Šta je novo?

Ajd zajedno sastavimo Intel konfiguraciju za jedno "dve ljubicaste" :)

pinocio

Slavan
Učlanjen(a)
19.01.2009
Poruke
1,504
Poena
455
Kao sto naslov kaze,potrebni su mi saveti,predlozi,moguce cake oko kupovine...
Planiram da sastavim i kupim konfiguraciju zasnovanu na Intel procesoru koja bi bila neki zalog za buducnost,tj koja bi trenutno mogla da potera sve potrebno (trenutne hitove od igara,razne programe za obradu videa i grafike...),ali da se nekoliko godina mogu pratiti trendovi dodavanjem RAM memorije recimo.
Nisam gejmer,ne trebaju mi nikakve sljastece komponente,jednostavno treba mi komp kojim bih bio miran nekih desetak godina (prosla kombinacija Intel/Gigabajt (maticna) izdrzala i mnogo vise).

Da imam neko znanje verovatno se ne bih obracao ovde :D
Ali ajd da kazem da imam neku minimalnu osnovu i da pretpostavljam da ce se predlozi zasnivati na i5 (ali ne znam koji odabrati) procesoru,iskreno voleo bih da nastavim tradiciju i ponovo izaberem neku Gigabajtovu maticnu,ali potrebno mi je pre svega u startu da napravim neki uzi izbor... kontam da bih mogao razmisljati o hyperXu od 16GB,kuciste mi treba neko normalno diskretno,ravnih linija,proslo bilo CHIEFTEC BH-01 400W i vizeulno mi treba tako nesto slicno,e sad pojma nemam moze li se to iskoristiti? O napajanju i grafickim ni osnovno predznanje nemam,SSD mozda moze da prodje i 250GB. I sve to ako moze da se poslozi u nekih 1000 eura... Trebace mi i novi monitor,ali njegova kupovina ce zavisiti od cifre ove konfiguracije... a i tu moram da naucim sta je prioritet kod izbora monitora (za svakodnevno normalno koriscenje) da l rezolucija,osvezavanje... kontam da cu ici na nekih 27 inca,pa ako i tu ima neku usputni predlog... recimo sve ukupno oko 1300-1400 eura. Eto toliko,unapred zahvalan svima na pomoci.

Ina kraju,gde sve to kupiti,kome ukazati poverenje?
 
Poslednja izmena:
Nisi ništa pogrešio. Sad neki rayzen 3600 i Bog da te vidi.

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока

Nadam se da nisam pogresio,za sad najvise razmisljam o 5600x,ali videcu moram jos da se savetujem na sve strane... Inace mozda je cudno sto sam prvo uzeo SSD,ali jednostavno naleteh na njega na popustu za neki crni vikend,sa extra cenom u odnosu na cene na ostalim mestima. A imam pitanje za RAM,procesori ga podrzavaju do 3200MHz? uzeti 3200 ili 3600 pa ceprkati? Hoce li biti vidljive razlike? I koja je razlika recimo izmedju XiperX Fury i Predator?
 
^ Pa napisao si da si kupio RAM, šta sad ponovo mlatiš?

Drugo, ja nikad ne bih kupio (i nisam) dva modula po 8gb, bolje privremeno kupiti jedan modul od 16gb, pa kad uštekaš para dokupiš još jedan od 16gb... Znam da su u dual režimu dva modula od 8gb brži od jednog od 16gb, ali proričem da će mogul od 16gb duže držati cenu kod kasnije eventualne prodaje, a i ako ideš na module od 8gb brzo ćeš popuniti sva četiri modul slota koliko ima 99% matičnih ploča, a u zbiru ćeš imati "samo" 32gb...

Ovo je just my two cents, ne moraš se apropo složiti... Radi kako misliš da je najbolje...
 
^ Pa napisao si da si kupio RAM, šta sad ponovo mlatiš?
Ma napisao sam da mi je to sledeca stavka za kupovinu,ako naletim na kakav popust za ovo vreme praznika. Prvobitno sam hteo predator na 3600MHz za koji pise da ga ploca podrzava,ali sam na nekom sajtu ubacio taj RAM u konfiguraciju i iskoci mi obavestenje da mozda nece raditi,pa kontam d aje to zbog ryzena i 3200Mhz
 
^ Ako ti znači ja imam Kingston DDR4 16GB 3200MHz HyperX Fury CL16 i provereno radi sa 3600 na Asus TUF B550 ploči... Ali sad vidim da ti nisi napisao koju si B550 ploču na kraju poručio i da ideš na 5600x procesor, pa ne mogu iz ličnog iskustva ništa da ti preporučim...
 
Ali sad vidim da ti nisi napisao koju si B550 ploču na kraju poručio i da ideš na 5600x procesor, pa ne mogu iz ličnog iskustva ništa da ti preporučim...
Uzeo sam X570 ali nisam napisao koji model,jer cu verovatno biti docekan "na noz",a cilj mi je da ovde pokupim savete i pomoc,a ne neke negativnosti... mada,mislim da je ocigledno koja ploca je u pitanju
 
Uzeo sam X570 ali nisam napisao koji model,jer cu verovatno biti docekan "na noz",a cilj mi je da ovde pokupim savete i pomoc,a ne neke negativnosti... mada,mislim da je ocigledno koja ploca je u pitanju

Super , cestitke i pozdravi za kupovinu :d

razmisli o 8C /16T procesoru kada vec ulazes dobre pare u komp.
 
24.11. porucena ploca i ssd,placeno i jos nista ne stize :D Inace porudzina obavljena van Srbije,a cene ostalih komponenti samo skacu.... Bas sam nasao dane kad se sastavlja konfiguracija :D
 
Treba da pomognem rođaku da sklopi konfiguraciju za klince, a sličan je budžet. Namena igranje i kreću u srednju školu, neki informatički smer pa će biti tu I nekog programiranja I nadamo se nekog ozbiljnijeg rada. Budžet je maksimalno 120.000 za kompletnu konfiguraciju sa sve periferijama I monitorom. Moja neka ideja je:

Ploča b450m neka - 10-ak hiljada
Ryzen 3600 - 25.000
Geil 2x8gb 3200mhz cl16 ram - 8.500
Kingston a2000 500gb - 7.700
2tb hdd - 8.000
Lc cc120 - 2.600
Kućište ms cyclops V - 3.000
Grafika 1660 super ako se negde nađe - 30-35.000
Napajanje mi je nepoznanica, deluje mi da je 500-550w dovoljno ~6.000
Monitor 24" ne znam koji - 15.000
Tastatura, miš i sluške neki redragon oko 5000 komplet, to su klinci izabrali

Kupovina u domaćim radnjama.

Ako nekad i krenu da rade nešto ozbiljnije, mogu da uzmu bolji procesor, dodaju još rama. Da li ima nešto bolje za ove pare? Da li ići na 2700/2700x za manje para?

Ovo izađe I više od 120.000, da li bi 2700x ili čak 2600x bio adekvatan za gejming sa ovom grafikom? Ili čak 3100?

Sent from my SM-G985F using Tapatalk
 
@daxyco
3TB Toshiba P300 je oko 8k, nemoj uzimati za 8k 2TB disk za decu za igranje.

Monitor mozes LG 24MK600-B, odlican je. Mozes i 5500 XT uzeti u G********, ako platis online Visa karticom imas 10% popusta, oko 26k je 4GB verzija, oko 28k su 8GB verzije.
 
Poslednja izmena:
To je manje vise, ne znam za sta ce im 2TB HDD uz to al ajde...
Elem, komentar koji moram samo da dodam....soma evra za kofnu za igranje i u njoj GTX 1660 Super ili RX 5500XT...Sve je to otislo da se ne izrazavam u sta.
 
@daxyco

Takodje, moja preporuka da se ide na Ryzen 1600, ima ga za 12-13K, sasvim dovoljan za ovu konfu. Novija verzija koja se sada prodaje je zapravo Ryzen 2600 sa nesto nizim klokom.

Ploca moze neka osnovna za 7-8k B450 koja ima dovoljno slotova i portova koji odgovaraju.
 
Zameni procesor sa R5 1600.
 
Onda ću verovatno ići na 1tb ssd, imaju već neki hdd od starog kompa, I da li ima smisla onda ići na 1660s, pošto onda može da se uklopi to u 120.000? Koliko je brza 1660 super od 5500xt?

Sent from my SM-G985F using Tapatalk
 
Bolja je 1660 Super, ali ces izgubiti FreeSync jer ovaj monitor ima samo HDMI ulaze, a Nvidia podrzava FreeSync samo preko DP i naravno FreeSync radi bolje na Radeon karticama.

Po meni se ne isplati doplata za 1660 Super u odnosu na 8GB verziju 5500 XT.

Edit:

@daxyco

Jos jedna ispravka, ako je PC samo za gaming uzmi Ryzen 3 3100 ali obrati paznju da ce mozda trebati update bios-a da se uradi na ploci da bi radio, mozes to da trazis da ti oni urade u servisu jer sve kupujes kod njih.
 
Poslednja izmena:
Hvala na pomoći, sastavljeno sve, još samo da legne plata i da se uzme. Ipak 1600af, klinci hoće da uče da programiraju, a i zvuči im lepše kad kažu 6 jezgara u odnosu na 4 (njihove reči). U svakom slučaju će se lako zameniti ako bude potrebe.
 
Odlican izbor svakako, za all-around masinu bolje je imati 1600AF nego 3100, a za gaming na 75Hz 1080p monitoru je nebitno - oba ce biti dovoljna.
 
Evo da se i ovde javnem posle duzeg vremena,posle nepuna dva meseca napokon mi stigli prvi paketici... maticna i ssd disk

Upravo sam porucio i RAM G.Skill Trident Z Neo 2x16GB DDR4-3600,CL16-19-19-39 cija je cena u odnosu na period kada smo ovde poceli da pisemo (crni petak) skocila nekih 40 eura,tako da ne znam sta dalje da ocekujem od ovog divljanja cena. Sledeca meta Ryzen 5 5600x
 
Trenutno stanje:
Stiglo,
ploca: x570 Aorus Master
ssd: EVO 970 1Tb
Poruceno:
ram: G.Skill Trident Z Neo 2x16GB DDR4-3600
procesor: ryzen 5 5600x

Sledeca stavka bi trebalo da bude izbor graficke koja ce ispratiti ovaj pravac kojim se krenulo... pa vas ponovo pitam za par saveta,smernica... koji model,koji proizvodjac,na sta bi trebalo obratiti paznju... po onom sto sam do sad citao rtx 3060Ti,rtx 3080,rx 6800xt su modeli koji su interesantni na prvu...
 
Sada su grafičke preskupe i neke još poskupljuju ili teško nabavljive. Spremi gomilu para.
Capture1379.PNG
 
Sada su grafičke preskupe i neke još poskupljuju ili teško nabavljive.
Ma znaaaam.... 5x prethodnih godina me ljudi ubede da ne kupujem novu konfiguraciju zbog loseg tajminga,poslusam ih,i evo sta me docekalo :D
Al dobro,dobro ce mi doci da "kupim" malo vremena,jer sam sa konfiguracijom uleteo u visi rang,pa cu sad moci preklopiti finansije :) Ali to nije razlog da ne napravim vec sada dobru pripremu i donesem dobru ili bar solidnu odluku oko izbora graficke. Rekao bih da nijedna nije savrsena,svaka ima po neki veci minus (ili cena ili buka,ili RT ili malo memorije za neko buduce vreme). Nekako me za sada najvise privlaci 6800xt
 
Ma znaaaam.... 5x prethodnih godina me ljudi ubede da ne kupujem novu konfiguraciju zbog loseg tajminga,poslusam ih,i evo sta me docekalo :D
Al dobro,dobro ce mi doci da "kupim" malo vremena,jer sam sa konfiguracijom uleteo u visi rang,pa cu sad moci preklopiti finansije :) Ali to nije razlog da ne napravim vec sada dobru pripremu i donesem dobru ili bar solidnu odluku oko izbora graficke. Rekao bih da nijedna nije savrsena,svaka ima po neki veci minus (ili cena ili buka,ili RT ili malo memorije za neko buduce vreme). Nekako me za sada najvise privlaci 6800xt

Odlican izbor i ja sam cekao 6800xt, al eto pre dva meseca naleteo na 3070 rtx sa "ok" cenom,
samo strpljivo :D
 
trenutno sto nalecem,a da ih ima na stanju
-3060Ti 650-570eura
-3070 oko 850 eura
-6800 xt oko 1000 eura
-6900 xt preko 1400 eura :d

3060TI ili 6800xt.

mada ako imas budzet definitivno 6800xt.:d

Video sam da te brine AIO , ako imas mesta u kucistu montira se lakse nego obican cooler.
 
Poslednja izmena:
3060TI ili 6800xt.

mada ako imas budzet definitivno 6800xt.:d

Maaaa..... sta se radi sa cenama,ovo je katastrofa.Al realno za nekog ko treba da kupi samo karticu,ta cena se moze i progutati jer odavno je u svetu tehnike hiljadarka postala standard za svaku vredniju stvar. Ali ko se ovako poput mene uhvati u kostac sa sklapanjem cele konfiguracije ju,ju,ju.... pa pogledaj naslov topica.... toliko sam spremio za celu konfiguraciju :D
 
Maaaa..... sta se radi sa cenama,ovo je katastrofa.Al realno za nekog ko treba da kupi samo karticu,ta cena se moze i progutati jer odavno je u svetu tehnike hiljadarka postala standard za svaku vredniju stvar. Ali ko se ovako poput mene uhvati u kostac sa sklapanjem cele konfiguracije ju,ju,ju.... pa pogledaj naslov topica.... toliko sam spremio za celu konfiguraciju :D

U naslovu pise i da sklapas Intel kofiguraciju :smash:
Pa mozes da pogledas i amd 5700xt cuo sam da su pojeftinile :d
 
Poslednja izmena:
-Intel CPU Core i5, i5-9600KF (
-Gigabyte Intel MB B365M H 1.0
-Gigabyte GP-GR26C16S8K2HU416
-Gigabyte GP-GSTFS31480GNTD
-FSP Napajanje HYPER K 600 600W
-Kuciste InterTech T-11 TELEVEN
-MSI AMD RX 5700 XT 8GB GDDR6
-Antec CPU Cooler A40 PRO
-Antec ventilator 12cm Rainbow

Ove dve Gigabyte sifre gore su gigabyte memorija 2x8gb, 2666Mhz.. i gigabyte ssd disk 480gb..

Sta mislite, ne znam da li se isplati ovako neka vec sastavljena konfiguracija za ove pare, da solidno podrzi i gaming..?
125.000 bi kostalo, domaca garancija
Ili da sastavljam nesto drugo..
 
-Intel CPU Core i5, i5-9600KF (
-Gigabyte Intel MB B365M H 1.0
-Gigabyte GP-GR26C16S8K2HU416
-Gigabyte GP-GSTFS31480GNTD
-FSP Napajanje HYPER K 600 600W
-Kuciste InterTech T-11 TELEVEN
-MSI AMD RX 5700 XT 8GB GDDR6
-Antec CPU Cooler A40 PRO
-Antec ventilator 12cm Rainbow

Ove dve Gigabyte sifre gore su gigabyte memorija 2x8gb, 2666Mhz.. i gigabyte ssd disk 480gb..

Sta mislite, ne znam da li se isplati ovako neka vec sastavljena konfiguracija za ove pare, da solidno podrzi i gaming..?
125.000 bi kostalo, domaca garancija
Ili da sastavljam nesto drugo..

nije losee , stavi samo 10400 ili i5 10600k sa 410 .
ako vec tako nesto planiras da kupis.
 
Nazad
Vrh Dno