Šta je novo?

Pomoc oko setup-a routera

MareBGD

Čuven
Učlanjen(a)
30.03.2003
Poruke
2,160
Poena
745
Pozdrav svima. Imam Asus GT-AC5300 ruter.

Od internet provajdera dolazi optika koja ide u uredjaj (neki crni box sa natpisom Nokia, pozadi pise Alcatel/Lucent) iz uredjaja ide lan kabl koji ide u ruter wan port. Dakle, klasika.

Imam ExpressVPN. Koristim ga kroz aplikaciju na Ipad-u kad zatreba, na desktopu, kad zatreba, i na smart TV-u kroz DNS.

Ono sto sam hteo da namestim je OpenVPN ili PPTP konekticju na samom ruteru, sa USA lokacijom. Tako da kad na ruteru ukljucim taj VPN na activate svi uredjanji na njega povezani ili kroz Wifi ili kroz LAN su na USA VPN, to bi trebalo tako da radi zar ne?

E sad pojavljuje se sledeci problem. Kad se ulogujem na ruter 192.168.1.1, i odem na vpn sekciju pod oba protokola postoji ova zuta/crvena poruka:

VPN Server - PPTP
PPTP
OpenVPN
IPSec VPN

The wireless router currently uses a private WAN IP address (192.168.x.x, 10.x.x.x or 172.16.x.x). Please refer to the FAQ and set up the port forwarding.

Ubedjen sam da se to nije pojavljivalo pre tri meseca npr. E sad. Mogu ja pod username i password da upisem to sto treba sa ExpressVPN, ali deo gde bih trebao da upisem VPN server ili pod OpenVPN da uploadujem fajl ne postoji, niti kad dodam user/pass pored njega ima Activate dugme ili nesto slicno.

U uputstvu u aplikaciji rutera pise:

The VPN server allows you to access your home network anytime, anywhere.
To use the VPN server. Please follow these steps.
(1) Enable the PPTP VPN server
(2) Set the IP pool for client IP. (Maximum 30 clients)
(3) Set up the username and password for VPN client.
(4) Open the VPN connection program on your computer or smartphone.
(5) Add a new PPTP VPN connection and the VPN server address is 172.30.0.225
(6) If your WAN IP address is dynamic, please click here to set the DDNS.
(7) If you cannot use ASUS DDNS services, please go to http://iplookup.asus.com/nslookup.php to reach your internet IP address to use this service.

Da li treba da se igram sa ovim pod 6? Ako odem na click here to set DNS deo dobijem ovo:

DDNS (Dynamic Domain Name System) is a service that allows network clients to connect to the wireless router, even with a dynamic public IP address, through its registered domain name.

The wireless router is embedded with the ASUS DDNS service and other DDNS services.

If you cannot use ASUS DDNS services, please go to http://iplookup.asus.com/nslookup.php to reach your internet IP address to use this service.

The wireless router currently uses a private WAN IP address.

This router may be in the multiple-NAT environment and DDNS service cannot work in this environment.

Enable the DDNS Client Yes No


Ubedjen sam da sam pre par meseci mogao da lepo dodam VPN. Da li je provajder nesto promenio ili se kod mene nesto zbrljalo i kako da to resim?
 
Dodatak koji sam sad provalio.

Ovo sto ja kazem da sam dodavao ranije VPN servere je samo delimicno tacno. Dodavao sam ih, a to mogu i sad, kroz tab koji se zove VPN FUSION, gde se dodaje navodno ako ja razumem uredjaj po uredjaj po MAC adresi i onda mu kazes idi kroz VPN ili nemoj. Sto bi meni i odgovaralo super, ali to nikad nisam uspeo da namestim da radi. Npr stavim TV i kazem VPN USA i radi netflix. Natflix radi samo kroz VPNExpress DNS podesavanja.
 
Mislim da VPN deo rutera ustvari podržava VPN konekciju KA ruteru a ne ka nekom eksternom servisu, zato i ne možeš da ga podesiš kako bi ti želeo.

Edit: Malo sam se edukovao, izgleda da ipak nisam u pravu. VPN Fusion bi trebao da reši tvoj problem.
 
Poslednja izmena:
The wireless router currently uses a private WAN IP address (192.168.x.x, 10.x.x.x or 172.16.x.x). Please refer to the FAQ and set up the port forwarding.

Ubedjen sam da se to nije pojavljivalo pre tri meseca

Da te nisu stavili iza NAT-a?
 
Pa ne znam, izgleda da nisu. Ima malo napretka. Kad podesim fusion za telefon i ipad testa radi, to donekle radi. Kazem donekle jer ako su nakaceni na 2,4GHz mrezu onda whatsmy ip pokazuje USA adresu, a ako ih zakacim na 5GHz pokazuju moj Singapurski IP. (Iphone 11, i Ipad Pro). Racunar nece da radi nikako, ali dobro tu imam desktop aplikaciju. SLedeci test je televizor ako to radi onda ok, cilj mi je da na TV-u dobijem Netflix USA sadrzaj, i Disney+ kasnije.

Hteo sam zapravo da uzmem Roku jer me nervira WebOS od LG-ja ali ne bih kupovao dok ne utvrdim da mogu da ga namestim sigurno.
 
Ja nisam dovoljno pazljivo procitao post, i stoga sam protumacio da zelis da podignes VPN server na svom uredjaju, a ne VPN klijent ka ExpressVPN-u. Ako uspesno radi sa jednog uredjaja/wifi frekvencije nema razloga da ne radi sa ostalih. Proveri da li kada su na 5Ghz uredjaji zaista koriste opseg IP lokalnih adresa, a ne mobilnog provajdera, i da li je mozda 5GHz guest mreza i ima stoga neke restrikcije.

EDIT:

U medjuvremenu naleteh na ovaj post: https://rog.asus.com/forum/showthread.php?105595-VPN-Fusion-simply-not-working
 
Hvala Sixz!
 
@MareBGD

Treba ti VPN Client opcija kao na slici. Da li je imas na svom ruteru?

tcYnek.jpg
 
Problem u tvom setapu po onome što u startu iscitah je što tebi na Wan port rutera dolazi privatna ip adresa. To može biti problem sa pravljenjem vpn klijent konekcija, stoga i ima to upozorenje. E sad da li si iza nat-a, ili ti do rutera već dolazi natovana adresa sa drugog uređaja putem dhcp-a, to zaista ne znam.

In any case, be znam koliko si se igrao uopšte ali vpn brzine iako je taj ruter zver ti nece prelaziti par desetina mbps zbog prostog limita cpu brzina za dekripciju/enkripciju putem openvpn protokola.

Ako ti to ne smeta, probaj da vidiš da li imaš tab što je kolega iznad spomenuo, ukoliko nemaš, već ti i dalje izlaze ta upozorenja za privatni opseg na wan-u, onda je do toga neka zezancija.

Sent from my Mi 10 using Tapatalk
 
Cisto da dodam - kod mene na RT-AC5300 to izgleda ovako :
Screenshot 2020-11-17 115708.png
 
Nazad
Vrh Dno