Šta je novo?

Lenovo USB-C charger kao punjač za mobilni?

ciciban

Čuven
Učlanjen(a)
20.12.2002
Poruke
943
Poena
620
Ćerka ima Lenovo Yoga C740 laptop, a uskoro treba da joj stigne iPhone 12 pro mobilni telefon, pa me interesuje da li i koliko pouzdano punjač laptopa može da posluži za punjenje ajfona? Navodno, Yoga C740 ima USB-C punjač koji se automatski prilagođava uređaju koji puni, tj. može da radi na 20, 15, 9 i 5 volti, sa različitim snagama punjenja... Verovatno bi mobilni telefon punio sa 5V i 2A, što je duplo veća snaga od starog punjača za iPhone 6s... Taj isti punjač, verovatno, laptop puni sa 20V i 3,25A, a možda se, u zavisnosti od ispražnjenosti baterije, vrši punjenje laptopa i sa 15V/3A, odnosno, 9V/2A, odnosno, pri kraju punjenja, možda i sa najmanjom snagom tj. 5V/2A...? To bi značilo da USB-C priključak prihvata različite napone i struje...? U tom slučaju sa USB-C konektora na laptopu mogao bi se puniti iPhone 12 pro, direktno preko baterije laptopa, sa maksimalnom strujom 3,25A i 5V, koliki je napon za punjenje mobilnog? To bi bilo kao punjač za mobilni od 16,25A...? Ne znam kolika je maksimalna snaga za brzo punjenje iPhone-a 12 pro, ali bih, na osnovu svega gore iznesenog, ako je tačno, hteo da kupim rezervni punjač (prvenstveno namenjen za mobilni-kao brzi punjač) koji bi, koliko toliko adekvatno, mogao da puni oba uređaja. Recimo neki, ne tako skup, USB-C punjač za androide od 15-20W, koji bi ćerka imala kod kuće, da ne mora da nosi i punjač sa laptopom kad dolazi kući, a da se tim punjačem od 20W može, po potrebi, bar dopuniti laptop, ako već ne može da radi konstantno (bez korišćenja baterije), na toj snazi...?

PS Pitam se da li su oba USB-C izlaza na laptopu identična po karakteristikama (ulazno-izlaznim) tj. da li se oba mogu koristiti i kao energetski i za prenos podataka? Takođe se pitam da li je preostali USB-A ulaz/izlaz identičnih karakteristika (podrazumeva se razlika u obliku priključka) kao i USB-C ulazi/izlazi ili ima razlike u energetskim, odnosno, podatkovnim performansama?
 
iPhone 12 Pro mobilni telefon ima tzv. pametnu bateriju, čija se snaga punjenja prilagođava bilo kom savremenom USB-C punjaču.
U*I=P
V*A=W
Laptop Yoga C740 ima USB-C punjač koji može da se koristi za punjenje baterije iPhone 12 Pro mobilnog telefona.
Oba USB-C izlaza na laptopu su identična.
USB-A ulaz/izlaz ima znatno degradirajuće performanse u odnosu na USB-C ulaze/izlaze.
 
Apsolutno može da posluži za punjenje bez ikakvih problema. Ja sam zato obožavao punjač od matebook 13 laptopa jel je mali i mogao sam njega da nosim samo za bukvalno 10 različitih uređaja!...moram opet da kupim matebook [emoji849][emoji847]

Sent from my SM-G9810 using Tapatalk
 
Ukoliko punjač podržava PD 2.0 (a podržava sigurno) može se koristiti.
I ja koristim svoj 65w punjač za dosta uređaja.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 

USB-A ulaz/izlaz ima znatno degradirajuće performanse u odnosu na USB-C ulaze/izlaze.
Što se tiče prenosa podataka, zar nisu sva tri USB prikljčka na USB 3.0 gen 1 standardu (5 Gbit/s), bez obzira na oblik priključka? E sad, da li oblik priključka utiče i na degradaciju izlazne snage to nisam siguran...? Znam da sam čuo da USB 2.0 standard može da daje, svega 0,5A struju punjenja za mobilne telefone i slične uređaje... Ne znam kolika je maksimalna struja kod USB 3.0 standarda i da li sam standard ima veze sa energetskim performansama priključka ili i sam oblik priključka (broj pinova i slično) ima ulogu u tome? Doduše na Lenovu C740 jedini USB-A konektor nije obojen u plavo, kao znak USB 3.0 standarda...
 
Poslednja izmena:
Na nekim laptopovima usb 3.0 nije plav ali obicno ima ss ispred oznake za usb i "daje" 0.9A (900mA).
 
Na nekim laptopovima usb 3.0 nije plav ali obicno ima ss ispred oznake za usb i "daje" 0.9A (900mA).

Da li to znači da je i na izlazu USB-C konektora sa standardom USB 3.0 prve generacije maksimalna izlazna struja 0,9A? Ja sam čuo da USB-C izlaz može dati snagu 15W za punjenje mobilnog telefona... Osim ako se ne radi o USB 3.1 standardu...?
 
Nazad
Vrh Dno