Šta je novo?

predlog nove mašine ali da ima win7 drajvere

saddamnsliman

Slavan
Učlanjen(a)
20.02.2006
Poruke
142
Poena
320
Moja oprema  
CPU & Cooler
Zilog Z80
GPU
Ferranti ULA 9000
Pristup internetu
  1. Modemska 56k veza
Mašina kojom trenutno rapolažem je H87 ploča sa i3 procesorom (zaboravih koji model)
radeon 7678 grafikom 2x4 DDR3 (hyperx) . nakačemno je tri harda
1.ssd 128GB
2. WD blue 1TB
3.WD green 2TB

hteo bih se modernizovati
no odavno nisam u toku pa vas molim za predlog šta i gde kupiti .
napomena igrice nisu bitne
hvala
 
Možeš slobodno da naručuješ online sa sajtova domaćih prodavaca, nema potrebe da šetaš po Novom Sadu.
Čak je preporučljivo jer ako si nešto naručio online, možeš da vratiš u roku od 2 nedellje i da ti vrate pare, bez previše cimanja...

Nego...pošto kažeš da igre nisu bitne, onda ćemo ovako:

Procesor: Ryzen 5 4650G za 25000 - 6 jezgara, otprilike kao ryzen 3600, ima integrisanu grafiku pa ti ne treba zasebna grafička što ti uštedi dosta para. Ta integrisana grafika čak može da posluži za nezahtevne igre...
Matična: MSI B550-A PRO ili MSI B550 Gaming Plus ili MSI B550M Mortar za nekih 16-17000. Solidne ploče na koje nekad možeš da nabudžiš i dosta jače procesore.
Memorija: Ovo za 10500
SSD: Već imaš jedan za sistem pa verovatno ne treba. Ako ti treba jedan veći, onda vidi Kingston A2000 od 1TB, recimo...ili uzmi jedan veći HDD umesto ta 2 manja?
Napajanje: Gigabyte GP-P650B za 7500 ili ako hoćeš nešto kvalitetno Seasonic Core GM-650 za 10500. 650W je previše za mašinu bez grafičke ali manji kapaciteti su mahom krševi za iste pare...ovako imaš lufta i ako nekad ubaciš neku grafičku koja nije od ovih najnovijih mrcina.

To ti je nekih 60-60 i kusur hiljada, bez SSD-a, kućišta ili monitora pošto ih nisi pomenuo, planiraš da koristiš one što imaš?
Ako ti treba još nešto od toga, može da se skreše ovo...
 
Možeš slobodno da naručuješ online sa sajtova domaćih prodavaca, nema potrebe da šetaš po Novom Sadu.
Čak je preporučljivo jer ako si nešto naručio online, možeš da vratiš u roku od 2 nedellje i da ti vrate pare, bez previše cimanja...

Nego...pošto kažeš da igre nisu bitne, onda ćemo ovako:

Procesor: Ryzen 5 4650G za 25000 - 6 jezgara, otprilike kao ryzen 3600, ima integrisanu grafiku pa ti ne treba zasebna grafička što ti uštedi dosta para. Ta integrisana grafika čak može da posluži za nezahtevne igre...
Matična: MSI B550-A PRO ili MSI B550 Gaming Plus ili MSI B550M Mortar za nekih 16-17000. Solidne ploče na koje nekad možeš da nabudžiš i dosta jače procesore.
Memorija: Ovo za 10500
SSD: Već imaš jedan za sistem pa verovatno ne treba. Ako ti treba jedan veći, onda vidi Kingston A2000 od 1TB, recimo...ili uzmi jedan veći HDD umesto ta 2 manja?
Napajanje: Gigabyte GP-P650B za 7500 ili ako hoćeš nešto kvalitetno Seasonic Core GM-650 za 10500. 650W je previše za mašinu bez grafičke ali manji kapaciteti su mahom krševi za iste pare...ovako imaš lufta i ako nekad ubaciš neku grafičku koja nije od ovih najnovijih mrcina.

To ti je nekih 60-60 i kusur hiljada, bez SSD-a, kućišta ili monitora pošto ih nisi pomenuo, planiraš da koristiš one što imaš?
Ako ti treba još nešto od toga, može da se skreše ovo...

Kućište bi uzeo novo ,posotjeće je iz 2010. no monitor ne bi. SSD imam od 128 gb i vrlo je tesan pa bi ga menjao. ako se i prebaci koja hiljada nije problem , saveti su vrlo dobri s obzirom da ama baš ništa ne znam o trenutnim proizvodima
 
ja sam jos pre par godina na A320 gigabyte imao problem sa ryzen 1600 i windows 7, bio neki BSOD koji kad se googla ljudi napisu instaliraj windows 10 :) Postojali su drajveri na gigabyte sajtu ali uzalud. Probano par puta druge versije win7 razliciti driveri isti BSOD. Windows 10 je radio normalno na toj masini posle.

Realno zadnja platforma zvanicno podrzana od windows 7 u intel svetu je intel 6 serija, ne znam za AMD, ali pre ryzena je pa bi je ja svakako izbegavao.


Ako biras "NOVIJE" ploce pazi da u sekciji drivers ima drajveri za SVE komponente na ploci, da ne fali neka i to se desavalo.
 
Poslednja izmena:
Iz mog iskustva, Ryzen i Windows 7 samo advanced korisnicima instalirati koji mogu sami da rešavaju random probleme koji se mogu javljati, inače samo sebi praviš problem bez problema i dodatni posao.
 
I ja imam sličan problem kao pokretač teme, "moram" da kupim 3 nove mašine koje će raditi pod Win7 i to isključivo 32 bitnim, moj glavni poslovni softver (SQL) neće da radi pod novijim verzijama, proizvođači su matore drtine :D koje nemaju nameru da pišu 64-bitnu verziju.

Kako sam i ja mator, ne kupuje mi se a još manje uči i navikava na novi softver, to je glavni razlog zašto pokušavam da ostanem na ovoj konfiguraciji.

A "moram" jer su postojeće mašine u firmi stare preko 10 godina i imam, verujem vrlo razložan strah, od umiranja istih. U uzaludnoj nadi da će programeri napisati 64-bitnu verziju odlagao sam kupovinu novih mašina ali sada nekako osećam da mi je "dogorelo do prstiju"

Ono što znam je da ne može memorija preko 4 Gb, imam win 7 licence i dobru volju :D

Softver je nezahtevan, sada solidno radi na nekim prastarim pentijumima, (trgovina, finansije i knjigovodstvo) a pored toga radimo malo u wordu i excelu, mail i surf.

Na jednoj mašini koja bi bila i server bi stavio 500Gb SSD disk a na ostale 2 su dovoljni i diskovi od 250Gb (možda čak i 128 jer svi podatci stoje na serveru)

Ne znam da li je pametno da zadržim stari Samsung 500Gb HDD 2012. god. (i da ga koristim kao bekap) ili da se u te namene kupi novi disk. (ne znam da li taj da bude Hdd ili Sdd)

U jednu mašinu (ne glavnu) bi bilo poželjno dodati grafičku kartu, nju koristi supruga i ponekad zna da se u radno vreme poigra u lajtrumu.

Cena nije bitna, važno je da mašine budu što robusnije i trajnije. Vidim da svi na forumu forsirate AMD ali neko ovde napisa da se ne miriše sa Win7, ja sam ceo život kupovao Intelove procesore i nikada me nijedan nije izdao tako da nemam ništa protiv njega.

Unapred hvala svima koji odvoje vreme i daju savet i preporuku. (pošto je firma u pitanju isključivo domaće radnje, novo sa garancijom)
 
Intel G4560 je medju poslednjim procesorima koji radi na win7 (doduse 64bit-a) provereno na nekoj h110 ploci koja ima drajvere za integrisanu hd grafiku (naredne generacije imaju uhd grafiku za koju nema win7 drajvera).
Mozda ga ima u prodaji jos negde (bar pise kod nekih prodavaca).
 
A da kupiš 3 nova kvalitetna napajanja?
Šta dobijam sa tom kupovinom? Nemam pojma, ozbiljno pitam :D.

Na ovim sadašnjim mašinama je samo 1x crklo napajanje na jednoj mašini (pre 2/3 godine), najviše sam imao problema sa matičnim, koliko se sećam sve 3 (ili bar na 2 od te 3) su menjane.

Ja bih svakako bio najsretniji da mogu da kupim nova napajanje i maticne, drzim to u rezervi i ako se nesto od toga pokvari da se zameni.
Takođe je dodat hdd na glavnoj mašini ali ne zato što je bio pokvaren već samo zato da se ima noviji hardver.

@adamche hvala na informaciji, provericu stanje.

Ukoliko je moguce kupiti taj procesor i maticnu da li i za ostale komponente treba voditi racuna o kompatibilnosti? memorije, diskovi... Graficka nije obavezna cak ni za taj 1, (i sada supruga seta Surface kuca - poso) ako se te H110 ploce mogu naci sa integrisanom grafikom vrsile bi posao svakako.
 
To jedino polovno da trazis h110 nesto sumnjam u novo. Ali svakako je to jedno 3 godine staro a ne 10 ko sto imas.
 
Odlican predlog Space Beer-a..treba razmisliti i o toj opciji
 
Sada sam im sajt pogledao :) iznenadjen sam da ne mora 16bit os...molim vas pogledajte sajt...u cilju razumevanja korisnikove problematike...
 
Svašta :) Ako je račuanr za kancelariju, onda bar neki 4-core procesor (idealno 6-core), NVMe SSD (možda je 250GB dovoljno, 500GB sigurno jeste), 16GB memorije. Grafika ne treba, tj. integrisana je dovoljna. Napajanje neko kvalitetno od 400W. Windows 10 kao host OS, uključen Hyper-V i Windows 7 u virtualnoj mašini na kojoj će biti samo ovaj program.
 
Iz'em ti i krš od firme koja ne može da radi bez krša od programa koji ne rade na sistemima mlađim od 10 godina...otkad je 64-bit prešlo u standardnu upotrebu...

Slobodno im pokaži ovo. Bruka...
 
pre koji dan zvirnem u gigatron u tržnom centru i ovo mi je palo za oko
ryzen 5 2600x
asus prime b450m-k
8gb ddr4 3200 3200MHz ( ne piše koja)
ssd 480gb
ge force gtx 1660 super

vaše mišljenje ?
gledao sam ploču , piše da ima drajvere za win7 ako je verovati
 
Nazad
Vrh Dno