Šta je novo?

Gaming Monitor 500-800e

BackUP40100

Poštovan
Učlanjen(a)
24.09.2016
Poruke
5
Poena
51
Pozdrav svima,

Savet za best buy gaming monitor.

Trenutno stanje Sony PS4 Pro, igram sa klincem na Sony tv-u KD-55XG8096. Igramo dosta pucacine, WOT, Warzone, i sl..Resili smo poboljsamo ceo sistem igranja, sada da kupimo neki bolji monitor pa pocetkom 2021 i gaming pc.

Monitor budzetski da bude 500-800 Eura. Obzirom da igramo sada na PS4 pro, bice nekog poboljsanja u igri, ali za par meseci bice i nov pc pa ne bih ponovo kupovao monitor.

Gledao bih kod nasih prodavaca sa racunom da kupim.
 
Drugari,
Hvala na odgovoru.

Konkretno, mogu da platim monitor od 500 kao i od 800€. Najlakše mi je da udjem u radnju i kažem dajte mi monitor za 80.000 rsd. No, elem ne razumem se u u hardver itd. Ako sam napisao za šta mi treba i koliko mogu da odvojim novca, da vi koji se razumete u komponente kupujete monitor šta bi kupili.

Dijagonala Nzm možda 27, sada igram na tv 55. :)


Hvala
 
Poslednja izmena:
Za PS4 Pro baš i neće biti poboljšanja ali pošto se sprema PC za igre, pretpostavljam da bi vam legao high refresh monitor (120+ Hz).

Pošto ste do sad imali relativno pristojan IPS TV, neka se ostane na IPS panelu. VA panel monitori su jeftiniji i imaju mnogo bolji kontrast i crnu boju ali se bojim da će vas prelazak na VA razočarati jer VA paneli imaju sporiji odziv i neke stvari poput ghostinga i još nečega koje su karakteristične za njih. Plus, IPS paneli su bolji za brze igre poput pucačina. Bacite pogled po netu na razlike između ova dva tipa panela, za svaki slučaj.

Ne znam da li vam je zanimljiv ultrawide (21:9) panel? Za moderne igre i kao kompjuterski monitor je dobar izbor...S druge strane, ultrawide high refresh IPS monitori su ređi i skuplji od onih sa VA panelom. A kod nas je ionako prilično loš izbor.

Rezolucija neka bude 1440p, bez obzira da li je 16:9 ili ultrawide 21:9. Do sad ste imali 4K TV i to je ok, slika je super, ali problem je što su 4K monitori ograničeni na 60Hz. Ako vam je to ok, high refresh nije prioritet, možemo da uzmemo u obzir i 4K monitor. Lično, mislim da bi bolje bilo ići na 100+ Hz, bolji je doživljaj u bržim igrama i pucaćinama, pod uslovom da imate grafičku kartu koja to može da isprati.

Dakle...par odluka: da li biste ultrawide ili standardni 16:9 format, i da li biste ostali na 4K sa 60Hz ili može niža rezolucija uz veći refresh? Kad smo kod odluka, može i za dijagonalu, 27", 32" ili 34" (ultrawide).

Odmah da vas upozorim: šta god da odaberete, trebaće vam jaka grafička kad budete sastavljali taj PC, pogotovo za 4K.
Kao što rekoh, kod nas je jako slab izbor i cene su visoke. Plus, očekuje vas lutrija sa panelima - da li ima mrtve pixele, kakvo je probijanje svetla, ima li anomalija, ghosting, itd...manje-više kao kod kupovine TV-a.
Čisto da znate unapred.

Bacite pogled i po netu malo, o tipovima monitora i panela, ne škodi informisati se malo pre kupovine, olakšava stvari svima.
 
Poslednja izmena:
Hvala na detaljnom odgovoru.

Kao laik gledao bih da bude sto vise high refresh monitor min 144 (240,280Hz), vreme odaziva 1ms, sta je ovo (GtG,MBR,MPRT nzm),pre sam za klasicni 16:9 monitor, ultrawide nisam nikada koristio..
 
Moj prvi izbor bi bio ASUS TUF VG27AQ. 27" IPS 1440p 144Hz (može da se overklokuje do 165Hz), dobar kontrast i slika, veoma hvaljen. Problem je što ga nema kod nas, može da se naruči iz Mađarske preko likova na Kupujem-Prodajem. Trebalo bi da je oko 550€, možda malo manje. Asus VG27AQ1A je njegov naslednik, odličan je, ali mislim da ga isto nema kod nas.
Drugi izbor bi bio Gigabyte AORUS FI27Q, možda ga ima kod nas za nekih 650-680€.
Treći HP X27i.

Sem njih, Dell S2721DGF, HP OMEN 27i, Asus XG279Q, Lenovo Y27q-20...

Svi su negde u 550-650€ rasponu, ravni 27" 144p IPS monitori sa vrlo vrzim odzivom...neki imaju bolji kontrast (prva 3 izbora), neki malo slabiji, za sve je u igri lutrija sa kvalitetom panela kad je u pitanju uniformnost crne boje, probijanje svetla...

Koji god da uzmete, preporučujem da ga povežete preko Display Port kabla jer većina ne može da isporuči maximalno osvežavanje (144-170Hz, koliko već)preko HDMI. I pročitajte po netu malo o Adaptive Sync, G-Sync i tim stvarima, pomoći će. Da ponovim, trebaće vam jaka grafička karta da izvučete maximum iz njih...
 
Kakav je HP X27i .Već neko vreme planiram prelazak na 27, on mi se učinio kao dobar odnos cene i onog što se dobije za taj novac. Ima ih već ispod 40000. Ako je sve ostalo kako treba oprostio bih mu što je malo ružnjikav. Meni kupovinu ograničava i ti što monitor mora da ima VESA mounting.
 
Poslednja izmena:
Hvala na odgovorima.
Napravio sam slisak pa bih zamlio da mi preporucite koji bi ste uzeli.

1.LG Gejming monitor 27 IPS 27GL850-B
2.OMEN by HP Gejming monitor 27i IPS 165Hz - 8AC94AA
3.LG Gaming monitor UltraGear 27 IPS 27GN850-B
4.DELL Gaming monitor 27 IPS - S2721DGFA
5.Acer Nitro XV272UPBMIIPRZX IPS
6.Acer Predator XB273UGS IPS gejmerski monitor

Ovo sam gledao po našim vodecim online prodavnicama... Ako imate jos neki bolji predlog 50-90.000 rsd u Srbiji od ovih mojih hvala na preporuci.
 
Poslednja izmena:
1. LG Gejming monitor 27 IPS 27GL850-B
https://www.lg.com/rs/monitori/lg-27GL850-B
ili
2. LG Gaming monitor UltraGear 27 IPS 27GN850-B
https://www.lg.com/us/monitors/lg-27gn850-b-gaming-monitor

-Ja razmisljam da uzmem jedan od ova dva monitora, samo ne znam za koji da se odlucim. Koliko vidim skoro su isti samo sto prvi ima usb, a dr. nema i sto je prvi iz 2019-te, a dr. iz 2020-te. E sad mene interesuje da li ovaj novi ima neka poboljsanja u odnosu na stariji model, ako nema, pre bih se odlucio za stariji model, zbog usb-a, a i malo je jeftiniji?
 
Dell S2721DGFA.
 
Koliko ti stvarno treba ta opcija? Meni nikad. :)
 
Onda ti je bolji Dell monitor i neki 4K TV uz malu doplatu i veće dijagonale.
 
Trenutno stanje Sony PS4 Pro, Sony 4k tv KD-55XG8096. Uz brz net itd imam veliko kasnjenje u Warzone-u. Očigledno je odaziv sporiji na ovom tv-u.
Zato sam za varijantu monitor 27 da posluzi za ps a posle da ostane za pc.
Vidi se da je post, tj mogu reci za sebe ne poznavaoc hardvera, koji čita po netu, sakuplja info i pravi zakljucke. ..


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ima 1 mrtav piksel, ali to je neprimetno (beli) vidi se samo na crnoj pozadini, tako da necu da ga vracam. Monitor je extra, bar sto se mene tice.

edit:

taj mrtav piksel moze da se primeti samo ako se dobro zagledas i to na crnoj pozadini, ovako kao da ga nema.
 
Poslednja izmena:
Skoro sam uzeo Samsung odyssey g7 27 inc monitor i mogu reci sve pohvale za njega jeste imao treperenje kao vecina modela uradio updejt firewera na novu verziju i sve nestalo monitor za svaku pohvalu sto se tice kvaliteta slike i brzine.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno