Šta je novo?

Ajd zajedno sastavimo Intel konfiguraciju za jedno "dve ljubicaste" :)

pinocio

Slavan
Učlanjen(a)
19.01.2009
Poruke
1,460
Poena
455
Kao sto naslov kaze,potrebni su mi saveti,predlozi,moguce cake oko kupovine...
Planiram da sastavim i kupim konfiguraciju zasnovanu na Intel procesoru koja bi bila neki zalog za buducnost,tj koja bi trenutno mogla da potera sve potrebno (trenutne hitove od igara,razne programe za obradu videa i grafike...),ali da se nekoliko godina mogu pratiti trendovi dodavanjem RAM memorije recimo.
Nisam gejmer,ne trebaju mi nikakve sljastece komponente,jednostavno treba mi komp kojim bih bio miran nekih desetak godina (prosla kombinacija Intel/Gigabajt (maticna) izdrzala i mnogo vise).

Da imam neko znanje verovatno se ne bih obracao ovde :D
Ali ajd da kazem da imam neku minimalnu osnovu i da pretpostavljam da ce se predlozi zasnivati na i5 (ali ne znam koji odabrati) procesoru,iskreno voleo bih da nastavim tradiciju i ponovo izaberem neku Gigabajtovu maticnu,ali potrebno mi je pre svega u startu da napravim neki uzi izbor... kontam da bih mogao razmisljati o hyperXu od 16GB,kuciste mi treba neko normalno diskretno,ravnih linija,proslo bilo CHIEFTEC BH-01 400W i vizeulno mi treba tako nesto slicno,e sad pojma nemam moze li se to iskoristiti? O napajanju i grafickim ni osnovno predznanje nemam,SSD mozda moze da prodje i 250GB. I sve to ako moze da se poslozi u nekih 1000 eura... Trebace mi i novi monitor,ali njegova kupovina ce zavisiti od cifre ove konfiguracije... a i tu moram da naucim sta je prioritet kod izbora monitora (za svakodnevno normalno koriscenje) da l rezolucija,osvezavanje... kontam da cu ici na nekih 27 inca,pa ako i tu ima neku usputni predlog... recimo sve ukupno oko 1300-1400 eura. Eto toliko,unapred zahvalan svima na pomoci.

Ina kraju,gde sve to kupiti,kome ukazati poverenje?
 
Poslednja izmena:
Nisi gejmer ali bi da poteraš najnovije hitove :D Šalu na stranu. Desetak godina je jako dug period da budeš miran te je jako teško odgovoriti šta će igre doneti na polju zahteva. Svi današnji procesori od 100+ evra su sjajni, (ti ćeš verovatno ići na i5 kao što si rekao) a ono što nas trenutno satire su cene grafičkih karti jer otkad se RTX 2000 serija pojavila sve je nešto krenulo nizbrdo.
Neću ti davati nikakve savete u vezi kupovine jer ima mnogo kolega koji to bolje znaju. Ne znam kakve igre igraš i na kom fps-u planiraš, ali imaš i5 10400 koji se kreće 150-200 evra + neka jeftinija gigabyte ploča, a imaš i i5 10600K koji je 250+ evra ali može da se klokuje. Po mom mišljenju on ne vredi tolikog novca u odnosu na već pomenuti ali kao što sam rekao, sačekaj kolege :wave:
 
Nisi gejmer ali bi da poteraš najnovije hitove :D Šalu na stranu. Desetak godina je jako dug period da budeš miran te je jako teško odgovoriti šta će igre doneti na polju zahteva... ali može da se klokuje.
Sustina je da nisam zahtevan korisnik,ali kad klinja pozeli da potera nesto da komp moze da odgovori,nema tu jurnjave za FPSom,ali da sve normalno funkcionise,ni klokovanje nije u igri,znaci prvenstveno da je stabilna masina,koja moze da se nosi sa vecinom problema,jer ce se s vremena na vreme desiti da treba da se odradi neki zadatak,a da masina ne posustane... A akcenat ce vecinom biti na multimediji,tako da mi je bitno da moze na se nosi sa kvalitetnim video materijalom,al verovatno to trenutno moze svaka iole jaca masina
 
Poslednja izmena:
Pa prosto je besmisleno kupiti Intel, tj. bilo sta jace od 10400 ili 10400f.

To je 6/12 procesor i sa njim neces imati problema ni sa jednom igrom.
Ali posto hoces da ti PC traje godinama, onda bolje juri neki 8/16 CPU i tu je AMD obrisao patos sa Intelom.
 
Racunari se ne kupuju za 10 godina, to je smesno. Bolje kupiti dve masine po 700e na 5 godina nego jednu od 1400 za 10. Mada, glupo je i jedno i drugo, samo je prvo mnogo vise.

Kupi nesto za 1000e sad, i odradi prvi apgrejd za 3-4 godine od 300e, i drugi za 2 godine potom za 100-200. Em nisi odmah iskesirao sve pare, em dobijes masinu koja je upotrebljiva 6-8 godina.
 
Kupi nesto za 1000e sad, i odradi prvi apgrejd za 3-4 godine od 300e, i drugi za 2 godine potom za 100-200. Em nisi odmah iskesirao sve pare, em dobijes masinu koja je upotrebljiva 6-8 godina.
Pa na ovo sam i mislio.... *mjau**mjau**mjau* svi se uhvatili tih 10 godina,kao da sam coveka ubio :D I napisao sam na pocetku da mi verovatno treba neka dobra ploca koja bi posle mogla da isprati nadogradnje. Mozda se nisam bas najbolje izrazio,al *mjau**mjau**mjau*... Moze li neko konkretno da predlozi neku konfiguraciju za oko 1000 eura da krenem od tog nekog pocetka. I koje su preporuke,gde kupiti,da li kupovati komponentu po komponentu ili jednostavno predati nekom specifikaciju i traziti bas takvu masinu!? Kakva su iskustva sa KP? Kakve su gigabajtove ploce generalno,kakav im je rejting,kakav je Aorus,vidim brdo verzija ih ima. Na sta najvise obratiti paznju prilikom izbora ploce.... Svaka pomoc,svaka recenica mi je dobrodosla
 
Meni je računar izdržao 9 godina, dodao sam novu grafičku, ssd i memorije. Tako da nije neizvodljivo.

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Pazi, na kompjuterskom forumu reci da kupujes racunar za narednih 10 godina je kao da odes na auto forum i trazis preporuku za auto da ga vozis narednih 50 godina :D ali bukvalno takav je odnos velicina godina. E sad, ko je bio pametan i srecan da kupuje 2011 i uzme neki sendi i7 2600k (jer nije svaka generacija procesora tako dugovecna i dobra) i klokuje ga, UZ NADOGRADNJE (SSD, jos rama, nova grafika) je mogao da izgura do sad bez vecih problema. Ako i ti budes imao te srece, mozda ces i ti. S tim sto bi ryzen bio daleko bolja opcija. Uzmes 3600 ili bas ako moras 3700x i za 3-4 godine nadogradis na 5900x. Uzmes odmah 32gb memorije jer je trenutno jeftina, a nece uvek ostati jeftina, memorija ciklicno ide sa cenom gore dole protokom vremena

Od prilike toliko mogu da te posavetujem, ne volim da trazim cene pa uporedjujem sa zadatom sumom. Sretno :)
 
Poslednja izmena:
da ti pomognem malo sa par sitnih saveta:
1. najbollje je da sam sastavim nesto i da onda pitas jel to ok. pa da te ljudi iskoriguju.nego da ovako trazis pomoc kompletnu (a i to ce ljudi teze odgovoriti- jer to treba neko vreme da se sve ispise i pregleda)
2. ako uzimas domace radnje za preporuku su po meni monitor, exceed, atom, pa i gigatron sa vecom cenu. ima naravno i drugih radnji ne mora ovde. tu negde potrazis sta bi okvirno
3. ja bih ti savetovao 3600x amd kao osnovu ovog sistema. ako mora inter on i5 10400..pa malo proguglaj. sastavi. vidi cene. pa onda to svoje napisi sta je ovde da se koriguje
 
Cpu: Ryzen 5 3600
Mbo: MSI B450M BAZOOKA MAX WIFI
Ram: Kingston 2x8GB DDR4 3200MHz HyperX HX432C16FB3/8
Vga: Sapphire Pulse Radeon RX 5600 XT BE 6G GDDR6 DUAL
Ssd: Kingston SA2000M8/1000G 1 TB
Case: MS Industrial Titan II PRO
Nap: Gigabyte GP-P650B 650W

Skoro narucio i treba da stigne pocetkom sledece nedelje.
Ukupna cena 112.618 din.
Mozes umesto bazooke da uzmes tomahawk koja jeste bolja ploca i malo skuplja, ali je meni trebao wifi i bluetooth na ploci.
 
da ti pomognem malo sa par sitnih saveta:
Hvala,napokon nesto konkretno,a ne neko ismevanje. Kao sto sam vec pisao osnova su i5,gigabajtova ploca,hyperx memorija,za grafiku pojma nemam,ssd kontam da ce se lako pronaci,kuciste ce verovatno biti manji problem,dok cu za napajanje videti. Ma sastavio bih konfiguraciju,ali me zbunjuju sve te silne oznake na plocama,procesorima... pa sam mislio da se prvo ovde suzi izbor,al mi izgleda ne vredi.... probacu sam nesto izmuljati bez bilo kakvih smernica,pa cu videti sta dalje....
 
Niko te ne ismeva. Ali "i5,gigabajtova ploca,hyperx memorija" ne znače ama baš ništa i nisu osnova za sklapanje konfiguracije. Tebi treba najbolji procesor za tvoj budžet, najbolja ploča i najbolja memorija za tvoj budžet i taj procesor. Da li je to i5, Gigabyte, Kingston, to ne može niko znati dok se ne razjasne detalji

I Intel i AMD paltforme neće podržavati nove generacije procesora. Ono što imaš sad, imaćeš i za 10 godina na toj ploči. Pri tom, za godinu, godinu i po, stižu platforme sa DDR5 memorijom. Moj savet ti je smanji budžet na ~700€ i menjaj po potrebi šta ti treba i kad ti treba. Za par godina grafička, pa posle CPU, MB i RAM, pa napajanje i tako dalje.
 
Nisam ni ocekivao jednostavan proces,Space Beer bas to,treba mi za budzet da izvucem maksimum,mada ne mora se potrositi svaki dinar,a isto tako ako zafali koji euro verovatno bi se naslo nekako.Uz sve ove poruke polako i ucim sto mi je trenutno najbitnije,da vidim na koje detalje treba obratiti paznju... sad iskreno,sa 95% interesovanje za Intel ste mi smanjili na 80% :) Vec ulazim u dilemu,ali kao sto rekoh bitno mi je da sto vise saveta pokupim,a svakako cu ovde sa vama podeliti bilo kakav izbor... do sada sam vec par puta poslusao savete forumasa ovde po pitanju kupovine,i moram priznati da nije bilo greske. Jedino mi TV crkao :D ali to nije do vas :D
 
Uzmi neku B550 ploču sa wi fi i bt konekcijom, ryzen 3600x 16 gb rama sa 3600 mhz i grafičku 2060 ili tako nešto.

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока
 
Nisam ni ocekivao jednostavan proces
A i ti si vala našao sad da kupuješ PC :D
Ozbiljno, što je neko pre ovde govorio, ako čekaš večno ćeš da čekaš, nema dileme.
Elem, vezano za generacije, AMD-u je kraj, to je to, a i vreme je bilo više :) Što se tiče Intela ono što imamo danas moći će da se nadogradi i 2021-ve jer kod Intela je to tako (2 godine).
10 godina kao što je rečeno je mnogo. 5 je realnije. Vezano za produktivnost trenutno su AMD procesori bolji, a koliko će ti to značiti vidi sam. Ako želiš Intel i5 svakako je 10400F najbolji izbor, po meni, a verujem da će i drugi reći slično. Možda ne bi bilo loše da pogledaš i i7 10700F ako želiš neku "dugovečnost".
Obavezno obrati pažnju na matičnu.
 
r5 3600
b550 ploca
kingston a2000 500gb
3tb bekap hdd
32gb ddr4 3600 cl 16-18
5600 xt
kuciste po izgledu, napajanje po ostalom budzetu

za te pare od ovog bolje moze samo u snovima
 
Poslednja izmena:
Vala baš nisi potrefio vreme da kupuješ komp, strpi se par meseci ako ti nije frka, stići će nova generacija grafičkih karti iz srednjeg segmenta, a bogami i low-end procesori iz Ryzen 5xxx familije.

Na žalost, i ja sam bio u situaciji da sad moram da kupim, crkao ženi komp, a treba joj za posao. Plan je bio da dobije moj kad dođe vreme za apgrejd, ali baksuz ne mari za planove. Pogledao sam kakve su sad cene i zaključio da apgrejd moje mašine nije isplativ, zato sam joj sastavio Ryzen 3 3100, Gigabyte B450M SH2 ploču, 16 GB memorije (jer je memorija džabe trenutno), neko Cougar VTC napajanje koje je imalo iznenađujuće dobre kritike korisnika na Amazonu i zaokružio konfiguraciju starim komponentama dok ne oslobodim moju sadašnju grafičku za nju. Kad dobije i grafičku, to će biti mašina koja može sve sadašnje igrice da lepo potera u 1080p rezoluciji, a za par godina od sada kad padnu cene mogao bi tu da se ugura neki Ryzen 7 5800X i nova grafička karta i da mašina ostane vrlo aktuelna.

I inače te sasvim razumem što pokušavaš da iscediš maksimalni životni vek iz kompa, Ja sam moju staru Phenom x4 konfiguraciju pristojno vozio 9 godina, samo uz jednu promenu grafičke karte i dodatak SSD-a, a evo taj komp sad služi moga brata, njemu i ne treba ništa bolje jer samo gleda YouTube i igra LoL. Moju sadašnju konfiguraciju već u glavi namenjujem njegovoj ćerki, taman će za par godina dete da stigne da joj treba komp, bolje da se ne otima sa ocem, iz iskustva znam da je njega teško pomeriti sa kompa. :) Tako da eto, kod mene se sve vozi dok skroz ne zastari ili crkne, retke su mi ispravne komponente koje skupljaju prašinu.
 
Evo i intel opcija, dobio si preporuke za amd, ako toliko zelis intel:
I5 10400f
Gigabyte H470M DS3H (nije neka ponuda ploca)
Kingston HyperX Fury HX426C16FB3/8 (2x8gb na 2666 mhz, i5 podrzava do 2666 mhz max)
SSD kingston a2000 500gb ili 1tb (zavisi koliko ti treba)
Graficka rx 5600xt prati ako bude neka akcija za crni petak mozda bude i neka dobra ponuda rx 5700(xt), kazu da su sapphire modeli generalno najbolji
Napajanje npr Seasonic CORE-GC-650
Kiciste moze npr ms titan ll pro (pogledaj recenzije za neke modele koji su ti zanimljivi)
 
V
I inače te sasvim razumem što pokušavaš da iscediš maksimalni životni vek iz kompa, Ja sam moju staru Phenom x4 konfiguraciju pristojno vozio 9 godina, samo uz jednu promenu grafičke karte i dodatak SSD-a, a evo taj komp sad služi moga brata, njemu i ne treba ništa bolje jer samo gleda YouTube i igra LoL. Moju sadašnju konfiguraciju već u glavi namenjujem njegovoj ćerki, taman će za par godina dete da stigne da joj treba komp, bolje da se ne otima sa ocem, iz iskustva znam da je njega teško pomeriti sa kompa. :) Tako da eto, kod mene se sve vozi dok skroz ne zastari ili crkne, retke su mi ispravne komponente koje skupljaju prašinu.

Ispade da sam napisao glupost za to sa godinama,ali i ja sam cedio suvu drenovinu,bas zbog ovih stvari,strpi se jos par meseci,strpi se jos malo... i na kraju lovu potrosis za nesto drugo,pa se moras strpiti i malo vise :D Neko pisao ovde o kupovini automobila,misljenja sam da automobil mnogo lakse kupiti,ali ajd... za vreme od kako sam postavio pitanje ovde dosta stvari sam saznao,naucio,sad moram malo u testove pojedinih modela,pa napokon nesto i da sastavim.Najteze mi pada sto verovatno sve komponente nemoguce kupiti na jednom mestu,pa i tu treba malo gimnastike,ali opet mozda i nisam u pravu.... Sad sam vec u dilemi AMD ili Intel,imao sam losa iskustva sa AMDom istina bas davno to bilo,posle sam sa Intelom bio prezadovoljan i najvise sam iz tog razloga u startu bio usmeren ka intelu... nekako bi me psiholoski cinio mirnijim,iako je mozda u ovom trenutku u svakom smislu iza AMDa,ali opet sam bio misljenja da se te razlike i ne osete bas toliko u svakodnevnom koriscenju kompa. Moram malo pustiti i da prenoci sve ovo...

Hvala svima na pomoci i ucescu u topicu
 
Poslednja izmena:
Ajd ovako... da kazem da sam sinoc dosta togao citao,ko zna mozda sam nesto i naucio i da sam spreman preci na AMD :D
Citao sam o procesorima i maticnim,i posto ste svi preporucili Ryzen 3600 prihvatio sam predlog i citao razne testove maticnih i najvise mi se doapala GIGABYTE B550 AORUS MASTER.
Pa me zanima vase misljenje. Verovatno bi ova kombinacija malo i prelila dve ljubicaste,ali ako je dobar izbor... Zanima se samo kakve su razlike izmedju 3600,3600x i 3600XT.Koliko sam razumeo ova zadnji je brzi u radu sa jednim jezgrom,ali bi trazio i drugi ventilator.
Veceras cu malo da studiram graficke,pa ako mozete neke preporuke na gornju osnovu. I uopste misljenje o gornjoj kombinaciji? Zanima me jos jedno misljenje,da li bih novu konfiguraciju mogao ubaciti u staro kuciste,koje mi se veoma dopada,a i tu bih ustedeo koji dinar :D

p.s.staro kuciste je CHIEFTEC BH-01 400W... naravno u njemu vec sad nije to napajanje,al bi islo novo svakako
 
Poslednja izmena:
Između ta tri je razlika u nijansama tako da koji god odabereš nećeš pogrešiti. Po mom mišljenju najbitnija je dobra ploča radi konekcija i portova. A procesor možeš kasnije da nadogradiš, amd nije alav kao Intel da ograniči stare ploče.

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока
 
Pa da cujem misljenje o ploci? Jel ok.Koliko sam razumeo to je neka gornja granica 550,cak u pojedinim segmentima u rangu sa 570. Znaci da procesor biram najjeftiniji :) Veceras ilis sutra cu pokusati malo da "ucim" o grafickim.... na sta da obratim paznju? Kao sto ste mi rekli da ploce gledam u rangu B550,mogli bi dati takve upute i za graficku!?
 
Nazad
Vrh Dno