija kao nova u slucaju da ga drzis non stop na punjacu, ako uopste imas tu opciju u biosu

Ma daj vecina laptopova nema tu opciju u biosu , sve zavisi od proizvodjaca laptopa neki imaju softverska podesavanja.

Sto se tice baterije to je lutrija ljudi su mi donosili laptopove iz 2017 sa vrisnutom baterijom 100% samo na punjacu radi.
 
za litijumske je bar lako / ciklusi praznjenja i temperatura.ako je laptop veci potrosac eto resenja misterije.
 
Firma sa 100K+ zaposlenih širom sveta, od kojih dobar deo radi od kuće poslednjih 9 i više meseci, je uradila update BIOS-a i Windows-a na računarima zaposlenih kojima se ograničava punjenje baterije do najviše 80%. Od kad se radi od kuće, znatno se povećao broj naduvanih baterija, zbog stalnog punjenja. Pored toga, a pre ovih update-a, zaposleni su redovno podsećani da ne drže računare stalno na punjaču.
Pozdrav
 
Ma daj vecina laptopova nema tu opciju u biosu , sve zavisi od proizvodjaca laptopa neki imaju softverska podesavanja.

Sto se tice baterije to je lutrija ljudi su mi donosili laptopove iz 2017 sa vrisnutom baterijom 100% samo na punjacu radi.

zato sam i napisao ako ima tu opciju u biosu
 
Ako se laptop ne koristi na baterije, najbolje je ako je moguće izvaditi bateriju i održavati je jednom mesečno,
punjenjem do 100% i pražnjenjem do 40-45%, do dva ciklusa vezana, nakon toga izvaditi je i čuvati na tamnom i hladnom mestu.
Evo i stanja baterije nakon 7 godina Screenshot (114).png.
 
A star ako je nemoguce uzvaditi bateriju? :)

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
za litijumske je bar lako, ciklusi praznjenja i temperatura.ako je laptop veci potrosac eto resenja misterije.
... i ne drzati 100% napunjenu i ne drzati praznu :D
Koristim laptop i na bateriji i kao desktop replacement, jedino sto se trudim je da ga ne ispraznim ispod 30% a kada je prikacen na desk setup uvece ga skinem sa punjaca, eventualno ga pustim da radi na bateriji neko vreme da padne na ~95% da ne bi stajala skroz napunjena nocu. Godinu dana ima i za sad ima kapacitet kao i prvog dana, prijavljuje 99% health :)
 
ako je velike potrosnje i zagrevanja samo za nekih pola godine godinu videces kako ces da prodjes.standardna boljka svih gejmeri laptopa,i onda ces da se patis da nadjes zamensku bateriju itd...srecom,EU ce od sledece godine da forsira zamenljive i standardizaciju,pa nece moci vise te fore da nam prodaju...
 
A star ako je nemoguce uzvaditi bateriju? :)

Sent from my MI 8 using Tapatalk

U tom slucaju otvori laptop(pola sata posla) :) i vidi koja je zabica za bateriju iscupaj i izvadi je :) i zatvori laptop sta je to sat vremena posla :)

[YOUTUBE]rXMY6nNvJrI[/YOUTUBE]
 
Stalno (bespotrebno-nametnuto) punjenje i pražnjenje baterije smanjuje vek trajanja (zadati broj ciklusa punjenja se smanjuje), zagrevanje-pregrevanje baterije takođe dodatno utiče na vek trajanja.

@evilmc
Zato oni koji nisu vezani za rad preko baterije trebaju je izvaditi i održavati je, svaka baterija može da se izvadi iz laptopa, jedini ograničavajući faktor je ako je laptop pod garancijom ili pak ako se ustanovi da elektronika pravi problem ako baterija nije prisutna u laptopu.
Zato treba voditi računa pri kupovini laptopa na određene karakteristike, nije samo baterija problem.
 
Ja na lenovo laptopu imam opciju da punim bateriju do 60%...i to mi je ukljuceno i stalno je na punjacu...e sad, mislim da se kapacitet smanjio posle ovih godinu dana...ja sam vremena na vreme, skinem to ogranicenje da se napuni do kraja, cisto da ne zaglupi. :)
 
Ja sam kupio polovan laptop Terra Mobile 1341(Clevo W130EW ploca u njemu) bez baterije pre godinu dana tako da tih briga nemam i da hocu da nabavim bateriju za njega to nema šanse u Srbiji da nabavim.
 
ti gejmeri laptopovi neretko koriste bateriju kao doatni izvor struje i ne rade ili rade ograniceno samo na punjacu.
 
Pazi, ja imam Legion y540 laptop i on ima 230w punjac(cigla)...ako to nije dovoljno, onda ne znam sta je... :D
 
nema to veze sa tim kakav je punjac,nego kako je dizajniran.
 
Dizajnirani su da koriste bateriju iskljucivo ako punjac nije u stanju da isporuci dovoljno struje. Da li imaju neki safe mod kada se izvadi baterija da cak ni predimenzionisan punjac ne pomaze moze se utvrditi samo performance testom sa i bez baterije :D
 
Poslednja izmena:
poenta je ista - prosto nije uvek resenje da se raskaci baterija.
 
Kad smo već kod pitanja da li je punjač dovoljan za laptop i punjenje baterije ja bih da pitam da li, možda, pujač za mobilni (univerzalni sa USB-C konektorom) od 20W može, u slučaju nužde, da napuni bateriju laptopa (konkretno Yoga C740 koji ima originalan punjač od 65W), odnosno, da li laptop može, nekako, da radi na takav punjač od 20W?
 
Mooožda možeš da dopuniš bateriju dok je laptop izgašen, ako elektronika dozvoljava. Sve ostalo je nedovoljno.
 
Kad smo već kod pitanja da li je punjač dovoljan za laptop i punjenje baterije ja bih da pitam da li, možda, pujač za mobilni (univerzalni sa USB-C konektorom) od 20W može, u slučaju nužde, da napuni bateriju laptopa (konkretno Yoga C740 koji ima originalan punjač od 65W), odnosno, da li laptop može, nekako, da radi na takav punjač od 20W?
Lenovo ima limit na punjače ispod 25W.
Ako ti bude punio, slobodno puni, ali očekuj u radu da se baterija brže prazni nego puni.

Ja recimo Huawei Matebook X Pro (nema limit za punjenje), punim uveče sa 15W. Traje čitavu noć, ali je dobra stvar.

Takođe, obrnuto Note 10 punim punjačem od 65W, tj. punjačem od laptopa. Konektor je univerzalan, jedino što treba da gledaš je da li punjač podržava PD.

Sent from my SM-N9700 using Tapatalk
 
Uf, nemam poverenja u ove brend Kineze.
BASESUS ili uGreen iii tako nešto...

Kupi sa GaN tehnologijom i trajaće ti još 10 godina za sve buduće uređaje.

Sent from my SM-N9700 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno