Šta je novo?

Asus RT-AC88U misljenje potrebno

gpetar

Cenjen
Učlanjen(a)
19.01.2011
Poruke
184
Poena
169
Dobro vece. Pokusavam da izaberem ruter za kucnu mrezu i zanima me vase misljenje o Asus RT-AC88U.
Vidim da je model iz 2015 godine. Da li to znaci da je izandjao i da bi trebalo da gledam nesto modernije?

Ono sto mi se dopalo jesu opcije u softweru, Ai protection i 8 slotova za mrezu koje mislim da su mi potrebni ( kompjuter, home cloud, tri Tv-a, video nadzor, stampac...).

asus-rt-ac88u-ac3100-dual-band-gigabit-wifi-gaming-router-cgionline-1905-27-F1619306_3.jpg
 
Poslednja izmena:
Asus se pokazao kao baš dobar izbor. Ja sam dugo imao AC68U.

Jedino što mu "nedostaje" je AX standard,tl tj. WiFi6. Ako ti to neće biti bitno u sledećih 4-5 godina, go for it.
 
Ako neces koristiti VPN client direktno na router-u (sporiji proc, te openvpn nece ici punom brzinom tvoje internet konekcije) , te ako (a zaista ti ne treba) WiFi6 - taj ruter je super kupovina - ako nadjes po ok ceni.

Kao sto kolega rece - Asus se pokazao odlicnim i u pogledu redovnih update-a i stabilnosti, mogucnosti podesavanja. Taj model sto ti gledas ima i 8 portova pa ne moras sa switchem da se zezas... Podrzava i AI Mesh, tako da kroz koju godinu ako predjes na neki modenriji sa WiFi6 podrskom Asus - ovaj mozes dodati da bude deo "Asus AI Mesh" sistema i da poboljsas pokrivenost po stanu/kuci... I na kraju Asus Merilin je podrzan za taj model - sto ti otvara skroz neke nove mogucnosti podesavanja u "sitna crevca" ako ikada ti bude trebalo.

Mene da kucnem u drvo vec dosta dugo Asus router-i odlicno sluze - trenutno kombinacija main Router RT-AC5300 + 3x Lyra za AiMesh i to pokriva celu kucu na 2 sprata perfektno. Naravno - nije u rangu enterprise resenja ali je za kucne potrebe - vise nego sto je ogromnoj vecini ljudi potrebno.
 
Poslednja izmena:
Odlična mašina, ukoliko ti ne treba wifi6 nećeš pogrešiti ni najmanje aa istim!

Ja ih zbog mesh mogućnosti svima preporučujem kao i 68u!

Sent from my SM-G9810 using Tapatalk
 
e pa dobro. hvala na odgovorima. Video sam da ima redovna update, to sam prvo gledao. Inace izbegavam da wifiem vezujem bilo sta, on ce mi sluziti za manje bitne uredjaje po kuci kao sto su precisvaci vazduha, klime, ves masina,tablet i telefon itd. Sumnjam da mi tu wifi6 znaci bilo sta. Stan je mali, 65 kvadrata, ne brinm o pokrivenosti. nema ga kod nas na stanju, mora da se naruci od preko
 
Zaboravih: ne znam koliko je pouzdan taj njihov VPN? Ja koristim placeni VPN i brzina je naravno ugusena u odnosu na ono sto provajder nudi tako da sam navikao
 
Ja imam AC66U već godinama. Na njemu podignut VPN, i kad sam u romingu, gledam EON strim / HBO Go / Netflix kroz VPN bez problema. Tada je ruter bio na SBB mreži, imao sam 10mbps UL brzinu.
 
Zaboravih: ne znam koliko je pouzdan taj njihov VPN? Ja koristim placeni VPN i brzina je naravno ugusena u odnosu na ono sto provajder nudi tako da sam navikao

Nije rec o Asusovom VPN servisu vec o tome da mozes podesiti VPN terminaciju na samom ruteru, znaci da tvoj ruter uspostavi tunel sa nekim servisom koji podrzava OpenVPN (npr. NordVpn, Surfshark..) i da ga onda svi uredjaji iz tvoje mreze koriste, transparentno, ne znajuci da ga ima. To dosta opterecuje CPU rutera pa moze smanjiti bandwidth i do 50%.

Neki Asus ruteri, ovaj verovatno da, podrzava i VPN server feature, ako si izvan i zelis da uspostavis tunel sa svojom kucnom mrezom npr.
 
Poslednja izmena:
@webwolf : nemam iskustva sa VPN, tek planiram da se malo plzabavim time,najvise zbog anonimnosti saobracaja u ovim bolesnim vremenima. Koristim Nord,ali primecujem da mnogi servisi ,kao sto je google play,me blokiraju ako dolazim preko norda.
 
@webwolf : nemam iskustva sa VPN, tek planiram da se malo plzabavim time,najvise zbog anonimnosti saobracaja u ovim bolesnim vremenima. Koristim Nord,ali primecujem da mnogi servisi ,kao sto je google play,me blokiraju ako dolazim preko norda.

Diskusija o tome sta VPN servisi pruzaju ili ne je siroka, verovatno ima ovde negde na forumu, ja prosto ne ulazim u tu diskusiju jer razlicitim ljudima razliciti pojmovi znace razlicite stvari i drugacije mere izraze privatnost, anonimnost i bezbednost.

Ja licno koristim VPN:

- Za posao, moram da budem na zakacen da bih pristupio bilo cemu za posao, ali to je da osigura tunel izmedju mene i infrastrukture, ne da bi meni dalo neku anonimnost :)
- Kada se nalazim na nesigurnoj mrezi/nesigurnoj sredini a pristupam necemu "osetljivom"
- Kada zelim da sakrijem od provajdera sta radim (provajder u sirem smislu)

Izvan toga ja ne mislim da pruza Bog zna koju anonimnost jer te servisi prate najcesce kroz tvoj browser i kroz milion drugih stvari koje ostavljas na internetu. Niko ne garantuje da servisi kao Nord ne cuvaju i ne prodaju tvoje podatke, cak bih bio zacudjen da to ne rade, ali prosto biras kome zelis da "prodas" privatnost.

Otisli smo na drugu stranu, rec je o ruteru. To sto smo napisali za VPN Client na samom ruteru ne bi trebalo da te brine, to je verovatno jedini slucaj kada ce ti zafaliti resursa :D .
 
Nazad
Vrh Dno